Tannoy Gold

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Οριζοντια, βάζοντας τέσσερα αυτοκόλλητα τσοχάκια για ποδαράκια για να μην χαλάσει το φινίρισμα. Κάθετα θα καλυπτε το πάνελ της TV. Λόγο ότι είναι ομοκεντρικο όπως και να το βάλεις παίζει.
 

Μηνύματα
72
Reaction score
21
Φαντάζομουν ότι τα tannoy ήταν καλύτερα λόγο a/b amplifier αντί για d που έχουν τα kali
Οριζοντια, βάζοντας τέσσερα αυτοκόλλητα τσοχάκια για ποδαράκια για να μην χαλάσει το φινίρισμα. Κάθετα θα καλυπτε το πάνελ της TV. Λόγο ότι είναι ομοκεντρικο όπως και να το βάλεις παίζει.
Και εγω μέλοντικα κάτι τέτοιο θέλω με των marantz 70s
 


K

kimon

Guest
Δε με κατάλαβες βρε ! Το κλοπή = τσάμπα και το απάτη = υπερτιμημένα.

Στα 210κάτι μάλιστα που είχαν χαμηλό, ήταν απόλυτο vfm

ΥΓ Τα ls50 απο γαλλία μπορείς να τα αγοράσεις με 430 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά.

View attachment 279229

Προφανώς θες χρειαστείς ενισχυτή και μη περιμένεις στα 3 μέτρα να κάνεις γούστα (βασικά αν θες δυνατό μπάσο δεν κάνουν ούτε στους 50 πόντους).

ΥΓ2 Τα gold ειναι πολυ ομορφα ηχεία, ως ποιότητα κατασκευης ομως τα kali ειναι μια χαρά (στους 18 μήνες που τα έχω).
Τα LS50 σε αυτήν την τιμή είναι "ληστεία μετά φόνου" (εννοώ την σκοτωμένη τιμή!)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Φαντάζομουν ότι τα tannoy ήταν καλύτερα λόγο a/b amplifier αντί για d που έχουν τα kali

Και εγω μέλοντικα κάτι τέτοιο θέλω με των marantz 70s
Όχι ακριβώς, το νοούμενο ως πλεονέκτημα έναντι των Kali θα ήταν η απουσία DSP με firmware κατά τη λειτουργία των Tannoy Gold , στοιχεία που γλιτώνουν από πρόσθετες AD-DA μετατροπές κατά την τροφοδοσία του ηχείου από την κλασσική αναλογική είσοδο μέσα από έξοδο DAC ή προενισχυτική..

1675015194890.png
 
Last edited:

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.867
Reaction score
4.640
Τα LS50 σε αυτήν την τιμή είναι "ληστεία μετά φόνου" (εννοώ την σκοτωμένη τιμή!)
Όσο και αν μου αρέσουν εμφανισιακά, εξακολουθούν να είναι μέτρια ηχεία τα οποία ακόμα και αν αγνοήσουμε τα αρκετά ανώτερα aria 906 , elac dbr62 σε παρόμοια τιμή. Έχουν να αντιμετωπίσουν και ομοσταυλο ανταγωνισμό στο πρόσωπο των q350 ή του παλαιότερου r300 (κυκλοφορεί ακόμα σε παραπλήσια τιμή).
 


Μηνύματα
164
Reaction score
137
2 YAMAHA μικρά 8αρια που αγόρασα πυροσβεστικά από εδώ στο avsite. Ευελπιστώ στο μέλλον για αλλά.
Με 8αρια tannoy φαντάζομαι τα χρησιμοποιείς για να βουλωσεις μονο τρύπες στην απόκριση λογω χώρου έτσι?
Μπορούν να καλύψουν πλήρως το χώρο σου κροσαροντας τα tannoy?

Σε ρωτάω γιατί κι εγώ σκέφτομαι 8αρια sub (presonus) με τα 7αρια μου.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Με 8αρια tannoy φαντάζομαι τα χρησιμοποιείς για να βουλωσεις μονο τρύπες στην απόκριση λογω χώρου έτσι?
Μπορούν να καλύψουν πλήρως το χώρο σου κροσαροντας τα tannoy?

Σε ρωτάω γιατί κι εγώ σκέφτομαι 8αρια sub (presonus) με τα 7αρια μου.
Πολυ καλή ερωτηση. όταν βρω χρόνο να τρέξω την ισοστάθμιση θα σου πω. πάντως με μαμά ρυθμίσεις παίζει ικανοποιητικα.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Με 8αρια tannoy φαντάζομαι τα χρησιμοποιείς για να βουλωσεις μονο τρύπες στην απόκριση λογω χώρου έτσι?
Μπορούν να καλύψουν πλήρως το χώρο σου κροσαροντας τα tannoy?

Σε ρωτάω γιατί κι εγώ σκέφτομαι 8αρια sub (presonus) με τα 7αρια μου.
Δεν έχει νόημα να βάλεις τόσο μικρά sub εκτός αν ο χώρος είναι μικρότερος από 10 τμ
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Αναρωτιεμαι ποσο καλυτερο ειναι απο το Reveal 802 που κοστιζει περιπου 170 το ενα.
Το Reavel εχει αποκριση 42 - 43000 και max spl 114.
Το Gold 8 εχει αποκριση 54 - 20000 και max spl 110.
Αν ισχυουν βεβαια τα χαρακτηριστικα.
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Δεν έχει νόημα να βάλεις τόσο μικρά sub εκτός αν ο χώρος είναι μικρότερος από 10 τμ
Δεν είναι καλύτερα να βάλεις δύο μικρά από ένα μεγαλύτερο?
Η είναι εντελώς ψοφια με 50w ενισχυτή που έχουν τα eris sub8?
Εγώ για αυτό το σκέφτηκα. Πιο μικρά σε όγκο, πιο εύκολη τοποθέτηση και να καλύψω τα προβλήματα του χώρου.

Ο χώρος είναι 21τμ σαλόνι σε διαμέρισμα, οπότε δεν παίζουν υψηλές εντάσεις.
Αναρωτιεμαι ποσο καλυτερο ειναι απο το Reveal 802 που κοστιζει περιπου 170 το ενα.
Το Reavel εχει αποκριση 42 - 43000 και max spl 114.
Το Gold 8 εχει αποκριση 54 - 20000 και max spl 110.
Αν ισχυουν βεβαια τα χαρακτηριστικα.
Έχεις τα πλεονεκτήματα της ομοαξονικης αρχιτεκτονικής.
Επίσης, κάποιες μετρήσεις και reviews στο ίντερνετ δείχνουν ότι οι δημοσιευμένες αποκρίσεις των gold είναι μάλλον συντηρητικές.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Δεν είναι καλύτερα να βάλεις δύο μικρά από ένα μεγαλύτερο?
Η είναι εντελώς ψοφια με 50w ενισχυτή που έχουν τα eris sub8?
Εγώ για αυτό το σκέφτηκα. Πιο μικρά σε όγκο, πιο εύκολη τοποθέτηση και να καλύψω τα προβλήματα του χώρου.

Ο χώρος είναι 21τμ σαλόνι σε διαμέρισμα, οπότε δεν παίζουν υψηλές εντάσεις.
Πολύ μικρά τα 8αρια για 21τμ. Πόσο μάλλον με μόλις 50W ενισχυτή.
Δικαναλο η πολυκάναλο?
Από τη στιγμή που δεν παίζουν υψηλές εντάσεις μπορείς να βάλεις δύο Polk XT12.
Κι αυτά 50W ενισχυτή έχουν αλλά είναι 12" και κατεβαίνουν και 24Hz
Αναρωτιεμαι ποσο καλυτερο ειναι απο το Reveal 802 που κοστιζει περιπου 170 το ενα.
Το Reavel εχει αποκριση 42 - 43000 και max spl 114.
Το Gold 8 εχει αποκριση 54 - 20000 και max spl 110.
Αν ισχυουν βεβαια τα χαρακτηριστικα.
Δεν τα έχω ακούσει δίπλα δίπλα αλλά τα 802 πρέπει αυτή τη στιγμή να είναι το πιο VFM ηχείο που υπάρχει.
Έχω 3 μπροστά και απλά γαζωνουν.
Δεν ξέρω για τα gold αλλά το 802 κατεβαίνει με άνεση στα 40Hz.
 
Last edited:

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Πολύ μικρά τα 8αρια για 21τμ. Πόσο μάλλον με μόλις 50W ενισχυτή.
Δικαναλο η πολυκάναλο?
Από τη στιγμή που δεν παίζουν υψηλές εντάσεις μπορείς να βάλεις δύο Polk XT12.
Κι αυτά 50W ενισχυτή έχουν αλλά είναι 12" και κατεβαίνουν και 24Hz
Δικαναλο.
Είχα την ελπίδα ότι με τα δυο presonus (185 ευρώ το ένα) θα καλυπτομουν... Τα polk βλέπω να είναι 300+ το τεμάχιο και θέλω και προ για να τα συνδέσω, οπότε ανεβαίνω πολυ στο κόστος...
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Δικαναλο.
Είχα την ελπίδα ότι με τα δυο presonus (185 ευρώ το ένα) θα καλυπτομουν... Τα polk βλέπω να είναι 300+ το τεμάχιο και θέλω και προ για να τα συνδέσω, οπότε ανεβαίνω πολυ στο κόστος...
Ποιο είναι το setup σου τώρα?
 


Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Άσε το DAC τελευταίο. Πάρε ένα KRK S10.4 για αρχή, παίρνεις ένα δεύτερο μόλις μπορέσεις και τελευταίο το dac
 

Μηνύματα
72
Reaction score
21
Πολύ μικρά τα 8αρια για 21τμ. Πόσο μάλλον με μόλις 50W ενισχυτή.
Δικαναλο η πολυκάναλο?
Από τη στιγμή που δεν παίζουν υψηλές εντάσεις μπορείς να βάλεις δύο Polk XT12.
Κι αυτά 50W ενισχυτή έχουν αλλά είναι 12" και κατεβαίνουν και 24Hz

Δεν τα έχω ακούσει δίπλα δίπλα αλλά τα 802 πρέπει αυτή τη στιγμή να είναι το πιο VFM ηχείο που υπάρχει.
Έχω 3 μπροστά και απλά γαζωνουν.
Δεν ξέρω για τα gold αλλά το 802 κατεβαίνει με άνεση στα 40Hz.

Όχι ότι μπωρεις να καταλάβεις και Πόλλα από yt
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923

Όχι ότι μπωρεις να καταλάβεις και Πόλλα από yt
Το έχω δει, δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα έτσι.
Το ελάχιστο που χρειάζεται είναι αυτό που κάνει το κανάλι DSaudio.review στο YouTube για να καταλάβεις στο περίπου τις διαφορές.

Η πλακα φυσικα σε αυτο το βιντεο ειναι οτι εκθειαζει και τα δυο, και λεει ποσο τρομερη ευκαιρια ειναι και τα δυο αλλα τα 802 κοστιζαν τοτε 600 δολλαρια. Τωρα στα 169 ευρω το ενα, ειναι απλα τσαμπα και εις μακραν το καλυτερο VFΜ ηχειο στην Ευρωπη.
 
Last edited:



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top