SVS vs VELODYNE

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Καλό είναι! Πάρε κανα δυό! :thumbsup: :)
Τα personus τα έχει ακούσει κάποιος σε χρήση home cinema?
Για ακρόαση μουσικής μια χαρά φαίνονται. Στο home cinema όμως?????
Θα ήθελα κάποιου την άποψη που τα έχει ακούσει ή τα έχει και τα χρησιμοποιεί σε home cinema.
 


Μηνύματα
2.749
Reaction score
1.380
Και γω τα καλοβλεπω αυτα τα πρεσονους... ελπιζω να ειναι καλα περσονους...
Εχει κανεις αποψη ? Ρωτησα παραπανω μεχρι που φθάνει χαμηλά κ σε ποσα ντιμπι..
Αν γνωρίζει κάποιος ας το μοιραστεί..
:)
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Στα χαρακτηριστικά του λέει εώς 20hz.
ΑΝ όντως κατεβαίνουν τόσο είναι καλά. Το θέμα είναι να τα έχει ακούσει κάποιος σε χρήση home cinema και αν αντέχουν σε μια τέτοια χρήση.
Φυσικά μιλάμε για 2 sub σίγουρα σε χώρο σα το δικί μου.
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Φίλε το σχέδιο σου είναι πανομοιότυπο με το δικό μου σπίτι και εξηγούμαι, εμένα είναι 6 μετρα επι 3.30 και κάνει και ακριβώς την ίδια γωνία που πάει πρός κουζίνα. Και ακριβώς την ιδια διαρύθμιση όπως η δική σου καναπές και τηλεόραση, με μόνη διαφορά ότι εκει που είναι εσένα η μπαλκονόπορτα εμένα είναι
3 ,3 μετρα τζαμαρία. Οπου λοιπόν και αν εστησα το sub ενα svs pb1000 δεν πήρα τον ήχο που ήθελα παρά μόνο σε αυτή την γωνία τέρμα δεξιά όπου και συ αναρωτιέσαι αν είναι κατάλληλη για το δεύτερο. Απλά το μόνο που δεν μπορώ να λύσω και ούτε θα καθήσω να τοο ψάξω είναι ότι στην αριστερή μεριά του καναπέως το χαμηλό σκοτώνει στην κυριολεξία στο μέσον είναι απόλαυση και στην δεξιά θέση κατάλληλη για την σύζυγο που θέλει πιό ήσυχες καταστάσεις. Δεν χάνεις να βάλεις έστω και αυτό που έχεις τώρα τέρμα δεξιά και να πάρεις μια πρώτη ιδέα αν ήδη δεν το έχεις κάνει ! Ακριβώς στην ίδια θέση είχα και το παλιό μου sub και ήταν το μόνο σημείο που απέδιδε και το παλιό και το καινούργιο, μπορεί βέβαια σε μένα να έπαιζε ρόλο και η τζαμαρία που όσο το είχα προς κέντρο και αριστερά δεν απέδιδε.
Απότι κατάλαβες φίλτατε akis, ακριβώς στην ίδια θέση κατέληξα και εγώ.
Το πλεονέκτημα όμως για εσένα είναι μειονέκτημα για εμένα καθώς η δεξιά θέση του καναπέ είναι και η κύρια καθώς και η μοναδική στη μέση τηλεόρασης και ηχείων.
Αριστερά πραγματικά το νιώθω το sub ενώ δεξιά έτσι κι έτσι. Ακριβώς το ίδιο όμως είχα όταν το έβαλα και στην αρχική θέση δηλαδή αριστερά του καναπέ.
Μάλλον πρέπει να το δοκιμάσω και δεξιά του καναπέ, αλλά εκεί έχουμε θέμα καθώς υπάρχει φωτιστικό δαπέδου το οποίο δε μετακινείται....

Μάλλον πρέπει να έρθει μια βολτίτσα ο Μανώλης να που πει τη γνώμη του.
 

Μηνύματα
2.749
Reaction score
1.380
Βαζεις το πρωτο σαμπακι εκει που σε βολευει χωροταξικά..
Του δινεις συχνότητα να παιζει κ μπουσουλας σε ολο το δωμάτιο..
Εκει που θα ακουσεις βουητό, τοποθετείς το δεύτερο σαμπακι..
;)
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Ημουν σίγουρος κατα 90% οτι θα καταλήξεις σε αυτη την θέση. η μόνη επιφύλαξη προς το αποτέλεσμα ήταν ότι στην δική μου περίπτωση έχω να κάνω αριστερά με τζαμαρία σχεδόν 3,5 μέτρων που στην δική σου περίπτωση δεν παίζει κάτι τέτοιο και ενδεχομένως να είχες και διαφορετικό αποτέλεσμα. Σε τέτοιους χώρους πάντως ομοιογενές αποτέλεσμα δεν θα το ακούσεις ότι και να κάνεις, εκτός αν σπείρεις subwoofer :) :gotcha:
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Ημουν σίγουρος κατα 90% οτι θα καταλήξεις σε αυτη την θέση. η μόνη επιφύλαξη προς το αποτέλεσμα ήταν ότι στην δική μου περίπτωση έχω να κάνω αριστερά με τζαμαρία σχεδόν 3,5 μέτρων που στην δική σου περίπτωση δεν παίζει κάτι τέτοιο και ενδεχομένως να είχες και διαφορετικό αποτέλεσμα. Σε τέτοιους χώρους πάντως ομοιογενές αποτέλεσμα δεν θα το ακούσεις ότι και να κάνεις, εκτός αν σπείρεις subwoofer :) :gotcha:
Και στη δική μου περίπτωση τζάμι μπαλκονόπορτας υπάρχει το οποίο μάλιστα ξεκινάει ακριβώς από τον πισω τοίχο (του καναπέ) απλά το σχέδιο μου ήταν πολύ πρόχειρο.
Τώρα μαλλον πρέπει να βρεθεί δευτερο σαμπ το οποίο θα τοποθετηθεί στο σημείο που ήταν πριν το ένα. Στην ακριβώς αντικριστή γωνία.
Βρήκα ένα crystal audio thx-10subt για να κάνω δοκιμές και να πάρω μία γεύση μέσα στην εβδομάδα.
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Οι δοκιμές με το crystal πείθουν απόλυτα πως 2 sub είναι καλύτερα από 1.
Το βλέπω το crystal από δανεικό να γίνεται αγύριστο, καθώς η απόδοσή του δεν είναι καθόλου άσχημη.
Μένει το miniDSP και οι κατάλληλες ρυθμίσεις για να φτάσουμε στο σωστό αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
....το crystal όχι μόνο έγινε αγύριστο, αλλά βρέθηκε και 2ο ίδιο εκθεσιακό από μαγαζί οπότε έγιναν δύο. Το SVS πουλήθηκε σε συμφορουμίτη οπότε παρόλο που ο τίτλος και το δίλλημα ξεκίνησε ανάμεσα σε svs & velodyne ο τελικός νικητής ήταν η crystal audio!!!!
Πρώτες εντυπώσεις με τα δύο crystal ΘΕΤΙΚΟΤΑΤΕΣ!!! Εξαφανίστηκε το βουητό του svs και το όλο σύνολο απέκτησε ατάκα, παρόλο που και τα crystal έχουν 2 bass reflex το κάθε ένα, αλλά όλα (μεγάφωνο και οπές) είναι προς τα κάτω.
Προφανώς από svs έπρεπε να πάω σε SB και όχι σε PB καθώς το bass reflex του PB ήταν πολύ mucho για το χώρο μου. Εκεί όμως το κόστος θα έφευγε ενώ τώρα έμειναν και χρήματα για το minidsp το οποίο αναμένεται και μετά ο Μανώλης θα αναλάβει την όλη ρύθμιση.
 

Μηνύματα
1.090
Reaction score
841
....το crystal όχι μόνο έγινε αγύριστο, αλλά βρέθηκε και 2ο ίδιο εκθεσιακό από μαγαζί οπότε έγιναν δύο. Το SVS πουλήθηκε σε συμφορουμίτη οπότε παρόλο που ο τίτλος και το δίλλημα ξεκίνησε ανάμεσα σε svs & velodyne ο τελικός νικητής ήταν η crystal audio!!!!
Πρώτες εντυπώσεις με τα δύο crystal ΘΕΤΙΚΟΤΑΤΕΣ!!! Εξαφανίστηκε το βουητό του svs και το όλο σύνολο απέκτησε ατάκα, παρόλο που και τα crystal έχουν 2 bass reflex το κάθε ένα, αλλά όλα (μεγάφωνο και οπές) είναι προς τα κάτω.
Προφανώς από svs έπρεπε να πάω σε SB και όχι σε PB καθώς το bass reflex του PB ήταν πολύ mucho για το χώρο μου. Εκεί όμως το κόστος θα έφευγε ενώ τώρα έμειναν και χρήματα για το minidsp το οποίο αναμένεται και μετά ο Μανώλης θα αναλάβει την όλη ρύθμιση.
Ποιο minidsp?
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Βαζεις το πρωτο σαμπακι εκει που σε βολευει χωροταξικά..
Του δινεις συχνότητα να παιζει κ μπουσουλας σε ολο το δωμάτιο..
Εκει που θα ακουσεις βουητό, τοποθετείς το δεύτερο σαμπακι..
;)

αυτα τα κανανε τα παλια χρονια....και οσοι δεν το ειχαν και πολυ........
μετα ηρθε η τεχνολογια....και το μυαλο.......
 


Μηνύματα
449
Reaction score
379
Να επανέλθω, ενημερώνοντας πως τα πράγματα κατέληξαν ως εξής:
Δύο sub Crystal Audio THX-10SUBT, τοποθετημένα στις 2 αντικριστές γωνίες του χώρου (ένα στη θέση του προηγούμενου, και ένα στην απέναντι δίπλα από την τραπεζαρία). Ένα miniDSP 2x4, και φυσικά επίσκεψη και ρύθμιση από τον Κο Καστρουνή.
Ο ήχος συνολικά, το μπάσο και η ατάκα που απέκτησαν τα sub μετά τη ρύθμιση είναι ΑΛΛΟΥ!!!!
Και θυμήθηκα τη συμβουλή του συμφορουμίτη timaras.

Αν διαβάσεις το for your eyes only section θα δεις ότι αυτοί με τα καλύτερα συστήματα έδω μέσα φωνάζουν κάποιον να τα ρυθμίσει.Οι υπόλοιποι όλο κάτι αγοράζουμε και όλο κάτι μας φταίει και όλο κάτι άλλο "καλύτερο" θέλουμε να αγοράσουμε.
Όποιος δε το έχει κάνει να το κάνει ΤΩΡΑ για να ακούσει τις πραγματικές δυνατότητες του συστήματός του!!!!

Ευχαριστώ πολύ όλους σας για το χρόνο σας και τις συμβουλές σας και φυσικά τον Μανώλη για τη δουλειά του και το αποτέλεσμα!!!
 


Μηνύματα
1.090
Reaction score
841
Αποτι ειδα το μινι2χ4 το φερνει κ αντιπροσωπος στην Ολλανδία! 115 ευρω+25 αποστολη,απο εκει το πήρες; για δωσε ινφο
 





Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.650
Μηνύματα
2.868.862
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top