Subwoofer & Audyssey

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Οκ αλλά παρεξήγηση, η απάντησή μου ήταν για τον νηματοθέτη worldwide, εννοείται ότι ο καθένας έχει το δικό του γούστο και ανάλογα πράττει, το καλό είναι ότι πλέον έχουμε πλήθος ρυθμίσεων να φέρουμε τον ήχο στα μέτρα μας.
Α ναι δεν απάντησα πάνω σε εσένα ακριβως,, είπα εμπειρία μου για το eq on :D Καθαρά θέμα γούστου με κουράζει το πολύ μπάσο .:D
 






Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Ρε παιδιά ( σόρρυ για το παιδιά ) τα έξι θα είναι περιφερικά και το έβδομο στο κέντρο !!!!!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Αφού το συνεχίζεις, για πες μας ποιο ήταν το ρυθμισμένο που σε ενόχλησε.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Συνεχίζεις να λες ότι σε ενοχλεί το Μπάσο.

Τα δεδομένα λένε ότι θες πάνω από μια 4-αδα σαμπ με ένα 12' έκαστο για να βγάλεις απλώς μια μποτιά. Έχεις ακούσει φαντάζομαι μια μποτιά λαιβ, από ένα ντράμερ να παίζει σε κάποιο μαγαζί. Κι αυτό σε ενόχλησε;

Μία κιθάρα μπάσου την άκουσες σε λαιβ;
Ήταν ενοχλητική;
Ομοίως ένα μεγάλο κοντραμπασο;
Έτυχε ποτέ να το ακούσεις λαιβ να δεις τι πόνο βγάζει;

1634546254874.png


Και βρέθηκες σε ένα σεταπ με πολλαπλά σαμπ σωστά ρυθμισμένα, ώστε να παίζουν σωστά φυσιολογικό Μπάσο και σε ενόχλησε; ποιο σεταπ ήταν αυτό; ποια σαμπς; πως ρυθμίστηκαν; ποιες οι μετρήσεις τους;

Δηλαδή θέλω να καταλάβω, αν γενικά σε ενοχλεί η ύπαρξη του μπάσου, ακόμα και του φυσιολογικού από τα φυσικά όργανα, και προτιμάς άμπασα ηχεία, τι θες και μπλέκεις με σαμπ;
 
Last edited:

Μηνύματα
92
Reaction score
120
Ερώτηση off topic γιατί το λέει +5 +10 +15 μέσα στο μενού;
Παραθέτω από το manual:

0 dB (Film Reference) (Default): Optimized for content such as movies.
5 dB : Select this setting for content that has a very wide dynamic range, such as classical music.
10 dB : Select this setting for jazz or other music that has a wider dynamic range. This setting should also be selected for TV content as that is usually mixed at 10 dB below film reference.
15 dB : Select this setting for pop/rock music or other program material that is mixed at very high listening levels and has a compressed dynamic range.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Συνεχίζεις να λες ότι σε ενοχλεί το Μπάσο.

Τα δεδομένα λένε ότι θες πάνω από μια 4-αδα σαμπ με ένα 12' έκαστο για να βγάλεις απλώς μια μποτιά. Έχεις ακούσει φαντάζομαι μια μποτιά λαιβ, από ένα ντράμερ να παίζει σε κάποιο μαγαζί. Κι αυτό σε ενόχλησε;

Μία κιθάρα μπάσου την άκουσες σε λαιβ;

Και βρέθηκες σε ένα σεταπ με πολλαπλά σαμπ σωστά ρυθμισμένα, ώστε να παίζουν σωστά φυσιολογικό Μπάσο και σε ενόχλησε; ποιο σεταπ ήταν αυτό; ποια σαμπς; πως ρυθμίστηκαν; ποιες οι μετρήσεις τους;

Δηλαδή θέλω να καταλάβω, αν γενικά σε ενοχλεί η ύπαρξη του μπάσου, ακόμα και του φυσιολογικού από τα φυσικά όργανα, και προτιμάς άμπασα ηχεία, τι θες και μπλέκεις με σαμπ;
καταλαβαίνω τι εννοοείς αλλα επειδή μιλάμε για σαλόνι στο σπιτι πολύ λίγα τετραγωνικά στην περιπτωση μου με ενοχλει. Τώρα θα μου πεις δεν ειναι σωστα ρυθμισμένο ή όπως το έχω φέρει με το αυτι... δεκτό..
Σε χώρο με πολλαπλά sub δεν έχω την τυχη να έχω βρεθεί :(
η μποτα με ανοχλει, το μπάσο όχι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
καταλαβαίνω τι εννοοείς αλλα επειδή μιλάμε για σαλόνι στο σπιτι πολύ λίγα τετραγωνικά στην περιπτωση μου με ενοχλει.
Τα πολύ λίγα τετραγωνικά στο σαλόνι σου, είναι μεγάλο πρόβλημα και απαιτούνται πολλαπλά σαμπ ώστε να πάψει να υπάρχει πρόβλημα στο Μπάσο.

Όσο περίεργο κι αν σου φαίνεται, στο μικρό σου χώρο, θες πολλαπλά σαμπ για να είναι σωστό το Μπάσο και να μην τραβάει την προσοχή σου καθόλου η ύπαρξη των σαμπ, να νομίζεις ότι παίζουν μόνο οι δορυφόροι.

Τα πολλαπλά σαμπ, απαιτούν ένα μινιντιεσπι για να ρυθμιστούν σωστά, με όντισι δεν γίνεται, είναι εντελώς αδύνατο.

Κι αυτά, τα έγραψα εξαρχής. Ξεκάθαρα.
Δες ποστ #22.

Άλλη επιλογή, δεν υπάρχει.

Με 1 σαμπ τοποθετημένο ως έχει και με όντισι, είσαι καμένο χαρτί, καταδικασμενη υπόθεση, χωρίς εφετείο.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Τα πολύ λίγα τετραγωνικά στο σαλόνι σου, είναι μεγάλο πρόβλημα και απαιτούνται πολλαπλά σαμπ ώστε να πάψει να υπάρχει πρόβλημα στο Μπάσο.

Όσο περίεργο κι αν σου φαίνεται, στο μικρό σου χώρο, θες πολλαπλά σαμπ για να είναι σωστό το Μπάσο και να μην τραβάει την προσοχή σου καθόλου η ύπαρξη των σαμπ, να νομίζεις ότι παίζουν μόνο οι δορυφόροι.

Τα πολλαπλά σαμπ, απαιτούν ένα μινιντιεσπι για να ρυθμιστούν σωστά, με όντισι δεν γίνεται, είναι εντελώς αδύνατο.

Κι αυτά, τα έγραψα εξαρχής. Ξεκάθαρα.

Άλλη επιλογή, δεν υπάρχει.

Με 1 σαμπ τοποθετημένο ως έχει και με όντισι, είσαι καμένο χαρτί, καταδικασμενη υπόθεση, χωρίς εφετείο.
Σε ευχαριστω πολύ για τις συμβουλες σου.
αρα εχω κακό μπάσο και δεν αρκεί, γι αυτο και με ενοχλει στο χώρο μου.
Αρα το χαμηλωνω να μη με ενοχλει η το πετάω... :help:

με 2 sub γίνετε τιποτα?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Ναι, με 2 σαμπ, αρχίζει να στρώνει το πράμα.

Θα βρεις άπειρο κόσμο εδώ μέσα, που από 1 σαμπ πήγαν στα 2, και είδαν τρομερή διαφορά, όχι αστεία.

Απλώς θα χρειαστείς εκτός από το δεύτερο σαμπ, και ένα μινιντιεσπι και ένα καλιμπρατορα να έρθει σπίτι σου με μετρητικα εργαλεία και εμπειρία, για να στα ρυθμίσει όπως πρέπει, και βεβαίως για να τα τοποθετήσει στις καλύτερες δυνατές θέσεις ώστε να ξεκινούν με τα λιγότερα δυνατά προβλήματα.

Η τοποθέτηση κάνει σημαντική διαφορά και είναι μεγάλης σημασίας να γίνει με τη βοήθεια μετρήσεων.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Ναι, με 2 σαμπ, αρχίζει να στρώνει το πράμα.

Θα βρεις άπειρο κόσμο εδώ μέσα, που από 1 σαμπ πήγαν στα 2, και είδαν τρομερή διαφορά, όχι αστεία.

Απλώς θα χρειαστείς εκτός από το δεύτερο σαμπ, και ένα μινιντιεσπι και ένα καλιμπρατορα να έρθει σπίτι σου με μετρητικα εργαλεία και εμπειρία, για να στα ρυθμίσει όπως πρέπει, και βεβαίως για να τα τοποθετήσει στις καλύτερες δυνατές θέσεις ώστε να ξεκινούν με τα λιγότερα δυνατά προβλήματα.

Η τοποθέτηση κάνει σημαντική διαφορά και είναι μεγάλης σημασίας να γίνει με τη βοήθεια μετρήσεων.
σε ευχαριστώ πολύ
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Το παράδειγμα με την μποτιά (ντραμς) το θυμάμαι να το σκέφτομαι μονος μου, τα πολυ παλιά χρονια (γυμνάσιο, διάβαζα ήχος και hitech), αναλογιζόμενος πως ειναι δυνατόν ένα ηχείο, ας εχει και 12αρι γουφερ, να αποδώσει την μποτιά δεδομένου ότι παράγεται απο μια μεγάαααλη μεμβράνη (πολύ μεγαλύτερο εμβαδό απο κύκλο διαμέτρου 12 ιντζες)... Τελικά, μεγαλώνοντας κατάλαβα ότι, απλά, δεν είναι δυνατόν! Η κατάληξη φυσικά ειναι 4 σαμπζζζ στο σαλόνι!

Ενοχλητικό/κακό/"υπερβολικό" μπάσο μπορεί να υπάρξει και απο σαμπ λιλιπούτειο 2.1 (για υπολογιστη κόστους 25-30 ευρώ) εαν αυτό μπει σε άδειο διάδρομο, ή από ηχείο, λάθος τοποθετημένο σε κακό χώρο.

Μοναδική λύση, η σωστή τοποθέτηση/ρύθμιση των σαμπζζζ (πληθυντικός πάντα)!

Φιλική προτροπή, ακολούθα συμβουλές που διαβάζεις εδώ, θα φτάσεις στην πηγή πιο γρήγορα, δεν υπάρχει λόγος να ξανα-ανακαλυπτουμε τον τροχό!
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top