Surge Protector & Extension block

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Θα ηθελα τη βοηθεια σας για ενα surge protector και για ενα extension. Μου εχουν καει οι ενισχυτές των summit τρεις φορες. Αυτο συμβαινει μετα απο διακοπη ρευματος σε περιπτωση που δεν ειμαι σπιτι να τα βγαλω απ την μπριζα. Δεν ξερω αν παιζει και καποιο ρολο αλλα το σπιτι μου ειναι καμια 100 μετρα απο το σπιτακι . Παραγγειλα belden power cable δυο διαφορετικα μοντελλα και διαφορες μπριζες απο neotech, supra, martin klein για να φτιαξω και μερικα καλωδια

Εχω δωσει παρα πολλα χρηματα για το συστημα, δεν ασχοληθηκα ποτε με τα καλωδια οποταν ειπα να φτιαξω κατι καλυτερο. Ειναι κλειστα και τα σκοπευτηρια οποταν που περισσευει ενα μεγαλο ποσο αφου δεν παω και προπονησεις

Θελω να συνδεσω τα πιο κατω
1. Denon POA6600 - 520watt συνολο
2. Martin logan summit 800watt digital amps
3. Martin logan descent i 750watt

Εχετε καποιες προτασεισ?

Ευχαριστω
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Φίλε, θα σου πρότεινα να βασιστείς στον σταθεροποιητή τάσης της APC και συγκεκριμένα αυτό το μοντέλο.

Έχω πολλές αμφιβολίες για το εάν καλώδια ρεύματος θα λύσουν το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις.
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Σ ευχαριστω Γιωργο. Ναι συμφωνω απλα ειπα να μαζεψω λιγο και αυτο το τομεα και να παρω κατι ΄καλυτερο' Ο στατεροποιητης προστατευει και απο αποτομες αυξησεις μειωσεις?
 


Μηνύματα
904
Reaction score
239
Σκευτομαι για αυτο εδω. UPS λυση. Σταθερο ρευμα και σε περιπτωση διακοπης θα κρατησει καποια ωρα για να κλεισω τα μηχανηματα. Σε περιπτωση που επανελθει θα ειναι ρυθμισμενο να μην επανεκινηση την λειτουργια αλλα και να την εκκινηση παλι το ρευμα θα ειναι σταθερο


Τι λετε?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.397
Reaction score
125.560
Πολύ καλή τιμή, και οι προδιαγραφές του κατασκευαστή φαίνονται άριστες.

Ο θόρυβος είναι ένα θέμα, αν μπορείς να το έχεις σε άλλο δωμάτιο, δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.012
Είχα online UPS στα ίδια dB φασαρία και με το που το έβαλα στη πρίζα, το έβαλα αποθήκη και ανέβασα γραμμή στο σύστημα.
Δεν μπαίνει σε σαλόνι ή δωμάτιο που θα είσαι και εσύ ταυτόχρονα.
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Παραθετω και λεπτομερεις προδιαγραφες. Ναι οντως απο τιμη σκιζει, τα επωνημα στοιχιζουν 3-4 φορες περισσοτερα. Θα το βαλω δοκιμαστικα στον χωρο των ηχειων. Αν δεν αντεχετε θα παει στο ρακ και θα τραβηξω γραμμη απο εκει. Θα ερθει ο τεχνικοσ να δει τον χωρο μου. Αν ειναι δυνατο προτιμα να τραβηξει γραμμη κατευθειαν απο τον πινακα

 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.012
Δεν πόσες μπαταρίες έχει μέσα, τη μπαταρίες και πόσο έχουν.
Αν το έχεις αναμένω 24/7 κάθε 2-3 χρόνια θα θες αλλαγή.
Αν το UPS μπει σε άλλο χώρο από τα μηχανήματα δεν βολεύει πέρα δώθε άνοιξε κλείσε κάθε λίγο.
Μιλάω από εμπειρία, τη τράβαγα εγώ.
 

ika

News
Μηνύματα
14.024
Reaction score
12.995
Το πρόβλημα εντοπίζεται από όσα αναφέρονται στο #1, όχι λόγω διακύμανσης της τάσης, αλλά κατά την επαναφορά της μετά από διακοπή.
Θα κάνει δουλεία ένας σταθεροποιητής ή θέλει επιτηρητή τάσης με χρονοκαθυστέρηση?
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Δεν πόσες μπαταρίες έχει μέσα, τη μπαταρίες και πόσο έχουν.
Αν το έχεις αναμένω 24/7 κάθε 2-3 χρόνια θα θες αλλαγή.
Αν το UPS μπει σε άλλο χώρο από τα μηχανήματα δεν βολεύει πέρα δώθε άνοιξε κλείσε κάθε λίγο.
Μιλάω από εμπειρία, τη τράβαγα εγώ.
Ναι αμα μπει θα μεινει στην πριζα. Απο θεμα καταναλωσης ειναι σταθερη? Απ εκει και περα ειναι το φορτιο των συσκευων οταν θα δουλευουν σωστα?
Το πρόβλημα εντοπίζεται από όσα αναφέρονται στο #1, όχι λόγω διακύμανσης της τάσης, αλλά κατά την επαναφορά της μετά από διακοπή.
Θα κάνει δουλεία ένας σταθεροποιητής ή θέλει επιτηρητή τάσης με χρονοκαθυστέρηση?
Απο οτι μου εξηγησαν οι τεχνικοι σε περιπτωση επαναφορας υπαρχουν δυο επιλογες. Αυτοματη επαναφορα κατα την οποια το UPS θα δωσει την ταση που εχει προγραμματιστει η χειροκινητη. Οποταν λογικα τα καλυπτει και τα δυο?
 

ika

News
Μηνύματα
14.024
Reaction score
12.995
Τι συνολική κατανάλωση έχουν τα μηχανήματα και για πόσα UPS σκέφτεσαι?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Εάν έχεις τη δυνατότητα να το έχεις σε άλλο δωμάτιο ή/και στο rack σου (τώρα που το ανέφερες θυμήθηκα ότι έχεις), είναι μια καλή λύση.

Η άλλη λύση είναι να αλλάξεις τους ανεμιστήρες του UPS - δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι αυτό κι αν είσαι διατεθειμένος να το κάνεις.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.012
Απο θεμα καταναλωσης ειναι σταθερη?
Δεν θυμάμαι.

Απ εκει και περα ειναι το φορτιο των συσκευων οταν θα δουλευουν σωστα?
Δεν το ξέρω. Το ρεύμα στα μηχανήματα έρχεται από τις μπαταρίες στα online, όχι από τη γραμμή.
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Τι συνολική κατανάλωση έχουν τα μηχανήματα και για πόσα UPS σκέφτεσαι?
Εχουν περιπου 2100W οποταν μου προτεινε ενα 3Κ
Εάν έχεις τη δυνατότητα να το έχεις σε άλλο δωμάτιο ή/και στο rack σου (τώρα που το ανέφερες θυμήθηκα ότι έχεις), είναι μια καλή λύση.

Η άλλη λύση είναι να αλλάξεις τους ανεμιστήρες του UPS - δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι αυτό κι αν είσαι διατεθειμένος να το κάνεις.
Το σκευτηκα, εχω και κατι noctua. Φτανει να μου πει οτι ειναι οκαυ απο εγγυηση. Τελικα βρηκα μια σωληνα που ειναι περασμενο το καλωδιο του αποδικοποιητη. Θα το καταργησω αυτο και θα τραβηξω γραμμη απο το ρακ
 

ika

News
Μηνύματα
14.024
Reaction score
12.995
Εχουν περιπου 2100W οποταν μου προτεινε ενα 3Κ
....
Από προσωπική εμπειρία, κάηκε line interactive UPS 3500KVA απλά με το που άνοιξε ενισχυτής (με max κατανάλωση 1800W), χωρίς να παίξει δηλαδή. Για να γλυτώσω από πιθανά καψίματα λόγω διακοπών το είχα δοκιμάσει και 'γω, γιατί πια όλες οι συσκευές μπαίνουν σε standby και δεν κλείνουν όπως παλιά.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.012
Εγώ πλέον κλείνω πολύπριζο.
Αν θα φτιάξω άλλη γραμμή θα κατεβάζω διακόπτη κανονικά.
 

ika

News
Μηνύματα
14.024
Reaction score
12.995
Εγώ πλέον κλείνω πολύπριζο.
Αν θα φτιάξω άλλη γραμμή θα κατεβάζω διακόπτη κανονικά.
Αυτό είναι το πιο ασφαλές όταν δεν χρησιμοποιείται το σύστημα. Κατά την χρήση όμως αν γίνει κάτι με το ρεύμα, είναι απροστάτευτο.
Τα UPS είναι για να μην κλείσει απότομα το ρεύμα, έχουν κάποια AVR λειτουργία, αλλά δεν ξέρω μέχρι που.
Βέβαια στα online, η τροφοδοσία γίνεται από την μπαταρία πάντα, ίσως είναι διαφορετικά.
Μόνο στον Η/Υ έχω online, ο θόρυβος του ανεμιστήρα ήταν εκνευριστικός και τον άλλαξα (καλώς ή κακώς πάντως μέχρι τώρα δουλεύει το UPS).
Όμως έβαλα και επιτηρητή τάσης (στον πίνακα).
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.012
Ναι στο online η τροφοδοσία των μηχανημάτων γίνεται από καθαρό σταθερό ρεύμα από τις μπαταρίες.
Τέτοιο είχα στο σύστημα μέχρι που παρέδωσε πνεύμα.
Τώρα δεν έχω τίποτα εκεί.
Μόνο στον υπολογιστή ένα line interactive της APC. Σε διακοπές ρεύματος ο υπολογιστής δεν καταλαβαίνει τίποτα.
Σκέφτομαι σοβαρά να βάλω επιτηρητή τάσης της Raycap στον πίνακα.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Θα ηθελα τη βοηθεια σας για ενα surge protector και για ενα extension. Μου εχουν καει οι ενισχυτές των summit τρεις φορες. Αυτο συμβαινει μετα απο διακοπη ρευματος σε περιπτωση που δεν ειμαι σπιτι να τα βγαλω απ την μπριζα. Δεν ξερω αν παιζει και καποιο ρολο αλλα το σπιτι μου ειναι καμια 100 μετρα απο το σπιτακι . Παραγγειλα belden power cable δυο διαφορετικα μοντελλα και διαφορες μπριζες απο neotech, supra, martin klein για να φτιαξω και μερικα καλωδια

Εχω δωσει παρα πολλα χρηματα για το συστημα, δεν ασχοληθηκα ποτε με τα καλωδια οποταν ειπα να φτιαξω κατι καλυτερο. Ειναι κλειστα και τα σκοπευτηρια οποταν που περισσευει ενα μεγαλο ποσο αφου δεν παω και προπονησεις

Θελω να συνδεσω τα πιο κατω
1. Denon POA6600 - 520watt συνολο
2. Martin logan summit 800watt digital amps
3. Martin logan descent i 750watt

Εχετε καποιες προτασεισ?

Ευχαριστω
Πάρε αυτό με 50ευρώ να ξεμπερδεψεις φίλε μου, δεν χρειάζονται εξωτικά πράγματα
https://www.techstores.gr/apc-pl8vt...BfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0
10988197-3994.jpg
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.747
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top