sub για μουσικη?

Μηνύματα
328
Reaction score
260
Θελω οποιος γνωριζει ποιο Sub ειναι σε θεση να ακολουθησει σε ταχυτητα και ρυθμο ενα τελικο, αλλα να παιζει μουσικη,
οχι ενα μπαμ μπουμ μπαχαλο και να χανει η μανα το παιδι, να βγει στην απογευματικνη αναφορα και να το καταδωσει........
Ενταξει, απο'τι γνωριζω τα REL ειναι φτιαγμενα για μουσικη, χωρις να τα εχω ακουσει,
αλλα συνηθως ειναι μονοφωνικα και θες δυο οποτε ανεβαινει πολυ το κοστος
 
Last edited:

Μηνύματα
328
Reaction score
260
Δεν εχω βαλει ποτε sub στο συστημα μου, και η αληθεια ειναι οτι οταν ακουω την λεξη sub
στο μυαλο μου ερχεται το rap και τα κακομαθημενα που περνανε με τα αυτοκινητα και
τρομοκρατουν τον κοσμακη.............
ενταξει,και'γω δεν θα βαλω τιποτα καλοντυμενες κυριες που vocalojazzαρουνε συνοδεια
κοντραμπασου η πιανου, η τιποτα καλογυαλισμενα blues, τα ακουσματα μου ξεκινουν απο
hard rock και heavy psyche του 70 και κυριως metal του 80, αλλα πιστευω οτι χρειαζεται
ενα πολυ πονηρο sub να εχει ταχυτητα και ρυθμο για να μην γινεται μπαχαλο
 
Last edited:


Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Δεν εχω βαλει ποτε sub στο συστημα μου, και η αληθεια ειναι οτι οταν ακουω την λεξη sub
στο μυαλο μου ερχεται το rap και τα κακομαθημενα που περνανε με τα αυτοκινητα και
τρομοκρατουν τον κοσμακη.............
ενταξει,και'γω δεν θα βαλω τιποτα καλοντυμενες κυριες που vocalojazzαρουνε συνοδεια
κοντραμπασου η πιανου, η τιποτα καλογυαλισμενα blues, τα ακουσματα μου ξεκινουν απο
hard rock και heavy psyche του 70 και κυριως metal του 80, αλλα πιστευω οτι χρειαζεται
ενα πολυ πονηρο sub να εχει ταχυτητα και ρυθμο για να μην γινεται μπαχαλο

Μπα, καμμια σχεση. Υπαρχουν γρηγορα "μηχανακια".
 



gid

Μηνύματα
7.315
Reaction score
8.540
Το SVS SB-1000 είναι πολύ καλή επιλογή με βάση τα κριτήριά σου.
 

Μηνύματα
328
Reaction score
260
κινγκ κριμσον ας πουμε?! ενα παραδειγμα για να καταλαβω τι εννοεις ?
heavy psych proton metal οχι τοσο progressive rock,
Sir Lord Baltimore, Warhorse, Jo Jo Gunne τελη 60 αρχες 70
αλλα ναι και progressivιες, kraut rock...........
Το SVS SB-1000 είναι πολύ καλή επιλογή με βάση τα κριτήριά σου.
ναι, αυτα τα SVS ακουγονται πολυ τελευταια, το κακο ειναι που να τα βρεις να τα δοκιμασεις,
πρεπει να πας με βαση του τι θα διαβασεις......
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Τι ηχεία έχεις ; Τι pro ; Έχει έξοδο για sub; Μπορεί να κάνει το bass management ;
 

Μηνύματα
328
Reaction score
260
Τι ηχεία έχεις ; Τι pro ; Έχει έξοδο για sub; Μπορεί να κάνει το bass management ;
ηχεια Polk Audio SDA SRS 2.3TL , προ το Grace m903, τελικος Ayre V3, οχι δεν εχει εξοδο sub
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.098
Reaction score
124.654
20 m2 ,δεν ειναι πολυ μεγαλος χωρος, απο λεφτα, δεν ξερω κανα χιλιαρικο
Πάρε 2 τεμάχια από αυτά, που έχουν και κρος, ένα για κάθε ηχείο.

Αν θελήσεις κι άλλο μπάσο, που δε νομίζω, πάρε 2 ακόμα να τα βάλεις πάνω στα άλλα, ή ακόμα καλύτερα ένα σε κάθε γωνιά του δωματίου.

Μπορείς και στις 4 γωνίες του ταβανιού, όχι μόνο στο δάπεδο.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
..ειναι η βαση για σωστη αναπαραγωγη το υπογουφερ, ολα δενουν στη πρωτη οκταβα, την επιθυμουμε με αρκετη ενεργεια, με ενα ζευγαρι υπογουφερ εισαι αρχηγος.
 



Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Όπως σκοπεύω να το κάνω κι εγώ, έξοδος απο τον προ στο sub, κροσάρισμα και έξοδος απο το (τα) sub στον τελικό που θα οδηγεί τα ηχεία ( δορυφόρους ).
 


Μηνύματα
328
Reaction score
260
Ναι. Παίρνεις subwoofers με ενσωματωμένη δυνατότητα για crossing των δορυφόρων.
ναι ,το crossing ειναι μονοδρομος σε αυτη την φαση αλλα ποιος μου λεει εμενα οτι το σημα
περνοντας μεσα απο το σαμπ δεν θα γινει σουπα...........
Ναι. Παίρνεις subwoofers με ενσωματωμένη δυνατότητα για crossing των δορυφόρων.
 


Μηνύματα
328
Reaction score
260
Μηπως να σκεφτοσουν αλλαγη ηχειων.......
δεν εχω σκοπο να αλλαξω ηχεια, και για να ειμαι ειλικρινης δεν ειμαι και απολυτα σιγουρος οτι θελουν σαμπ, απλα λεμε τωρα........
 

gid

Μηνύματα
7.315
Reaction score
8.540
ναι ,το crossing ειναι μονοδρομος σε αυτη την φαση αλλα ποιος μου λεει εμενα οτι το σημα
περνοντας μεσα απο το σαμπ δεν θα γινει σουπα...........
Μπορείς, βέβαια, και να ΜΗΝ πάρεις σαμπ, και να απαλλαγείς από τέτοιες ανησυχίες.

Κάνω εδώ την παραδοχή πως είσαι 100% σίγουρος ότι το σήμα ΔΕΝ γίνεται σούπα περνώντας μέσα από το κρος των ηχείων σου.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.067
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top