Tascam Cd-01u Pro - Power Buy...

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Μετά από το ανάλογο ψάξιμο, έχω να αναφέρω τα εξής:

Η αγορά των εν λόγω cd player με την μορφή power buy από την Ελληνική αγορά κρίνεται ασύμφορη, διότι η τιμή που ο Έλληνας αντιπρόσωπος δίνει στους dealer, είναι πολύ κοντά στην τιμή που μπορεί να διαπραγματευτεί οποιοσδήποτε από εμάς στην τιμή μετρητοίς. Θυμίζω ότι η επίσημη τιμή στην Ελλάδα είναι 771€ με το ΦΠΑ και η καλύτερη τιμή που πετύχαμε είναι 655€ με το ΦΠΑ, αλλά για παραγγελία άνω των 15 τεμαχίων... :shock:


- Τα πράγματα δείχνουν να είναι αρκετά διαφορετικά στο εξωτερικό.
Η καλύτερη επιβεβαιωμένη τιμή που έχω αυτή τη στιγμή, με προσφορά που μου ήρθε με e-mail, είναι από γνωστό interet μαγαζί στην Αγγλία. Οι εν λόγω κύριοι μας έδωσαν τιμή:

615.807€ με ΦΠΑ Αγγλίας και πληρωμένα μεταφορικά με την UPS.​

- Η τιμή αυτή μάλιστα, ισχύει για αγορά μόνο από 5 τεμάχια και πάνω, κάτι που νομίζω ότι είναι ευκολότερο να πετύχουμε. Σε κάθε περίπτωση η αλληλογραφία μου με το συγκεκριμένο μαγαζί, καθώς και το όνομα του μαγαζιού, θα δοθεί σε όλους τους ενδιαφερόμενους MONO με pm.

Η αγορά θα πρέπει να είναι μαζική, που σημαίνει ότι καταθέτουμε τα χρήματα και οι άνθρωποι με την επιβεβαίωση της κατάθεσης μας στέλνουν τα players. Τα διαδικαστικά μπορώ να τα αναλάβω εγώ.
--------------------------------------------------
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Όποιος ενδιαφέρεται για αγορά, μπορεί να βάζει συμμετοχή σε αυτό το thread.

Μέχρι στιγμής συμμετοχή έχουν δηλώσει σίγουρα οι:
1. Γιώργος Λυμπερόπουλος (τεμάχιο 1)
2. g.kar (τεμάχιο 1)
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Δια της παρούσης απλά επιβεβαιώνω την επιθυμία μου να προμηθευτώ ένα Tascam CD-01U-PRO από την συγκεκριμένη πηγή του εξωτερκού που προτείνει ο Νίκος.

Καταλαβαίνω ότι το συνολικό ποσόν που θα κληθώ συνολικά να καταθέσω δεν θα ξεπερνά τα 616 ευρώ.
Στο ποσόν αυτό περιλαμβάνονται και όλα τα έξοδα αποστολής του υλικού στην Αθήνα.

Εύχομαι να μαζευτούμε τα άτομα που χρειάζονται για να πετύχουμε αυτή την εκπληκτική για τα Ελληνικά δεδομένα τιμή.

Νίκο θα ήθελα επίσης να μάθεις αν η εδώ αντιπροσωπεία υποχρεούται από την κοινωτική οδηγία για παροχή δωρεάν service κατά την περίοδο της εγγύησης.
Αυτό εξαρτάται και από την πολιτική που έχει η Tascam γενικώτερα για την Ευρώπη.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Νίκο θα ήθελα επίσης να μάθεις αν η εδώ αντιπροσωπεία υποχρεούται από την κοινωτική οδηγία για παροχή δωρεάν service κατά την περίοδο της εγγύησης.
ΟΚ! Θα στείλω ως ιδιώτης ένα mail στην εδώ αντιπροσωπεία. Δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Αν δεν απατώμαι ο αποκλειστικός Αντιπρόσωπος της Tascam για την Ελλάδα είναι η Ελίνα.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Μας ενδιαφέρει πολύ να δημοσιεύσης την επίσημη απάντηση του αντιπροσώπου αφού πρώτα τους ενημερώσεις ότι πρότίθεσε να το πράξεις.

Αυτό προς αποφυγήν κάθε πιθανής παρεξήγησης που θα μπορούσε να προκύψει και από τις δύο πλευρές.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Την απάντηση του αντιπροσώπου φυσικά θα την δημοσιεύσω. Επίσης θα κοιτάξω να έχω και πιο επίσημη απάντηση για το θέμα από τον ίδιο τον κατασκευαστή.
 


ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Να συγχαρω εδω τον Νικο Τσαρουχα ο οποιος ανελαβε εξ ολοκληρου το τριτο power buy του AVSite καθως ο γραφων δεν εχει καιρο ουτε για...τελος παντων καταλαβαινετε :lol:

Απο οτι βλεπω οι διαφορες δεν ειναι καθολου αμελητεες , δεν υπαρχουν μεσαζοντες και αρα ολο το κερδος το επωφελειται ο καταναλωτης.

Καλες αγορες! :wink:
 

Μηνύματα
559
Reaction score
1
Το πιο καλό power buy που έχω δει μέχρι στιγμής. Νίκο μπράβο.

Το μηχάνημα που πρόκειται να πάρετε (αν φυσικά μιλάμε για το Pro με το AES/EBU), είναι μια εκπληκτική λύση ως transport, αλλά και μια αξιοπρεπέστατη λύση ως ολοκληρωμένο player.

Θα σας πρότεινα να ρίχνατε και μια ματιά εδώ όπου το κόστος πέφτει ακόμα πιο χαμηλά, αφού η αξία της μηχανής είναι στα 549 ευρώ + 37 ευρώ μεταφορικά = 586 ευρώ.

Μην σας παραξενεύει το γεγονός ότι τον βρήκα στο e-bay. Ο τύπος είναι κανονικό μαγαζί. Μια ερώτηση δεν θα έβλαπτε.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Γειά σου Νικόλα!

Η τιμή που δίνει το μαγαζί που λες είναι για το απλό μοντέλο, όχι το PRO. Στο link του δικού του ηλεκτρονικού μαγαζιού φαίνεται και το manufacturer SKU της TASCAM, ενώ πουθενά δεν αναφέρει την λέξη PRO ή την AES/EBU. Μάλιστα στα features λέει ότι έχει μόνο optical spdif digital output. Προφανώς η φωτογραφία είναι παραπλανητική.
http://www.dolphinmusic.co.uk/page/shop/flypage/product_id/6976.
 

Μηνύματα
689
Reaction score
69
ΝΙΚΟ Συγχαρητήρια για την επιτυχή εξέλιξη του POWER BAY
Από ότι φαίνεται είσαι και εσύ
Άπαιχτος όπως και ο αδερφό σου . Τώρα που θα έρθουν και οι άλλοι 3 θα πρέπει
Να μας πεις αν τα χρήματα θα πρέπει να τα καταθεσουμε σε σένα για να τα στείλεις
Όλα μαζί ? η καθένας ξεχωριστά προς το μαγαζί?
 

Μηνύματα
559
Reaction score
1
Όντως. η φωτογραφία είναι του Pro και ο τύπος πουλάει το απλό. Τι τιμή δίνει για το Pro;;; Τον ρώτησες ή θεωρείς ότι δεν αξίζει.

Άσχετα με αυτό, αν είχα πουλήσει κάτι καλώδια που έχω βάλει προς πώληση, θα έμπαινα και εγώ στο "παιχνίδι".
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
@ Γιώργο όχι ρε σύντροφε, εγώ παίζομαι, καμία σχέση. :lol:
Πλάκα πλάκα μήπως τον είδατε τον EAR, ήθελε κι αυτός ένα τεμάχιο... :roll:
Μόλις συγκεντρωθούν τουλάχιστον 5 ενδιαφερόμενοι, θα σας πω τι ακριβώς θα κάνουμε στην συνέχεια...


@ Νίκο δεν αξίζει τον κόπο ρε φιλαράκι, η διαφορά είναι αρκετά μεγάλη και αν δίνει το απλό σε αυτήν την τιμή, το άλλο θα το έχει όσο το πουλάνε εδώ δηλαδή... στον Θεό. Που είσαι... Το προτείνω ανεπιφύλακτα, χτύπα ένα. :wink:
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Θα τα φέρουμε από Αγγλία. Αυτό αποφασίστηκε. Τέλος.

Προτείνω να ενημερωθούν και τα μέλη του av-forum.gr. Μπορεί να τους ενδιαφέρει.

Ας το αποφασίσει ο Νίκος Τσαρουχάς.
 

Μηνύματα
559
Reaction score
1
Το μηχανάκι ως transport είναι πολύ καλό. Το θέμα είναι ως ολοκληρωμένο τι κάνει.

Πριν ένα περίπου μήνα, έκανα μια "σφαιράτη" ακρόαση σε ένα demo studio στο Sheffield, όπου χρησιμοποιούσαν το συγκεκριμένο μηχάνημα ως transport με ένα AD/DA της κορυφαίας DAD. Το αποτέλεσμα ήταν πραγματικά απίθανο. Τόσο το Tascam όσο και το AD/DA της DAD... κένταγαν στην κυριολεξία.

Για όσους δεν γνωρίζουν τι σημαίνει DAD... πρόκειται για μια από τις καλύτερες εταιρίες ψηφιακών, της οποίας τα αρχικά παραπέμπουν στην ονομασία Digital Audio Denmark.

Παρότι δεν κατάφερα να κάνω ούτε μιας ώρας ακρόαση, μπόρεσα να διαπιστώσω ότι η DAD είναι μια από τις πολύ λίγες εταιρίες που πρεσβεύει και εμπράκτως αυτά που γράφει στα χαρτιά, καθώς απέδιδε με μια απίστευτη "ησυχία" και μια εντυπωσιακή καθαρότητα, αντίστοιχη των 117dB σήματος προς θόρυβο που ανέγραφε στο manual, όταν η αντίστοιχη τιμή που δίνει η Tascam για το Cd-01u Pro δεν ξεπερνάει τα 95dB με 97dB.

Πέρα από όλα αυτά, το Tascam έδειξε τα δόντια του ως transport και φαντάζομαι ότι θα πρέπει να κινείται σε εξίσου υψηλά επίπεδα και ως ολοκληρωμένο.

Μακάρι να πουληθούν τα καλώδια για να πάρω και εγώ ένα.

Σε κάθε περίπτωση, θα ήθελα να σου ξαναπώ ένα μεγάλο μπράβο για το καλύτερο power buy που έχει γίνει κατά την προσωπική μου άποψη. :wink:
 


Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Αφού το Tascam έπαιξε σαν transport τόσο καλά με το DAD, φαντάσου πόσο καλά θα παίξει με το DAC της Behringer UltraMatch PRO. :wink:

Αν παίξει εξ ίσου καλά και από μόνο του, σαν ολοκληρωμένο player, τότε θα έχουμε κάτι να λέμε και στα παιδιά μας όταν γεράσουμε. :cry:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Το ultramach pro έχει 108db S/N ratio.
Το ultracurve pro έχει 113db S/N ratio (Mr g.kar). :wink:

- Πάντως πέρα από τα νούμερα, το tascam προφανώς παίζει καλά και μόνο του.
 

Μηνύματα
559
Reaction score
1
Το Behringer δεν το έχω ακούσει ποτέ, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει και θέμα σύγκρισης.

Αν κρίνουμε από το γεγονός ότι το μεν Behringer κοστίζει 129 δολάρια και το άλλο κινείται κάπου στα 4000 με 5000 δολάρια, δεν νομίζω να υφίσταται θέμα σύγκρισης, αν λάβουμε υπ' όψιν μας κιόλας ότι η αγορά των επαγγελματικών είναι εξαιρετικά αποτελεσματική σε τέτοια θέματα, όπως π.χ. το value for money.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.678
Μηνύματα
2.869.794
Members
37.945
Νεότερο μέλος
beetlejeans
Top