Technics SL-1500C vs SL-1200GR

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.014
Reaction score
1.478
Καλημέρα. Ότι λέει ο τίτλος. Αν και κυκλοφορούν πολλά video με σύγκριση ή γνώμες και άλλα τόσα posts, θα είχα περισσότερη εμπιστοσύνη σε κάποιον ή κάποιους από την παρέα μας να μας έλεγαν την γνώμη τους περί των κλασικών αξιών της Technics. Και να προλάβω κάποιες παρατηρήσεις: δεν μπορώ να πάω στο SL-1200G, είναι πολλά τα χρήματα και δεν μπορώ να τα αντέξω (βρήκα ένα μτχ με 2200 αλλά το έχασα για λίγα λεπτά...). Ίσως και η επιλογή του SL-100C να είναι ακόμα πιο "σοφή" μιας και δεν έχει ενσωματωμένο phono amp, που δεν θα τον χρησιμοποιήσω, δεν τον χρειάζομαι καν. Επίσης, στην ίδια κατηγορία τιμής ίσως μου προτείνετε και άλλους κατασκευαστές με πολύ καλές κριτικές αλλά, πως να το κάνουμε, την στιβαρότητα, ποιότητα κατασκευής και ευκολίες (βλέπε headshell) της Technics, γνώμη μου πάντα, δεν την έχουν. Άστε που τα περισσότερα μοιάζουν με ένα κομμάτι MDF και θέλουν "επέμβαση" για να αλλάξεις στροφές...
Ευχαριστώ για την προσοχή σας.
Γιάννης
 

Μηνύματα
2.127
Reaction score
5.590
Τα Technics ειναι μια κατηγορια απο μονα τους ,στο κομματι της ποιοτητας κατασκευης και του δικου τους ηχου.Μην ξεχναμε οτι βγηκαν για να δουλευουν συνέχεια σε δυσκολες συνθηκες και η αληθεια ειναι οτι το κανουν με επιτυχια τοσα χρονια. Αν θελεις την γνωμη μου δεν αξιζει να δωσεις τοσα χρηματα. Επισης ενα βασικο οπως αυτο που ανεφερες για την αλλαγη της ταχυτητας για εμενα ειναι και επιστροφη του βραχιωνα στην αρχικη του θεση οταν τελειωσει το βινιλιο.
Προσφατα "εμπλεξα" με ενα belt drive(sanyo tp626)με ποιο κοντο βραχιωνα απο το sl 1900 που εχω και μπορω να πω οτι ο ηχος του μου αρεσε περισσοτερο. Ολα εχουν τα θετικα τους και τα αρνητικά τους.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.014
Reaction score
1.478
Ευχαριστώ. Το SL-1500C έχει auto lift στο τέλος του δίσκου οπότε λύνουμε (μερικώς...) το πρόβλημα.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.913
Reaction score
28.712
Aν δεν εχει περάσει απο τα χέρια σου ,
Προτιμώ αυτό το παλιότερο vintage Technics . Εκτός από την καλύτερη εμφάνιση , η βαρύτερη , αδρανής πιατέλα και η πιο στιβαρή συνολική κατασκευή σημαίνει μεγαλύτερη ακαμψία , καλύτερη απόσβεση κραδασμών και καταστολή συντονισμού \u003d καλύτερο ηχητικό πικάπ .
-
4444443.jpg

-
Technics SL 110 / 1100 .
-
Specifications
Type: direct drive player system
Platter: 350mm, 2kg, aluminium die-cast
Speeds: 33 and 45rpm
Motor: 20 poles (rotor), 15 poles (stator) ultra low speed DC motor
Speed change method: electronic
Variable speed control: 10% range
Wow and flutter: 0.03% WRMS
Rumble: -70dB
Tonearm: EPA-110 static balance type
Effective length: 235mm
Overhang: 14mm
Stylus pressure: 0 to 5g
Dimensions: 510 x 390 x 195mm
Weight: 13.0kg
-
 

sony fan

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
230
Reaction score
77
το GR ειναι καλυτερο πικαπ. Πιο βαρυ platter, on the fly VTA κτλ.. Πιο κοντα στο G kαπως. Για τα λεφτα του το νεο φτηνοτερο 100c ειναι η καλυτερη επιλογη. Εν τω μεταξυ κατι παλαις κοπης audiophile you tubers καταλαβαν μετα απο 100 χρονια πως τα technics ειναι καλα πλατω. Ακουσαν το 1200G πεταξαν τα VPI και τα Linn aπο το παραθυρο.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.014
Reaction score
1.478
Είναι πολύ ακριβό το σκασμένο...Όχι πως δεν τα αξίζει αλλά ματώνεις να το αγοράσεις! Αν και είμαι μεταξύ των δύο παραπάνω (άντε και του SL-100C) κοιτάω συνέχεια για κάποια ευκαιρία για το G στην Ευρώπη (εκτός Αγγλίας...)
 

Μηνύματα
1.404
Reaction score
1.102
Να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω εμπειρία με κανένα από τα δύο, έχω διαβάσει αρκετά online θέματα από ενδιαφέρον. To GR είναι καλύτερο στα χαρτιά γι' αυτό και κοστίζει περισσότερο. Το πόσο μπορεί ο καθένας από εμάς να ακούσει τη διαφορά (με ίδια κεφαλή, σύστημα, χώρο κλπ) είναι προσωπικό θέμα. Επίσης έχει και όλα τα DJ features που "χαλάνε" πολύ κόσμο, ένας λόγος που η εταιρεία έβγαλε το λιτό 1500 ήταν και για να πιάσει το κοινό που ντρέπεται να έχει σπίτι του DJ πικάπ...

...Άστε που τα περισσότερα μοιάζουν με ένα κομμάτι MDF και θέλουν "επέμβαση" για να αλλάξεις στροφές...
Με τέτοιο budget θα ναι κρίμα να πας σε belt drive τύπου Rega/Pro-ject. Υπάρχουν πάρα πολλά 70's - 80's DD τα οποία ακόμα και με το αναγκαίο recapping θα κοστίσουν αρκετά πιο χαμηλά από τα 2200€ του G.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.014
Reaction score
1.478
Έχω αρκετά vintage DD (πχ. Pioneer PL-707, PL-630, Kenwood KD-8030) που σκοτώνουν! Έχω και το κλασικό MK2 αλλά λέω να τελιώνω με το θέμα πικάπ "αράζοντας" σε ένα σύγχρονο Technics.
 

sony fan

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
230
Reaction score
77
Έχω αρκετά vintage DD (πχ. Pioneer PL-707, PL-630, Kenwood KD-8030) που σκοτώνουν! Έχω και το κλασικό MK2 αλλά λέω να τελιώνω με το θέμα πικάπ "αράζοντας" σε ένα σύγχρονο Technics.
σωστη αποφαση, τα νεα μοτερ ειναι αρκετα βελτιωμενα.. και εγω προσπαθω να σπρωξω το μκ2 μου αν και εχω ριξει πολλα λεφτα για αναβαθμισεις για ενα απο τα καινουρια. ολα αυτα για ενα δευτερο συστημα. στο κυριως παιζει το 1200g που δεν θα αλλαχτει ποτε.
 

Μηνύματα
1.404
Reaction score
1.102
Έχω αρκετά vintage DD (πχ. Pioneer PL-707, PL-630, Kenwood KD-8030) που σκοτώνουν! Έχω και το κλασικό MK2 αλλά λέω να τελιώνω με το θέμα πικάπ "αράζοντας" σε ένα σύγχρονο Technics.
Και τα τρία είναι πολύ καλά πικάπ, με ένα από αυτά θεωρώ ότι κάποιος έχει τελειώσει αλλά καταλαβαίνω την επιθυμία για άλλο ένα, κι εγώ έχω περισσότερα από όσα χρειάζομαι. Πάντως ακόμα και το G να πάρεις κατά τη γνώμη μου πας για διαφορετικό, όχι καλύτερο. Aπό κάποια κατηγορία και πάνω (π.χ. το 8030 απ' τα δικά σου) μεγαλύτερη ηχητική διαφορά θα κάνει μια κεφαλή ή/και ένα phono stage από ένα πικάπ.

σωστη αποφαση, τα νεα μοτερ ειναι αρκετα βελτιωμενα...
Βελτιωμένα για Technics μιας και σε σχέση με το MK2 έχουν coreless μοτέρ που υποτίθεται έλυσαν το πρόβλημα του cogging, προσωπικά ούτε γνώριζα το πρόβλημα ούτε μπορώ να το ακούσω στο ΜΚ2. Coreless μοτέρ όμως είχαν άλλες εταιρείες από τα 70'ς και γενικά τότε σχεδιάστηκαν και παρασκευάστηκαν απ' τους Γιαπωνέζους πικάπ που σήμερα θα ήταν ασύμφορο να μπουν σε παραγωγή. Μια χαρά πικάπ είναι το G αλλά στα 4000€ που έχει φτάσει δε θα πάρω.

Μια σημαντική διαφορά που έχουν τα νέα Technics είναι η SMD πλακέτα που δε γνωρίζω αν επισκευάζεται ή πας κατευθείαν για αλλαγή, στο ΜΚ2 αν θες ν' αλλάξεις έναν πυκνωτή γίνεται εύκολα. Το πόσο θ' αντέξουν στον χρόνο θα το δούμε όπως και πόσο θα κοστίζει μια αλλαγή πλακέτας σε 10 ή 20 χρόνια.

Σύγκριση 1500C - 1200GR κάνουν εδώ αν δεν το έχεις δει.
 

sps

Μηνύματα
714
Reaction score
516
Καλησπέρα, δεν γνωρίζω εάν κάποιος από τους συμφορουμίτες που αναφέρθηκε παραπάνω, ήταν ιδιοκτήτης κάποιου από τα Technics.
Παραθέτω την εμπειρία μου σαν ιδιοκτήτης, από ολοκαίνουργια, με οποία σημασία έχει αυτό, σε SL-1200, MKII, GR και GEG.
Τα τρία πικάπ μοιάζουν σαν φιγούρες από μακριά, εάν πλησιάσεις κοντά οι διάφορες είναι οφθαλμοφανής.
Αν τα λειτουργήσεις και ακούσεις κάποιο βινύλιο τότε καταλαβαίνεις ποια είναι η πρόοδος τεχνολογικά και ποιες βελτιώσεις έχουν γίνει.
Το καθένα είναι best buy για το κόστος του, το καταλαβαίνεις όταν συμβιώσεις μαζί του.


ast-1243010.png.pub.thumb.644.644.png

ast-1243012.png.pub.thumb.644.644.png
 

Μηνύματα
27.318
Reaction score
25.345
Εαν μου επιτρέπετε .
Το κύριο πρόβλημα - θέμα με το SL 1200 MK2 δεν είναι το μοτέρ του ούτε το τροφοδοτικό του όπως έχει γραφτεί κατά καιρούς. Ούτε cogging ακούγεται. Τρίχες κατσαρές.
Το κύριο πρόβλημά του είναι ο βραχίονάς του που κουδουνίζει. Ναι κουδουνίζει και προσθέτει θόρυβο. Ο,ΤΙ κεφαλή και αν του βάλει κανείς επάνω θα υπάρχει παντα ο κωδωνισμός.
Στο δικό μου που το έχω από καινούριο από το 1991 , έχω αλλάξει πολλές κεφαλές και ρυθμίσεις.
Τα τελευταία χρόνια , περίπου 9-10 του έχω βάλει έναν JELCO 370 μαύρο . Επωλείτο παλαιότερα και ως NAKAMICHI .
Ησύχασε το σύμπαν. Εφυγε η βαβούρα, θολούρα και ακούω μουσικούλα μιά χαρά.
Cogging ? τι είναι αυτό ; Δεν υπάρχει . Οσο για το τροφοδοτικό του μοτέρ του και τον έλεγχο ταχύτητας , υπάρχουν μία δύο ρυθμίσεις που μπορούν γίνουν και να έχει απόλυτα ομαλή περιστροφή ,Αν υποθέσουμε ότι από το εργοστάσιο δεν είναι 100% ρυθμισμένο σωστά.
 

Μηνύματα
27.318
Reaction score
25.345
Κατά τα λοιπά να συμπληρώσω πως πρόκειται για ένα εξαιρετικό πικ απ σε όποια μορφή και αν το αγοράσει κάποιος.
Οχι μία σανίδα ξύλου με ένα μοτέρ και ένα βραχίονα. Ενα από τα πολύ λίγα πικαπ με ρύθμιση VTA on the fly . Rspect.
 

Μηνύματα
1.804
Reaction score
1.529
Εαν μου επιτρέπετε .
Το κύριο πρόβλημα - θέμα με το SL 1200 MK2 δεν είναι το μοτέρ του ούτε το τροφοδοτικό του όπως έχει γραφτεί κατά καιρούς. Ούτε cogging ακούγεται. Τρίχες κατσαρές.
Το κύριο πρόβλημά του είναι ο βραχίονάς του που κουδουνίζει. Ναι κουδουνίζει και προσθέτει θόρυβο. Ο,ΤΙ κεφαλή και αν του βάλει κανείς επάνω θα υπάρχει παντα ο κωδωνισμός.
Στο δικό μου που το έχω από καινούριο από το 1991 , έχω αλλάξει πολλές κεφαλές και ρυθμίσεις.
Τα τελευταία χρόνια , περίπου 9-10 του έχω βάλει έναν JELCO 370 μαύρο . Επωλείτο παλαιότερα και ως NAKAMICHI .
Ησύχασε το σύμπαν. Εφυγε η βαβούρα, θολούρα και ακούω μουσικούλα μιά χαρά.
Cogging ? τι είναι αυτό ; Δεν υπάρχει . Οσο για το τροφοδοτικό του μοτέρ του και τον έλεγχο ταχύτητας , υπάρχουν μία δύο ρυθμίσεις που μπορούν γίνουν και να έχει απόλυτα ομαλή περιστροφή ,Αν υποθέσουμε ότι από το εργοστάσιο δεν είναι 100% ρυθμισμένο σωστά.
Συμφωνώ απόλυτα. Ο μέτριος ήχος των μκ2 οφείλεται στον βραχίονα κατά 95% και άλλο ένα 5 στο σχετικά ελαφρύ πλατό του. Ένα μκ2 με έναν καλό βραχίονα γίνεται ένα δυνατό εργαλείο, χωρίς να χρειάζονται εξωτερικά τροφοδοτικά, αφαίρεση quartz lock , λαμπάκια κλπ , πράγματα που θέλουν ένα πολύ πολύ ευαίσθητο σύστημα για να ακουστούν (ίσως).
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.913
Reaction score
28.712
τα VPI και τα Linn , καθώς και τα Garrard 301 - 401 , Thorens td 124 , Sota , κλπ. , δεν είναι για να πετάγονται απο το παραθυρο .
Είναι επιλογές ψυχολογικών περιόδων της ακουστικής μας πορείας στο πέρασμα του χρόνου .
Δεν πρέπει να τα ισοπεδώνουμε όλα .

-
 
Last edited:

sony fan

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
230
Reaction score
77
Εγω εκ προοιμιου να δηλωσω αδαης και ασχετος, αλλα τρομερο πως η Technics συνεχιζει να ριχνει τα λεφτα της στο να κατασκευαζει τοσα καινουρια πικ απ και να βαζει σε ολα αυτο τον πολυ ''κακο'' βραχιονα. ακομα και στο SL1000 R που κοστιζει 18.000 ευρω. Τοσα χρονια δεν μπορουσε να βρει κατι αλλο. Ειναι ουσιαστικα ο ιδιος βραχιονας απλα φτιαγμενος απο μαγνησιο. Υπαρχουν απειροι βραχιονες στην αγορα πολυ κοστιζουν οσο ενα αυτοκινητο η ενα σπιτι. Ο καθενας ακουει και αγοραζει οτι θελει. Και οτι ταιριαζει στα αυτια του η σε αυτο που θελει να νομιζει οτι ακουει. Στα χρηματα που κοστιζουν δεν υπαρχει τιποτα τοσο καλο οσο τα Technics.
 


Μηνύματα
431
Reaction score
570
Εαν μου επιτρέπετε .
Το κύριο πρόβλημα - θέμα με το SL 1200 MK2 δεν είναι το μοτέρ του ούτε το τροφοδοτικό του όπως έχει γραφτεί κατά καιρούς. Ούτε cogging ακούγεται. Τρίχες κατσαρές.
Το κύριο πρόβλημά του είναι ο βραχίονάς του που κουδουνίζει. Ναι κουδουνίζει και προσθέτει θόρυβο. Ο,ΤΙ κεφαλή και αν του βάλει κανείς επάνω θα υπάρχει παντα ο κωδωνισμός.
Στο δικό μου που το έχω από καινούριο από το 1991 , έχω αλλάξει πολλές κεφαλές και ρυθμίσεις.
Έχεις απόλυτο δίκιο...Η κατασκευή του βραχίονα για να μπορεί να υποστηρίξει τη ρύθμιση του VTA, έχει την ογκώδη βάση που προκαλεί το "κουδούνισμα" που αναφέρεις...Και ναι είναι η αχίλλειος πτέρνα του mk2. Όπως επίσης πιο σημαντική αδυναμία τα αστεία καλώδια του βραχίονα που κόβονται και εύκολα.
IMG_20210505_143230.jpg
Αν αντικαταστήσει κάποιος το βραχίονα με κάτι καλύτερο γίνεται άλλο πικάπ. Προσωπική εμπειρία όταν έβαλα τον Sme 309 δεν πίστευα στα αυτιά μου.
Και βέβαια τα Linn, Vpi τα φροντισμένα Garrard 301 401 τα Thorens 124 είναι πολύ καλύτερα από ένα mk2.
 

Μηνύματα
765
Reaction score
964
Η βλακεία της Technics ρε γαμωτο είναι ότι τα Limited,εεε έπρεπε να τα βγάζει με έναν αναβαθμισμένο ,άλλον βραχίονα ....Κριμα είναι ...
 

Μηνύματα
431
Reaction score
570
Τι να πω...Emmanouil1964...Τα είπαν όλα οι φωτογραφίες σου... Respect..
Η βλακεία της Technics ρε γαμωτο είναι ότι τα Limited,εεε έπρεπε να τα βγάζει με έναν αναβαθμισμένο ,άλλον βραχίονα ....Κριμα είναι ...
Στα Technics από 1200gae ο βραχίονας είναι μαγνήσιο και δεν έχει καμμία σχέση με τα πιο φθηνά
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.954
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top