Tannoy Gold

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.687
- έ , τώρα μου το χαλάς :whistling:
Ίσα ίσα, το αντίθετο!

Όταν ένα μηχάνημα μαζεύει τόσα θετικά χαρακτηριστικά πάνω του σε τόσο δελεαστική τιμή, είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον να μη σταματήσει κανείς μόνο στην απόλαυση με τα μάτια, αλλά να προχωρήσει και στην απόλαυση με τα αυτιά! ;)

Αντιθέτως, όταν ένα μηχάνημα μαζεύει πάνω του σκατά χαρακτηριστικά, και ταυτόχρονα η τιμή του είναι τιμή οικογενειακού αυτοκινήτου, δεν υφίσταται κανένας λόγος να θες να το ακούσεις... Προφανώς πρόκειται για αντικείμενο που η χάρη του περιορίζεται στην οπτική απόλαυση. ;)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.416
Reaction score
27.701
Δεδομένου ότι τα εξαιρετικά Tannoy Reveal 802 τα δίνουν 149Ε δεν είναι περίεργο που τα ομοαξονικά δίνονται 50% ακριβότερα.

Breath in. Now breath out. Repeat.
$770 το ζευγάρι τα 8αρια. Φθηνά είναι πάλι αλλά δε το λες και +50% από τα 802.
Για κανένα 1000ρικάκι € τα βλέπω.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.377
- εγώ πάντως που είμαι της ακρόασης , στην τιμή που προσφέρονται και από τέτοια σοβαρή εταιρεία . . . απλά θα τα έβαζα στην πρίζα να δω άν δουλεύουν , θα τα πλήρωνα και θα έφευγα τρέχοντας πριν ανακαλύψουν την ''κλοπή''
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
$770 το ζευγάρι τα 8αρια. Φθηνά είναι πάλι αλλά δε το λες και +50% από τα 802.
Για κανένα 1000ρικάκι € τα βλέπω.
To 224Ε που γράφτηκε δεν ισχύει τελικά λοιπόν; ΟΚ.

Όπως είδα υστερούν σε χαμηλό και μέγιστη ένταση σε σύγκριση με τα reveal. Υπερτερούν σε μούρη και.... ομοαξονικότητα.
 


Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
https://www.amazon.com/stores/page/...&visitId=140be322-528f-4af9-8caf-84a38e4703b8

Από όσο φαίνεται η Ταnnoy τα τοποθετεί στην κατηγορία των studio monitor (και καλά κάνει)

Aπό μετρήσεις λοιπόν και σε σχέση με το κόστος τους ρίχνουν στα "αυτιά" σε πολλά παθητικά των 1.000€.

Tannoy_Gold_8_A.png


Tannoy_Gold_8_B.png


Tannoy_Gold_8_C.png


Tannoy_Gold_8_D.png


Προσωπικά ο χώρος που θα έχω πλέον για μένα έχει Π: 1,40m Y: 2,90m B: 3,80m κοινώς μια μέτρια αμερικάνικη ντουλάπα. :oops: Είναι ήδη ηχομονωμένος χώρος. Καθώς έχω μπει στο mode ότι εκεί πρέπει να χωρέσουν "όλα" άρα "πολλά" πρέπει να φύγουν έχουν πάρει υποψηφιότητα.

Απλά περιμένω να προσγειωθούν και στην ελληνική αγορά.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.416
Reaction score
27.701
To 224Ε που γράφτηκε δεν ισχύει τελικά λοιπόν; ΟΚ.
$250 for one Gold 5
$315 for one Gold 7
$385 for one Gold 8

Τα 2 x Gold 8 θεωρώ δεδομένο ότι θα είναι από 900€ και πάνω.
 

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Συμφωνώ με τον Alexis.

Στον Darko αν πάρουμε σοβαρά την αναφορά του αναγράφει:

The Gold 5 will sell for US$500/pair, the Gold 7 for US$630/pair and the Gold 8 for US$770/pair.

Θεωρώ ότι σε ευρωπαϊκό επίπεδο θα δούμε minimum κάτι σε ακριβή αντιστοίχιση σε € των παραπάνω τιμών αν αυτές αληθεύουν.
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Και τα 5αρια με 2-3 -4 σαμπ τελεια θα ειναι για μικρους χωρους. Με 4 σαμπ ποιος θα ακουει τα 5αρια; :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.687
Με τόσο προσιτές τιμές, δε βλέπω λόγο ύπαρξης των μικρότερων του 8"-ιντσου, πέραν της desktop χρήσης σε απόσταση ακρόασης της τάξης των 40cm...

Για ακρόαση μουσικής σε τυπικά δωμάτια, έστω μικρά, παρακαλώ πολύ, μόνο το 8".
 



Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Τιμές Thomann:
Gold 5 325€
Gold 7 387€
Gold 8 468€
Ναι αλλα δεν ειναι διαθεσιμα, λεει on request 3-4 weeks.

Αραγε αυτα η τα kali η τα focal cms 40 που ηδη εχω για nearfield monitors στον υπολογιστη για μιξαζ ηχου κατα 50% και απλη ακροαση background μουσικης ενω δουλευω;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.416
Reaction score
27.701
Ναι αλλα δεν ειναι διαθεσιμα, λεει on request 3-4 weeks.

Αραγε αυτα η τα kali η τα focal cms 40 που ηδη εχω για nearfield monitors στον υπολογιστη για μιξαζ ηχου κατα 50% και απλη ακροαση background μουσικης ενω δουλευω;
Ζαπ...
 



Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Ναι αλλα δεν ειναι διαθεσιμα, λεει on request 3-4 weeks.

Αραγε αυτα η τα kali η τα focal cms 40 που ηδη εχω για nearfield monitors στον υπολογιστη για μιξαζ ηχου κατα 50% και απλη ακροαση background μουσικης ενω δουλευω;
Δε βρίσκω λόγο να αλλάξεις τα focal, εκτός κι αν βαρέθηκες να τα βλέπεις ή προτιμάς την πιο vintage αισθητική των tannoy.

Γενικά στις τιμές λιανικής τους έχουν να ανταγωνιστούν το "κατεστημένο" του χώρου: τα 8αρια κοστίζουν πχ περισσότερο από dynaudio bm5 ενώ είναι πολύ κοντά σε dynaudio lyd7, focal shape 65, adam a7x και άλλα μοντέλα μεσαίας κατηγορίας. Με τα μέχρι τώρα αντικειμενικά στοιχεία μόνο λόγω εμφάνισης θα μπορούσε να τα επιλέξει κάποιος, αν αργότερα οι μετρήσεις τους αποδείξουν κάποια υπεροχή έναντι των προαναφερθέντων το ξανασυζητάμε.
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.437
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top