Silicon Optix HQV Benchmark

Μηνύματα
1.572
Reaction score
65
Άψογη παρουσιαση οπως παντα...

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν στο δισκακι αυτο της silicon υπαρχει καποιο τεστ το οποιο δεν περιλαμβανεται και δεν μπορει να αξιολογηθει με το γνωστο και μη εξαιρεταιο DVE.
 

Μηνύματα
2.632
Reaction score
0
Μα, απ'οτι καταλαβα, τα 2 δισκακια εχουν τεστ διαφορετικης χρησιμοτητας. Το DVE εχει παττερνακια ρυθμισης, και τα τεστ του HQV αφορουν κυριως την δοκιμη της ποιοτητας του επεξεργαστη video του ιδιου του μεσου. Σωστα?

Συγχαρητηρια και απο μενα!
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Απάντηση: Re: Silicon Optix HQV Benchmark

Η πρωτη ερωτηση που μου ερχεται στο μυαλο ειναι η εξης:
Εαν εχω καταλαβει καλα-και παρακαλω πολυ να διορθωθω εαν οχι-
το ως ανω δεν αποτελει μεσο ρυθμισης αλλα περισσοτερο μεσο αξιολογησης.
Που σημαινει οτι σε πιθανη συγκριση μεταξυ δυο προβολικων ισως
αποτελεσει τον οδηγο βαθμολογησης-η εστω εναν απο τους οδηγους -
για περισσοτερο αξιοπιστα αοτελεσματα.
Σωστα?
Έτσι ακριβώς. Σ'ένα μελλοντικό εμπλουτισμό των συγκριτικών δοκιμών και με patterns, νομίζω πως και το HQV benchmark έχει έναν εξέχοντα ρόλο να παίξει!
 

Μηνύματα
1.541
Reaction score
5
Απάντηση: Re: Silicon Optix HQV Benchmark

Τα συγχαρητηρια μου και στους δυο σας:624:

Η πρωτη ερωτηση που μου ερχεται στο μυαλο ειναι η εξης:
Εαν εχω καταλαβει καλα-και παρακαλω πολυ να διορθωθω εαν οχι-
το ως ανω δεν αποτελει μεσο ρυθμισης αλλα περισσοτερο μεσο αξιολογησης.
Που σημαινει οτι σε πιθανη συγκριση μεταξυ δυο προβολικων ισως
αποτελεσει τον οδηγο βαθμολογησης-η εστω εναν απο τους οδηγους -
για περισσοτερο αξιοπιστα αοτελεσματα.
Σωστα?
Έτσι ακριβώς. Σ'ένα μελλοντικό εμπλουτισμό των συγκριτικών δοκιμών και με patterns, νομίζω πως και το HQV benchmark έχει έναν εξέχοντα ρόλο να παίξει!
Το ειχα πει απο τον Δεκεμβρη να σας εφερνα το Bluray που μαλιστα μολις ειχε κυκλοφορησει για HD -αρα θα ηταν και πρωτοποριακο για το φορουμ μας- για την χρηση του και αξιολογηση σας πριν απο τα τεστ, αλλα το nick μου δεν ειναι zoglair (no offence) ωστε να δωσετε σημασια... :121:

http://www.avsite.gr/vb/showpost.php?p=595443&postcount=33

Ανοικτοι σε νεες προτασεις για τα τεστ δε σημαινει, αδιαφορουμε για νεες προτασεις μεχρι να τις παρουσιασουμε 3 μηνες μετα για δικες μας... :136:
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Απάντηση: Re: Silicon Optix HQV Benchmark

Το ειχα πει απο τον Δεκεμβρη να σας εφερνα το Bluray που μαλιστα μολις ειχε κυκλοφορησει για HD -αρα θα ηταν και πρωτοποριακο για το φορουμ μας- για την χρηση του και αξιολογηση σας πριν απο τα τεστ, αλλα το nick μου δεν ειναι zoglair (no offence) ωστε να δωσετε σημασια... :121:

http://www.avsite.gr/vb/showpost.php?p=595443&postcount=33

Ανοικτοι σε νεες προτασεις για τα τεστ δε σημαινει, αδιαφορουμε για νεες προτασεις μεχρι να τις παρουσιασουμε 3 μηνες μετα για δικες μας... :136:
Αφού στο υστερόγραφό σου λες "Οχι για να το δουμε στους προβολεις στο τεστ... απλα για οποιον θελει να το εχει/δοκιμασει...", γιατί παραπονιέσαι; :126:
 

Μηνύματα
1.541
Reaction score
5
Απάντηση: Re: Silicon Optix HQV Benchmark

Αφού στο υστερόγραφό σου λες "Οχι για να το δουμε στους προβολεις στο τεστ... απλα για οποιον θελει να το εχει/δοκιμασει...", γιατί παραπονιέσαι; :126:
Πρεπει να υπαρχει καποια τυπικη προστασια για τα p@r@nomα @ντiγρ@φa στο φορουμ... δε νομιζεις?
Και ετσι ακριβως το καλυψα...
Αν οχι... να μιλαμε χυμα απο δω και περα?
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Απάντηση: Re: Silicon Optix HQV Benchmark

Αφού στο υστερόγραφό σου λες "Οχι για να το δουμε στους προβολεις στο τεστ... απλα για οποιον θελει να το εχει/δοκιμασει...", γιατί παραπονιέσαι; :126:
Πρεπει να υπαρχει καποια τυπικη προστασια για τα p@r@nomα @ντiγρ@φa στο φορουμ... δε νομιζεις?
Και ετσι ακριβως το καλυψα...
Αν οχι... να μιλαμε χυμα απο δω και περα?
Τι να σου πω, από το μήνυμά σου εγώ το αντίθετο κατάλαβα. Δεδομένης μάλιστα της αρνητικής θέσης που έχεις εκφράσει παλιότερα σχετικά με τη χρήση pattern σε συγκριτικό, τι συμπέρασμα περιμένεις να βγάλω;

Κι εσύ, αφού έχεις το πρόγραμμα και το θεωρείς χρήσιμο, γιατί δε γράφεις τόσον καιρό τη δική σου παρουσίαση; Υπήρχε καλύτερος τρόπος να στηρίξεις την άποψή σου, από ένα καλογραμμένο άρθρο; Πρέπει να καταλάβουμε ότι εκεί είναι η δύναμή μας, στη συμμετοχή και στη συνεισφορά όλων κι όχι στο ν' αναλώνουμε την ενέργειά μας σε άσκοπες αντιπαραθέσεις.
Κάθε θετική πρόταση είναι ευπρόσδεκτη, απ' όποιον κι αν προέρχεται. To forum δεν είναι θέμα μόνο των συντονιστών -που ούτως ή άλλως κι αυτοί χομπίστες είναι κι όχι αμειβόμενοι υπάλληλοι. Ότι κάνουν, το κάνουν προς κοινό όφελος δαπανώντας πολύτιμο προσωπικό τους χρόνο, όπως όλα τα μέλη.
Και τουλάχιστον στην κατηγορία των προβολέων (που γνωρίζω καλά τι γίνεται), λειτουργούν -όσο είναι είναι ανθρωπίνως δυνατόν- αμερόληπτα και αντικειμενικά, χωρίς καμία εξωτερική παρέμβαση. Σε διαβεβαιώνω ότι την ημέρα που θα πάψει να ισχύει αυτό, θα πάψω κι εγώ να είμαι συντονιστής.
 

Μηνύματα
1.541
Reaction score
5
Απάντηση: Silicon Optix HQV Benchmark

Τα πολλα λογια ειναι φτωχια...
Η προταση μου ειχε "πεσει χαμω" σαν την καλημερα του γνωστου τραγουδιου...

Εχω αναφερει αρκετα (οσα μου επιτρεπει ο εξοπλησμος μου) στην κατηγορια ενισχυτων (Onkyo 875 - reon) που η χρηση του HQV benchmark αλλα και ταινιων ηταν απαραιτητη...
Δεν εχω καταληλο projector (epson 600) για περαιτερω παρουσιαση και ειχα προτεινει να σας το δωσω...
Καλιο αργα παρα ποτε... απλα αλλη φορα ισως να ακουτε και τις προτασεις των "ασχετων" - οπως μας εχετε στο μυαλο σας...
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Silicon Optix HQV Benchmark

Τα πολλα λογια ειναι φτωχια...
Η προταση μου ειχε "πεσει χαμω" σαν την καλημερα του γνωστου τραγουδιου...

Καλιο αργα παρα ποτε... απλα αλλη φορα ισως να ακουτε και τις προτασεις των "ασχετων" - οπως μας εχετε στο μυαλο σας...

Φίλε Energy, νομίζω ότι δεν έχει νόημα η συνέχεια της αντιπαράθεσης που έχει σαν βάση της τη πατρότητα μιας πρότασης. Κατά την άποψή μου, το σημαντικότερο από όλα είναι να μαθαίνουμε όλοι μας, να μοιραζόμαστε τη γνώση μας με χαρά, να γινόμαστε καλύτεροι, αντικειμενικότεροι, σοφότεροι.
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
Φαντάζομαι ότι γνωρίζεις ότι η γλώσσα μου έχει βγάλει κυριολεκτικά μαλλιά, υποστηρίζοντας διαρκώς και για αρκετά χρόνια την αναγκαιότητα χρήσης πάτερνς αναφοράς στα συγκριτικά τεστ προβολέων, όχι μόνο σε αυτό το forum, αλλά και στα τρία που δημιουργήθηκαν στην Ελλάδα. Εισακούστηκα ποτέ; Φυσικά και όχι! :116:
<o:p></o:p>
Χαίρομαι όμως όσο τίποτα, όταν βλέπω ότι σιγά σιγά η κατάσταση αρχίζει να αλλάζει και να πηγαίνει προς το καλύτερο. Τα μέλη αρχίζουν να συνειδητοποιούν το τι είναι σωστότερο και ξεκινούν να το υιοθετούν. Όπως σε όλα τα πράγματα στη ζωή, οι αλλαγές χρειάζονται χρόνο για να συντελεστούν. Το σημαντικό είναι οι αλλαγές να κινούνται προς τη σωστή κατεύθυνση. Και τα αξιόλογα θέματα στη κατηγορία των προβολέων όπως αυτό, νομίζω ότι πείθουν τον καθένα ότι ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ! :107:
<o:p></o:p>
Νίκο (Zoglair) και Δημήτρη τα συγχαρητήριά μου για την άψογη παρουσίαση! Εύγε!
 

Μηνύματα
186
Reaction score
0
Απάντηση: Silicon Optix HQV Benchmark

Κ.Κ. αλλά και αγαπητοί "συντονιστάδες", Zoglair & MaxHeadroom, δεχθείτε και τα δικά μου δημόσια συγχαρητήρια για την (για άλλη μια φορά!) εξαιρετική δουλειά σας:respect:!!!
Επειδή προσωπικά διαθέτω ελάχιστο χρόνο για τον εαυτό μου (βλέπε υποχρεώσεις....), ξέρω πάρα πολύ καλά τι σημαίνει και πόσο μεγάλη αξία έχει που μας αφιερώνετε τόσον πολύ από τον τον δικό σας-προσωπικό σας χρόνο για να μας ενημερώσετε και να μας κάνετε σοφότερους!
Όσο για τις (.....?????) αντιπαραθέσεις, ...κρίμα, στεναχωριέμαι πολύ.............. (και φοβάμαι και εσείς το ίδιο...).


Πάντα φιλικά
Γιώργος Δενδρόπουλος
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Απάντηση: Silicon Optix HQV Benchmark

Μπράβο Νίκο και Δημήτρη. Πολύ ωραία η δουλειά σας.
Πότε θα έχουμε πρόχειρο διαγώνισμα;
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top