Tesla (απο 1/1/23)

Μηνύματα
1.275
Reaction score
2.229
Πολυαναμενόμενη ενημέρωση:

View attachment 325872


Θεωρητικά, από σήμερα θα έχω Μάτριξ φώτα! 🤪
Το αυτοκίνητο αυτό πάντως κάνει software updates συχνότερα και από windows

Τα φώτα ήταν ήδη τέλεια. Εγώ περίμενα matrix screensaver στο παρμπρίζ
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603
Τα Μάτριξ φώτα του Τέσλα έχουν απίστευτες δυνατότητες.

Σε μια επίδειξη είχα δει ένα μοντελ Υ να παίζει με τα φώτα σινεμά πάνω σε τοίχο...
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.326
Reaction score
93.916
Τα Μάτριξ φώτα του Τέσλα έχουν απίστευτες δυνατότητες.

Σε μια επίδειξη είχα δει ένα μοντελ Υ να παίζει με τα φώτα σινεμά πάνω σε τοίχο...
H Merc εδώ και 3 χρόνια (από τότε είναι το βίντεο)

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603
Ακριβώς αυτό, αλλά θυμάμαι πως στο Τέσλα είχε χειρότερη "ανάλυση", προφανώς λιγότερα πίξελ από το Μερσεντές. Ήταν μια επίδειξη στο Giga Berlin που το είχα δει.

Το θέμα είναι να δουλεύει σωστά για τα διερχόμενα στο αντίθετο ρεύμα οχήματα, ώστε να μη τους τυφλώνουν τα φώτα σου ενώ είναι αναμμένη η μεγάλη σκάλα.

Στο iD.3 δουλεύουν πολύ καλά, γιατί στις πολλές διαδρομές που έχω κάνει ως τώρα, κανένας δε μου "έπαιζε" τα φώτα ώστε να μου δείξει ότι ενοχλήθηκε από τη μεγάλη σκάλα.

Για να δούμε τι θα συμβεί αντίστοιχα στο Τέσλα, τώρα που το ξεκίνησαν να λειτουργεί.

Η μεγάλη σκάλα στο Τέσλα είναι απίστευτα δυνατή, και δεν υπάρχει περίπτωση να μη τυφλώνει τους πάντες αν δε λειτουργεί σωστά..
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Πωλήσεις ηλεκτρικών 2023 - Αμερική. Μια εικόνα χίλιες λέξεις. Είναι λογικό να λένε οι κατασκευαστές ότι ο κόσμος "δεν" θέλει ηλεκτρικά.

1ος: Tesla 655.000 πωλήσεις (55.1% Market Share)
2ος: Ford 72.600 πωλήσεις (6.1% Market Share)
3ος: Chevrolet 63.000 πωλήσεις (5.3% Market Share)
Screenshot_20240325_165844_Drive.jpg
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Ένα χειροκρότημα στους 3.111 θαρραλέους που αγόρασαν όχημα υδρογόνου το 2023. :thumbsup:👏

🖐

Όλοι αυτοί βέβαια είναι στην Καλιφόρνια καθώς μόνο εκεί έχει πρατήρια, τα οποία μήνα με το μήνα λιγοστεύουν. Νομίζω πλέον είναι λιγότερα από 50 σε όλη την πολιτεία. Great Job. 👍
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Είναι λογικό να λένε οι κατασκευαστές ότι ο κόσμος "δεν" θέλει ηλεκτρικά.
Μια διόρθωση στο παραπάνω. Δεν είναι ότι "δεν" θέλει ηλεκτρικά. Θέλει Tesla.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603
Ακόμα μια διόρθωση δώσε κι έφτασες σ'αυτό που ισχύει:

Στις ΗΠΑ, ηλεκτρικό αυτοκίνητο σημαίνει Τέσλα.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
3
Αρχίζουν οι ζεστές και φαντάζομαι το κάλυμμα οροφής θα γίνεται όλο και πιο απαραίτητο.

Της Tesla μου φαίνεται σχεδόν άχρηστο μιας και μοιάζει με σουρωτήρι στα 40αρια της Αθήνας μέσα στην κίνηση δεν θα εχει σοβαρή διαφορά

Κοίταξα λίγο Amazon και Ali και ειδα ότι υπάρχουν κάποια που είναι electrostatic

κολλάνε στο τζαμί με στατικό ηλεκτρισμό δεν θέλουν πλαστικά πιάστρακια και δεν μένει κανένα κενό μεταξύ οροφής και υφάσματος.

έχεις κανείς χρησιμοποιήσει κανένα απο αυτά;
 

Μηνύματα
1.275
Reaction score
2.229
Αρχίζουν οι ζεστές και φαντάζομαι το κάλυμμα οροφής θα γίνεται όλο και πιο απαραίτητο.

Της Tesla μου φαίνεται σχεδόν άχρηστο μιας και μοιάζει με σουρωτήρι στα 40αρια της Αθήνας μέσα στην κίνηση δεν θα εχει σοβαρή διαφορά

Κοίταξα λίγο Amazon και Ali και ειδα ότι υπάρχουν κάποια που είναι electrostatic

κολλάνε στο τζαμί με στατικό ηλεκτρισμό δεν θέλουν πλαστικά πιάστρακια και δεν μένει κανένα κενό μεταξύ οροφής και υφάσματος.

έχεις κανείς χρησιμοποιήσει κανένα απο αυτά;
Δεν πρόκειται να βάλω τίποτα από αυτές τις βλακείες... το κρύσταλλο είναι πολύ σκουρόχρωμο καμία σχέση με του τιγκουάν πχ όπου είναι απαραίτητο το κουρτινάκι και το βασικότερο: σε στάση ενεργοποιείς την προστασία υπερθέρμανσης καμπίνας στους 40 βαθμούς και τελείωσες. Αν το όχημα είναι μόνιμα εκτεθειμένο στον ήλιο θα έβαζα μία κουκούλα καμπίνας. Επίσης βοηθά να έχεις το άσπρο δέρμα.
 



TGD

Μηνύματα
7.209
Reaction score
7.236
Δεν πρόκειται να βάλω τίποτα από αυτές τις βλακείες... το κρύσταλλο είναι πολύ σκουρόχρωμο καμία σχέση με του τιγκουάν πχ όπου είναι απαραίτητο το κουρτινάκι και το βασικότερο: σε στάση ενεργοποιείς την προστασία υπερθέρμανσης καμπίνας στους 40 βαθμούς και τελείωσες. Αν το όχημα είναι μόνιμα εκτεθειμένο στον ήλιο θα έβαζα μία κουκούλα καμπίνας. Επίσης βοηθά να έχεις το άσπρο δέρμα.
Όταν πας ένα ταξίδι κατακαλόκαιρο, θα δούμε... Δεν είναι μόνο θέμα θερμοκρασίας (που θα βοηθήσει το κλιματιστικό) είναι και θέμα υπέρυθρης ακτονοβολίας που σου έρχεται κατακέφαλα. Μια μεμβράνη σαν κι αυτή που έβαλε ο costasEAR θα ήταν χρήσιμη προσθήκη.
 

Μηνύματα
1.275
Reaction score
2.229
Όταν πας ένα ταξίδι κατακαλόκαιρο, θα δούμε... Δεν είναι μόνο θέμα θερμοκρασίας (που θα βοηθήσει το κλιματιστικό) είναι και θέμα υπέρυθρης ακτονοβολίας που σου έρχεται κατακέφαλα. Μια μεμβράνη σαν κι αυτή που έβαλε ο costasEAR θα ήταν χρήσιμη προσθήκη.
Η μεμβράνη που ήδη έχει είναι πολύ μαύρη αυτό γράφω... με ηλιοφάνεια και δεν βλέπεις καθαρά έξω. Την ίδια μεμβράνη έχει στο πίσω τζάμι. Δεν υπάρχει θέμα κανένα πιστεύω. Τώρα για ευαίσθητες επιδερμίδες γενικά παίρνουμε τα μέτρα μας... από όσα έχω διαβάσει πάντως στα σχετικά ριβιού και σχόλια, όλα τα σκίαστρα είναι ψιλοχάλια. Επίσης με τις εξτρά μεμβράνες κάποιοι αναφέρουν ότι σπάει η ηλιοροφή από συστολοδιαστολές (2600Ε) να το προσέξουν αυτό όσοι βάλουν.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Μια στρωση αριθερμ θελει κι ενα φυλλο κοντρα πλακε, να γινει συνηχητης. Θα στρωσει και το rt.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603
Μετά από σχεδόν 40.000χλμ, και ενώ είναι λερωμένο από βροχή με χώμα:

1000010963.jpg



Είναι εντυπωσιακό το πόσο γυαλοκοπάει σε σχέση με οτιδήποτε άλλο έχει δίπλα του:


1000010960.jpg



Χθεσινοπλυμμένο, αλλά πάλι αρκετά σκονισμένο σήμερα:


1000010974.jpg


Νομίζω πως συνεχίζει να εντυπωσιάζει η γυαλάδα του, όπως την πρώτη μέρα:

1000010973.jpg


Ναι, λερωμένο είναι και δω.. 🤣😜🤪



Συμπέρασμα: χαλάλι η κεραμική και το detailing, πραγματικά δε συγκρίνεται με αυτοκίνητα που δεν έχουν κάνει. 😎
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.623
Μηνύματα
2.868.437
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top