Spotify vs Tidal vs Apple Music vs Deezer

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Και εγώ έχω παρατηρήσει διαφορές , υπέρ του cd και κατά του tidal και το έχω γράψει , σε άλλο νήμα.
Βέβαια εγώ παρατήρησα άλλου είδους διαφορές , κάτι σαν loudness στο tidal .
Θα επαναλάβω το πείραμα με το ίδιο DAC πάντα και θα σας πω.
Το ίδιο λεω Γιάννη. Πολύ λάουντνες και «γρέζι» στην εικόνα!
Έτσι λέει τουλάχιστον...

View attachment 286923
Άσε τι λένε. Και εγώ πρώην φαν μεγάλος κιόλας😁
Κάνε καμια δοκιμή και θα καταλάβεις!!
 

Μηνύματα
2.726
Reaction score
7.859
Εδώ και πολλά χρόνια δεν έχω CD player πλέον οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω. To έχεις συγκρίνει με συμπιεσμένο mp3 ?
 

Μηνύματα
96
Reaction score
28
Καλησπέρα .Έχοντας δοκιμάσει spotify , Tidal και Apple music τελικά κατέληξα στην. Apple
Από πλευράς ευκολίας και δυνατοτήτων το καλύτερο είναι το spotify
Mε μισό ευρώ όπως παραπάνω στην Apple αποκτάς lossless ήχο ενώ έχει και πολλά γνωστά αλμπουμ σε Hi res.
Το Tidal έχει διπλάσια τιμή, εχει πολύ λιγότερους τίτλους και αν το βάλεις μέσω Audirvara και δεις τo Bitrate δεν είναι και τόσο loseless τελικα
 

Μηνύματα
11
Reaction score
15
Εγω ειμαι ακόμα σε αναζήτηση. Ήθελα Qobuz αλλα ακομα δεν βλεπω να γινεται κατι σε family plan και το θέμα οτι δεν υπάρχει support σε ελλάδα.

Λίγο που ειχα καταφερει να το δοκιμασω σε θέμα ήχου ηταν εξαιρετικό, ωραια η εφαρμογη στον υπολογιστη με πολυ καλές αναφορές σε καλλιτέχνες απο το magazine του app, αλλα υστερει σε κατάλογο ειδικά σε ελληνικές επιλογές. Αλλα για τα ακουσματα μου (jazz etc) έχει πολυ ωραίες επιλογές.
Επίσης είδα οτι δεν μπορούσα να βρώ χρήστες και τις playlist τους όπως στο spotify, κάτι που με απογοήτευσε λίγο.
Επιπλέον με wasapi exclusive είδα οτι κόβει εντελώς το eq των headphones, το οποίο είναι αλλο ενα αρνητικό (δεν εχω Roon).

Spotify τρομερο σε αναζήτηση νέας μουσικής βάση ακουσμάτων και γενικά πολυ δυνατός αλγόριθμος. Αλλά δυστυχώς ακόμα lossy ποιότητα όποτε δεν μπορούσα να προχωρήσω σε συνδρομή.

Αpple music ήθελα καθώς εχω ακουσει πολυ καλα λόγια και στον αλγοριθμό του αλλα δεν το εχω δοκιμάσει. Ελπίζω να μην κάνει recommend πολλές pop επιλογές.
Το πρόβλημα στο apple είδα οτι ειναι οτι δεν εχει bit perfect σε android, σε windows επίσης κατι διαβαζα οτι δεν παιζει flac και υπάρχει θέμα με το app. Αν κάποιος χρήστης γνωρίζει παραπανω ας ενημερώσει.
Aλλίως πιστεύω θα ήταν ίσως η καλύτερη επιλογη ειδικά βάση κόστους σε σχέση με όσα προσφέρει.

Τidal επίσης είχα δοκιμάσει αλλα με mqa και τοσο hip-hop δεν μου αρεσε σαν recommendations o αλγόριθμος του.
Αλλά απο μουσικό κατάλογο νομίζω πώς είναι ιδιο με spotify.
Είναι bit perfect και σε android και σε Windows απ'οτι διάβασα.
Επίσης τώρα που θα είναι hi-res flac και θα χαιρετήσει επιτέλους το mqa, δείχνει η καλύτερη επιλογή, με υψηλότερο κόστος βέβαια απο apple music, αλλα δεν εχει τα conflict της apple σε android και windows περιβαλλον.

Αυτά απο εμένα..οπότε ακόμα στην αναζήτηση
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
έχω spotify για...παντού, το interface του δεν παίζεται απλά, παίζει τα πάντα και παντού. Επίσης ως μέσο χαμηλού bitrate δε τρώει πολλά δεδομένα, βασικό για κάποιους.
Οι προτάσεις που κάνει είναι εφάμιλλες με τον παλιό καλό τύπο στο υπόγειο του δισκάδικου που όταν πήγαινες σάββατο πρωϊ σου έλεγε "ήρθε αυτό, άκου το".
Το Qobuz το έχω για το "μεγάλο" σύστημα και παίζει καταπληκτικά. Πολύ-πολύ ευχαριστημένος από αυτό. Προτιμότερο από tidal σίγουρα σε θέμα ήχου.
 

Μηνύματα
1.063
Reaction score
737
Η λύση που έχω εφαρμόσει εγώ :

- σποτιφάι, για κάζουαλ λίσενιν, και προτάσεις αλγορίθμου (το σπότι είναι περίπου έναν αιώνα μπροστά από τους άλλους σε αυτό το θέμα) ...
- μεταφορά των σημαντικών λιστών του σπότι στο κομπίζ μέσω της εφαρμογής songshift (συνηθως βρίσκει και μεταφέρει αυτόματα το 90% των κομματιών, ένα ακόμη 6-7% το κάνεις μετά χειροκίνητα και ένα 3% απλά δεν υπάρχει στο κομπίζ)
-κομπίζ από τις παραπάνω λίστες ή απ 'ευθείας για κλασσική μουσική (που εδώ είναι αυτό έναν αιώνα μπροστά σε ποιότητα) όταν ακούω στα σοβαρά από το κανονικό σύστημα ....
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.005
Reaction score
6.780
Meanwhile:

1690208313755.png


Κάθε λίγο κι από 1€.

Για το "HiFi" βέβαια ("first announced back in February 2021") ούτε λόγος, θα φτάσουμε 2024 σε λίγο!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.416
το deezer το έχει δουλέψει κανένας? μου ήρθε διαφημιστικό πριν καιρό
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.413
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top