The Boss with ATC in N.Y. Times...

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.414
Reaction score
74.729
Προσέξτε αγαπητοί χρήστες!

Σήμερα μας λένε πως δεν επιτρέπεται να κοροϊδεύουμε τον Springsteen, αύριο τον Marx, μεθαύριο θα μας απαγορεύουν να ακούμε μη "φυσικά" όργανα. :roflmao: Ο φασισμός ελλοχεύει!
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.414
Reaction score
125.603
καληνυχτα σας.....
Όνειρα γλυκά! :lolsign:

Σήμερα μας λένε πως δεν επιτρέπεται να κοροϊδεύουμε τον Springsteen,
Τον Τραμπ επιτρέπεται;
Ολόκληρος πρόεδρος των γιούες-έϊ, αυτών που τραγουδάει ο τετχιος ντε, ο άφωνος.:gotcha:

Ρε λογοκρισία ρε!
Ε λοιπόν όχι!
Αντίσταση στην εξουσία του φασισμού.
Ο λαϊκός αγώνας τώρα δικαιώνεται.

Άφωνος άφωνος άφωνος. :laugh:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.414
Reaction score
125.603
Αν θεωρείς τον σημερινό Σπρίνγκστην παράδειγμα σπρωξίματος από τους μηχανισμούς του μάρκετινγκ, μάλλον ψάχνεις στο λάθος σημείο
Κοίτα, σοβαρά τώρα, το ίδιο νομίζω συμβαίνει με τους Πινκ Φλόιντ.
Κάποτε ήταν θεοί, τουλάχιστον για μένα, για τα γούστα μου.
Τώρα, εδώ και κάποια χρόνια δηλαδή, οι καημένοι ούτε φωνή δεν έχουν, ούτε κιθάρα δε μπορούν καλά καλά να παίξουν, γίνονται συναυλίες που παίζουν άλλοι (νέοι) κιθάρα και τραγουδάνε άλλοι τα περισσότερα..

Ε, λεφτά βγάζουν. Ότι μπορούν. Καλά κάνουν. Αν δεν είχαν από πίσω τους το μάρκετινγκ να τους προωθεί, σιγά που θα έβγαζαν λεφτά..

Έτσι και στο σημερινό θρεντ βλέπω τον ηλικιωμένο τραγουδοποιό των σέβεντις να προβάλλεται στους Νιού Γιορκ Τάιμς, με το μεγάλο όνομα της ATC από δίπλα, και μου θυμίζει διαφημισεις σαμπουαν 2 σε 1 για πυρίτιδα και τριχόπτωση, και το αστείο γιγαντώνεται με τα γιαμαχα πάνω στα γερασμένα από τα χρόνια αλλά άξια ATC.

Τες πα, δεν έχει ιδιαίτερη σημασία τίποτα απ'ολα αυτά.
Όσοι έχουν έρωτα με τον αγαπημένο τους τραγουδιστή, ας αγοράσουν το δίσκο του να τον στηρίξουν.

Εγώ έχω έρωτα με τον ομοίως γερασμένο πια Έρικ Κλάπτον, σε βαθμό που αγόρασα εισιτήρια πέρσι την άνοιξη για τη συναυλία του στο Άμστερνταμ για μένα και το γυναικακι μου, και μιλάμε για πολύ ακριβά εισιτήρια (σε βαθμό κακουργήματος) και βεβαίως ακυρώθηκε η συναυλία και θεωρητικά θα γίνει φέτος και θα πάμε, κορονοϊού επιτρέποντος, που δε το βλέπω, οπότε μάλλον θα πάει για του χρόνου.
Ε, σε άλλους δεν αρέσει τόσο ο Έρικ Κλάπτον, ή και καθόλου.
Ε, και; Είναι άσχετοι και αναιδείς και δεξερωγωτι άλλο; Μα για όνομα.. που λέει κι ο Λαζόπουλος.. :gotcha:


ΥΓ.
Οι φούτζις πολύ μ'αρεσουν επί της ευκαιρίας, όπως κι άλλα ονόματα που αναφέρθηκαν στα μουσικά είδη που δεν ακούνε κάποιοι άλλοι.
Έχει δίκιο η μαϊμού που είπε ότι η σύγκριση μουσικών ειδών είναι εφηβική φάρσα, μα σκεφτείτε πόσο άκυρο και ανώριμο (και κατά βάθος κομπλεξικό) είναι το να βγάζεις συμπεράσματα για το ποιόν του συνομιλητή σου και να τον στολίζεις με χαρακτηρισμούς για τις μουσικές του προτιμήσεις, αποκαλώντας ογκόλιθους μόνο τους μουσικούς των δικών σου γουστων.. :gotcha:
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.414
Reaction score
125.603
Ε, να μη βάλω κι αυτό εδώ τώρα;


Με εκπληκτική ηχογράφηση στις φωνές, και ωραιότατο μπάσο.


Βεβαίως, ωραιότατο μπάσο είχε κι αυτό:
(για να είμαστε και εντός θέματος)



Και ίσως αυτός ήταν ο κυριότερος λόγος που μου άρεσε! ;)
 



Μηνύματα
771
Reaction score
1.594
Κοίτα, σοβαρά τώρα, το ίδιο νομίζω συμβαίνει με τους Πινκ Φλόιντ.
Κάποτε ήταν θεοί, τουλάχιστον για μένα, για τα γούστα μου.
Τώρα, εδώ και κάποια χρόνια δηλαδή, οι καημένοι ούτε φωνή δεν έχουν, ούτε κιθάρα δε μπορούν καλά καλά να παίξουν, γίνονται συναυλίες που παίζουν άλλοι (νέοι) κιθάρα και τραγουδάνε άλλοι τα περισσότερα..
Αυτά που έχεις γράψει για τους φλόιντ περιέχουν τόσες ανακρίβειες, που τείνω να πιστέψω ότι είναι γραμμένα στο γνωστό χαριτωμένο ναρκισσιστικό σου ύφος, που επιζητά την προσοχή.

Αρνούμαι να πιστέψω ότι έχεις τόση άγνοια για ένα συγκρότημα που είχες για θεούς.
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
..... κουτσομπολιο για τους πινκ φλουντ, χτες δεχομαι επισκεψη απο νεαρα φιλη στο πλαισιο δραστηριωτητων μου εκτως φορουμ κατω απο το τιτλο "καραντινιαστειτε με τη μαιμου", οπου και ακουμε ενα αλμπουμ των ρεκμαιστερ αρμονιζ και της λεω
-δες εξωφυλλο
-...ποπο σκοταδι!!!. μου λεει... (ειπαμε φιλη μου και μιλαμε και την ιδγια γλωσσα)..
-ναι (λεω) αυτο που δεν γνωριζεις ειναι οτι ειναι ζωγραφια του Νικ Μπλινκο ...
με κοιταει με απορια ... και συνεχιζω:
-μα καλα στο γυμνασιο δεν ακουγες ρουντιμενταρί πένι? ..θεε μου πως μεγαλωσες....
(πχιανω το βιβλιο πραιμαλ σκριμερ απο το ραφι)
-διαβασε τη τελευταια προταση... της κανω...
-(διαβαζει) "εχω λογους να πιστευω οτι υπαρχει τροπος να εισελθει κανεις πληρως στον κοσμο των ονειρων"
...τη διαβασε 2 φορες για να την εμπεδωσει και αυτη αλλα και εγω *ανω τελεια* λιγο μετα το γυρισαμε σε μουσικη ενδεικτικα ρεζιντεντς/ταξιντομουν/καρλα μπλει/καρεν μαντλερ, ταινιες για ελ ες ντι του 1960 ...οπου και καπου μου λεει "προτιμω τον ροτζερ γουοτερζ απο τους μετεπειτα πινκ φλουντ"...αταραχος της λεω "αυτοι οσο ηταν ψυχεδελεια στην αρχη καλοι ηταν..μετα χαλασαν ?" "κατι τετοιο" μου απαντησε.. "καπως ετσι θα ναι" ψελησα εβαλα ενα δισκο των τουετιθρισκιντοου ... "ισως και να εχω μεγαλωσει αρκετα για να ακουσω πινκ φλουντ σε αυτη την ηλικια για να μην εχω ακουσει μεχρι τωρα/για καποιο λογο γινονται ολα" (...) 🐒
 
Last edited:

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Αυτά που έχεις γράψει για τους φλόιντ περιέχουν τόσες ανακρίβειες, που τείνω να πιστέψω ότι είναι γραμμένα στο γνωστό χαριτωμένο ναρκισσιστικό σου ύφος, που επιζητά την προσοχή.

Αρνούμαι να πιστέψω ότι έχεις τόση άγνοια για ένα συγκρότημα που είχες για θεούς.
Ενταξει αλλα γραψε μας και εστω λιγα πραγματα που ν αποδεικνυουν τ αντιθετο.

Οι φωνες των τραγουδιστων (γενικως και ειδικως) ειναι ιδιες στα νιατα τους και στα γεραματα τους?
Μηπως καποιοι πιο σωφρονες καποια κομματια δυσκολα σταματουν να τα ερμηνευουν?
Μηπως καποιοι αρνουνται την συνταξη, μιας και το χρημα ειναι γλυκο?

Να μην αναφερθω πως και το μυαλο πολλων απ αυτων ξεκουκουρτιαζει στα γεραματα και οσοι ειναι κοντα τους αισθανονται μια αηδια για τον ξεπεσμο τους.

Βεβαια πολλα απ αυτα ο πολυς κοσμος δεν τ αντιλαμβανεται. Ουτως η αλλως αυτοι που εχουν συμφερον απο την υπαρξη τους προσπαθουν να τους προφυλαξουν και να κρατουν το προφιλ του προιοντου τους οσο γινεται πιο αξιοπρεπες.

Ετσι ν αναφερθω για ενα καλλιτεχνη που εκτιμω ιδιαιτερα.
Robert Plant. Παντα κραταει ενα πολυ χαμηλο προφιλ και λιγα πραγματα βγαινουν προς τα εξω απο την προσωπικη του ζωη. Ομως η φωνη, σημερα απεχει πολυ απο του παρελθοντος κι αυτο κανει μπαμ. Ο ιδιος προφανως το γνωριζει και γι αυτο δινει ενα διαφορετικο τονο και χαρακτηρα στα κομματια του. Μ αρεσει ακομη κι ετσι, ομως δεν μπορω ν αεχτω ολους τους μπαγιατικους. Σορυ. Καποια πολυ μεγαλα ονοματα ισως μια φορα στα γεραματα τους και σαν ενδειξη σεβασμου για την ιστορια τους θα πηγαινα να τους δω. Ομως μια φορα.

Πολλα παραδειγματα θα μπορουσα να αναφερω. Παρα πολλα. αληθεια ομως, εχει νοημα για κατι που κατα τη γνωμη μου ανηκει στο αυτονοητο?

Ας πουμε και κατι ακομη, ποτε εγιναν ολοι αυτοι γνωστοι? Σαφως στα νιατα τους. Τοτε εβγαλαν τις μεγαλες επιτυχιες. Οχι οτι δεν μπορουν να βγαλουν και σε μεγαλυτερη ηλικια. Αλλα συνηθως σ αυτα τα χρονια υπαρχει μεγαλη σπιρταδα στο μυαλο, μεγαλο παθος, ερωτας (εστω και εναλλασομενος). Ακομη και οι παλαβομαρες που κανουν ειναι αποτελεσμα της νιοτης και της εντονης ζωης που κανουν κι αυτο φαινεται στη μουσικη τους.

Το κοινο που τους ακολουθει επισης ειναι κατα πλειοψηφια νεοι. Υπαρχει σε αρκετες περιπτωσεις αλληλεπιδραση. Και το ιδιο κοινο ενηλικιωνεται μαζι τους. Πιο ευκολα στην πορεια ακολουθει αυτους παρα κατι καινουριο. Εξου και το γεγονος οτι καποιοι πιστευουν οτι οι παλιοι καλλιτεχνες (φωνες) ηταν κλασεις ανωτεροι απο τους καινουριους. Γιατι πολυ απλα την εξελιξη επαψε να την παρακολουθει. Η την παρακαλουθει πολυ χαλαρα.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
Το κοινο που τους ακολουθει επισης ειναι κατα πλειοψηφια νεοι. Υπαρχει σε αρκετες περιπτωσεις αλληλεπιδραση. Και το ιδιο κοινο ενηλικιωνεται μαζι τους. Πιο ευκολα στην πορεια ακολουθει αυτους παρα κατι καινουριο. Εξου και το γεγονος οτι καποιοι πιστευουν οτι οι παλιοι καλλιτεχνες (φωνες) ηταν κλασεις ανωτεροι απο τους καινουριους. Γιατι πολυ απλα την εξελιξη επαψε να την παρακολουθει. Η την παρακαλουθει πολυ χαλαρα.
...λυπαμαι αλλα δεν νομιζω οτι ισχυει, οι νεοι ακουνε οτι ειναι στη μοδα, ή οτι ηταν στη μοδα, εφοσων υποπεφτουν σε μοδα η γνωμη τους καπου αυτοακυρωνεται καθοτι καπου υποθαλπεται μια εντονη προκαταληψη.
.. μπορουμε να τους κατηγορησουμε για πολλα πραματα τους νεους, αλλα τη μεγαλητερη ευθυνη τη φερουν και οι παλιοι.
μουσικη βγαινει συνεχεια, και βγαινει πολυ καλο πραμα, οχι βεβαια στα πσοφια ειδη που αρεσκετε πολυ κοζμος και η μοδα.
 
Last edited:


Μηνύματα
771
Reaction score
1.594
Ενταξει αλλα γραψε μας και εστω λιγα πραγματα που ν αποδεικνυουν τ αντιθετο.
Na αποδείξω τι ακριβώς; Ότι οι φλόιντ έχουν να πατήσουν σανίδι ως σύνολο από το 2005, άρα για ποιους άλλους που τραγουδάνε τα κομμάτια τους λέμε; Ότι ο γκίλμορ ξέχασε να παίζει κιθάρα; Σοβαρολογείτε τώρα; Ότι με τη δεύτερη σύνθεσή τους οι φλόιντ έχουν να βγάλουν δίσκο από το 83, και με την τρίτη από το 94, άρα για ποιο μάρκετινγκ λέτε; Δεν τα βγάζω από το κεφάλι μου, ανοίξτε τη wikipedia, εκεί είναι γραμμένα όλα, όπως στα papers της harman ένα πράγμα.

Συνεχίστε όμως, μου λύνονται οι απορίες γιατί μερικοί χρειάζεστε τα pdf για να "ακούτε".
 

Μηνύματα
12.546
Reaction score
14.691
..... κουτσομπολιο για τους πινκ φλουντ, χτες δεχομαι επισκεψη απο νεαρα φιλη στο πλαισιο δραστηριωτητων μου εκτως φορουμ κατω απο το τιτλο "καραντινιαστειτε με τη μαιμου", οπου και ακουμε ενα αλμπουμ των ρεκμαιστερ αρμονιζ και της λεω
-δες εξωφυλλο
-...ποπο σκοταδι!!!. μου λεει... (ειπαμε φιλη μου και μιλαμε και την ιδγια γλωσσα)..
-ναι (λεω) αυτο που δεν γνωριζεις ειναι οτι ειναι ζωγραφια του Νικ Μπλινκο ...
με κοιταει με απορια ... και συνεχιζω:
-μα καλα στο γυμνασιο δεν ακουγες ρουντιμενταρί πένι? ..θεε μου πως μεγαλωσες....
(πχιανω το βιβλιο πραιμαλ σκριμερ απο το ραφι)
-διαβασε τη τελευταια προταση... της κανω...
-(διαβαζει) "εχω λογους να πιστευω οτι υπαρχει τροπος να εισελθει κανεις πληρως στον κοσμο των ονειρων"
...τη διαβασε 2 φορες για να την εμπεδωσει και αυτη αλλα και εγω *ανω τελεια* λιγο μετα το γυρισαμε σε μουσικη ενδεικτικα ρεζιντεντς/ταξιντομουν/καρλα μπλει/καρεν μαντλερ, ταινιες για ελ ες ντι του 1960 ...οπου και καπου μου λεει "προτιμω τον ροτζερ γουοτερζ απο τους μετεπειτα πινκ φλουντ"...αταραχος της λεω "αυτοι οσο ηταν ψυχεδελεια στην αρχη καλοι ηταν..μετα χαλασαν ?" "κατι τετοιο" μου απαντησε.. "καπως ετσι θα ναι" ψελησα εβαλα ενα δισκο των τουετιθρισκιντοου ... "ισως και να εχω μεγαλωσει αρκετα για να ακουσω πινκ φλουντ σε αυτη την ηλικια για να μην εχω ακουσει μεχρι τωρα/για καποιο λογο γινονται ολα" (...) 🐒
Καλα ολα αυτα τα κουλτοριαρικα αλλα μετα .... το κανατε ?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.628
Μηνύματα
2.868.487
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top