Tannoy Gold

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Εμενα ο γιατρος παντως, ενω η μικρη βηχει ακαταπαυστα για 2-3 μηνες σα να κανε 2 πακετα τσιγαρα σερι, μου πε να μη τη δωσω τιποτα επειδη λεει ειναι απ τον παιδικο και οτι θα φυγει απο μονο του, κι εχω φρικαρει.

αποβδομαδα επειδη ακομα βηχει φυσικα, παω σε αλλο γιατρο και οταν επιστρεψω να παω και θα του τα βαλω ... στ...

:roflmao:
σιγά το φάρμακο....φυσιομέρ...για παιδιά...αλατόνερο μη σέσω...
εμείς Τζον είμαστε 20 μηνών....τώρα πρώτη φορά ξεκίνησε νούμερα με το λαιμό του...λόγω και δοκιμών στη φωνή που κάνει...ηρέμησε ο ανθρωπάκος ....μόνος του μας το έφερνε για να του το βάλουμε....και όπως είπε ο socos όλο το άγχος είναι μη το γυρίσει κ εκεί να δεις μετά αντιβιωσεις κ ταλαιπωρία
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Εμενα ο γιατρος παντως, ενω η μικρη βηχει ακαταπαυστα για 2-3 μηνες σα να κανε 2 πακετα τσιγαρα σερι, μου πε να μη τη δωσω τιποτα επειδη λεει ειναι απ τον παιδικο και οτι θα φυγει απο μονο του, κι εχω φρικαρει.

αποβδομαδα επειδη ακομα βηχει φυσικα, παω σε αλλο γιατρο και οταν επιστρεψω να παω και θα του τα βαλω ... στ...

:roflmao:
Άσχετος ο παιδίατρος σου μην πω επικίνδυνος.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
σιγά το φάρμακο....φυσιομέρ...για παιδιά...αλατόνερο μη σέσω...
εμείς Τζον είμαστε 20 μηνών....τώρα πρώτη φορά ξεκίνησε νούμερα με το λαιμό του...λόγω και δοκιμών στη φωνή που κάνει...ηρέμησε ο ανθρωπάκος ....μόνος του μας το έφερνε για να του το βάλουμε....και όπως είπε ο socos όλο το άγχος είναι μη το γυρίσει κ εκεί να δεις μετά αντιβιωσεις κ ταλαιπωρία
και που να πάει παιδικό να δεις. εμείς την πρώτη χρονιά κολλήσαμε ότι υπάρχει. φέτος μέχρι τώρα ούτε κιχ.
Γενικά φάρμακα και ειδικά αντιβίωση την αποφεύγουν όλοι. εμείς σε ένα μήνα κλείνουμε τα 6 και έχει πάρει μια φορά.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
και που να πάει παιδικό να δεις. εμείς την πρώτη χρονιά κολλήσαμε ότι υπάρχει. φέτος μέχρι τώρα ούτε κιχ.
Γενικά φάρμακα και ειδικά αντιβίωση την αποφεύγουν όλοι. εμείς σε ένα μήνα κλείνουμε τα 6 και έχει πάρει μια φορά.


μα φυσικά...όλη η ήττα από τον παιδικό έρχεται ...το θυμάμαι με τα ανίψια μου....μόνιμα με μάσκες αναπνοών(πωςταλεν αυτά που κάναν) και ότι άλλο υπάρχει

καλά για την αντιβίωση δεν το συζητώ...καν

γενικά στη ζωή μου δεν έχω επαφή με φάρμακα...(ούτε παυσίπονα είχα σπίτι ποτέ) πλην κάποιας ασπιρίνης και μια φορά πριν 10 χρόνια που με είχε πιάσει ένας τρομερός πονόδοντος (από ένα ψαροκόκαλο θυμάμαι) και μου είχε πει ο οδοντίατρος μου να πάρω αυτά τα γ@μάτα τα νιφλαμόλ...και τα κρατούσα για ασφάλεια να μην ξεχάσω πως λέγονται αν ποτέ με ξαναπιάσει...:gotcha:

εδώ μέχρι πριν 5-6 χρόνια μπέρδευα το ζαντάκ με το ζάναξ...τους είχα όλους για ψυχάκιες :roflmao:

στο παιδί δεν το συζητώ καν....και επειδή ο παιδίατρος είναι σοβαρός (δεν το παίζει νιου γουέιβ και εναλλακτικός και όλα τα φτιάχνει η φύση κλπ)
και αυστηρός απέναντί στους γονείς....γιατί έχει κατανοήσει-αποδεχτεί την παραιατρική του ίντερνετ ......και σε κόβει κατευθείαν αν πας να του πεις κάτι περίεργο....
του έχω εμπιστοσύνη..και τώρα στην πρώτη ασθένεια είδα και πως με αντιμετώπισε....

θυμάμαι πήραμε xozal καμιά βδομάδα τώρα τα Χριστούγεννα.....και επειδή διαβάζω πάντα τις παρενέργειες σοκαρίστηκα με αυτά που διάβασα.....,όταν του εξέφρασα (βασικά ξεκίνησα αλλά δεν την τελείωσα)μια απορία....με έκοψε κατευθείαν και μου λέει με το βλέμμα του Βέγγου
1578183537453.png
και είναι φτυστός παναθεμά τον:gotcha::roflmao:

Χάρη μου...πολύ καλά κάνεις και τα διαβάζεις όλα αυτά...
να ξέρεις κάπου σε αυτό γράφουν ότι δημιουργεί και τάσεις ή σκέψεις για αυτοκτονία....τι θα πρέπει να κάνεις...?
να κοιτάς τον Αποστολάκη στα μάτια όλη μέρα και να τον ψυχολογείς μην πλέξει καμιά θηλιά να κρεμαστεί? ή πάρει φόρα και πηδήξει από καμιά ταράτσα?
ΠΡΕΠΕΙ να το πάρει...δεν γίνεται διαφορετικά...μακάρι να περνούσαν κάποια πράγματα με χόρτα βραστά και λαδάκια από τις μονές....αλλά δεν γίνεται όμως.....δυστυχώς...
 
Last edited:




Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Το πρωι σημερα ηρθε απ το γραφειο ο ειδικος @Μελίδης Μιχάλης να μου παρει εεεεεε και πηρε τα μετρα για τις σπεσιαλ καστομ βασεις που θα μου φτιαξει, αν θελει ας μοιραστει τις εντυπωσεις του στο γρηγορο ακουσμα των ηχειων μεχρι να τα γραψω ομορφα κι αναλυτικα εγω.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Το πρωι σημερα ηρθε απ το γραφειο ο ειδικος @Μελίδης Μιχάλης να μου παρει εεεεεε και πηρε τα μετρα για τις σπεσιαλ καστομ βασεις που θα μου φτιαξει, αν θελει ας μοιραστει τις εντυπωσεις του στο γρηγορο ακουσμα των ηχειων μεχρι να τα γραψω ομορφα κι αναλυτικα εγω.
:p

 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Το πρωι σημερα ηρθε απ το γραφειο ο ειδικος @Μελίδης Μιχάλης να μου παρει εεεεεε και πηρε τα μετρα για τις σπεσιαλ καστομ βασεις που θα μου φτιαξει, αν θελει ας μοιραστει τις εντυπωσεις του στο γρηγορο ακουσμα των ηχειων μεχρι να τα γραψω ομορφα κι αναλυτικα εγω.
προδότη
 
  • Like
Reactions: PPG

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Καλησπέρα. Πάλι ξεφύγαμε από το αρχικό θέμα αλλά δεν πειράζει, είναι για καλό σκοπό. Λοιπόν επειδή το έργο το έχω δει εις τριπλούν, η κατάσταση δεν είναι μαύρο-άσπρο. Κανείς δε θέλει να φορτώνει τα παιδιά του με φάρμακα. Ούτε αυτό που λένε μερικοί ότι δεν έχουν πάρει ποτέ φάρμακα είναι αληθινό ή τουλάχιστο, εφικτό πάντα. Έχουν κάνει τα εμβόλιά τους όπως όλοι μας (ελπίζω...) Απλά το περνάνε στο πόδι και εύχομαι πάντα να είναι έτσι. Έχει να κάνει όμως και με την "δύναμη" του κάθε οργανισμού. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι, δυνατοί, αδύνατοι, χοντροί, ψηλοί, κοντοί κοκ. Η ανοχή και αντοχή στα φάρμκα έχει να κάνει με την ηλικία και την ανάπτυξη του κάθε παιδιού, με την διατροφή του, με την κοινωνικότητά του, με τον κληρονομικό παράγοντα και άλλα πολλά, επιστημονικά. . Άλλο αντέχει τον βήχα για μερικές μέρες και γίνεται μόνο του καλά, άλλο δεν το αντέχει και το γυρνάει σε βροχικά προβλήματα που θέλουν βοήθεια να περάσουν. Τι θα λέγατε αν ένας γιατρός που έχει την φήμη ότι δεν δίνει καθόλου φάρμακα και όλοι πάνε εκεί για αυτή την φήμη και ένα παιδί μετά από μια εβδομάδα πήγαινε στο νοσοκομείο με πνευμονία; Τότε θα ήταν ακόμα καλός; Η λελογισμένη χρήση τους είναι σωστή. Η άσκοπη ή καθόλου είναι η προβληματική.
Υπάρχουν και τα αλεργικά προβλήματα που πρέπει να αντιμετωπιστούν με ειδικές εξετάσεις και φάρμακα. Εκεί τι πρέπει να γίνει;
Για κάντε ένα ψάξιμο για το παρελθόν του κάθε παιδίατρου, πόσα σοβαρά περιστατικά έχει αντιμετωπίσει και πόσο καλά τα πήγε; Μήπως έχει "χάσει" παιδιά από κολλημένες απόψεις περί της μιας ή της άλλης σχολής;
Μακριά από μας...
Απλά χρειάζεται λίγο παραπάνω ψάξιμο, σκέψη και βουλωμένα αυτιά στις "σειρήνες"...
Γιάννης
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Μάλλον δεν έχετε καταλάβει πως δουλεύει η αντιβίωση ακριβώς έτσι; Αν εγώ πχ σαν γνήσιος Ελληναρας χτυπάω αντιβιοτικά για πρωινό. Λίγο γρατζουνισμα να νιώσω στο λαιμουδακι μου ξεκινάω με Augmentin κατευθείαν. Τι κίνδυνοι ελλοχεύουν για την παρταρα μου ξέρετε;
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.659
Άκουσα για λίγο τα ηχεία αυτά στον Γιάννη και το μόνο που έχω να πω είναι ότι είναι καταπληκτικά στον ήχο τους, λαμβάνοντας μάλιστα υπ όψιν και την τιμή τους τα θεωρώ κελεπούρια.
Δεν τους φαίνεται, αλλά παίζουν δυνατά και καθαρά.
Ακόμη και σε πολύ χαμηλή ένταση ακούς τα πάντα με μεγάλη ευκρίνεια.
Το φύσημα είναι πταίσμα.
Τα ηχεία είναι πολύ βαριά, κουρσούμια.
Η κατασκευή τους πολύ στιβαρή με καμπίνα που δεν έχει την γνωστή "κουτίλα"
Τα χτυπάς και είναι λες και τα γέμισαν με τσιμέντο.
Σε κάποιες στιγμές σου ρίχνουν ριπές αέρα στο πρόσωπο από την τρύπα γύρω από τα κουμπιά.
Τα 8ιντσα θα πρέπει να είναι το κάτι άλλο για τέτοια τιμή.
Kαι μην ξεχνάμε ότι είναι Tannoy.
Έχουν βαρύ όνομα.
Ξεκινάω κατασκευή βάσεων για στερέωση στον τοίχο.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
Τι κίνδυνοι ελλοχεύουν για την παρταρα μου ξέρετε;
Η "παρτάρα" σου φίλε μου, αν όντως μιλάς σοβαρά, γίνεται εργαστήριο κατασκευής επόμενης γενιάς μικροοργανισμών ανθεκτικών στο Augmentin και σε όλα τα αντιβιοτικά που έχουν ίδιο ή παρεμφερές δραστικό μόριο.
Η αλήθεια βέβαια είναι πως το μεγάλο "εργοστάσιο" είναι η κτηνοτροφία με την αθρόα χορήγηση αντιβιοτικών στα ζώα, οι δικές μας παρτάρες έχουν σαφώς μικρότερη συμμετοχή σ' αυτό.
Όσο για τον κίνδυνο, ίσως (δεν είμαι σίγουρος) να είσαι στην πρώτη ομάδα υψηλού κινδύνου για προσβολή μελλοντικά από μικρόβιο ανθεκτικό στην τρέχουσα γενιά αντιβιοτικών.
 


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Μπραβο Γιαννη. Καλοακουστα. Φανταζομαι απο υπολογιστη τα τροφοδοτεις με υλικο ακροασης.
 




jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Τι λε ρε παιδί μου, αναλυτικότατος ο τύπος στην περιγραφή του διαίτερα όταν μίλαγε για τις δυναμικές. Και πολύ περιγραφικός... Σοβαρά τώρα, στο πρώτο κομμάτι μου ακούγονταν καλύτερα τα TANNOY, πιο ισορροπημένα, στο δεύτερο τα DALI, πιο αναλυτικά, μπορεί να είναι και ιδέα μου... Έχουν πάντως μια έμφαση στις μεσουψηλές, λόγω μεγαφώνου νομίζω.
Γιάννης
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.162
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top