Tι πλυντήριο να πάρω;


Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Εγω εχω lg 9κιλο και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Είναι direct drive, εξαιρετικά αθόρυβο , με διάφορες ευκολίες όπως φρεσκάρισμα με ατμό , στύψιμο μέχρι και 1400 στροφές, που ακόμη και τότε δεν χορεύει μακαρένα που λέει και ο Μιχάλης, ενεργειακή κλάση Α+ κλπ.
Όταν μίλησα με τον τεχνικό μου πριν πάρω , μου είπε , η Miele που είναι πανάκριβα η LG. Αυτός μάλιστα πήρε και στον γιό του lg.
Το προηγούμενο που είχα ήταν στενό Brandt ανω φόρτωσης , που μας ξύπναγε το βράδυ όλους όταν δούλευε. Ναι μεν Top loader, αλλά καθόλου πρακτικό , καθότι πρέπει να σκύψεις από πάνω του για να βάλεις μέσα τα ρούχα , από το πολύ στενό άνοιγμα. Το να τα βγάλεις δε βρεμένα από κει μέσα ακόμη πιο δύσκολο.
Και κάτι διαφορετικό , για όσους έχουν boiler, είναι καλή λύση να υπάρχει και παροχή ζεστού νερού. Εγώ το χρησιμοποιώ αρκετά και έχω φιάξει δυο παροχές με δυο βρύσες που ενώνονται σε ένα σωλήνα και μπορώ και δίνω σχεδόν ότι θερμοκρασία θέλω . Πολύ βολικό και οικονομικό , αν υπάρχει boiler . Το ίδιο κάνω και στο πλυντήριο πιάτων.
Για το στεγνωτήριο , τώρα είναι καλή λύση , αλλά καθόλου οικονομική.4kw αν δεν απατώμαι. Ασε που διαλύει τα λάστιχα από τα ρούχα. Πιο οικονομική λύση που εφαρμόζω εγω , είναι Air condition στην κουζίνα, η σε κάποιο δωμάτιο. Στεγνώνει τα ρούχα αρκετά γρήγορα και μάλλον πιο οικονομικά . Βέβαια , αυτά είναι απόψεις.
My two cents.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.808
Εγω εχω lg 9κιλο και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Είναι direct drive, εξαιρετικά αθόρυβο , με διάφορες ευκολίες όπως φρεσκάρισμα με ατμό , στύψιμο μέχρι και 1400 στροφές, που ακόμη και τότε δεν χορεύει μακαρένα που λέει και ο Μιχάλης, ενεργειακή κλάση Α+ κλπ.
Όταν μίλησα με τον τεχνικό μου πριν πάρω , μου είπε , η Miele που είναι πανάκριβα η LG. Αυτός μάλιστα πήρε και στον γιό του lg.
Το προηγούμενο που είχα ήταν στενό Brandt ανω φόρτωσης , που μας ξύπναγε το βράδυ όλους όταν δούλευε. Ναι μεν Top loader, αλλά καθόλου πρακτικό , καθότι πρέπει να σκύψεις από πάνω του για να βάλεις μέσα τα ρούχα , από το πολύ στενό άνοιγμα. Το να τα βγάλεις δε βρεμένα από κει μέσα ακόμη πιο δύσκολο.
Και κάτι διαφορετικό , για όσους έχουν boiler, είναι καλή λύση να υπάρχει και παροχή ζεστού νερού. Εγώ το χρησιμοποιώ αρκετά και έχω φιάξει δυο παροχές με δυο βρύσες που ενώνονται σε ένα σωλήνα και μπορώ και δίνω σχεδόν ότι θερμοκρασία θέλω . Πολύ βολικό και οικονομικό , αν υπάρχει boiler . Το ίδιο κάνω και στο πλυντήριο πιάτων.
Για το στεγνωτήριο , τώρα είναι καλή λύση , αλλά καθόλου οικονομική.4kw αν δεν απατώμαι. Ασε που διαλύει τα λάστιχα από τα ρούχα. Πιο οικονομική λύση που εφαρμόζω εγω , είναι Air condition στην κουζίνα, η σε κάποιο δωμάτιο. Στεγνώνει τα ρούχα αρκετά γρήγορα και μάλλον πιο οικονομικά . Βέβαια , αυτά είναι απόψεις.
My two cents.
Εσύ αυτό το πλυντήριο το πήρες επειδή είναι Direct Drive σαν το πικάπ ΜΚΙΙ
Έτσι δεν είναι; :p

Το στεγνωτήριο είναι ηλεκτροβόρα συσκευή και απορώ πως τις ονομάζουν ενεργειακή κλάση Α
Δηλαδή αντί για 4 ΚW καίει 3,8 και είναι κλάση Α;
 

ika

News
Μηνύματα
14.024
Reaction score
12.995
Πήρα αυτό, και προς το παρόν είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Στεγνωτήριο είχα στο προηγούμενό πλυντήριο και πέρα από κάτι μωρουδιαξά πριν 20 χρόνια, δεν το ξαναχρησιμοποιήσαμε ποτέ.
Τα ρούχα με το 71021 βγαίνουν σχεδόν στεγνά.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Τα σύγχρονα στεγνωτήρια δεν έχουν καμία σχέση με τα παλιά που λειτουργούσαν με αντίσταση. Σήμερα χρησιμοποιούν αντλία θερμότητας (ψυκτικό κύκλο) για συμπύκνωση των υδρατμών και έχουν ονομαστική ισχύ 1KW και ενεργειακή κλάση Α++(+). Επίσης είναι πιο 'φιλικά' στα ρούχα. Γενικά είναι μεγάλη ευκολία σε σχέση με το άπλωμα, χώρια που αν μένεις σε περιοχές με μεγάλη υγρασία δεν στεγνώνουν τα ρούχα με τίποτα στον αέρα.
 

Μηνύματα
7.365
Reaction score
2.554
Στην Αθήνα έχω Siemens. Στο νησί πήρα LG 8-κιλο direct drive. Κανένα πρόβλημα και με τα 2 αν και το LG έχει δουλέψει ελάχιστα.

Οι μάρκες που εγώ θα κύταγα (όχι πως ξέρω και πολλά) είναι (με αυτή τη σειρά) Pitsos, LG, Samsung, Siemens, Bosch.
Δεν έχω ιδέα αν άλλες μάρκες όπως από άλλες χώρες όπως Ιταλία κλπ είναι εξ ίσου καλές ή καλύτερες στα πλυντήρια αλλά θα διασφάλιζα (για όλες) τα θέματα εγγύησης και (κυρίως) service. Και το καλύτερο να βρείς αν δεν έχει πολύ καλό service ξέχασέ το.

Για στέγνωμα μπορείς να δείς και τη λύση ενός μικρού αφυγραντήρα χώρου (Προτείνω Philco αλλά αν κάνει πολύ κρύο - κάτω από 10-12 βαθμούς Κελσίου - θα χρειαστείς τεχνολογία ζεόλιθου - όχι με φρέον). Αν τα απλώσεις σε ένα δωμάτιο κλείσεις την πόρτα και βάλεις μπρος τον αφυγραντήρα μάλλον κάνεις καλή δουλειά (και τραβάς την υγρασία και, από τον χώρο).
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Διευκρίνηση, τα bosch, siemens, pitsos είναι η ίδια εταιρεία, τα προϊόντα τους γενικά διαφέρουν στην εμφάνιση και μόνο. Υπάρχει μια περίπτωση τα Πιτσος ως περιφεριακή μάρκα να μην έχει το αντίστοιχο τελευταίο μοντέλο κάθε συσκευής που υπάρχει σε Bosch, Siemens καθαρά για λόγους χρονισμού, συνήθως έπονται κατά κάποιους μήνες ή και έτος οι περιφερειακές μάρκες στην ενσωμάτωση στο product line των πιο πρόσφατων τεχνολογιών. Επίσης λόγω ισχυρής εμπορικής θέσης στην Ελλάδα έχουν γενικά πολύ καλό service.
H LG δεν ξέρω τι κάνει, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω ούτε θετική ούτε αρνητική γνώμη.
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Απο παλαιοτερη πειρα στις λευκες συσκευες μια και για πολλα χρονια ειμουν στον χωρο των λευκων συσκευων,θα πω την γνωμη μου.

MIELE= Σκυλια και θα βρεις ανταλλακτικα μετα απο 30 χρονια.

ΒRANT= Μονο τα ανω φορτωσης,σκυλια οσο κατασκευαζονταν στην Γαλλια. Τωρα δεν ξερω.αν και πριν 3 χρονια Brant πηρα και πλενει χωρις προβλημα.

PITSOS-BOSCH-SIMENS= Για κλαμματα απο τοτε που αρχισαν να κατασκευαζονται στην Τουρκια.Bosch ειχα απο το 1993 γερμανικο μεχρι πριν 3 χρονια.

LG-SAMSUNG= Δεν εχω γνωμη γιατι οταν βγηκαν στην κυκλοφορια,αποφασισα να αλλαξω ποστο και να ασχοληθω με τις "μαυρες συσκευες μεχρι σημερα".
Παντως ψυγειο samsung που πηρα εδω και 3 χρονια,ειναι σκυλος και ουτε ακουγεται οτι υπαρχει στην κουζινα.

Whirpool= Πολλα προβληματα και καναμε συνεχεια αλλαγες.

Η γνωμη μου ειναι σαν πρωτη επιλογη....MIELE!! Oποια εταιρεια επιλεξεις παντως δες τα ανω φορτωσης. Ελαχιστο χωρο,και και πολυ βολικα στον βαζε-βγαζε.
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Υπάρχει κανείς να έχει πλυντήριο LG πάνω από 10 χρόνια; Γιατί περί αυτού του πράγματος πρόκειται, της διάρκειας στο χρόνο. ;)
 

D

Deleted member 23222

Guest
Η Μiele είναι όντως πολύ καλή.
Όμως στα ψυγεία που κάποτε είχα ψάξει,η Liebher κατασκεύαζε και τα Miele,oπότε έβλεπες δύο ΙΔΙΑ ψυγεία με 30+% διαφορά,made in Austria (πατρίδα της μουσάτης...) οπότε για κοίτα και προς τα κει...
 

Μηνύματα
4.660
Reaction score
620
Αν μένεις σε περιοχή που το χειμώνα λόγω Στουρνάρα καίνε στα τζάκια κρεββατοκάμαρες και καναπέδες πάρε

http://www.skroutz.gr/s/84055/Hoover-VH-W964D.html

Πλένει στεγνώνει και δεν μυρίζεις σαν ψησταριά.

Αν έχεις και νυχτερινό ρεύμα το προγραμματίζεις να πλύνει και να στεγνώσει το βράδι ξυπνάς και φοράς το φρεσκοπλυμένο σου τζιν.

Επιπλέον προσόν του. Δεν είναι Γερμανικό.:fuckyou:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Aν ο συμφορουμίτης δεν είχε βάλει όριο τα 7 κατοστάρικα δε θα διαφωνούσε κανείς για τα Miele...
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Η Μiele είναι όντως πολύ καλή.
Όμως στα ψυγεία που κάποτε είχα ψάξει,η Liebher κατασκεύαζε και τα Miele,oπότε έβλεπες δύο ΙΔΙΑ ψυγεία με 30+% διαφορά,made in Austria (πατρίδα της μουσάτης...) οπότε για κοίτα και προς τα κει...
Ισχύει αυτό ως προς τα ψυγεία, αλλά η Liebherr δε βγάζει πλυντήρια.
 

Μηνύματα
7.365
Reaction score
2.554
Στα ψυγεία η Liebherr είναι πρώτη φίρμα...
Γενικά δεν κυτάω μάρκα γενικά αλλά πάντα για το συγκεκριμένο είδος συσκευής.
Δεν θα έπαιρνα home cinema Miele ή Lacoste...
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Η liebherr έχει εξαιρετικές κατασκευές. Στα ψυγεία είναι μια άλλη κουβέντα πρέπει να κυττάτε την κλιματική κλάση. Κάποια εποχή τα miele δεν είχαν την κατάλληλη κλιματική κλάση για λειτουργία στην Ελλάδα. Επίσης το ότι έβγαλε κάποια στιγμή ένα μοντέλο η Liebherr για τη Miele δεν σημαίνει ότι το κάνει συνέχεια ή για όλα τα μοντέλα. Κατά καιρούς δίνει η μία εταιρεία στην άλλη να τις παράξει φασόν ένα συγκεκριμένο μοντέλο για κάποιες αγορές που θεωρεί ότι δεν τη συμφέρει να κάνει την επένδυση να το παράξει μόνη της. Επίσης μην βγάζετε συμπεράσματα από τη μία συσκευή της ίδιας μάρκας για την άλλη. Αλλο εργοστάσιο το ένα, άλλο το άλλο. Τέλος, επειδή πιο πάνω αναφέρθηκε ως χώρα παραγωγής η Τουρκία, η χώρα παραγωγής δεν καθορίζει την ποιότητα κατασκευής. Και επειδή έχω δουλέψει με Τούρκους συνάδελφους και το Τούρκικο εργοστάσιο ψυγείων της BSH το ξέρω καλά σας πληροφορώ ότι δεν μπορείς να εξάγεις συμπεράσματα έτσι αυθαίρετα. Κατά καιρούς όλα τα εργοστάσια μπορεί να αντιμετωπίσουν προβλήματα κυρίως στη διάρκεια εισαγωγής νέων προϊόντων στην παραγωγή ή αμέσως μετά από σημαντικές επενδύσεις στον εξοπλισμό. Αυτό δεν σημαίνει τίποτα, πρόκειται για περίοδο μετάβασης.
Το να σου τύχει μια συσκευή προβληματική είναι πάντα πιθανό όσο μικρή και αν είναι η πιθανότητα (μεγάλος βαθμός ποιότητας) του εργοστασίου παραγωγής. Για αυτό έγραψα πιο πάνω ότι το service είναι πολύ σημαντικός παράγοντας σε αυτές τις συσκευές γιατί δεν είναι μόνο τα ανταλλακτικά αν υπάρχουν ή όχι (για 10 χρόνια είναι υποχρεωμένες όλες οι εταιρείες να παρέχουν ανταλλακτικά) αλλά και η εκπαίδευση των τεχνικών και η σύνδεση με το εργοστάσιο που έχουν οι μονάδες επισκευών της κάθε εταιρείας. Σε αυτό το κομμάτι η BSΗ νομίζω ότι είναι πολύ καλή στην Ελλάδα. Πλέον έχουν και web-based σύστημα για την κλήση τεχνικού στο σπίτι.
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Η Miele βγάζει μόνο πλυντήρια κορυφή. Οι υπόλοιπες συσκευές της, αν και εξίσου πανάκριβες, χάνουν εύκολα από τον ανταγωνισμό.

Η Liebherr είναι κορυφή στα ψυγεία. Έχω ένα καμιά εικοσαετία και ξέρω. Κάτι αμερικάνικα τα πατάει κάτω για πλάκα από άποψη ποιοτικής κατασκευής. Δεν ακούγεται, σε σημείο που νομίζεις ότι χάλασε και δεν δουλεύει.

Στο θέμα μας τα πλυντήρια.

Το να επιλέξεις Bosch ή Siemens είναι σαν να θέλεις ένα αυτοκίνητο πόλης και διαλέγεις το Yaris. Πολύ καλή επιλογή. Αν όμως ξέρεις κάτι παραπάνω επιλέγεις Mitsubishi Colt, που είναι ποιοτικότερη κατασκευή. ;) (αν και για το τελευταίο μοντέλο έχω σημαντικές αισθητικές αντιρρήσεις, αλλά αυτά είναι γούστα).

Το ίδιο και στα πλυντήρια, ο "κάτι παραπάνω" επιλέγει AEG ή Gorenje. Aν δεν τον ενδιαφέρει η ενεργειακή κλάση A+++ και του φτάνει η A++ (οι διαφορές ανάμεσά τους είναι μικρές) είτε η άνω φόρτωση, επιλέγει ένα Ariston. Που κοστίζει και καμιά 250αριά ευρώ λιγότερα.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Η Miele βγάζει μόνο πλυντήρια κορυφή. Οι υπόλοιπες συσκευές της, αν και εξίσου πανάκριβες, χάνουν εύκολα από τον ανταγωνισμό.

Η Liebherr είναι κορυφή στα ψυγεία. Έχω ένα καμιά εικοσαετία και ξέρω. Κάτι αμερικάνικα τα πατάει κάτω για πλάκα από άποψη ποιοτικής κατασκευής. Δεν ακούγεται, σε σημείο που νομίζεις ότι χάλασε και δεν δουλεύει.

Στο θέμα μας τα πλυντήρια.

Το να επιλέξεις Bosch ή Siemens είναι σαν να θέλεις ένα αυτοκίνητο πόλης και διαλέγεις το Yaris. Πολύ καλή επιλογή. Αν όμως ξέρεις κάτι παραπάνω επιλέγεις Mitsubishi Colt, που είναι ποιοτικότερη κατασκευή. ;) (αν και για το τελευταίο μοντέλο έχω σημαντικές αισθητικές αντιρρήσεις, αλλά αυτά είναι γούστα).

Το ίδιο και στα πλυντήρια, ο "κάτι παραπάνω" επιλέγει AEG ή Gorenje. Aν δεν τον ενδιαφέρει η ενεργειακή κλάση A+++ και του φτάνει η A++ (οι διαφορές ανάμεσά τους είναι μικρές) είτε η άνω φόρτωση, επιλέγει ένα Ariston. Που κοστίζει και καμιά 250αριά ευρώ λιγότερα.
Gorenje!! Πως την ξεχασα??? Απροβληματιστες συσκευες!!!
Η μεγαλη πλακα ηταν οταν τα προτεινα στους πελατες,μου ελεγαν ασε ρε φιλε.....τα ξερει η μανα τους???:roflmao:
 
Last edited:

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Aν ο συμφορουμίτης δεν είχε βάλει όριο τα 7 κατοστάρικα δε θα διαφωνούσε κανείς για τα Miele...
Αν ο συμφορουμιτης εχει χρονο και ψαξει λιγο,δεν πιστευω να τον "χαλασει" να βρει ενα σε stock,περσυνο..προπερσυνο μοντελο!!
Και υπαρχουν πολλα στην αγορα.
 

Μηνύματα
7.365
Reaction score
2.554
Gorenje!! Πως την ξεχασα??? Απροβληματιστες συσκευες!!!
Η μεγαλη πλακα ηταν οταν τα προτεινα στους πελατες,μου ελεγαν ασε ρε φιλε.....τα ξερει η μανα τους???:roflmao:
Μα την είχε αναφερει ο Ημίθεος στο #8...
Και εγω δεν το ήξερα ότι είναι καλή. Αρα να την έχω υπ 'οψη μου...
Από Service πως πάνε?
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Η liebherr έχει εξαιρετικές κατασκευές. Στα ψυγεία είναι μια άλλη κουβέντα πρέπει να κυττάτε την κλιματική κλάση. Κάποια εποχή τα miele δεν είχαν την κατάλληλη κλιματική κλάση για λειτουργία στην Ελλάδα. Επίσης το ότι έβγαλε κάποια στιγμή ένα μοντέλο η Liebherr για τη Miele δεν σημαίνει ότι το κάνει συνέχεια ή για όλα τα μοντέλα. Κατά καιρούς δίνει η μία εταιρεία στην άλλη να τις παράξει φασόν ένα συγκεκριμένο μοντέλο για κάποιες αγορές που θεωρεί ότι δεν τη συμφέρει να κάνει την επένδυση να το παράξει μόνη της. Επίσης μην βγάζετε συμπεράσματα από τη μία συσκευή της ίδιας μάρκας για την άλλη. Αλλο εργοστάσιο το ένα, άλλο το άλλο. Τέλος, επειδή πιο πάνω αναφέρθηκε ως χώρα παραγωγής η Τουρκία, η χώρα παραγωγής δεν καθορίζει την ποιότητα κατασκευής. Και επειδή έχω δουλέψει με Τούρκους συνάδελφους και το Τούρκικο εργοστάσιο ψυγείων της BSH το ξέρω καλά σας πληροφορώ ότι δεν μπορείς να εξάγεις συμπεράσματα έτσι αυθαίρετα. Κατά καιρούς όλα τα εργοστάσια μπορεί να αντιμετωπίσουν προβλήματα κυρίως στη διάρκεια εισαγωγής νέων προϊόντων στην παραγωγή ή αμέσως μετά από σημαντικές επενδύσεις στον εξοπλισμό. Αυτό δεν σημαίνει τίποτα, πρόκειται για περίοδο μετάβασης.
Το να σου τύχει μια συσκευή προβληματική είναι πάντα πιθανό όσο μικρή και αν είναι η πιθανότητα (μεγάλος βαθμός ποιότητας) του εργοστασίου παραγωγής. Για αυτό έγραψα πιο πάνω ότι το service είναι πολύ σημαντικός παράγοντας σε αυτές τις συσκευές γιατί δεν είναι μόνο τα ανταλλακτικά αν υπάρχουν ή όχι (για 10 χρόνια είναι υποχρεωμένες όλες οι εταιρείες να παρέχουν ανταλλακτικά) αλλά και η εκπαίδευση των τεχνικών και η σύνδεση με το εργοστάσιο που έχουν οι μονάδες επισκευών της κάθε εταιρείας. Σε αυτό το κομμάτι η BSΗ νομίζω ότι είναι πολύ καλή στην Ελλάδα. Πλέον έχουν και web-based σύστημα για την κλήση τεχνικού στο σπίτι.
Εγω μιλησα με την πειρα οπου εχω.ειχα....στις λευκες συσκευες. Δυστηχως ολα εχουν γινει αναλωσιμα. Παντως οτι εχει σχεση με BSH,τα προιοντα της ειναι για πεταμα.

Κουζινα μετα απο 3ετια αρχισε να σκαει το εμαγιε του φουρνου,ασε που στραβωσε ολοκληρη. Ψυγειο στην 5ετια μεσα σε ενα χρονο δυο φορες αλλαγη πλακετας.

Πλυντηριο στην μολις εληξε η εγγυηση δυο φορες αλλαγη αντλιας.

Αυτο που θα πω ομως ειναι οτι εχει την καλυτερη τεχνικη υποστηριξη!!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top