Tannoy Gold

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.217
Όταν μπορέσεις, απάντησε στις ερωτήσεις που σου έκανα, θα βοηθηθούμε όλοι επ' αυτού.
Τι ακριβως θελεις να σου απαντησω που δε το εχω ηδη απαντησει;
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.005
Reaction score
1.466
Όταν αποσυνδέεις τα ηχεία, ακούγεται το φύσιμα; Αν ναι, αυξομειώνεται με την ρύθμιση του gain;
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.217
Όταν αποσυνδέεις τα ηχεία, ακούγεται το φύσιμα; Αν ναι, αυξομειώνεται με την ρύθμιση του gain;

Και χωρις σημα στο τερμα του gain εχουν φυσημα, αρα δεν ειναι απο κατι πριν , ειναι απ τα ηχεια.
Ουτε η καρτα ηχουν iconnectivity , ουτε τα προηγουμε focal ειχαν κανενα θεμα με το φυσημα, νεκρα τελειως.
Οποτε ειναι καθαρα στο ηχειο.
Φυσικα ουτε στις καλωδιωσεις κλπ υπαρχει θεμα.

οπως χαμηλωσα το gain , σχετικα δεν ακουω κατι, ενταση κ γκαζι εχει ατελειωτο, αλλα εχω την εντυπωση, χωρις να το χω τσεκαρει σωστα μιας και τ ακουσα κανα 2ωρο μονο, πως οταν δινω gain γεμιζει αλλιως, τ ακουω αλλιως, και δεν ειναι θεμα μονο σταθμης, εντασης, σα να τ ακουω αρκετα πιο ρωμαλεο, πιο δυνατο, αλλα με ελαχιστο φυσημα.
Γιάννη το γράφει σαφώς ο κοτσίδης ότι και χωρίς σήμα το φύσημα υπάρχει.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Σαφώς το σωστό είναι το gain στο τέρμα, όταν όμως είσαι σε ικανή απόσταση (1μ και βάλε) ώστε να μην είναι αντιληπτό το φύσημα. Όπως ειπώθηκε το φύσημα μειώνει το s/n άρα και το dynamic range, όμως who gives a crap. Σε nearfield θα το έχεις χαμηλωμένο, όταν (αν) τα βάλεις μακριά το δυναμώνεις. Είναι πράγματι πολύ φθηνά και είσαι ένας από τους πρώτους παγκοσμίως που τα έχουν. Αν το 5αρι κατέβαινε λίγο πιο χαμηλά θα το σκεφτόμουν σοβαρά για το γραφείο μου.
 


Μηνύματα
348
Reaction score
685
Ανα περίπτωση , χαμηλό trim/gain(στην πηγή ή στον τελικό) δρα ως κομπρέσσορας και σιδερώνει τα δυναμικά ανεξαρτήτως έντασης. Να μου λείπουν τα ήσυχα περάσματα αν πχ οι μισές νότες ακούγονται pianissimo σε δυνατές εντάσεις. Προσωπικά θα συμβιβαζόμουν με λίγο φύσημα παραπάνω απο τυχόν παρενέργειες λόγω gain.
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Ναι αν σου ειναι ευκολο δες λιγο, χωρις interconnect πανω, μονο με ρευμα απο την πριζα τι γινεται με το βομβο; συνεχιζει και υπαρχει;
 


Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
182 το τεμαχιο.

Eν το μεταξυ, δεν εχω βρει ουτε ενα review, ουτε ενα τεστ παγκοσμιως στο νετ, τιποτα τζιφος ενα πραμα...

Δε μπορει να μαι ο πρωτος...
Be the first on review dear. :D
E και τι κανεις βρε Γιαννη....τί τις εχεις τις καμερες και τα εργαλεια τα επαγγελματικα; Αρπαξε κι ενα μικροφωνο και ξεκινα. Γινε εσυ ο ριβιούερ που θελει να δει ο κοσμος. :roflmao: Αντε να σ' ακουσουμε να σε καμαρωνουμε.
Μια στα ελλήνικος και μια στα εγγλέζικος ε; Εισαι διεθνης αστήρ εσυ....:):)
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.217
Αν ειναι να τα κονομησω η οτιδηποτε να το κανω γιατι οχι..

η αν ειχα ελευθερο χρονο φυσικα!

τωρα δυστυχως η ευτυχως προεχουν αλλα πραγματα!
Να τα καλιμπραρω ,να τα ισοσταθμισω να τα στησω σωστα ετσι ωστε να ακουω και πιστα, γιατι αυτο ειναι το ζητουμενο , δυο πιστα μονιτορς οχι δυο ηχεια για ακροαση , και να συνεχισω ακομα καλυτερα τη δουλεια μου.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.217
Τωρα που το ξανατσεκαρω ξανα και ξανα, εχει στη μεση και μετα του gain μια ελαχιστη διαφορα χωρις καλωδιο, μονο στο ον δηλαδη και με καλωδιο-σημα επανω, αλλα ελαχιστη.

οχι βομβο, ενα ελαχιστο φυσημα. Πριν, τα φοκαλ ηταν νεκρά.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.005
Reaction score
1.466
Σπαστικό και δεν φεύγει! Το κακό είναι ότι το μυαλό κολλάει εκεί!!! Θα ξεκολλήσει αλλά μετά από λίγο καιρό (αν δε τα εχεις δώσει μέχρι τότε...;)
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Ανα περίπτωση , χαμηλό trim/gain(στην πηγή ή στον τελικό) δρα ως κομπρέσσορας και σιδερώνει τα δυναμικά ανεξαρτήτως έντασης. Να μου λείπουν τα ήσυχα περάσματα αν πχ οι μισές νότες ακούγονται pianissimo σε δυνατές εντάσεις. Προσωπικά θα συμβιβαζόμουν με λίγο φύσημα παραπάνω απο τυχόν παρενέργειες λόγω gain.
Σωστα η ρυθμιση του gain, οταν απαιτειται,
στοχευει στην μειωση της παραμορφωσης και οχι του συγκεκριμενου θορυβου.
Υποψιαζομαι οτι η επομενη απογοητευση θα ειναι η αισθηση απο ποτενσιομετρα και διακοπτες.
Δεν αποκλειω βεβαια να ακουγεται καλα για τα λεφτα του.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.948
Reaction score
20.455
Και χωρις σημα στο τερμα του gain εχουν φυσημα, αρα δεν ειναι απο κατι πριν , ειναι απ τα ηχεια.
Γιάννη, μήπως είναι ελαττωματικά;
Θα πρότεινα να στείλεις ένα email στην ΤΑΝΝΟΥ για να δεις τι θα σου πουν.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.005
Reaction score
1.466
Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά μάλλον είναι μαμίσιο πρόβλημα...Πολύ καλό μεγάφωνο με κακό ενισχυτή. Δεν μπορείς τελικά να τα έχεις όλα σε αυτή την ζωή!
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.217
Εγω θα λεγα, επειδη το τεντωσατε λιγο παραπανω απ οτι θα πρεπε να χαλαρωναμε;

ακομα δε τ ακουσατε προβληματικο το βγαλατε!

υπαρχει κι επιλογη να μη το αγορασετε, οχι πως θα το κανατε φυσικα, αλλα ετσι κουβεντα να γινεται ε;

και χωρις καν να γραψω εντυπωσεις που ειναι περαν για περαν θετικες.
 






ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.565
Μηνύματα
2.865.723
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top