Tannoy Gold

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.976
Reaction score
2.911
Πάντως εμένα σε μεγάλο σαλόνι με τα 8αρια μου λένε συνέχεια να το χαμηλώνω γιατί βαράει δυνατά. Για το αν βαράει καλά σίγουρα όχι γιατί θέλει σωστή ισοστάθμιση.
 

Μηνύματα
349
Reaction score
888
Οριζοντια, βάζοντας τέσσερα αυτοκόλλητα τσοχάκια για ποδαράκια για να μην χαλάσει το φινίρισμα. Κάθετα θα καλυπτε το πάνελ της TV. Λόγο ότι είναι ομοκεντρικο όπως και να το βάλεις παίζει.
Έχεις ανεβάσει κάπου φωτογραφία απο το σύστημα;
 





Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Πάντως εμένα σε μεγάλο σαλόνι με τα 8αρια μου λένε συνέχεια να το χαμηλώνω γιατί βαράει δυνατά. Για το αν βαράει καλά σίγουρα όχι γιατί θέλει σωστή ισοστάθμιση.
Τη δουλειά την κάνουν τα 5 8" Gold, τα Yamaha δεν νομίζω να κατεβαίνουν πολύ χαμηλότερα από τα Tannoy ούτε να παίζουν δυνατότερα. Το μόνο πλεονέκτημα είναι ότι τοποθετούνται πιο κοντά στους τοίχους (εδώ πχ είναι πατωμα και πίσω τοίχος) και παίρνουν περισσότερο room gain.
Φαντάζομαι τα Tannoy παίζουν full range σωστά?
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.976
Reaction score
2.911
Τη δουλειά την κάνουν τα 5 8" Gold, τα Yamaha δεν νομίζω να κατεβαίνουν πολύ χαμηλότερα από τα Tannoy ούτε να παίζουν δυνατότερα. Το μόνο πλεονέκτημα είναι ότι τοποθετούνται πιο κοντά στους τοίχους (εδώ πχ είναι πατωμα και πίσω τοίχος) και παίρνουν περισσότερο room gain.
Φαντάζομαι τα Tannoy παίζουν full range σωστά?
Τα Tannoy παίζουν ως small. Δεν τα έχω δηλώσει large.
 






Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αναρωτιεμαι ποσο καλυτερο ειναι απο το Reveal 802 που κοστιζει περιπου 170 το ενα.
Το Reavel εχει αποκριση 42 - 43000 και max spl 114.
Το Gold 8 εχει αποκριση 54 - 20000 και max spl 110.
Αν ισχυουν βεβαια τα χαρακτηριστικα.
Δεν θα βασιζόμουν στα προδιαγεγραμμένα 42 Hz του Reveal όσο απελπισμένος και να ήμουν... :wink:

Τα Tannoy σειράς Gold που δεν είναι πλέον βρετανικής κατασκευής έχουν ως κληρονομιά την απήχηση των παλαιότερων studio ομοαξονικών. Όχι και τόσο την άνεση στη διαχείριση ενέργειας αφού έρχονται με μικρότερα mid-woofer από τα κλασσικά , ίσως όμως με πιο μελετημένη την απόκριση γύρω από τη ζώνη κρος - κείμενη υπ'όψιν σε κεντρική συχνότητα 1500 Hz , δηλαδή το tweeter θα διαχειρίζεται και μεσαίες οκτάβες. Η ομοαξονική αρχιτεκτονική σημαίνει γενικώς ευνοϊκότερη στερεοφωνική απεικόνιση πέρα από το sweet spot , οπότε θα κρινόταν προτιμητέα.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Δεν θα βασιζόμουν στα προδιαγεγραμμένα 42 Hz του Reveal όσο απελπισμένος και να ήμουν... :wink:
Tannoy Reveal 802 in-room Audyssey measurement.
Crossover @40Ηz

Screenshot_85.png
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Tannoy Reveal 802 in-room Audyssey measurement.
Crossover @40Ηz

View attachment 279327
Να μας πληροφορήσεις για τα εξής στοιχεία :
Πρώτον, με ποια ποσοστά παραμόρφωσης και μέχρι ποιου άνω ορίου στάθμης θα υφίσταται ωφέλιμη απόκριση στο κάτω προδιαγεγραμμένο όριο για το Reveal.
Δεύτερον, ποια η μεταβατική συμπεριφορά όπως θα εμφανιζόταν σε σχετικό spectrogram.
Τρίτον, ποιος ο βαθμός εμπιστοσύνης σε παραστάσεις του Audyssey - ως προς τη διαχείριση στο σήμα ...
 


Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Να μας πληροφορήσεις για τα εξής στοιχεία :
Πρώτον, με ποια ποσοστά παραμόρφωσης και μέχρι ποιου άνω ορίου στάθμης θα υφίσταται ωφέλιμη απόκριση στο κάτω προδιαγεγραμμένο για το Reveal.
Δεύτερον, ποια η μεταβατική συμπεριφορά όπως θα εμφανιζόταν σε σχετικό spectrogram.
Τρίτον, ποιος ο βαθμός εμπιστοσύνης σε παραστάσεις του Audyssey...
Δυστυχως μου λειπει το Klippel για να σας δωσω αυτες τις πληροφοριες.
Οι ακουστικες εκτιμησεις μπορουν να βεβαιωσουν οτι σε σταθμες εως 105db C-weighted στα 3μ δεν εμφανιζονται ενοχλητικες παραμορφωσεις.

Τις παραστασεις του audyssey θα τις επιβεβαιωσω οταν βρω το χρονο να κανω μετρησεις με το REW.
Καποια στιγμη μεσα στην εβδομαδα.
Ωστοσο στα πλαισια της αναζητησης πληροφοριων για το Audyssey στο διαδυκτιο, δεν διαπιστωσα αποκλισεις των μετρησεων του audyssey κατω απο τα 5Khz και ουσιαστικες διαφορες υπηρχαν μονο απο τα 10Κhz και πανω. Στις χαμηλες συχνοτητες οι αποκλισεις ηταν κατω του 0.5db και αυτο μονο σε καποιες μεμονωμενες συχνοτητες.

Εντελως ενημερωτικα, το Reveal που μαλλον δεν το εχετε σε εκτιμηση ειναι κατα πολυ ικανοτερο στην αποδοση των χαμηλων σε συγκριση με το Yamaha HS8 που εχετε στην κατοχη σας.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Δυστυχως μου λειπει το Klippel για να σας δωσω αυτες τις πληροφοριες.
Οι ακουστικες εκτιμησεις μπορουν να βεβαιωσουν οτι σε σταθμες εως 105db C-weighted στα 3μ δεν εμφανιζονται ενοχλητικες παραμορφωσεις.

Τις παραστασεις του audyssey θα τις επιβεβαιωσω οταν βρω το χρονο να κανω μετρησεις με το REW.
Καποια στιγμη μεσα στην εβδομαδα.
Ωστοσο στα πλαισια της αναζητησης πληροφοριων για το Audyssey στο διαδυκτιο, δεν διαπιστωσα αποκλισεις των μετρησεων του audyssey κατω απο τα 5Khz και ουσιαστικες διαφορες υπηρχαν μονο απο τα 10Κhz και πανω. Στις χαμηλες συχνοτητες οι αποκλισεις ηταν κατω του 0.5db και αυτο μονο σε καποιες μεμονωμενες συχνοτητες.

Εντελως ενημερωτικα, το Reveal που μαλλον δεν το εχετε σε εκτιμηση ειναι κατα πολυ ικανοτερο στην αποδοση των χαμηλων σε συγκριση με το Yamaha HS8 που εχετε στην κατοχη σας.
No problem... Άμα έχεις πρόσβαση σε μετρητικά δεδομένα από Klippel είμαι βέβαιος ότι θα πληροφορηθούμε... Μέχρι τότε όμως θ'αποδέχομαι αδιαμαρτύρητα τ'αναμενόμενα εκ της θεωρίας πάνω στην ηλεκτρομηχανική συμπεριφορά.

Για την ακρίβεια δεν θα είχα ιδιαίτερη συμπάθεια προς μοντέλα main ηχείων που διαθέτουν ένα σκέτο mid-woofer , των HS8 και των Vecteur συμπεριλαμβανομένων.
Όσο περίεργο και να φαίνεται δεν εκτιμώ ούτε τα δικά μου σε αυτόν τον τομέα.Απ'όσα έχω δείξει τα μόνα που σταθερά δεν με ταλαιπωρούν ως προς την απόδοση στην τρίτη οκτάβα είναι τα Triton Seven...
Διότι έστω και να κροσάρουμε τα δίδρομα με μονό mid-woofer υψιπερατά ως προς τις δύο πρώτες οκτάβες, οι ανεπάρκειες θα επεκτείνονται στην τρίτη - για τα περισσότερα προσιτά μοντέλα.... Υπό το ίδιο σκεπτικό απορρίπτω και μοντέλα όπως το KEF LS50...

Δεν υπόσχομαι ότι θα μπορούσα να διαλευκάνω οποιοδήποτε γνωστικό θέμα , μόνο ότι θα δίνονται απαντήσεις όσο και να ξενίζουν αυτές...
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.581
Μηνύματα
2.864.936
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top