Surge Protector & Extension block

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Από προσωπική εμπειρία, κάηκε line interactive UPS 3500KVA απλά με το που άνοιξε ενισχυτής (με max κατανάλωση 1800W), χωρίς να παίξει δηλαδή. Για να γλυτώσω από πιθανά καψίματα λόγω διακοπών το είχα δοκιμάσει και 'γω, γιατί πια όλες οι συσκευές μπαίνουν σε standby και δεν κλείνουν όπως παλιά.
Καλημερα

Και εγω σε stanby τα εχω. Τα summit δεν εχουν αλλη επιλογη, αυτοματα με το που δεν παιρνουν σημα μπαινουν σε standby. Δεν υπαρχει διακοπτης.
Εγώ πλέον κλείνω πολύπριζο.
Αν θα φτιάξω άλλη γραμμή θα κατεβάζω διακόπτη κανονικά.
Και σε καποια φαση θα βαρεθεις, θα γινει το κακο και μπαμ :D
Οσο αφορα την καταναλωση ειναι η καταναλωση των συσκευων + η καταναλωηση του φορτιστη των μπαταριων
 


Μηνύματα
904
Reaction score
239
Πάρε αυτό με 50ευρώ να ξεμπερδεψεις φίλε μου, δεν χρειάζονται εξωτικά πράγματα
https://www.techstores.gr/apc-pl8vt...BfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0
View attachment 162860
Ολα τα σκευτομαι, Τα χρηματα δεν ειναι απαγορευτικα σε σχεση με τα οσα ξοδευουμε για εξοπλισμο.
Δεν υπάρχει αυτή η version.
Τωρα που βλεπω την profile picture το καταλαβα :D
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
1587630489124.png

Αν το βρεις θα είσαι τυχερός,κάτω απο 50 ευρώ.όταν γίνεται διακοπή ρεύματος,χρειάζεται 10δευτ.για να ενεργοποιηθεί.Ότι καλύτερο,ειδικά για ενισχυτικά με λυχνίες.έχεις το χρόνο να το κλείσεις,εδώ δεν υπάρχει stand by,μόνο μπάι μπάι
Ειναι της crystal audio avr plus
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
13.970
Reaction score
12.961
View attachment 162870
Αν το βρεις θα είσαι τυχερός,κάτω απο 50 ευρώ.όταν γίνεται διακοπή ρεύματος,χρειάζεται 10δευτ.για να ενεργοποιηθεί.Ότι καλύτερο,ειδικά για ενισχυτικά με λυχνίες.έχεις το χρόνο να το κλείσεις,εδώ δεν υπάρχει stand by,μόνο μπάι μπάι
Ειναι της crystal audio avr plus
μόνο 1000VA είναι, δηλ 650W περίπου.
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
μόνο 1000VA είναι, δηλ 650W περίπου.
Ισχύει μόνο για τις σουκο με το κόκκινο χρώμα
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.942
Reaction score
20.445
Επίσης, ο @pambs ζει στην Κύπρο, οπότε το εικονιζόμενο πολύπριζο με πρίζες Schuco δεν του κάνει. :)
 



Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Είπαμε να ευκολύνουμε τη ζωή μας, όχι να την δυσκολέψουμε. Προτείνετε κάτι με υποδοχές IEC. :)
Μόνο στην Κύπρο,εδώ είναι Ελλάδα και έχουμε σούκο
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Υπαρχουν τα ιδια με IEC δεν τιθεται θεμα
Επανάληψις. Επανάληψις! Πελαγοδρομείτε συζητώντας πράγματα που κοστίζουν χρήματα πολύ περισσότερα απ' όσα χρειάζεται να ξοδέψετε, διότι κάνουν πράγματα που δεν χρειάζεστε στη συγκεκριμένη περίπτωση. Αυτό που χρειάζεστε είναι η εξομάλυνση της τάσης όταν αυτή επαναφέρεται στο δίκτυο, σε επίπεδο αρκετά πάνω από την κανονική των 240V (πράγμα για το οποίο, εν μέρει, ευθύνεται και η ΑΗΚ), και όχι αποθηκευμένη ενέργεια για να συνεχίσουν να λειτουργούν οι συσκευές αμέσως μετά τη διακοπή.

Πάρτε αυτό που σας πρότεινε ο musicfanatic. Είναι φτιαγμένο από κατασκευαστή σοβαρό, και όχι high end με παχιές προσόψεις και τέτοιες ανοησίες. Πληροφοριακά, το εξάρτημα που κάνει αυτή τη δουλειά κοστίζει στη λιανική 50 λεπτά. Μισό ευρώ.

Αυτά...
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Έχω χάσει διάφορες συσκευές (κομπιουτερίστικες, όχι ήχου), αρκετές φορές κατά την επιστροφή του ρεύματος...
Την τελευταία φορά (πριν 2 μήνες) ένα παλιό ups minuteman και μια καμμένη ασφάλεια σε πολύπριζο APC (μάλλον κάηκε το ups και μετά η ασφάλεια)...
Πλέον έχω καταλήξει (αλλά δεν πιάστηκα ακόμη... ευκαιρία τώρα με τον κορονοϊό που μου το θυμίσατε) να κάνω μια κατασκευή στο κουτί (και με τα σκουπίδια) του καμένου ups, που απλά αν κόβεται το ρεύμα... δεν θα ξαναγυρίζει αν δεν ΠΑΤΗΣΕΙΣ το start button....
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Έχω χάσει διάφορες συσκευές (κομπιουτερίστικες, όχι ήχου), αρκετές φορές κατά την επιστροφή του ρεύματος...
Την τελευταία φορά (πριν 2 μήνες) ένα παλιό ups minuteman και μια καμμένη ασφάλεια σε πολύπριζο APC (μάλλον κάηκε το ups και μετά η ασφάλεια)...
Πλέον έχω καταλήξει (αλλά δεν πιάστηκα ακόμη... ευκαιρία τώρα με τον κορονοϊό που μου το θυμίσατε) να κάνω μια κατασκευή στο κουτί (και με τα σκουπίδια) του καμένου ups, που απλά αν κόβεται το ρεύμα... δεν θα ξαναγυρίζει αν δεν ΠΑΤΗΣΕΙΣ το start button....
Το κάνει αυτό που πρότεινα
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Επανάληψις. Επανάληψις! Πελαγοδρομείτε συζητώντας πράγματα που κοστίζουν χρήματα πολύ περισσότερα απ' όσα χρειάζεται να ξοδέψετε, διότι κάνουν πράγματα που δεν χρειάζεστε στη συγκεκριμένη περίπτωση. Αυτό που χρειάζεστε είναι η εξομάλυνση της τάσης όταν αυτή επαναφέρεται στο δίκτυο, σε επίπεδο αρκετά πάνω από την κανονική των 240V (πράγμα για το οποίο, εν μέρει, ευθύνεται και η ΑΗΚ), και όχι αποθηκευμένη ενέργεια για να συνεχίσουν να λειτουργούν οι συσκευές αμέσως μετά τη διακοπή.

Πάρτε αυτό που σας πρότεινε ο musicfanatic. Είναι φτιαγμένο από κατασκευαστή σοβαρό, και όχι high end με παχιές προσόψεις και τέτοιες ανοησίες. Πληροφοριακά, το εξάρτημα που κάνει αυτή τη δουλειά κοστίζει στη λιανική 50 λεπτά. Μισό ευρώ.

Αυτά...
Κωστα εχεις δικαιο απλα μας πιανει η αρρωστια της αναβαθμισης. Η εταιρεια με ta UPS μου προτεινε αυτο. Ενα σε καθε μπριζα 3600Βαττ μαξ. Εχει χρονοκαθυστερηση κτλπ. Το Χαρμονη

 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Κωστα εχεις δικαιο απλα μας πιανει η αρρωστια της αναβαθμισης. Η εταιρεια με ta UPS μου προτεινε αυτο. Ενα σε καθε μπριζα 3600Βαττ μαξ. Εχει χρονοκαθυστερηση κτλπ. Το Χαρμονη

Γιατί όχι; Μια χαρά φαίνεται. Η χρονοκαθυστέρηση είναι χρήσιμη, αλλά μπορεί και να αποβεί ενοχλητική, αλλά εντάξει, τριάμισυ λεπτά είναι. Πάντως, μια και το έφερε η κουβέντα, η καλύτερη λύση είναι η καθολική, για ολόκληρη την εγκατάσταση, με αντίστοιχο εξάρτημα στον πίνακα του σπιτιού, ώστε να καλύπτονται και τα υπόλοιπα ηλεκτρονικά, (του πλυντηρίου, των κλιματιστικών, κλπ.). Κάτι σαν αυτό. Το συγκεκριμένο είναι τριφασικό, υπάρχουν και μονοφασικού τύπου. Ενδείκνυται μια ερώτηση στον ηλεκτρολόγο.
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Γιατί όχι; Μια χαρά φαίνεται. Η χρονοκαθυστέρηση είναι χρήσιμη, αλλά μπορεί και να αποβεί ενοχλητική, αλλά εντάξει, τριάμισυ λεπτά είναι. Πάντως, μια και το έφερε η κουβέντα, η καλύτερη λύση είναι η καθολική, για ολόκληρη την εγκατάσταση, με αντίστοιχο εξάρτημα στον πίνακα του σπιτιού, ώστε να καλύπτονται και τα υπόλοιπα ηλεκτρονικά, (του πλυντηρίου, των κλιματιστικών, κλπ.). Κάτι σαν αυτό. Το συγκεκριμένο είναι τριφασικό, υπάρχουν και μονοφασικού τύπου. Ενδείκνυται μια ερώτηση στον ηλεκτρολόγο.
Υπάρχει χρονοδιακόπης καθυστέρησης,ράγας,κοντά στα 30-40 ευρω
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Γιατί όχι; Μια χαρά φαίνεται. Η χρονοκαθυστέρηση είναι χρήσιμη, αλλά μπορεί και να αποβεί ενοχλητική, αλλά εντάξει, τριάμισυ λεπτά είναι. Πάντως, μια και το έφερε η κουβέντα, η καλύτερη λύση είναι η καθολική, για ολόκληρη την εγκατάσταση, με αντίστοιχο εξάρτημα στον πίνακα του σπιτιού, ώστε να καλύπτονται και τα υπόλοιπα ηλεκτρονικά, (του πλυντηρίου, των κλιματιστικών, κλπ.). Κάτι σαν αυτό. Το συγκεκριμένο είναι τριφασικό, υπάρχουν και μονοφασικού τύπου. Ενδείκνυται μια ερώτηση στον ηλεκτρολόγο.
Στην διπλανή φωτό έχει και το μονοφασικο . Θα δω αν το βρισκω
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.865.051
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top