Sony PSP in Europe

Μηνύματα
724
Reaction score
0
Εγραψα μια ταινια στο psp με το Recode. Το τελευταιο version εχει να διαλεξεις format " memory stick psp compatible " . Αν το εχεις συνδεδεμενο το γραφει κατευθειαν στον καταλληλο φακελλο. Να σκεφτειτε μια ταινια 4Gb μπορει να την κανει 120 mb στην πιο μεγαλη συμπιεση. Στα 768 βγαινει 520mb.
Ομως
1. Οι ελληνικοι υποτιτλοι που πηγαν?
2. Μπορει να γινουν μενου σε αυτο το φορμα η οχι? Μπορεις να βαλεις δυο audio?
3. Η ενταση του ηχου ειναι πολυ χαμηλη ακομα και στο τερμα.
4. Κατι πρεπει να γινει με το 2,35 / 1. Δεν γινεται σε τοση οθονη να εχει και μαυρες μπαρες.
Με τι ασχολουμαστε!!!! Σιγα μην δουμε ταινια ολοκληρη στο psp. Περισσοτερο ειναι μια τεχνολογικη προκληση, ετσι για πλακα.... Ειναι πολυ κριμα οι Γιαπωνεζοι που τρωνε μες τα τραινα ποσες ωρες την ημερα και θα κατσουν να δουν ταινια στις 4 ιντσες.
Ειναι περιεργο που μια οθονη μακροστενη 16/9, τους βγηκε 4,3 (ιντσες) , ε???
 

V

VIDEOMIX

Guest
Θέλω και εγώ ταινία.
Η ένταση διορθώνεται με ακουστικά άλλα πλύν της συσκευασίας.
 


V

VIDEOMIX

Guest
Μωρε, το μαύρο τους το χάλι ειναι τα ακουστικά συσκευασίας. Ακου mp3 και θα καταλάβεις. Εγω τα εχω χώσει στην συσκευασία του psp και εκει μέσα θα "γεράσουν".
 

Μηνύματα
724
Reaction score
0
Στα παιχνιδια και τα τραγουδια ειναι καπως υποφερτη η ενταση του ηχου. Στη ταινια (τουλαχιστο 2 προσπαθειες που εκανα με το recode ) μολις που ακουγεται. Αν ξερετε, το psp δεν μπορει να διαβασει ελληνικους υποτιτλους?
Η ποιοτητα της εικονας δεν ειναι και πολυ καλη, παντως. Εχει πολλη διαφορα απο το trailer του Spiderman στο demo disc.
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Με τι ασχολουμαστε!!!! Σιγα μην δουμε ταινια ολοκληρη στο psp. Περισσοτερο ειναι μια τεχνολογικη προκληση, ετσι για πλακα.... Ειναι πολυ κριμα οι Γιαπωνεζοι που τρωνε μες τα τραινα ποσες ωρες την ημερα και θα κατσουν να δουν ταινια στις 4 ιντσες.
Συμφωνώ απολύτως Βάιε, άλλωστε το είχα πει από πέρισυ το χειμώνα που με ρώταγε ο κόσμος αν είναι ωραία η οθόνη και αν παίζουν καλά τα films κλπ. Ναι μεν βλέπεις, αλλά αν θα κάτσεις να δεις είναι άλλο...το ίδιο είναι για μένα τα φορητά DVDp με μικρή LCD οθόνη, από αυτά που σου δίνουν στα αεροπλάνα μερικές φορές. Σιγά μην κάτσω να δω έργο στις 4-5-6 ίντσες...το πολύ να παίξω κανα game...
Μάλλον για 'εντυπωσιασμό φίλων κάθε φύλου' το θέλουμε το video στο PSP...
 

Μηνύματα
483
Reaction score
0
Παιδιά μόλις το απέκτησα το PSP και ομολογώ πως είναι πανέμορφο σαν συσκευή...

Κάτι διάβασα πως σύντομα θα μπορούμε να γράφουμε UMD??? Αυτό κι αν θα αλλάξει τα πράγματα!!!
Αλήθεια πόση χωρητικότητα έχει το UMD?
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Κάτι διάβασα πως σύντομα θα μπορούμε να γράφουμε UMD??? Αυτό κι αν θα αλλάξει τα πράγματα!!!
Καλορίζικο, αλλά μην ελπίζεις... UMD Recorders έχει μόνο η Sony, ούτε καν τρίτες εταιρίες παραγωγής και δεν έχει καμία διάθεση, τουλάχιστον προς το παρόν, να διαθέσει τέτοιες συσκευές στην αγορά.

Όσο αφορά το video, κάπου είχε πάρει το μάτι μου, ότι το PSP μπορεί να παίξει από το MS video περιορισμένου bitrate. Κατά τα άλλα, το UMD Video υποστηρίζει όλες τις λειτουργίες του DVD: υπότιτλοι, πολλαπλές γωνίες κτλ. Και φυσικά υποστηρίζει και ελληνικούς υπότιτλους, και οι ελληνικές εταιρείες διανομής ετοιμάζονται να κυκλοφορήσουν, αν δεν το έχουν ήδη κάνει, γνωστές ταινίες.
 

V

VIDEOMIX

Guest
Θα ήθελα πάντως να βλέπω video clips στην οθόνη αυτή. Ομως δεν μπορώ να δω videos ακόμη. MPG4 γραψε ο Γιώργος να ειναι, φάκελους έφτιαξα όπως μου είπε,όμως δεν διαβάσει το μηχάνημα καθόλου. Μήπως χρειάζεται κάτι σαν το media player; Καποιο τέτοιο πρόγραμμα;
 

V

VIDEOMIX

Guest
Όσο αφορά το video, κάπου είχε πάρει το μάτι μου, ότι το PSP μπορεί να παίξει από το MS video περιορισμένου bitrate. Κατά τα άλλα, το UMD Video υποστηρίζει όλες τις λειτουργίες του DVD: υπότιτλοι, πολλαπλές γωνίες κτλ. Και φυσικά υποστηρίζει και ελληνικούς υπότιτλους, και οι ελληνικές εταιρείες διανομής ετοιμάζονται να κυκλοφορήσουν, αν δεν το έχουν ήδη κάνει, γνωστές ταινίες.
Στο carefour που ήμουν πριν λίγες μέρρες, είδα και ταινίες να πωλούνται.
Δεν θυμάμαι τίτλους.
 


V

VIDEOMIX

Guest
Εκανα ότι λένε στο πρώτο site, αλλα δεν υπάρχει κανένα βίντεο μου λέει. Δεν τα βλέπει.
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Όσο αφορά το video, κάπου είχε πάρει το μάτι μου, ότι το PSP μπορεί να παίξει από το MS video περιορισμένου bitrate. Κατά τα άλλα, το UMD Video υποστηρίζει όλες τις λειτουργίες του DVD: υπότιτλοι, πολλαπλές γωνίες κτλ. Και φυσικά υποστηρίζει και ελληνικούς υπότιτλους, και οι ελληνικές εταιρείες διανομής ετοιμάζονται να κυκλοφορήσουν, αν δεν το έχουν ήδη κάνει, γνωστές ταινίες.
Στο carefour που ήμουν πριν λίγες μέρρες, είδα και ταινίες να πωλούνται.
Δεν θυμάμαι τίτλους.
Στο video-club που πηγαίνω νοικιάζει ταινίες psp!!!

Ήδη έχουν κυκλοφορήσει και τα πρώτα προγράμματα που μετατρέπουν dvd αλλά και αρχεία mpeg και divx-xvid σε Psp!!!
 

Μηνύματα
724
Reaction score
0
To Nero Recode βαζει αυτοματα το βιντεο στον καταλληλο υποφακελο. Δημιουργει και thumpnail. Μπορεις ομως και να το γραψεις πρωτα στο σκληρο και μετα να το κανεις paste στο memorystick. Δεν θα δειχνει απλως thumpnail. Για να το δει ομως πρεπει το βιντεο να εχει ονομα M4V00001 , να ειναι μεσα στο φακελλο 100MNV01 ο οποιος βρισκεται μεσα στο φακελο MP_ROOT.
Παντως οπως το βλεπω εγω ως τωρα, μπαινει ενα μονο audio και καθολου υποτιτλοι.
 



Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Παιδιά μόλις το απέκτησα το PSP και ομολογώ πως είναι πανέμορφο σαν συσκευή...

Κάτι διάβασα πως σύντομα θα μπορούμε να γράφουμε UMD??? Αυτό κι αν θα αλλάξει τα πράγματα!!!
Αλήθεια πόση χωρητικότητα έχει το UMD?
1.8Gb
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
To Nero Recode βαζει αυτοματα το βιντεο στον καταλληλο υποφακελο. Δημιουργει και thumpnail. Μπορεις ομως και να το γραψεις πρωτα στο σκληρο και μετα να το κανεις paste στο memorystick. Δεν θα δειχνει απλως thumpnail. Για να το δει ομως πρεπει το βιντεο να εχει ονομα M4V00001 , να ειναι μεσα στο φακελλο 100MNV01 ο οποιος βρισκεται μεσα στο φακελο MP_ROOT.
Παντως οπως το βλεπω εγω ως τωρα, μπαινει ενα μονο audio και καθολου υποτιτλοι.
Υποθετω οτι πρεπει να ειναι περιορισμος του software εγγραφης. Λες το NERO 7 να εχει προσθεσει τη δυνατοτητα?
 


V

VIDEOMIX

Guest
To PSP ήταν η μεγάλη συντροφιά μου όλες τις μέρρες στην Γερμανία. Εβγαλε τα λεφτά του.
Στο αεροπλάνο το χρησιμοποίησα ως Mp3 και στην Γερμανία καταπιάστηκα με το F1 το οποίο σχεδόν τερμάτισα.:)
Είχα βέβαια καλά ακουστικά, διοτι ο ήχος των ενσωματωμένων ηχείων ειναι ελλάχιστης έντσης, καθώς και τα ακουστικά της συσκευασίας.
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.337
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top