Tannoy Gold

GOM

Μηνύματα
261
Reaction score
43
Καλημέρα. Το dac μπορεί να συνδεθεί με RCA to XLR καλώδιο αλλά πρέπει να έχει volume στις εξόδους του και όχι μόνο για τα ακουστικά. Δηλαδή να μπορεί να παίξει και ως preamp. Ειδάλλως με ένα passive volume preamp κάνεις την δουλειά σου. Σύντομα θα έχω στα χέρια μου ένα τέτοιο μηχανάκι και θα το έχω προς διάθεση καθώς αγόρασα preamp με XLR preouts.
Τέτοιο καλώδιο εννοείς έ

Δεν θα είναι balance όμως σωστά?

Ναι έχει κανονικά volume....
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Τέτοιο καλώδιο εννοείς έ

Δεν θα είναι balance όμως σωστά?

Ναι έχει κανονικά volume....
Τέτοιο καλώδιο χρειάζεσαι. Όσον αφορά το volume το ηχείο έχει ένα δικό του Gain control μπροστά αλλά δεν είναι ακριβώς volume. Αν το dac που έχεις (ποιό είναι?) έχει volume control θα είσαι μια χαρά. Αν δεν έχει θα είναι σαν να το έχεις στο τέρμα.
 

GOM

Μηνύματα
261
Reaction score
43
Τέτοιο καλώδιο χρειάζεσαι. Όσον αφορά το volume το ηχείο έχει ένα δικό του Gain control μπροστά αλλά δεν είναι ακριβώς volume. Αν το dac που έχεις (ποιό είναι?) έχει volume control θα είσαι μια χαρά. Αν δεν έχει θα είναι σαν να το έχεις στο τέρμα.
Σ ευχαριστώ...μια απλή υλοποίηση είναι από εδω, με το es9023 chip...(πολύ καλό με όσα το έχω συγκρίνει)
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Από ότι βλέπω έχει volume. Προσπάθησε να δεις αν αυξομειώνει την φωνή από την rca έξοδο γιατί η ψηφιακή δεν λειτουργεί με volume.

Λογικά πρέπει να παίζει: A digital volume control sets the output level from the DAC chip to obtain lossless volume adjustment in 58 steps.
 
  • Like
Reactions: GOM

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα σε όλους. Επειδή στο παρελθόν έχω δει ότι κάποιοι φίλοι ενδιαφερόντουσαν για αγορά, στον Thomann έχει διαθέσιμα όλα τα ηχεία της σειράς 5,7 και 8.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
@hawkwind78 καλησπέρα! Να κάνω μερικές ερωτήσεις καθώς πιθανώς με ενδιαφέρουν κι εμενα..
Πόσο μεγάλο είναι το σαλόνι που καλύπτεις με τα gold?
Έχεις sub ή καλύπτουν ικανοποιητικά και χωρίς?
Έχουν ευρύ sweet spot?
Σ ευχαριστώ πολύ!
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Το σαλόνι είναι μεγάλο αλλά το σημείο ακρόασης είναι 35τμ. Εγώ παίζω με δύο sub. Ωστόσο επειδή έχω τα 8" κάθονται άνετα μόνα τους χωρίς sub με τις ανάλογες ρυθμίσεις που έχουν. Τα ηχεία παίζουν δυνατά και όταν λέω δυνατά εννοώ δυνατά και με τα sub μαζί τρίζει το πάτωμα. Εγώ όμως δεν ακούω έτσι απλά τα έχω δοκιμάσει δυνατά να δω που φτάνουν. Το ηχείο είναι πολύ ποιοτικό και αποδίδει πολύ καλά σε όλα τα είδη μουσικής καθότι προορίζεται για studio monitor οπότε για κάθε είδος μουσικής. Παίζει πολύ καλά και στις ταινίες. Τώρα θέλει και ένα καλό οδηγό για να παίξει δηλαδή ένα pro ενισχυτή η dac ενισχυτή καθότι είναι ενεργό χωρίς volume.
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Το σαλόνι είναι μεγάλο αλλά το σημείο ακρόασης είναι 35τμ. Εγώ παίζω με δύο sub. Ωστόσο επειδή έχω τα 8" κάθονται άνετα μόνα τους χωρίς sub με τις ανάλογες ρυθμίσεις που έχουν. Τα ηχεία παίζουν δυνατά και όταν λέω δυνατά εννοώ δυνατά και με τα sub μαζί τρίζει το πάτωμα. Εγώ όμως δεν ακούω έτσι απλά τα έχω δοκιμάσει δυνατά να δω που φτάνουν. Το ηχείο είναι πολύ ποιοτικό και αποδίδει πολύ καλά σε όλα τα είδη μουσικής καθότι προορίζεται για studio monitor οπότε για κάθε είδος μουσικής. Παίζει πολύ καλά και στις ταινίες. Τώρα θέλει και ένα καλό οδηγό για να παίξει δηλαδή ένα pro ενισχυτή η dac ενισχυτή καθότι είναι ενεργό χωρίς volume.
Σ ευχαριστώ πολύ. Ακούω μέτριες το πολύ εντάσεις , απλά θα ήθελα να ξέρω ότι υπάρχει περιθώριο για ψηλότερα.

Σε 20τμ λες να είναι υπερβολή και τα 7αρια να είναι οκ?
Ίσως με ένα sub μελλοντικά...
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Κανένα ηχείο δεν είναι υπερβολή. Είναι σχετικά μεγάλα (17 κιλά το ηχείο το 8αρι) για βάσης αλλά να ξέρεις ότι το μεγάλο γίνεται μικρό, το μικρό όμως όχι. Τα 8αρια με τα 7αρια είναι σχεδόν ίδια σε χαρακτηριστικά εκτός από τα woofers. Τα 5αρια είναι μικρά για μένα αλλά πολύ καλά για office use. Κοίτα τα ηχεία είναι φθηνά για αυτό που προσφέρουν μην φοβηθείς το 8αρι.
 





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Γιατρέ ξέρεις πως λιγουρευομαι το immersive να πάρω κι άλλα να το στησω το ρημαδι αλλά είναι ακριβοί οι av processors.
Έλα μωρέ τι ψυχή έχει ένας ναντ..
Πάρε παρε, και σιγά σιγά προσθέτεις μέχρι να γεμίσουν οι έξοδοι ηχεία.
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
35
Reaction score
4
Καλησπερα παιδες.
Σκεφτομαι προς τα Χριστουγεννα να διαθεσω ενα ποσο γυρω στα 650-700 μαξ (συνολικα) για την αγορα ενος ηχοσυστηματος για μουσικη. Αρχικα σκεφτομουν να παω σε ενισχυτη και 2 ηχεια εχοντας στο μυαλο μου οικονομικες επιλογες στυλ Sony STR-DH190 & Polk T50. Μετα ειδα αυτο το νημα και σκεφτομαι οτι ισως ειναι καλυτερα να παω σε 2 ενεργα οπως τα Tannoy Gold 8. Ακουω κυριως metal (power, black, classick) & rock.
Ξερω και καταλαβαινω οτι θα χρειαστω και καποιο sub αλλα αυτο το αφηνω για μετα καθως δε φτανει το budget για ολα οσα θελω .
Με βαση αυτα να προτιμησω τα Tannoy ή να παω στην αρχικη μου επιλογη θα λεγατε?
Ο χωρος ακροασης δεν ειναι ιδανικος αλλα δεν μπορει να γινει απολυτως τπτ αυτη τη στιγμη για να αλλαξει. Ειναι γυρω στα 35 τετραγωνικα ορθογωνιο σαλονι αλλα συχνα πυκνα θα ειμαι στο δωματιο-γραφειο που δουλευω και θα ακουω απο το σαλονι μουσικη (προφανως οχι ιδιαιτερα ψηλα). Εχω στο PC 2 presonus eris 3.5 αλλα οταν θελω να ακουσω σχετικα δυνατα δε με καλυπτουν οπως καταλαβαινετε. Δε σκοπευω να παω τα ηχεια στο τερμα τους (ουτε και με τα μικρα που εχω τωρα παιζω στο τερμα)
Αν καταληξω σε αυτην την επιλογη προφανως θα χρειαστω και καποια πηγη στα οποια να τα συνδεσω. Θα ηθελα η πηγη να παιζει BT και δικτυακα (wireles ή wired αδιαφορο) και φυσικα να μπορει να συνδεθει με τα ηχεια με τα καταλληλα καλωδια. Φυσικα θα χρειαστω και βασεις γιατι δεν υπαρχει αλλος τροπο να ειναι αρκετα ψηλα ωστα να ακουγονται σωστα τα ηχεια. Υποθετω κατι σε Yamaha WXAD-10 κανει γι'αυτη τη δουλεια? Σκεφτομουν και το ifi audio zen blue αλλα και το arylic s10 αλλα δεν εχω καταλαβει πως θα συνδεθουν. Υπαρχει και η επιλογη να παιξω με ενα λαπτοπ εκει διπλα και μια ifi zen audio καρτα ηχου αλλα θα προτιμουσα να αποφυγω να εχω το λαπτοπ εκει.
Αν πρεπει να ανοιξει καινουριο θεμα αντι να ειναι εδω μεταφερτε το, απλα σκεφτηκα να ειναι εδω γιατι σκεφτομαι να παω σε αυτα τα ηχεια.
Ευχαριστω εκ των προτερων :)
 


Μηνύματα
35
Reaction score
4
Εγω που τα έχω με το zen dac παίζουν υπέροχα οπότε και με το blue θα ταιριάξουν μια χαρά!
Δεν θα σε απογοητεύσουν τα ηχεία και έχουν και καλές στάθμες!
Τα εχεις και παιζουν μεσω PC σωστα?
Προτεινεις να τα προτιμησω σε σχεση με κλασσικο ηχοσυστημα?
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Τα εχεις και παιζουν μεσω PC σωστα?
Προτεινεις να τα προτιμησω σε σχεση με κλασσικο ηχοσυστημα?
Τα ηχεία ναι, να τα προτιμήσεις.

Όμως να προσέξεις λίγο όσον αφορά την πηγή σου.

Αφενός, το Zen Blue που το συζητούσαμε πριν λίγες μέρες και σε άλλο νήμα, μπορεί να πάρει είσοδο ΜΟΝΟ από bluetooth. Δεν ξέρω αν εσένα σε καλύπτει αυτό, εγώ το θεωρώ λίγο δεσμευτικό, ειδικά για την τιμή του.

Αφετέρου, εφόσον έχεις σκοπό (καλώς) να προσθέσεις στο μέλλον subs (τον πληθυντικό τον βάζω γιατί το ένα είναι παράνομο) πρέπει να σκεφτείς εκ των προτέρων τι θα χρειαστεί για την ενσωμάτωσή τους. Εκεί δεν έχω μεγάλη εμπειρία εγώ, αλλά μπορούν να σε κατευθύνουν άλλοι.
 

Μηνύματα
35
Reaction score
4
Τα ηχεία ναι, να τα προτιμήσεις.

Όμως να προσέξεις λίγο όσον αφορά την πηγή σου.

Αφενός, το Zen Blue που το συζητούσαμε πριν λίγες μέρες και σε άλλο νήμα, μπορεί να πάρει είσοδο ΜΟΝΟ από bluetooth. Δεν ξέρω αν εσένα σε καλύπτει αυτό, εγώ το θεωρώ λίγο δεσμευτικό, ειδικά για την τιμή του.

Αφετέρου, εφόσον έχεις σκοπό (καλώς) να προσθέσεις στο μέλλον subs (τον πληθυντικό τον βάζω γιατί το ένα είναι παράνομο) πρέπει να σκεφτείς εκ των προτέρων τι θα χρειαστεί για την ενσωμάτωσή τους. Εκεί δεν έχω μεγάλη εμπειρία εγώ, αλλά μπορούν να σε κατευθύνουν άλλοι.
Ναι καταλαβαινω τι εννοεις και το εχω υποψιν για τα subs οτι θα χρειαστει αναλογη πηγη αλλα θελω να ξεκινησω απλα και αργοτερα αλλαζω πηγη για να προσθεσω το ή τα subs.
Σε σχεση με το απολυτο μηδεν που εχω τωρα, σιγουρα και χωρις sub θα ειναι τεραστια η βελτιωση για αρχη. :p
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Ναι καταλαβαινω τι εννοεις και το εχω υποψιν για τα subs οτι θα χρειαστει αναλογη πηγη αλλα θελω να ξεκινησω απλα και αργοτερα αλλαζω πηγη για να προσθεσω το ή τα subs.
Σε σχεση με το απολυτο μηδεν που εχω τωρα, σιγουρα και χωρις sub θα ειναι τεραστια η βελτιωση για αρχη. :p
Αν θες να το πας έτσι, δηλαδή να αλλάξεις και την πηγή στο επόμενο στάδιο, εγώ θα ξεκινούσα με κάτι τέτοιο:

Ένα κανονικό DAC δηλαδή που να μπορείς να του συνδέσεις πάνω και laptop, players κλπ. αλλά να έχει και bluetooth αφού το θες. Μαζί με καλώδια, μεταφορικά κλπ. μπορεί να σου βγει 30-40€ πάνω από το budget, αλλά ΟΚ.

Δεν είναι balanced βέβαια, αλλά σε αυτά τα κοστολόγια δεν γίνονται όλα. Είπαμε, το βλέπουμε ως "1ο στάδιο", οπότε συγχωρούνται οι "παρανομίες" :)
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.125
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top