Tannoy Gold


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.883
Reaction score
34.285
Ε! βάλτα σε βάσεις στον τοίχο. :laugh:
Δε βολευει Γιαννη μου, ο τοιχος ειναι πολυ πισω, θα ναι μακρια και ψηλα ετσι. και θα χασω και ολο το χωρο που χω αυτα που πρεπει πισω απ τα ηχεια.

Παντως νομιζω πως οι μιξεις μου ακουγονται πιο ρεαλιστικα, πιο γεματα κι αληθινα απο πριν.
Ωραιο πραμα ο ογκος, κι ας μη χρειαζεται τελικα!
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Δε βολευει Γιαννη μου, ο τοιχος ειναι πολυ πισω, θα ναι μακρια και ψηλα ετσι. και θα χασω και ολο το χωρο που χω αυτα που πρεπει πισω απ τα ηχεια.

Παντως νομιζω πως οι μιξες μου ακουγονται πιο ρεαλιστικα, πιο γεματα κι αληθινα απο πριν.
Ωραιο πραμα ο ογκος, κι ας μη χρειαζεται τελικα!
φιξντ.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.883
Reaction score
34.285
Δεν ξερω κατα ποσο ειναι safe και σωστο να χαμηλωσω το gain για να φυγει το φυσημα.
ΑΠ το ρυθμιστικο του, τερμα αριστερα, χαμηλα στο -24db , στη μεση -12 db Και τερμα ανοιχτο, δεξια στα 0 db, οπως θα πρεπε να ναι , πιστευω. στα 0.

οριακα κατω απ τα 12 db αρχιζει να μην ακουγεται τιποτα απο φυσημα.
Εχουν κι auto off μετα απο ωρα χωρις σημα κλεινουν μονα του.

Τωρα , κατα ποσο ειμαι οκ μ αυτη τη μειωση του gain?

Xανω σε ογκο και σωματα η μου φαινεται?

Γιατι θεμα σταθμης και εντασης δεν τιθεται, εχει απλετη ισχυ.
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Δεν ξερω κατα ποσο ειναι safe και σωστο να χαμηλωσω το gain για να φυγει το φυσημα.
ΑΠ το ρυθμιστικο του, τερμα αριστερα, χαμηλα στο -24db , στη μεση -12 db Και τερμα ανοιχτο, δεξια στα 0 db, οπως θα πρεπε να ναι , πιστευω. στα 0.

οριακα κατω απ τα 12 db αρχιζει να μην ακουγεται τιποτα απο φυσημα.
Εχουν κι auto off μετα απο ωρα χωρις σημα κλεινουν μονα του.

Τωρα , κατα ποσο ειμαι οκ μ αυτη τη μειωση του gain?

Xανω σε ογκο και σωματα η μου φαινεται?

Γιατι θεμα σταθμης και εντασης δεν τιθεται, εχει απλετη ισχυ.
Και γιατί να μην είναι σωστό; το ρυθμιστικό του gain προφανώς είναι στην είσοδο ή σε κάποιο στάδιο της εισόδου, αν δεν έχεις πρόβλημα με την ένταση που μπορεί να δώσει το interface/dac ή ότι τα οδηγείς, το χαμηλώνεις, δίνεις ένταση στο προηγούμενο στάδιο και βελτιώνεις το λόγο σήματος προς θόρυβο κατακόρυφα, διότι το φύσημα που ακούς όταν είναι στο 0, πιθανότατα προέρχεται από τον θόρυβο που βγάζει η προηγούμενη συσκευή στην αλυσίδα.
Αν αποσυνδέσεις τα ηχεία ακούς θόρυβο με το ρυθμιστικό στο 0;;;; Αν όχι τότε άπλα τα ηχεία δεν έχουν φύσημα και "φταίει" το προηγούμενο στάδιο - χαμηλώνεις gain και προχωράς ακάθεκτα, εαν ναι τότε όντως τα ηχεία έχουν φύσημα από μόνα τους και υπάρχει θεματάκι.... αλλά και πάλι μικρό.
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Δεν ξερω κατα ποσο ειναι safe και σωστο να χαμηλωσω το gain για να φυγει το φυσημα.
ΑΠ το ρυθμιστικο του, τερμα αριστερα, χαμηλα στο -24db , στη μεση -12 db Και τερμα ανοιχτο, δεξια στα 0 db, οπως θα πρεπε να ναι , πιστευω. στα 0.

οριακα κατω απ τα 12 db αρχιζει να μην ακουγεται τιποτα απο φυσημα.
Εχουν κι auto off μετα απο ωρα χωρις σημα κλεινουν μονα του.

Τωρα , κατα ποσο ειμαι οκ μ αυτη τη μειωση του gain?

Xανω σε ογκο και σωματα η μου φαινεται?

Γιατι θεμα σταθμης και εντασης δεν τιθεται, εχει απλετη ισχυ.
Το gain υπάρχει για να μπορείς να φέρεις την ένταση όπου θέλεις σε περίπτωση που δεν είναι αρκετή η έξοδος του προηγούμενου σταδίου, δλδ αν είναι ανεπαρκής.
Αστο στο -12 ή όπου δεν ακούγεται το φύσημα και δες τι στάθμες σου βγάζει. Αν είναι ικανοποιητικές άστο εκεί.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.883
Reaction score
34.285
Και χωρις σημα στο τερμα του gain εχουν φυσημα, αρα δεν ειναι απο κατι πριν , ειναι απ τα ηχεια.
Ουτε η καρτα ηχουν iconnectivity , ουτε τα προηγουμε focal ειχαν κανενα θεμα με το φυσημα, νεκρα τελειως.
Οποτε ειναι καθαρα στο ηχειο.
Φυσικα ουτε στις καλωδιωσεις κλπ υπαρχει θεμα.

οπως χαμηλωσα το gain , σχετικα δεν ακουω κατι, ενταση κ γκαζι εχει ατελειωτο, αλλα εχω την εντυπωση, χωρις να το χω τσεκαρει σωστα μιας και τ ακουσα κανα 2ωρο μονο, πως οταν δινω gain γεμιζει αλλιως, τ ακουω αλλιως, και δεν ειναι θεμα μονο σταθμης, εντασης, σα να τ ακουω αρκετα πιο ρωμαλεο, πιο δυνατο, αλλα με ελαχιστο φυσημα.
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Μπορεί και να είναι η ιδέα σου μπορεί και όχι. Πάντως είναι δύσκολο να το ξεφορτωθείς , το φύσημα εννοώ.
Τι ενισχυτικά έχει το ηχείο μέσα?
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Φυσικό μου ακούγεται αν και δεν θα έπρεπε να είναι έτσι. Από ότι καταλαβαίνω, το ρυθμιστικό gain είναι σε ενδιάμεση βαθμίδα και όχι στην είσοδο. Αν ήταν εκεί απλά θα περιόριζε το φύσιμα που έρχεται από την πηγή. Δεν μας λες, με τα καλώδια εκτός, ακούγεται το φύσιμα; Αυξομειώνεται με το ρυθμιστικό του gain; Το ρυθμιστικό του gain είναι απλά ένα ποτενσιόμετρο μεταξύ δύο βαθμίδων ή είναι στην ανάδραση άρα κέρδος της μιας από αυτές; (αυτό αν δεν έχει σχέδια δεν μπορεί να το απαντήσει κάποιος). Αν είναι ενοχλητικό μπορείς να γράψεις και να παραπονεθείς στην TANOY. Όλο αυτό μου θυμίζει εκθέσεις Ήχου που πλησιάζοντας το αυτί στο tweeter ηχείων συστημάτων αρκετών χιλιάδων Ευρώ, ακούς τόσο φύσιμα που ξενερώνεις...Και φυσικά δεν φταίνε τα tweeters, οι ενισχυτές φταίνε που βγαζουν high end σκουπίδια!
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.883
Reaction score
34.285
το θεμα ειναι πως εχω και θελω απολυτη τελειως ησυχια στο γραφειο οταν δεν ακουω, κι οσο μπορω καλυτερο ακουσμα και πιστοτητα σε χαμηλες συνηθως εντασεις για τις μιξεις μου οταν δουλευω πανω σ ενα project, οποτε ακουγονται τα παντα.
 


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
το θεμα ειναι πως εχω και θελω απολυτη τελειως ησυχια στο γραφειο οταν δεν ακουω, κι οσο μπορω καλυτερο ακουσμα και πιστοτητα σε χαμηλες συνηθως εντασεις για τις μιξεις μου οταν δουλευω πανω σ ενα project, οποτε ακουγονται τα παντα.
Και το βράδυ τα πράγματα γίνονται χειρότερα...
 


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
182€.

Χαμήλωσε το gain, μια χαρά θα είσαι για 182€.
Περίπου... Αν δώσεις πολλά και τα ευχαριστηθείς απλά τα θυμάσαι, αν δώσεις λίγα αλλά δεν τότε τα κλαις...
 


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Όταν κάποτε (πριν πολλά πολλά χρόναι) είχα βγει στην γύρα για ενισχυτή, ανάμεσα στις μάρκες της λίστας, το πρώτο που άκουγα ήταν το tweeter του ηχείου με το volume του ενισχυτή στο min. Σας διαβεβαιώ ότι "μεγαθήρια" του χώρου απορήφθηκαν από την λίστα μου για αυτόν ακριβώς το λόγο.
Και εμένα θα με χάλαγε το συγκεκριμένο κουσούρι. Και όσο και αν έχω προσπαθήσει να το ελατώσω ή μηδενίσω σε αντίστοιχες περιπτώσεις, δεν τα κατάφερα...
 


Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Προς στιγμήν νόμισα ότι τόσο χρεώνεις για να του πεις πως πρέπει να χαμηλώσει το gain. Με έχεις τρομάξει. :oops:
Ακριβώς το ίδιο νόμισα και εγώ.
182 το τεμαχιο.

Eν το μεταξυ, δεν εχω βρει ουτε ενα review, ουτε ενα τεστ παγκοσμιως στο νετ, τιποτα τζιφος ενα πραμα...

Δε μπορει να μαι ο πρωτος...
Τι διάολο ? Στείλε ένα μεϊλ στην ΤΑΝΝΟΥ με παράπονα να δούμε τι θα σου πουν .
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Όταν μπορέσεις, απάντησε στις ερωτήσεις που σου έκανα, θα βοηθηθούμε όλοι επ' αυτού.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.615
Μηνύματα
2.868.122
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top