TECHNICS SL-1200


Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: TECHNICS SL-1200

Τι βελτιώσεις? Κυρίως το pitch είδα, αλλά αυτό με το reset δεν ξέρω κατά πόσο είναι χρήσιμο για οικιακή χρήση.

Aπ' ότι θυμάμαι, δεν το έχω το στοιχείο μπροστά μου τώρα, το υλικό της βάσης είναι διαφορετικό για μεγαλύτερη αναισθησία στο feedback! Πιθανότατα να υπάρχουν και άλλες αλλαγές, αλλά αυτή και μόνο είναι πολύ σοβαρή!

Προτείνω εξονυχιστικό, συγκριτικό, έλεγχο!

:107:
 

Μηνύματα
267
Reaction score
0
Απάντηση: TECHNICS SL-1200

Aπ' ότι θυμάμαι, δεν το έχω το στοιχείο μπροστά μου τώρα, το υλικό της βάσης είναι διαφορετικό για μεγαλύτερη αναισθησία στο feedback! Πιθανότατα να υπάρχουν και άλλες αλλαγές, αλλά αυτή και μόνο είναι πολύ σοβαρή!

Προτείνω εξονυχιστικό, συγκριτικό, έλεγχο!

:107:
Αν το έχει κανείς καλά θα ήταν.
 


Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Re: TECHNICS SL-1200

Καλημέρα,
Έχω δοκιμάσει αυτά:
http://www.isonoe.com/
Είναι πραγματικά πολύ καλά.

Πάντως άλλο πράγμα είναι η απομόνωση από το feedback που οφείλεται στην ενέργεια που μεταδίδεται μέσω των σημείων έδρασης, εκεί τα ποδαράκια κάνουν δουλειά, και άλλο είναι η μετάδοση ενέργειας μέσω αέρα, οπότε εκεί παίζει μεγάλο ρόλο το υλικό του σασί.

Εκεί λοιπόν το MK 5 είναι βελτιωμένο σε σχέση με το ΜΚ 2.


:107:
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Απάντηση: TECHNICS SL-1200

Πριν μια ωρα μπηκε και ο γρανιτης που ειχα παραγγειλει, και καταφερα σημερα να παω να τον παραλαβω.
Καπου λιγο τα πηρα γιατι δεν τον εκοψαν στα μετρα που εδωσα,και κανοντας την κουρμπα που ζητησα,ισα-ισα οπως φαινεται πατησε το πικαπ.


 



Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: TECHNICS SL-1200

Καπου λιγο τα πηρα γιατι δεν τον εκοψαν στα μετρα που εδωσα,και κανοντας την κουρμπα που ζητησα,ισα-ισα οπως φαινεται πατησε το πικαπ.
Μαστόροι... τι περιμένεις;


Πάντως το μηχάνημα είναι πανέμορφο και άψογο!!!!
 

Μηνύματα
162
Reaction score
1
Απάντηση: TECHNICS SL-1200

Πριν μια ωρα μπηκε και ο γρανιτης που ειχα παραγγειλει, και καταφερα σημερα να παω να τον παραλαβω.
Καπου λιγο τα πηρα γιατι δεν τον εκοψαν στα μετρα που εδωσα,και κανοντας την κουρμπα που ζητησα,ισα-ισα οπως φαινεται πατησε το πικαπ.


Να ρωτήσει κάτι ο αφελής;Το πλαστικό καπάκι που σκεπάζει το label του δίσκου, πως λέγεται; Υποθέτω πως βοηθάει τον δίσκο στο να εφάπτεται καλύτερα με το slipmat! Που θα βρω κάτι τέτοιο για να αγοράσω;
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Απάντηση: TECHNICS SL-1200

Να ρωτήσει κάτι ο αφελής;Το πλαστικό καπάκι που σκεπάζει το label του δίσκου, πως λέγεται; Υποθέτω πως βοηθάει τον δίσκο στο να εφάπτεται καλύτερα με το slipmat! Που θα βρω κάτι τέτοιο για να αγοράσω;
http://www.studio82.gr/display.php?co=Michell&model=RecordClamp
 

Μηνύματα
267
Reaction score
0
Απάντηση: TECHNICS SL-1200

Record clamp. Ωστόσο, δεν είναι πλαστικό. Είναι μεταλλικό και υπάρχουν δύο είδη. Το πρώτο είναι ελαφρύ και βιδώνει στον άξονα του πικάπ πιέζοντας έτσι το δίσκο κάτω, ενώ ο άλλος τύπος είναι μασίφ μεταλλικό με αξιοσημείωτο βάρος το οποίο κάνει το ίδιο πράγμα, αλλά χρησιμοποιώντας το βάρος του. Λόγω του ότι έχεις το mk2 πας για τη δεύτερη κατηγορία. Μπορείς να βρεις σε οποιοδήποτε κατάστημα έχει πικάπ. Δεν ξέρω κατά πόσο θα δεις ηχητική διαφορά και αν αξίζει τα γελοία χρήματα που ζητάνε.

Παρατηρώντας όμως τις φωτογραφίες που έχεις βάλει για το πικάπ σου, δεν είναι record clamp αυτό που βλέπω? Ή μήπως κάνω λάθος?
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Απάντηση: TECHNICS SL-1200

Πριν μια ωρα μπηκε και ο γρανιτης που ειχα παραγγειλει, και καταφερα σημερα να παω να τον παραλαβω.
Καπου λιγο τα πηρα γιατι δεν τον εκοψαν στα μετρα που εδωσα,και κανοντας την κουρμπα που ζητησα,ισα-ισα οπως φαινεται πατησε το πικαπ.


Επειδή το εχω και εγω το sl, και βλέπω οτι του φοράς ortofon , κεφαλή, που επίσης εχω και εγω , την om 30, προ καιρού έβαλα την denon dl160 mc high output, βάλε την και θα ακούσεις άααααλλο ηχο.Δεν είναι ιδιαίτερα ακριβή κάπου στα 130ε , εχει απίστευτα μαλακό και αναλυτικό ηχο, χωρίς να κουράζει.Αξίζει μια δοκιμή.
Επίσης αν παίζεις δυνατά και εχεις πρόβλημα ανάδρασης , βγάλε το καπάκι , μειώνεται η ανάδραση κατακόρυφα , δεδομένου του μικρού πάχους που το κάνει να συντονίζει για πλάκα.
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: TECHNICS SL-1200

Επειδή το εχω και εγω το sl, και βλέπω οτι του φοράς ortofon , κεφαλή, που επίσης εχω και εγω , την om 30, προ καιρού έβαλα την denon dl160 mc high output, βάλε την και θα ακούσεις άααααλλο ηχο.Δεν είναι ιδιαίτερα ακριβή κάπου στα 130ε , εχει απίστευτα μαλακό και αναλυτικό ηχο, χωρίς να κουράζει.Αξίζει μια δοκιμή.
Επίσης αν παίζεις δυνατά και εχεις πρόβλημα ανάδρασης , βγάλε το καπάκι , μειώνεται η ανάδραση κατακόρυφα , δεδομένου του μικρού πάχους που το κάνει να συντονίζει για πλάκα.

Για το καπάκι, που μπορώ να ξέρω, έχεις δίκιο! Το λέω και εγώ στο post # 73.

:107:
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απάντηση: TECHNICS SL-1200

MK 2 με καπακι ?
Οχι ρε παιδια!!!!




Τελος χρονου και συμπληρωσα 15000 posts , σε thread με το αγαπημενο αντικειμενο!:608:
 


Μηνύματα
267
Reaction score
1
Απάντηση: TECHNICS SL-1200

....Επίσης αν παίζεις δυνατά και εχεις πρόβλημα ανάδρασης , βγάλε το καπάκι , μειώνεται η ανάδραση κατακόρυφα , δεδομένου του μικρού πάχους που το κάνει να συντονίζει για πλάκα....
Εγώ πάλι έχω feedback (μάλλον είχα διότι έχω πάνω από 4 χρόνια να χρησιμοποιήσω το πικαπ) χωρίς το καπάκι. Λόγω χώρου το πλατό είναι πολύ κοντά στο ηχείο 30-40 εκ. και σε μεγάλες εντάσεις είχαμε πανηγύρια... Είχα λοιπόν το καπάκι πάντα κλειστό και πρόσθετα αντικείμενα πχ βιβλία από πάνω.
 


Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Απάντηση: TECHNICS SL-1200

MF V-LPS PHONO
Specifications
MM
MC
Input impedance
47KΩ
100Ω
Input sensitivity
3.5mV
450μV
for 300mV out
Total harmonic distortion
0.01%
0.01%
@1kHz, 300mV out
Signal / noise ratio
>80dB
>70dB
“A” weighted
Input overload margin
15dB
22dB
General
RIAA response
±0.25dB
Power requirement
12Vdc
500mA
Connections
Moving magnet inputs
1 pair RCA sockets
Moving coil inputs
1 pair RCA sockets
Line level outputs
1 pair RCA sockets
Power input
1.3mm DC power socket
Dimensions
Length
170mm
6⅔”
including terminals
Width
95mm
3¾”
Height
40mm
1⅔”
including “feet”
Weight
Unit alone
350g
12¼oz
Unit packed in carton
1Kg
2.2lbs
Accessories
DC power supply
12V
500mA
1 off
(supplied)
Leaflet
V-LPS
Instructions
1off
Musical Fidelity reserves the right to make improvements

Ποια κεφαλη μεχρι 100 ευρω προτεινεται?
Τωρα εχω την ortofon super om10.
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top