Tannoy Gold



Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.211
Κανενα θεμα με παρεμβολες, κιχ , ποτε τιποτα για κανενα λογο οσο καιρο τα Εχω
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Εμένα το κάνει το XIAOMI REDMI NOTE 8 PRO όταν είναι στα δεδομένα όταν το έχω μπροστά στα κουμπιά
Στο wifi δεν ξέρω.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Τι να πω μου φαίνεται το XIAOMI εχει τρελή ακτινοβολία. Τι κινητό έχεις;
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.114
Reaction score
18.836
Τι να πω μου φαίνεται το XIAOMI εχει τρελή ακτινοβολία. Τι κινητό έχεις;
Για τον ήχο δεν τρέχει τίποτα, το κρατάς μακριά από τα ηχεία (όσο κι αν σε ξεβολεύει) και τέλος.

Αλλά..

Στέιλε το XIAOMI μην ''τηγανιστείς'' εσύ στο τέλος.. :biggrin:
 



Μηνύματα
197
Reaction score
14
Καλησπερα.Ερωτηση
το πειραμα με συνδεση tannoy gold-nad3020 πηγε πολυ καλα
το βολιουμ απο που ειναι το πιο σωστο να το ελεγχω?φανταζομαι το ψηφιακο σημα να ειναι στο 100% επειτα μπορω να το αλλααζω απο τον ναντ και απο οτ γκειν των ηχειων.Τι να κανω ή διαφορετικα που να εχω το γκειν των ηχειων σταθερα και να αλλαζω το βολιουμ του ναντ
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλημέρα. Εγώ και στο home cinema (8αρια front, 7αρι center, 5αρια surround) αλλά και στο γραφείο που έχω τα 5αρια έχω το input στο -12 και το HF στο 2 στο home cinema και στο γραφείο στο 0. Volume ρυθμίζω από τον εκάστοτε ενισχυτή. Το PC στο γραφείο είναι στο 100% και θα ήθελα πολύ να είχε μια line out χωρίς volume control. Εγώ έχω το Topping D10S στο γραφείο συνδεδεμένο με usb στο laptop. Πως θα γινόταν να βγαίνει σαν line out χωρίς να υπάρχει το volume του laptop;
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Εγώ το ipad το έχω στο 100% και το gain στο 0 και παίζω με το volume του dac.
Θα ήθελα να το έχω στο -12 γιατι έχω λίγο θόρυβο από τα καλώδια, αλλά έτσι περιορίζεται κάπως το ωφέλιμο εύρος του ποτενσιομετρου του dac.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Εγώ συνδέω τα Tannoy στον advance Paris ax1 με xlr καλώδιο mogami και έχω λυσει το θέμα του θορύβου. Αυτό που απογείωσε την ποιοτητα του ήχου είναι το μικρό D10S της Topping. Πολυ καλο, έχει δέσει καλύτερα και από το TEAC UD-501 που είχα. Τρομερός audiophile ήχος και τα Tannoy κελαηδάνε. Και δυστυχώς για άλλη μια φορά στα λεφτά που μπορώ να διαθέσω το stereo συστημα του γραφείου σε ποιοτητα ήχου στην μουσική είναι καλυτερο απο το surround που έχω στήσει με τα ίδια ηχεία και ακριβό yamaha aventage ενισχυτή. Αναφέρομαι στην καθαροτητα, τον γεμάτο ήχο και τη λεπτομέρεια.
 

Μηνύματα
72
Reaction score
21

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.593
Reaction score
27.936
Καλησπέρα παιδιά αν θέλει κάποιος να συνδέσει αυτά τα ηχεία σε digital πηγές pc/TV κτλ τη είναι προτιμότερο ώστε να έχει και τη μέγιστη δυνατή ποιότητα

Υγ έχουν μπει σε προσφορά στα 249

Ψηφιακή είσοδο δεν έχει αυτό το ηχείο. Ο οικονομικότερος τρόπος είναι αυτός.

AUX input: 3.5 mm mini stereo jack for smartphone or tablet
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Καλησπέρα παιδιά αν θέλει κάποιος να συνδέσει αυτά τα ηχεία σε digital πηγές pc/TV κτλ τη είναι προτιμότερο ώστε να έχει και τη μέγιστη δυνατή ποιότητα

Υγ έχουν μπει σε προσφορά στα 249

το ένα ηχείο,θεωρώ δεδομένο ότι το γνωρίζεις. Για σύνδεση με ψηφιακές πηγές θα χρειαστείς ένα dac (usb+optical+coaxial είσοδοι)για να πάρεις καλύτερο αποτέλεσμα
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Dac με εξόδους rca η xlr και οπτικες/coaxial η usb εισόδους για τις ψηφιακές πηγές.
 
Last edited:

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλησπέρα σε όλους. Αγόρασα σε μια τρέλα κατανάλωσης ένα πολύπριζο της Dynavox το Χ2000 και καλώδια shucko hifi για το SMSL M500 και τα Tannoy Gold 5 (τελευταία τα μετέφερα ξανά στο γραφείο για λόγους μείωσης των μηχανημάτων του γραφείου). Τα ηχεία είναι συνδεδεμένα στο SMSL με τα mogami που έχω φτιάξει με τα χεράκια μου. Οπότε μιλάμε ένα dac/Preamp και τα ηχεία. Τα καλώδια που αγόρασα ρεύματος είναι καλώδια από το Amazon με επωνυμία Tertullus HiFi Power Cable. Κάνοντας τεστ μεταξύ των στοκ καλωδίων των συσκευών και ενός πολύπριζου της Crystal Audio που είχα πριν βλέπω καλύτερο μπάσο και πιο καθαρό ήχο. Δεν είμαι υπέρμαχος των aftermarket καλωδίων, έτσι και αλλιώς όλα μαζί κόστισαν 160 ευρώ στο σύνολο και όχι μια περιουσία, ωστόσο η διαφορά είναι ακουστή. Όλα αυτά απλά σαν αναφορά. Παρακάτω τα specs των καλωδίων:

SMSL:
  • High-end power cord with EU-Schuko and IEC C7 IEC coupling
  • Name:Shielded HiFi C7 Power Cable with Schuko
  • Outer Diameter:16mm
  • Length: We provide 1m / 1.5m / 2m
  • Conductor (shielded OFC copper conductor): 99.9999% oxygen-free and high-purity copper conductors provide excellent conductivity.
  • Material:99.9999% oxygen-free copper
  • High quality Ofc copper
  • Insulation:pTFE
  • Consisted of 3 cores, each core diameter 3mm
  • Unique connectors: Customized, audiophile connectors with 24-karat gold-plated copper pins
  • C7 on Schuko
Tannoy Gold 5:

  • A special product P25 Blue HiFI power cord, designed primarily for audiophiles, replaces a standard IEC cable that can be used with a hi-fi component such as an amplifier, preamplifier, turntable or high-end dac.
  • It's not overly huge like the more expensive ones, but it's big enough to look cool!The plugs are big and sturdy, you can connect them to your turntable
  • High-end power cord Power cord with copper shielding shielding, 3 x 2.5 mm² ofc (oxygen-free copper)
  • Type: Hifi Power Cord with Rhodium-plated Schuko Plug Blue + IEC 320 IEC Plug,Rhodium-plated
  • Hifi power cord with IEC 320 IEC plug, equipped with inner conductor material made of high-purity, oxygen-free OFC copper.A variety of electrical/multimedia devices are connected to the mains via this reliable cable
  • Why use a good power cable: A better HiFI power cable could protect the devices and extend the life of the devices.
  • Handles high currents and effectively reduces the noise of the entire system with greater dynamics, improved rhythm and overall unexpected improvements.
61w06mUkVRL._AC_SX679_.jpg
51LKBf5uNQL._AC_SX679_.jpg


Dynavox X2000:
Specifications:
Slots:5 filtered
Resilience:10 A
Output power:(230V) 2300W
Operating voltage:220 - 240 V 50Hz
Dimensions (WxHxD):100 x 90 x 470 mm
Weight approx.:2.6 kg.
Color:black/silver

Φιλικά Κωνσταντίνος
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Τα μάγια και τα ξεματιάσματα καλά κρατούν :(
Δεν το ανέφερα για ξεμάτιασμα. Ετσι και αλλιώς δεν είμαι υπέρμαχος των καλωδίων απλά έγραψα τι παρατήρησα. Επισης δεν προτρέπω κανέναν να αγοράσει τα εν λόγω.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.277
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top