Tannoy Gold

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Minidsp SHD μονόδρομος και από ότι βλέπω στην Ευρώπη φτάνει τα 1700. Μεγάλη κοροϊδία να έχει τέτοια διαφορά με Αμερική. Απλά δεν ξέρω για μεταχειρισμένα τι παίζει στις αγγελίες.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Minidsp SHD μονόδρομος και από ότι βλέπω στην Ευρώπη φτάνει τα 1700. Μεγάλη κοροϊδία να έχει τέτοια διαφορά με Αμερική. Απλά δεν ξέρω για μεταχειρισμένα τι παίζει στις αγγελίες.
Πάρε καινούργιο. Είναι λίγο βελτιωμένο το hardware φέτος, μη ακουστές διαφορές, αλλά γιατί όχι;
Αν όμως το βρεις μτχ στο 1000ρικο τσίμπα το
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Αγαπητοί φίλοι. Μετα από μια επεισοδιακή παράδοση παραλαβή με παρολίγον επιστροφή χρημάτων από τον Thomann τα ηχεία ήρθαν σήμερα το πρωί στα χέρια μου. Πρώτες εντυπώσεις:
1. Το ηχείο αυτό δεν κοστίζει 235 το τεμάχιο τέλος. Δεν είναι ηχείο των 235 ευρώ. Είναι ηχείο τουλάχιστον 3 φορές επάνω. Μην βαράτε απλά λέω τι βλέπω και τι ακούω.
2. Δεν είναι το 8αρι τουλάχιστον μόνο nearfield ηχείο. Γέμισε τον χώρο του σαλονιού άνετα. Σίγουρα χρειάζεται sub αλλά έχει και το δικό του μπάσο.
3. Ηχητικά το ηχείο με σύγκριση τα magnat αλλά και τα monitor bronze 2 του πεθερού μου απλά το ηχείο ξεφεύγει πολύ. Κάνει πολύ καλό διαχωρισμό οργάνων, έχει καθαρό ήχο και παράλληλα δεν χρωματίζει τονικά. Έχω παίξει από λαϊκά μέχρι κλασσική πάντα streaming μέσω tidal hifi και δεν χορταίνω να το ακούω. Σαν pro παίζει ο Marantz SR6003 και το αποτέλεσμα με έχει καλύψει πλήρως.
Τα παραπάνω είναι υποκειμενικα με την προσωπική μου άποψη. Μέχρι τώρα δεν είχα τόσο καλό και ζυγισμένο ηχείο. Είναι όντως ένα vfm ηχείο. Κατασκευή τρομερή και ομορφιά για το σαλόνι. Μένει να πείσω και την γυναίκα να φτιάξω βάσεις στον Μελιδη που θέλω πολύ αλλά που θα πάει θα τα καταφέρω και αυτο χιχιχι.
Επίσης νιώθω ότι το ηχείο λόγω ζυγίσματος με τον ενισχυτή του πρέπει να μην θέλει τρελό στρώσιμο.

Ένα έχω να πω ότι αδίκησα αρκετά τα ενεργά ηχεία στο παρελθόν αλλά είχα αδικο. Ευτυχώς δεν προχώρησα σε αγορά τελικών για τα magnat που είχα γιατί πάλι δεν θα ήμουν ευχαριστημένος και θα πήγαινα για αλλά ηχεία με άγνωστο αποτέλεσμα στο δέσιμο με τους ενισχυτές. Ενεργά και πάλι ενεργά ζυγισμένα από τον κατασκευαστή με τον εσωτερικό ενισχυτή τους. Αυτά για την ώρα από τα ταπεινά αυτιά μου.
 




Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.695
Όχι πως βγαίνει αξιόπιστο συμπέρασμα, πιο πολύ για τα σχόλια το βάζω.
Κι έχει μια αρκετούτσικη σειρά από συγκρίσεις.



.......................................................................
Ερώτηση (η μόνιμη δικιά μου :laugh:) : από ηλεκτρικό θόρυβο πώς πάνε?
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.851
Reaction score
4.596
Είναι πολύ ομορφο ηχειο, Νομίζω ότι η ομοαξονικη αρχιτεκτονική το καθιστα ιδανικό και για μικρό σαλόνι. Για nearfield όμως όταν υπάρχουν τα jbl σε παραπλήσια τιμή, πραγματικά δεν ξέρω αν τα συγκεκριμένα μπορούν να παραξουν το ίδιο αποτέλεσμα.

Σε κάθε περίπτωση αν σου αρέσει αυτό που ακούς, όλα τα υπόλοιπα περιττεύουν.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Όχι πως βγαίνει αξιόπιστο συμπέρασμα, πιο πολύ για τα σχόλια το βάζω.
Κι έχει μια αρκετούτσικη σειρά από συγκρίσεις.



.......................................................................
Ερώτηση (η μόνιμη δικιά μου :laugh:) : από ηλεκτρικό θόρυβο πώς πάνε?
Στα 2.5 μέτρα που ακούω δεν ακούω κάτι. Αν κολλήσω το αυτί δεν ξέρω. Θα το δοκιμάσω και θα σας πω.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Ειναι ωραίο να σε ευχαριστεί ένα ηχείο με τον ήχο του όχι από τον εντυπωσιακό χρωματισμό αλλά από την ουδετερότητα του. Με έκανε να ακούσω με άλλο μάτι τραγούδια που στο παρελθόν βαριόμουν να ακούσω ολόκληρα. Τώρα καταλαβαίνω γιατί επιλέγουν κάποιοι studio monitors και όχι κλασσικό ηχείο. Αλλά το ζύγισμα είναι όλα τα λεφτά. Ο ενισχυτής έχει φτιαχτεί για το ηχείο. Τώρα από θέμα εσωτερικής ποιότητας των υλικών το να σας πω, η τιμή του είναι πολύ φθηνή και δεν ξέρω τι έχουν βάλει. Πάντως το αποτέλεσμα με καλύπτει. Μεγάλη αναβάθμιση με πριν.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Σαμπ βάλε, κρος σωστό, ενσωμάτωση σαμπ αξιοπρεπή, ταργκετ κερβ της προκοπής, τα γνωστά.

Έχεις ακόμα δρόμο, αλλά μπήκες κάπως στο πνεύμα. :)
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Σαμπ βάλε, κρος σωστό, ενσωμάτωση σαμπ αξιοπρεπή, ταργκετ κερβ της προκοπής, τα γνωστά.

Έχεις ακόμα δρόμο, αλλά μπήκες κάπως στο πνεύμα. :)
Όλα στην ώρα τους. Για αυτό έγινε η αρχή της επένδυσης για να γίνει σωστή δουλειά.

Όσων αφορά τον θόρυβο το ηχείο από κοντά με το αυτί, έχει θόρυβο όταν έχω το gain στο τέρμα. Εγώ το έχω στην μέση και δεν ακούγεται, ίσως ανεπαίσθητα.
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.567
Kαλοάκουστα,αν βρεις και εναν μτχ. προ με balanced εξοδους ,θα παρεις καλύτερο αποτέλεσμα και ίσως και να φύγει τελείως και ο θόρυβος. Πόσο κόστισαν μαζί με τα μεταφορικά?
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Kαλοάκουστα,αν βρεις και εναν μτχ. προ με balanced εξοδους ,θα παρεις καλύτερο αποτέλεσμα και ίσως και να φύγει τελείως και ο θόρυβος. Πόσο κόστισαν μαζί με τα μεταφορικά?
478 ευρώ με τα μεταφορικά αλλά με μια dhl που μπέρδεψε και τον thomann και ήταν έτοιμος να μου δώσει χρήματα πίσω γιατί φαίνονταν χαμένα στο tracking.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα σε όλους

Είμαι τώρα εδώ και 15 μέρες με τα Tannoy και είμαι πολύ ευχαριστημένος και όπως σας έχω αναφέρει σίγουρα δεν είναι μόνο nearfield studio monitors. Ο λόγος που ξαναγράφω είναι ο εξής και αφορά τον θόρυβο. Επειδή το φέρνω από εδώ το φέρνω από εκεί δεν μπορώ να πάω για την ώρα σε SHD ούτε να χαλάσω από το budget για το SHD σε κάποιον pro με xlr μεταχειρισμένο, βρήκα την απόλυτη λύση την οποία την έχω στα χέρια μου. Πήρα από το "Θωμά" το παρακάτω hum eliminator:

⁣Millenium DATI – Thomann Elláda

Εδώ και δύο μέρες το δοκιμάζω συνδέοντας το με RCA out to RCA in από τον Marantz στο DATI και απο το DATI XLR out to XLR in στα ηχεία. Αποτέλεσμα: 90% μείωση του θορύβου όταν το volume των Gold είναι στο τέρμα, και καθόλου θόρυβο στις άλλες στάθμες. Όταν εννοώ καθόλου εννοώ ότι ακούς μόνο τον ανεπαίσθητο θόρυβο που έχουν τα ενεργά στο on χωρίς καλώδια και το volume στο τέρμα.

Ελπίζω να βοήθησα κάποιους που παλεύουν με ανακαλωδιώσεις σε RCA to XLR για να μειώσουν τον θόρυβο της γείωσης στα καλώδια. Τέλος το μηχανάκι επειδή είναι passive από ότι καταλαβαίνω, δεν επηρεάζει την ποιότητα του ήχου.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Eιναι το λεγομενο DI,κλασσικη επιλογη σε professional audio εδω και παρα πολλα χρονια.
Τα παταρια και οι συναυλιες γεματα απο τετοια ειναι ;)
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Eιναι το λεγομενο DI,κλασσικη επιλογη σε professional audio εδω και παρα πολλα χρονια.
Τα παταρια και οι συναυλιες γεματα απο τετοια ειναι ;)
Την κάνει πολύ καλά την δουλειά του. είναι διακριτικό και με καλή μεταλλική κατασκευή. Σίγουρα υπάρχουν και καλύτερα αλλά με 65 ευρώ με μεταφορικά θεωρώ ότι είναι καλή περίπτωση.
 

GOM

Μηνύματα
261
Reaction score
43
Καλημέρα. Να κάνω μια ερώτηση.....με dac που έχει έξοδο μόνο μια coaxial (όχι αμφίδρομη) και rca, τα εν λόγω ηχεία μπορούν να συνδεθούν?
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα. Να κάνω μια ερώτηση.....με dac που έχει έξοδο μόνο μια coaxial (όχι αμφίδρομη) και rca, τα εν λόγω ηχεία μπορούν να συνδεθούν?
Καλημέρα. Το dac μπορεί να συνδεθεί με RCA to XLR καλώδιο αλλά πρέπει να έχει volume στις εξόδους του και όχι μόνο για τα ακουστικά. Δηλαδή να μπορεί να παίξει και ως preamp. Ειδάλλως με ένα passive volume preamp κάνεις την δουλειά σου. Σύντομα θα έχω στα χέρια μου ένα τέτοιο μηχανάκι και θα το έχω προς διάθεση καθώς αγόρασα preamp με XLR preouts.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.268
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top