Spinorama,ή πώς θα έπρεπε να διαλέγουμε τα ηχεία μας...




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.369
Reaction score
79.439
Πεντακάναλα γαιτρέ μου, πεντακάναλα (κυρίως γιατί του αρέσουν τα σκουπίδια του ΗΤ :p)
Βεβαίως, υπάρχουν και πολλά πεντακάναλα στην αγορά, αν και εδώ στο φόρουμ εκτιμώ πως τα immersive είναι πραγματικά πολλά. Να μην αρχίζω να αραδιάζω ονόματα.
Τα πεντακάναλα είναι η εύκολη και εμπορική λύση, πολλές φορές και σε πακετάκια. Πουλάνε πολύ, και σίγουρα κατατάσσονται στα πολυκάναλα, και όχι στα δικάναλα. Ούτε κάπου ανάμεσα. Πολυκάναλα είναι.
Επίσης είναι πάρα πολλοί αυτοί που θα ήθελαν να έχουν πολυκάναλο, έστω πεντακάναλο, αλλά δεν μπορούν είτε για οικονομικούς είτε για παντοφλικούς λόγους (πάλι οικονομικοί είναι στην πραγματικότητα).
Και μην μου πει κανείς πως δεν θέλει να κάνει το σαλόνι του στούντιο, και αυτό στους οικονομικούς λόγους κατατάσσεται: Αν έχεις τα χρήματα, μπορείς να έχεις full immersive σύστημα και να μην φαίνεται ΤΙΠΟΤΑ.

Και όσον αφορά τα σκουπίδια του HT, που να πιάσω τα σκουπίδια του δικάναλου...
Δατς ε φακτ.

Στις "ηχόμπαρες" βάλε λύσεις τύπου σονος, που είναι από μονοκαναλες έως πολυκαναλες.
Δηλαδή λύσεις που ακόμα και "δικαναλες" δεν κατηγοριοποιούνται στο παλιό παραδοσιακό πασοκικό δικαναλο το αυθεντικό το ορθόδοξο.
Και είναι και τα πακέτα πολυκάναλου, με μια κεντρική ηχομπάρα και αποσπώμενα surrounds, και άλλα lifestyle συστηματάκια πολυκάναλα, ασύρματα ή όχι. Πολύ οικονομικά.
Αυτά πουλάνε μαζικά, χιλιάδες.
Τα παραδοσιακά δικάναλα συστήματα κάνουν τζίρους με τις τράμπες, περισσότερο από τις νέες αγορές.

Σαν το ανέκδοτο με την φυλακή, όπου ο διευθυντής λέει στους φυλακισμένους:
Σήμερα θα αλλάξετε σώβρακα. Πανηγυρίζουν οι αποκάτω, και συνεχίζει ο Διευθυντής, δείχνοντας:
Εσύ θα αλλάξεις με αυτόν, εσύ με αυτόν, εσύ με αυτόν

Με λίγα λόγια, οι δικάναλοι αλλάζουν μεταξύ τους τα χ3σμένα τους σώβρακα και ψάχνουν να βρουν γιατί τους βρωμάνε :p
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Βεβαίως, υπάρχουν και πολλά πεντακάναλα στην αγορά, αν και εδώ στο φόρουμ εκτιμώ πως τα immersive είναι πραγματικά πολλά. Να μην αρχίζω να αραδιάζω ονόματα.
Τα πεντακάναλα είναι η εύκολη και εμπορική λύση, πολλές φορές και σε πακετάκια. Πουλάνε πολύ, και σίγουρα κατατάσσονται στα πολυκάναλα, και όχι στα δικάναλα. Ούτε κάπου ανάμεσα. Πολυκάναλα είναι.
Επίσης είναι πάρα πολλοί αυτοί που θα ήθελαν να έχουν πολυκάναλο, έστω πεντακάναλο, αλλά δεν μπορούν είτε για οικονομικούς είτε για παντοφλικούς λόγους (πάλι οικονομικοί είναι στην πραγματικότητα).
Και μην μου πει κανείς πως δεν θέλει να κάνει το σαλόνι του στούντιο, και αυτό στους οικονομικούς λόγους κατατάσσεται: Αν έχεις τα χρήματα, μπορείς να έχεις full immersive σύστημα και να μην φαίνεται ΤΙΠΟΤΑ.

Και όσον αφορά τα σκουπίδια του HT, που να πιάσω τα σκουπίδια του δικάναλου...

Και είναι και τα πακέτα πολυκάναλου, με μια κεντρική ηχομπάρα και αποσπώμενα surrounds, και άλλα lifestyle συστηματάκια πολυκάναλα, ασύρματα ή όχι. Πολύ οικονομικά.
Αυτά πουλάνε μαζικά, χιλιάδες.
Τα παραδοσιακά δικάναλα συστήματα κάνουν τζίρους με τις τράμπες, περισσότερο από τις νέες αγορές.

Σαν το ανέκδοτο με την φυλακή, όπου ο διευθυντής λέει στους φυλακισμένους:
Σήμερα θα αλλάξετε σώβρακα. Πανηγυρίζουν οι αποκάτω, και συνεχίζει ο Διευθυντής, δείχνοντας:
Εσύ θα αλλάξεις με αυτόν, εσύ με αυτόν, εσύ με αυτόν

Με λίγα λόγια, οι δικάναλοι αλλάζουν μεταξύ τους τα χ3σμένα τους σώβρακα και ψάχνουν να βρουν γιατί τους βρωμάνε :p
Όπως θα λέγανε... ΄΄Σχεδόν Ξεβράκωτοι΄΄.
O υπoφαινόμενος πάντως θα έπρεπε να καταχωρείται ως...΄΄σχεδόν πολυκαναλικός΄΄ αφού ακούει τον περισσότερο χρόνο από δικαναλικά setup... :sneaky:
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.128
Reaction score
18.909
Βρε οι δικάναλοι αλλάζουν εξοπλισμό (και μεταξύ τους) γιατί πέρα από το '''μικρόβιο της αλλαγής'' είναι εύκολο και σχετικά φτηνό..
Σιγά μην είχα βάλει στο σπίτ' 13+ ηχεία, installations κλπ και έκανα αλλαγές..
Ακόμα και να τα βαριόμουν και να σφυκτιούσα με αυτά δεν θα έμπαινα εύκολα στο mood να τα ''σπρώξω'' και να ψάξω για άλλα..
Δεν γίνονται έτσ' αυτά..
Αν κάνεις τέτοαι δουλειά σε χώρο τον παντρεύεσαι..

Πολλοί μάλιστα αλλάζουν όχι γιατί δεν τους αρέσει πια το σύστημα τους αλλά ακριβώς επειδή είναι εύκολο να γίνει και παρασύρονται..
Όταν άλλαζα συστήματα - ηχεία συχνά τα πρώτα 3-4 χρόνια το έκανα και για την εμπειρία, όχι γιατί δεν μου άρεσαν τα ηχεία μου..

Άνετα ζούσα μια 10ετία ή και παραπάνω με κάποια από αυτά. ;)

Τα περισσότερα 5,1 πάντως που έχουν κάνει όντως μεγάλες πωλήσεις τα τελευταία αρκετά χρόνια (έχετε δίκιο) δεν είναι και γουάου συστήματα..

Παίζ'νε καλά πολλά από αυτά, αλλά προτιμώ το δκόμ' στήσιμο.. 8-)
 

Μηνύματα
12.473
Reaction score
14.634
Όπως θα λέγανε... ΄΄Σχεδόν Ξεβράκωτοι΄΄.
O υπoφαινόμενος πάντως θα έπρεπε να καταχωρείται ως...΄΄σχεδόν πολυκαναλικός΄΄ αφού ακούει τον περισσότερο χρόνο από δικαναλικά setup... :sneaky:
Drama queen τοποθέτηση : Πάει το νήμα, ήρθαν οι πολυκάναλοι και γνώστες, που τα ξέρουν ήδη όλα για το spinorama να ζητάνε συμβουλές και να συζητάνε σε υψηλό επίπεδο αποριών και εμείς οι μονοκάναλοι δεν έχουμε ελπίδα να καλυτερεύσουμε κάτι στο σύστημα μας, που δεν έπρεπε καν να υπάρχει. Ο κύβος ερρίφθη, η απόφαση βγήκε, το συμπέρασμα επίσης. Σε θέλουν αποκλειστικότητα χα χα.
Η μετάβαση στο immersive είναι ακόμη σε αρχικό στάδιο. ¨Εχει υποσχεθεί πολλά καθώς δύναται να deliver αλλά εαν μείνει σε gimmick όπως είναι τώρα, ήχοι απο εδω και απο εκεί και πιάνα απο πάνω και πίσω, όσο και εντυπωσιακό να είναι στην αρχή, ο κόσμος θα το βαρεθεί σύντομα. Εαν το πάρουν οι άνθρωποι της τέχνης και όχι μηχανικοί ή μηχανικοί sound engineers (όχι λαλά) που θα υπηρετούν ή συμμερίζονται το όραμα ενός ανθρώπου της τέχνης τότε κάτι μπορεί να αρχίσει να γίνεται. Ήδη αυτό συντελείται σε μικρό βαθμό σε θέατρα της Ευρώπης και κυρίως της Αγγλίας που χρησιμοποιείται δημιουργικά στην υπηρεσία της πλοκής του έργου, δημιουργίας ατμόσφαιρας και μεγαλύτερης εμπλοκής του θεατή στο δρώμενο συναισθηματικά και εγκεφαλικά με γούστο, νόημα και σκοπό , και όχι απλώς για εντυπωσιασμό.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.442
Όταν άλλαζα συστήματα - ηχεία συχνά τα πρώτα 3-4 χρόνια το έκανα και για την εμπειρία, όχι γιατί δεν μου άρεσαν τα ηχεία μου..
Σωστός. 👍👍👍


Σιγά μην είχα βάλει στο σπίτ' 13+ ηχεία, installations κλπ και έκανα αλλαγές..
Ακόμα και να τα βαριόμουν και να σφυκτιούσα με αυτά δεν θα έμπαινα εύκολα στο mood να τα ''σπρώξω'' και να ψάξω για άλλα..
Δεν γίνονται έτσ' αυτά..
Λάθος. 👎👎👎


🤪😜🤪😜🤪😜

Με 13 δορυφόρους στημένους, μια χαρά θα τους άλλαζα με me geithein εάν χωρούσαν τα ρημάδια στο χώρο μου, αγγελίες και θα έφευγαν σε ντετε σα καραμελιτσες τα Νιούμαν, θα παίζατε και μπουνιές ποιος θα τα πρωτοπάρει. 😎

Μέτρησα και ξαναμετρησα 10 φορές, δε χωράνε. Ειδάλλως, σε ντε τε τα κατέβαζα όλα. Άνευ πλάκας. Είχα κλείσει μέχρι και πολύ πολύ καλή τιμή για τα γκετ χαρντ, όλα έτοιμα για αλλαγή ήταν..

Σενάριο Νο.2 για αλλαγή με τζενελεκ δι ουάνς τα διπλά οχτάρια, και αλλαγή τα σαμπ με τα νέα τζενελεκ με τα τριπλά 15-αρια. Σε ντετε τα ξέστηνα όλα. Στο πιτς φιτίλι. Πακέτο με μεγαλύτερο τρινοβ με ψηφιακές εξόδους. Μου λείπουν καμιά κατοστή χιλιάρικα όμως. 🤪😜🤪😜🤪😜
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.128
Reaction score
18.909
Σωστός. 👍👍👍



Λάθος. 👎👎👎


🤪😜🤪😜🤪😜

Με 13 δορυφόρους στημένους, μια χαρά θα τους άλλαζα με me geithein εάν χωρούσαν τα ρημάδια στο χώρο μου, αγγελίες και θα έφευγαν σε ντετε σα καραμελιτσες τα Νιούμαν, θα παίζατε και μπουνιές ποιος θα τα πρωτοπάρει. 😎

Μέτρησα και ξαναμετρησα 10 φορές, δε χωράνε. Ειδάλλως, σε ντε τε τα κατέβαζα όλα. Άνευ πλάκας. Είχα κλείσει μέχρι και πολύ πολύ καλή τιμή για τα γκετ χαρντ, όλα έτοιμα για αλλαγή ήταν..

Σενάριο Νο.2 για αλλαγή με τζενελεκ δι ουάνς τα διπλά οχτάρια, και αλλαγή τα σαμπ με τα νέα τζενελεκ με τα τριπλά 15-αρια. Σε ντετε τα ξέστηνα όλα. Στο πιτς φιτίλι. Πακέτο με μεγαλύτερο τρινοβ με ψηφιακές εξόδους. Μου λείπουν καμιά κατοστή χιλιάρικα όμως. 🤪😜🤪😜🤪😜

Παρεξήγησες βρε.. :rolleyes:
Μιλούσα για ''normal'' ανθρώπους.. :biggrin:

flat,750x,075,f-pad,750x1000,f8f8f8.jpg


:lolsign:
 




toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
Προτείνω πράσινο τον @toulou ως συνδικαλιστικό όργανο εμάς των μονοκαναλων:dance2:
Θα θελες να πεις...καφετί - μια ξέχωρη σήμανση εκ του ανεκδότου με τα σώβρακα. :lolsign:
:roflmao: ΧαΧα, κύριοι κρατήστε μικρό καλάθι....
Εχω υπάρξει "δια την μουσικήν και μόνον πολυκάναλος" στο απώτατο παρελθόν, και στην άκρη του μυαλού μου πάντα ήταν να επιστρέψω "Δημήτριος" !
Αλλά πάντα "do it My Way" : Immersive? Πφφφφ... Dolby Labs? Πφφφφ...
 





Μηνύματα
1.726
Reaction score
2.462
Αυτό είναι βέβαιο...Τα immersive με το πλήθος καναλιών επιβαρύνουν καθοριστικά τους κεντρικούς επεξεργαστές και τα λογισμικά στους ψηφιακούς αναπαραγωγούς.Αν ήταν τόσο απροβλημάτιστο,ο γράφων θα μπορούσε να έχει προ πολλού κάποιο immersive setup με όμοιους προσιτούς δορυφόρους έστω για την πλάκα του θέματος...Αλλά τα απλούστερα 5.1 - που αποτελούν ούτως ή άλλως το mainstream στις πολυκαναλικές παραγωγές - είναι εφικτά χωρίς αβαρίες...Τουλάχιστον για όποιον θα βιαζόταν ν'απολαύσει το σχετικό υλικό...
Η υπεροχή του...μονοφωνικού ήχου στην ακροαματική αξιολόγηση ηχείων δια πένας Dr.Floyd Toole :
:)
View attachment 242386
(διαφορές διακριτές ακόμα και στο spatial quality...)
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.871
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top