sub για μουσική σε σπίτι. Επαγγελματικό vs Οικιακό.

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Καλησπέρα στη παρέα. λίγο εκτός αυτές τις μέρες λόγο δουλειάς αλλά τις κλεφτές ματιές τις ρίχνω.;)

μετά από μια εμπειρία που είχα εχτές έχω μπει στο δίλημμα κατά πόσο αξίζει να δαπανήσουμε ένα σκασμό λεφτά για να πάρουμε ένα καλό οικιακό sub (πχ svs 4000 - 16αρι) δλδ 2.5 - 3.5K € αν τα θέλουμε για μουσική.
πχ άκουσα ένα db technologies sub 12d το οποίο σαν specs και τιμή δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. απόκριση 40-150hz 400w. με τιμή γύρο στα 500€. ΑΛΛΑ max spl 127db. σε μουσική η ξερή η μπασιά δεν έχει καμία σχέση με το svs pb 2000 που έχω ιδικά σε ένταση. αλλά ναι οκ σε movies που βάλαμε να δούμε απλά δεν υπάρχει πληροφορία εκεί χαμηλά που τη χρειάζεσαι.

Αφήνουμε όμως το σενάριο ταινία και επικεντρωνόμαστε στη μουσική. αν η εμφάνιση δεν μας ενδιέφερε τί είναι αυτό μας κρατάει από το να μη βάλουμε ένα τέτοιο sub στο σαλόνι μας? πχ κάτι τέτοιο με 700 € να έχουμε 130+ db

JBL EON 618S ΕΝΕΡΓΟ SUB 500W, 18'', 134DB

http://www.jblpro.com/www/products/portable-market/eon600-series/eon618s#.W8y932j7RPY
 



Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Βάζοντας δλδ σε μέτρια προς δυνατή ένταση τη μουσική (δεν ζορίζεται δλδ κανένα απο τα δυο) θεωρείς ότι το PA υπερτερεί;
Κι εγώ έχω αναρωτηθεί στο παρελθόν, μάλιστα είχα μπει στη διαδικασία να δανειστώ ένα pa sub και να συγκρίνω σε μουσικό πρόγραμμα πάντα αλλά δεν μου δόθηκε η ευκαιρία. Αυτό το χτύπημα στο στέρνω το βρίσκεις πολύ εύκολα (νομίζω) σε pa subs...
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Πραγματικά το σκέφτομαι πολυ για δεύτερο sub καί στο μυαλό μου μέχρι εχτές είχα ένα δεύτερο svs. Αλλα μετά τι χτεσινή εμπειρία αναθεώρησα λίγο. Το δεύτερο svs θα μου δώσει +3db και θα κλείσει κάποιες τρύπες αλλά τα 130+ του jbl δεν έρχονται για κανένα λόγο με pb2k.
[DOUBLEPOST=1540146775][/DOUBLEPOST]
Βάζοντας δλδ σε μέτρια προς δυνατή ένταση τη μουσική (δεν ζορίζεται δλδ κανένα απο τα δυο) θεωρείς ότι το PA υπερτερεί;
Κι εγώ έχω αναρωτηθεί στο παρελθόν, μάλιστα είχα μπει στη διαδικασία να δανειστώ ένα pa sub και να συγκρίνω σε μουσικό πρόγραμμα πάντα αλλά δεν μου δόθηκε η ευκαιρία. Αυτό το χτύπημα στο στέρνω το βρίσκεις πολύ εύκολα (νομίζω) σε pa subs...
Ακριβώς αυτό. Τη μπασιά του pa δε νομίζω να μπορείς να τη βρείς ευκολα και οικονομικά από οικιακό sub. Και για μουσική τα 25 και κάτω hz είναι άχρηστα νομίζω και κουραστικά. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
 












Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Αυτά πάνε Επί δύο.:p
και 4 αν θες ...:p:D


Έτσι. Ατσάλινη σιγουριά.
ναι ;)

και να μην ερθει(δυσκολο) με ενα minidsp διορθωνει εκει που εχει θεμα με το rew+minidsp και μετα τρεχει το audyssey να του φτιαξει τα υπολοιπα που δεν μπορει το mini dsp ;)
 


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
σε περιπτωση εχεις λυση ;)

[DOUBLEPOST=1540150539][/DOUBLEPOST]
Οπότε βλέπω δεν είναι παράλογη η σκέψη μου. Χαίρομαι γιατί θα μείνουν λεφτά στη τσέπη!!
μπορεις να το βαλεις ομως στον χωρο ; ....ειναι μεγαλο !
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
σε περιπτωση εχεις λυση ;)

[DOUBLEPOST=1540150539][/DOUBLEPOST]

μπορεις να το βαλεις ομως στον χωρο ; ....ειναι μεγαλο !
Θα ψάξω για κάποιο μαζεμένο. Το db technology πχ είναι σαν το svs
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.095
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top