Subwoofer & Audyssey

Μηνύματα
115
Reaction score
32
Να ρωτήσω και κάτι άλλο για τις ρυθμίσεις. Στο MultEq xt τι έχετε επιλέξει??? Flat, Reference, L/R bypass η κλειστό??? Και τα υπολοιπα Dynamic .... τι να επιλέξω... Έχω μπερδευτεί λίγο
 




Μηνύματα
26
Reaction score
24
Εγώ πάλι στο σαλόνι μου για stereo ακροάσεις με 2.50 μέτρα ισόπλευρο τρίγωνο βλέπω πολύ καλύτερα αποτελέσματα με L/R bypass και dynamic EQ στο on 5db. Cross στα 80Hz (Denon 2600, elac dbr62, svs sb1000). Σε Flat εχω πολλές υψηλές, δεν ακούγεται. Σε reference νιώθω τα ηχεία κάπως ασθενικά. Σε l/r bypass δίνουν πόνο!
 

Μηνύματα
115
Reaction score
32
Συγνώμη που σπαμμαρω για διάφορα θέματα αλλά μου έρχονται μια μια οι ερωτήσεις. Όταν βάζω μια ταινία πχ με μια Χ κωδικοποίηση ήχου. Γιατί με αφήνει να επιλέξω τι κωδικοποίηση να παίξει με το κουμπί Movie??? Εγώ θέλω να παίζει όπως είναι γραμμένο ο ήχος στο αρχείο.
 



Μηνύματα
22.265
Reaction score
15.541
Συγνώμη που σπαμμαρω για διάφορα θέματα αλλά μου έρχονται μια μια οι ερωτήσεις. Όταν βάζω μια ταινία πχ με μια Χ κωδικοποίηση ήχου. Γιατί με αφήνει να επιλέξω τι κωδικοποίηση να παίξει με το κουμπί Movie??? Εγώ θέλω να παίζει όπως είναι γραμμένο ο ήχος στο αρχείο.
εχεις την επιλογη να το ακουσεις οπως θες...


Σε τι εντασεις μπορουμε να πούμε ότι ακούμε δυνατά?? Δηλαδή εγώ στο -30 με -25 ακούω.
οπου σου αρεσει να ακους......μην ακους τι λεει ο καθενας


Να ρωτήσω και κάτι άλλο για τις ρυθμίσεις. Στο MultEq xt τι έχετε επιλέξει??? Flat, Reference, L/R bypass η κλειστό??? Και τα υπολοιπα Dynamic .... τι να επιλέξω... Έχω μπερδευτεί λίγο
Reference και dynamic eq στο on
οταν βαζεις dynamic eq on εχει επιλογη σε 0-5-10-15
....δες που θα σου αρεσει καλυτερα απο αυτες τις τιμες με την ενταση που ακους συνηθως ..

ξεχνα τα αυτα με τα ηχεια που θα παρεις ;)
Αν εχεις καλιμπραρει καθε ηχειο στα 75 db στο 0 εισαι reference;
μην μου τον στεναχωρεις
ναι
 
Last edited:

Μηνύματα
115
Reaction score
32
Δηλαδή δεν υπάρχει κάποιο Auto mode να βάλω ότι έρχεται από το zidoo αυτό να παίζει
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.538
Reaction score
76.914
ξεχνα τα αυτα με τα ηχεια που θα παρεις ;)
Αν εχεις καλιμπραρει καθε ηχειο στα 75 db στο 0 εισαι reference;
σε μενα θα παιξνε σε ότι εντάσεις σελω…γιατί θα ειναις τα καλυτεροτερα ηχεία όλων σας :laugh:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.538
Reaction score
76.914
οταν βαζεις dynamic eq on εχει επιλογη σε 0-5-10-15
....δες που θα σου αρεσει καλυτερα απο αυτες τις τιμες με την ενταση που ακους συνηθως ..
τώρα με το σούπερ κεντρικούλι εννοείς? :biggrin:
 


Μηνύματα
354
Reaction score
137
Καλησπέρα στην παρέα
Πριν από μία εβδομάδα αγόρασα τον Denon 2700h. Τρέχω το Audyssey και μου βγάζει το subwoofer στο -12db αλλά καταλαβαίνω ότι δεν ήταν το μπάσο έτσι όπως ήτανε με τον Denon 1910 που είχα. Το αφήνω το θέμα εκεί και σήμερα θυμήθηκα έτσι όπως καθάρισα (πριν προμηθευτω τον ενισχυτή)το sub από πίσω γύρισα το Gain στο 1/4 της ισχύος. Σήμερα το έβαλα στη μέση με αποτέλεσμα να μπουμαρει πολύ. Δεν έτρεξα ξανά το Audyssey. Να το αφήσω κατά την ισοστάθμιση στο 1/2 και την φάση στο 0'??? Τα φώτα σας!
Ευχαριστώ
Με εκτίμηση
Καλή σου μέρα τυχαία έψαχνα το forum γιατί παίζω με το πρόγραμμα του milteq και κατέβασμα των φίλτρων 500-700-2k hz. Δεν έχω διαβασει τα σχόλια των υπολοίπων από πάνω θα το κάνω γιατί με ενδιαφέρει όσος ψάχνω μαθαίνω εδώ στο forum . Στο δια ταυτα χωρίς να είμαι guru ούτε ο έμπειρος μόνο από προσπάθειες και αποτυχίες, είχα τον 3700 και 4700 και σίγουρα παίζει και στο 2700 αυτό που θα πάω για το sub. Όταν έτρεχα το audyssey εμφανίζονταν στον 3700 μια μπάρα για ισοσταθμιση του sub αυτή η μπάρα είχε ένα πράσινο μέσα που κανονικά,ρυθμίζοντας το gain πίσω από το sub επρεπε να βάλεις το γραφικό μεγάφωνακι μεσα στο πράσινο στην αρχή των μετρήσεων το sub έβγαινε στο -4-5 δε μου άρεσε καθόλου. Όταν έμπαινε στο πράσινο μέσα για εμενα το sub ήταν σχεδόν ανύπαρκτο και το gain πίσω από το sub ήταν στο 1/4 . Σε άλλη μέτρηση είπα να τσιμπήσω λιγο το gain μεταξύ 1/4 και 2/4 εκτός του πράσινου πιο πάνω με αποτέλεσμα το sub να βελτιωθεί αισθητά. Επισησ στο 1/4 κατά τη διάρκεια του calibration το sub Ακουγόταν χωρις δύναμη. Αυτό που θέλω να πω είναι, ότι και να λέει το audyssey δε χρειάζεται να ακολουθείτε κατά γράμμα. Παίξε λίγο πιο πάνω με το gain και άσε το audyssey να κάνει τη δουλειά του. Δε λέω ότι είναι το τέλειο αλλά εμενα μου αρεσει στα αυτιά μου .
 


Μηνύματα
1.368
Reaction score
2.746
Απ τη στιγμή που ακούς στο -25 όπως λες κι απ τη στιγμή που δεν έχεις ΧΤ32 μπορώ να σου πω εγώ τι έκανα με τον προηγούμενο Denon που είχε το απλό ΧΤ όταν είχα κι εγώ ένα subwoofer κι είχα μείνει αρκετά ικανοποιημένος.

Καταρχήν όπως είπε στην αρχή του νήματος κι ο Nemesis54 θα πρέπει να κάνεις ισοστάθμιση πειραματίζοντας με το gain του sub έτσι ώστε να σου βγάλει η ισοστάθμιση τιμή από -11 και κάτω, -10, -9, -8 καλά είναι.

Μετά ενεργοποίησε το Dynamic eq στο on αλλά και το Dynamic volume στο light, αυτό θα σου κάνει τη διαφορά λόγω της γενικής έντασης που λες ότι ακούς (-25). Τσίμπα και λίγο απ το μενού του Audyssey στο manual μενού ρυθμίσεων που έχει βάλε 3db πιο ψηλά το sub απ ό,τι στο έχει βγάλει, για παράδειγμα αν στο βγαλε -11 βάλτο στο -8.

Δοκίμασέ το, δεν έχεις να χάσεις κάτι, θα δεις ότι κι οι χαμηλές και οι διάλογοι και γενικά ο ήχος θα γίνει πολύ καλύτερος.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Απ τη στιγμή που ακούς στο -25 όπως λες κι απ τη στιγμή που δεν έχεις ΧΤ32 μπορώ να σου πω εγώ τι έκανα με τον προηγούμενο Denon που είχε το απλό ΧΤ όταν είχα κι εγώ ένα subwoofer κι είχα μείνει αρκετά ικανοποιημένος.

Καταρχήν όπως είπε στην αρχή του νήματος κι ο Nemesis54 θα πρέπει να κάνεις ισοστάθμιση πειραματίζοντας με το gain του sub έτσι ώστε να σου βγάλει η ισοστάθμιση τιμή από -11 και κάτω, -10, -9, -8 καλά είναι.

Μετά ενεργοποίησε το Dynamic eq στο on αλλά και το Dynamic volume στο light, αυτό θα σου κάνει τη διαφορά λόγω της γενικής έντασης που λες ότι ακούς (-25). Τσίμπα και λίγο απ το μενού του Audyssey στο manual μενού ρυθμίσεων που έχει βάλε 3db πιο ψηλά το sub απ ό,τι στο έχει βγάλει, για παράδειγμα αν στο βγαλε -11 βάλτο στο -8.

Δοκίμασέ το, δεν έχεις να χάσεις κάτι, θα δεις ότι κι οι χαμηλές και οι διάλογοι και γενικά ο ήχος θα γίνει πολύ καλύτερος.
Προσωπικα ανοίγοντας το dynamic eq εμενα δίνει αρκετά ωραίο μπάσο αλλά κουραστικό για εμενα δεν είμαι πολύ του μπάσου ο μόνο τρόπος για να έχω το eq ανοιχτό είναι μόνο όπως μου είχε πει ο Κώστας Κεφαλας να δωσω καμπύλη καθοδική σε όλο το φάσμα , δε μου το είχε πει για το μπάσο μόνο αλλά για άλλο λόγο μετά διαπίστωσα ότι έπαιζα με τα χαμηλά +5 +10 +15 και κατάφερα και το έχω on χωρίς να με ενοχλεί . Εμενα είναι στο -7.5 το sub.Ερώτηση off topic γιατί το λέει +5 +10 +15 μέσα στο μενού;

off topic επισης
επίσης κάτι άλλο που διαπίστωσα στο multeq frequency range μέσα στο app είναι ότι αν του θέσω μέχρι 2κ αυτό δείχνειστη καμπύλη επεξεργασία μέχρι πχ 1
 
Last edited:

Μηνύματα
1.368
Reaction score
2.746
Προσωπικα ανοίγοντας το dynamic eq εμενα δίνει αρκετά ωραίο μπάσο αλλά κουραστικό για εμενα δεν είμαι πολύ του μπάσου ο μόνο τρόπος για να έχω το eq ανοιχτό είναι μόνο όπως μου είχε πει ο Κώστας Κεφαλας να δωσω καμπύλη καθοδική σε όλο το φάσμα , δε μου το είχε πει για το μπάσο μόνο αλλά για άλλο λόγο μετά διαπίστωσα ότι έπαιζα με τα χαμηλά +5 +10 +15 και κατάφερα και το έχω on χωρίς να με ενοχλεί .
Οκ αλλά παρεξήγηση, η απάντησή μου ήταν για τον νηματοθέτη worldwide, εννοείται ότι ο καθένας έχει το δικό του γούστο και ανάλογα πράττει, το καλό είναι ότι πλέον έχουμε πλήθος ρυθμίσεων να φέρουμε τον ήχο στα μέτρα μας.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.503
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top