The Dark Knight (2008)


GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Πάνε μέρες που την είδα αλλά ας γράψω κι εγώ τη γνώμη μου.

Καταρχήν πολύ καλή, όντως ίσως το καλύτερο Batman μέχρι τώρα αν και τα 2 του Burton μου άρεσαν αρκετά (ίσως επειδή τότε είχαν και την πρωτοτυπία ενώ τώρα μιλάμε για remake). Το θετικό είναι ότι παρά την διάρκεια της η ταινία δεν με κούρασε καθόλου, συνήθως όταν πάω σινεμά (πολύ σπάνια πλέον) προς το τέλος περιμένω να τελειώσει η ταινία να την κάνω :116:. Μετά από πολύ καιρό δεν κατάλαβα για πότε πέρασε η ώρα.


Τώρα όσο αφορά τον Ledger, οκ μη τρελαθούμε και τελείως καλή ερμηνεία αλλά αυτά που ακούω γενικότερα από τον κόσμο είναι υπερβολές ξεκάθαρα επειδή ο άνθρωπος πέθανε και έχει περάσει στη σφαίρα του μύθου όπως συνήθως γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις. Έχω ακούσει άτομα που δεν βλέπουν ταινίες, ξαφνικά θυμήθηκαν να πάνε σινεμά και χάσανε μπάλες με τον Τζόκερ...κάτι σα τον Senna ο άλλος δεν έχει δει ποτέ του F1 και αν τύχει και βρεθεί σε μια συζήτηση θα πετάξει κανένα "καλά σα τον Senna δεν είναι κανείς" :142::142:

Γενικά πολύ καλή ερμηνεία αλλά σίγουρα όχι άξια όλου αυτού του Hype που έχει δημιουργηθεί (άσε που κατά την άποψη μου θύμιζε πολύ την εμηνεία του Jack), και μου φάνηκε ότι είχε και πολύ περιορισμένο screen time ο Ledger, πιθανολογώ ότι στην πραγματικότητα θα υπήρχαν και άλλες σκηνές που δεν πρόλαβαν να γυρίσουν. Τον βλέπω πάντως και με μετά θάνατον Oscar :126:
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: O Σκοτεινός Ιππότης - The Dark Knight (2008)

Υπερτιμημενη σε ολα της!
Ως προς τον Τζοκερ (ενταξει, παιζει πολυ καλα, αλλα Τζακ Νικολσον με τιποτα -εδω μαλλον βοηθα ο "μυθος" του θανατου)
Ως προς τη σκηνοθεσια -πολυ κατωτερη απο το το "Batman Begins" - η καλυτερη ταινια της σειρας
Ως προς το σεναριο - πολυ αισθηματικουρα και μπλα μπλα ανουσιο και...αμερικανέ!
Ως προς τον ρυθμο - ε, οχι και καταιγιστικη δραση, σημεια σημεια (δηλ δεκαλεπτα) κουραζει
Ως προς το καστινγκ (διανομη, ελληνιστι!) - οχι οτι πιο επιτυχημενο. Εντελως ξενερω η κοπελια (με αυτο το βλεμμα σαν ...προβατο - αχ βρε Φαϊφερ που εισαι!), ο καλος αστυνομικος (σαν ...κλητηρας ειναι), ενω ο εισαγγελεας μαλλον πετυχημενη επιλογη.
Παντως απο το ολο ηθοποιηλικι ελειπε η "συμμετοχη" στα δρωμενα, δεν συγκινουσε η ερμηνεια τους (εκτος, σχετικα, του Τζοκερ), σα να ξεπετουσαν την ταινια στα γρηγορα.
Γενικα, κατι της λειπει της ταινιας για να χαρακτηρισθει "σταθμος". Οσο για το ρεκορ των εισπραξεων, δεν μου λεει τιποτα. Κι ο Τιτανικος το εκανε, αλλα δεν επαψε να ειναι μια μετρια ταινια
Βαθμολογια; 6/10
 


Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Re: Απάντηση: O Σκοτεινός Ιππότης - The Dark Knight (2008)

Υπερτιμημενη σε ολα της!
Ως προς τον Τζοκερ (ενταξει, παιζει πολυ καλα, αλλα Τζακ Νικολσον με τιποτα -εδω μαλλον βοηθα ο "μυθος" του θανατου)
Ως προς τη σκηνοθεσια -πολυ κατωτερη απο το το "Batman Begins" - η καλυτερη ταινια της σειρας
Ως προς το σεναριο - πολυ αισθηματικουρα και μπλα μπλα ανουσιο και...αμερικανέ!
Ως προς τον ρυθμο - ε, οχι και καταιγιστικη δραση, σημεια σημεια (δηλ δεκαλεπτα) κουραζει
Ως προς το καστινγκ (διανομη, ελληνιστι!) - οχι οτι πιο επιτυχημενο. Εντελως ξενερω η κοπελια (με αυτο το βλεμμα σαν ...προβατο - αχ βρε Φαϊφερ που εισαι!), ο καλος αστυνομικος (σαν ...κλητηρας ειναι), ενω ο εισαγγελεας μαλλον πετυχημενη επιλογη.
Παντως απο το ολο ηθοποιηλικι ελειπε η "συμμετοχη" στα δρωμενα, δεν συγκινουσε η ερμηνεια τους (εκτος, σχετικα, του Τζοκερ), σα να ξεπετουσαν την ταινια στα γρηγορα.
Γενικα, κατι της λειπει της ταινιας για να χαρακτηρισθει "σταθμος". Οσο για το ρεκορ των εισπραξεων, δεν μου λεει τιποτα. Κι ο Τιτανικος το εκανε, αλλα δεν επαψε να ειναι μια μετρια ταινια
Βαθμολογια; 6/10
+100

Σε βλακεία δεν ξεπερνάει το batman & robin αλλά προσπαθεί πολύ..
Ειδικά ο εισαγγελέας με το μισο -καμμένο- ζόμπι-like πρόσωπο και το μισό καμμένο κοστούμι είναι για πολύ γέλιο..
Κρίμα γιατί είχα θεωρήσει ως άριστο το batman begins και την εξαιρετική σκηνοθεσία του nolan..
Ξανά-μανά καρικατούρα ο batman...με ενόχλησε..
Πολύ εντυπωσιακό σε γύρισμα , γρήγορη σαματατζίδικη popcorn movie αλλά χωρίς ψυχή..
Ο Λέτζερ καλός όπως πάντα..αλλά τίποτα το συγκλονιστικό..
Συμφωνώ απόλυτα με τον Λάκη.


ps η blu ray version είναι φοβερή....βλέπω τον Βογιατζάκη να κοιμάται αγκαλιά με το δισκάκι..Τα μαύρα πλάνα του και οι υφές του θα κάνουν το helsing να κρυφτεί..)))))
 



Μηνύματα
218
Reaction score
2
Απάντηση: O Σκοτεινός Ιππότης - The Dark Knight (2008)

Ήδη έρχονται 3 κόπιες Bluray που παρήγγειλα για εμένα και 2 φίλους. Θα πουλήσει επίσης καλά μετα την αράχνη.
 

Μηνύματα
1.079
Reaction score
159
Re: Απάντηση: O Σκοτεινός Ιππότης - The Dark Knight (2008)

Υπερτιμημενη σε ολα της!
Ως προς τον Τζοκερ (ενταξει, παιζει πολυ καλα, αλλα Τζακ Νικολσον με τιποτα -εδω μαλλον βοηθα ο "μυθος" του θανατου)
Ως προς τη σκηνοθεσια -πολυ κατωτερη απο το το "Batman Begins" - η καλυτερη ταινια της σειρας
Ως προς το σεναριο - πολυ αισθηματικουρα και μπλα μπλα ανουσιο και...αμερικανέ!
Ως προς τον ρυθμο - ε, οχι και καταιγιστικη δραση, σημεια σημεια (δηλ δεκαλεπτα) κουραζει
Ως προς το καστινγκ (διανομη, ελληνιστι!) - οχι οτι πιο επιτυχημενο. Εντελως ξενερω η κοπελια (με αυτο το βλεμμα σαν ...προβατο - αχ βρε Φαϊφερ που εισαι!), ο καλος αστυνομικος (σαν ...κλητηρας ειναι), ενω ο εισαγγελεας μαλλον πετυχημενη επιλογη.
Παντως απο το ολο ηθοποιηλικι ελειπε η "συμμετοχη" στα δρωμενα, δεν συγκινουσε η ερμηνεια τους (εκτος, σχετικα, του Τζοκερ), σα να ξεπετουσαν την ταινια στα γρηγορα.
Γενικα, κατι της λειπει της ταινιας για να χαρακτηρισθει "σταθμος". Οσο για το ρεκορ των εισπραξεων, δεν μου λεει τιποτα. Κι ο Τιτανικος το εκανε, αλλα δεν επαψε να ειναι μια μετρια ταινια
Βαθμολογια; 6/10
Συμφωνω σε ολα. Προσθετω και την τεραστια διαρκεια που κουραζει αφορητα. Ψηφιζω και εγω αβλεπι "Batman Begins".
 

Μηνύματα
298
Reaction score
0
Re: Απάντηση: O Σκοτεινός Ιππότης - The Dark Knight (2008)

Υπερτιμημενη σε ολα της!
Ως προς τον Τζοκερ (ενταξει, παιζει πολυ καλα, αλλα Τζακ Νικολσον με τιποτα -εδω μαλλον βοηθα ο "μυθος" του θανατου)
Ως προς τη σκηνοθεσια -πολυ κατωτερη απο το το "Batman Begins" - η καλυτερη ταινια της σειρας
Ως προς το σεναριο - πολυ αισθηματικουρα και μπλα μπλα ανουσιο και...αμερικανέ!
Ως προς τον ρυθμο - ε, οχι και καταιγιστικη δραση, σημεια σημεια (δηλ δεκαλεπτα) κουραζει
Ως προς το καστινγκ (διανομη, ελληνιστι!) - οχι οτι πιο επιτυχημενο. Εντελως ξενερω η κοπελια (με αυτο το βλεμμα σαν ...προβατο - αχ βρε Φαϊφερ που εισαι!), ο καλος αστυνομικος (σαν ...κλητηρας ειναι), ενω ο εισαγγελεας μαλλον πετυχημενη επιλογη.
Παντως απο το ολο ηθοποιηλικι ελειπε η "συμμετοχη" στα δρωμενα, δεν συγκινουσε η ερμηνεια τους (εκτος, σχετικα, του Τζοκερ), σα να ξεπετουσαν την ταινια στα γρηγορα.
Γενικα, κατι της λειπει της ταινιας για να χαρακτηρισθει "σταθμος". Οσο για το ρεκορ των εισπραξεων, δεν μου λεει τιποτα. Κι ο Τιτανικος το εκανε, αλλα δεν επαψε να ειναι μια μετρια ταινια
Βαθμολογια; 6/10
Διαφωνώ απολύτως σε όλα.. Απλά ταινιάρα!
Βαθμολογία 10/10
 

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
Όντως πολύ καλή ταινία και σε σενάριο και σε ερμηνείες και σε όλη τη διάρκεια είχε την αίσθηση του κόμικ...
9/10
 

Μηνύματα
298
Reaction score
0
Re: Απάντηση: O Σκοτεινός Ιππότης - The Dark Knight (2008)

+100

Σε βλακεία δεν ξεπερνάει το batman & robin αλλά προσπαθεί πολύ..
Ειδικά ο εισαγγελέας με το μισο -καμμένο- ζόμπι-like πρόσωπο και το μισό καμμένο κοστούμι είναι για πολύ γέλιο..

Αν ειχες διαβάσει ποτέ σου το comic θα ηξερες ποιός ειναι ο εισαγγελέας με το μισό ζομπι like πρόσωπο. Και τότε θα καταλάβαινες ποσο πετυχημένη μεταφορά είναι.:139:
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Μου άρεσε πολύ, αν και δεν είμαι φαν του είδους.
Ιδιαίτερα η σεκανς με τα δύο πλοία θα μπορούσε να είναι ολόκληρη ταινία!
 

Μηνύματα
76
Reaction score
11
Το πακέτο με τις 2 ταινίες που κυκλοφορεί απο την AV γράφει στο εξώφυλλο οτι περιέχει 2 dvd. Τελικά περιέχει 4. Είναι οι εκδόσεις των 2 δίσκων και για τις 2 ταινίες.
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Re: Απάντηση: O Σκοτεινός Ιππότης - The Dark Knight (2008)

+100

Σε βλακεία δεν ξεπερνάει το batman & robin αλλά προσπαθεί πολύ..
Ειδικά ο εισαγγελέας με το μισο -καμμένο- ζόμπι-like πρόσωπο και το μισό καμμένο κοστούμι είναι για πολύ γέλιο..

Αν ειχες διαβάσει ποτέ σου το comic θα ηξερες ποιός ειναι ο εισαγγελέας με το μισό ζομπι like πρόσωπο. Και τότε θα καταλάβαινες ποσο πετυχημένη μεταφορά είναι.:139:
Δεν χρειάζεται να διαβάσω το κόμικ..
Το batman begins είχε μια εξανθρωπισμένη παρουσίαση του ήρωα που προσωπικά με ξετρέλανε..
Σε αυτή τη ταινία, το πράγμα ξεκινάει καταπληκτικά και μετατρέπεται σε "κομικατζίδικο" ειδικά με τον twoface που τον δείχνει κανονικό άνθρωπο , όχι με καμμένο πρόσωπο αλλά με zombilike εμφάνιση...αυτό ακριβώς με χάλασε..όταν όλη η ταινία ΔΕΝ θυμίζει κόμικ και μετά το μισό της το αλλάζει... αυτό προσωπικά με έκανε να βλέπω την ώρα να τελειώσει..
Δεν με ενδιαφέρει η πιστή ή όχι μεταφορά όπως, καλώς , ενδιαφέρει εσένα και χιλιάδες άλλους..:107:
Α, μου άρεσε πολύ το batman του burton..δεν ξέρω αν είναι πιστή ή όχι μεταφορά αλλά είχε πολύ όμορφη κόμικ ατμόσφαιρα..
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: O Σκοτεινός Ιππότης - The Dark Knight (2008)

Τα τελευταία δύο BATMAN είναι τα μόνα που είδα ευχάριστα (από όλη τη σειρά......).
Αν θα έπρεπε να συγκρίνω τα δύο τελευταία (Batman Begins & The Dark Knight) θα έδινα ένα μικρό προβάδισμα στο Begins κυρίως λόγω διάρκειας και πιο δεμένου σεναρίου!

Θα ξεκινήσω αναφέροντας κυρίως τα αρνητικά, αυτά που με χάλασαν στο Dark Knight:
1. Η Zombie εμφάνιση του εισαγγελέα. Θα μπορούσε να είναι λίγο πιο χαλαρή, λιγότερο extreme, αφού οι περισσότεροι ήρωες έχουν εξανθρωπιστεί.....
2. Θα ήθελα κάποιον άλλο να παίζει το ρόλο του εισαγγελέα!! Πολύ ξενέρωτος αλλά δεν θα γκρινιάξω ιδιαίτερα αφού (όπως το «έπιασα» από την ταινία) ήθελαν προφανώς να μας δείξουν την έντονη διαφορά του πράου εισαγγελέα σε σχέση με τον σκληρό και αδίστακτο 2face
3. Θα ήθελα να παραιτηθεί αυτός που διάλεξε αυτή την κακάσχημη ηθοποιό για πρωταγωνίστρια........Που όχι μόνο είναι άσχημη, όχι μόνο έχει το αχανές βλέμμα της αγελάδας αλλά σφάζονται και τα παλικάρια για χάρη της.....Ήμαρτον!!!
Όπως καταλαβαίνετε, ενθουσιάστηκα πολύ που πεθαίνει......:138:



Κατά τ' άλλα η ταινία ήταν πολύ καλή.
Παρόλο που είχε μεγάλη διάρκεια δε με κούρασε.
Δυνατή πλοκή, όμορφο σενάριο, οι ρόλοι καλοί (και όχι καρικατούρες) και θα συμφωνήσω πως ο Joker ήταν ο καλύτερος ever. Οι υπόλοιποι πρωταγωνιστές (κυρίως ο αστυνόμος) ήταν κάπως παγωμένοι στην αρχή, αλλά στην συνέχεια φαίνεται πως απλά είναι το ύφος τους από το σενάριο.
Τον Bale θα ήθελα λίγο πιο δυναμικό στις εκτός στολής εμφανίσεις του αλλά γενικά δεν προβληματίστηκα.....
Με την μπουγάτσα είχα πρόβλημα αλλά τέλος πάντων :137:

Την ταινία την είδα σε BluRay και τα σχόλια που είχα διαβάσει περί κορυφαίας εικόνας ήταν πέρα για πέρα αληθινά. Τρομερή απόδοση σε ευκρίνεια, χρώματα και το μαύρο του σκοτώνει. Ακόμα και ο «παππούς» προβολέας μου φαινόταν εντυπωσιακός αν και έδειξε πλέον τα χρόνια του στα σκοτεινά πλάνα.
Το μόνο που με χάλασε είναι πως με τέτοια καθαρότητα εικόνας φαινόταν ακόμα περισσότερο η ασχήμια της πρωταγωνίστριας.....
Δεν μπορούσαν να την σκοτώσουν στα πρώτα πλάνα? :138:
Ηχητικά το δισκάκι είναι ξεσηκωτικό, με δυνατά περάσματα χαμηλού και εντυπωσιακά εφέ να σε περιτριγυρίζουν.

Συνολικά ήταν ένα πολύ ευχάριστο 2ωρο.
Μπαίνει στη λίστα των καλών ταινιών του 2007.



Υ.Γ. Εκείνη την πατσαβούρα, ποιος την επέλεξε? :142:
 

Μηνύματα
3.143
Reaction score
0
Re: Απάντηση: O Σκοτεινός Ιππότης - The Dark Knight (2008)

3. Θα ήθελα να παραιτηθεί αυτός που διάλεξε αυτή την κακάσχημη ηθοποιό για πρωταγωνίστρια........Που όχι μόνο είναι άσχημη, όχι μόνο έχει το αχανές βλέμμα της αγελάδας αλλά σφάζονται και τα παλικάρια για χάρη της.....Ήμαρτον!!!
Όπως καταλαβαίνετε, ενθουσιάστηκα πολύ που πεθαίνει......


Με την μπουγάτσα είχα πρόβλημα αλλά τέλος πάντων


Το μόνο που με χάλασε είναι πως με τέτοια καθαρότητα εικόνας φαινόταν ακόμα περισσότερο η ασχήμια της πρωταγωνίστριας.....
Δεν μπορούσαν να την σκοτώσουν στα πρώτα πλάνα?




Υ.Γ. Εκείνη την πατσαβούρα, ποιος την επέλεξε?
Πω πω, την έφαγες την κοπέλα.... :140:
Θα σου πω ποιος φταίει στην πραγματικότητα όμως: ο Τομ Κρουζ που αφού παντρεύτηκε την Κέιτι Χολμς που είχε το ρόλο στο Begins την έχει δεμένη στο υπόγειο με ankle bracelet και της κάνει πειράματα :143:

[YOUTUBE]fdpBWRZwUNo[/YOUTUBE]
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Re: Απάντηση: O Σκοτεινός Ιππότης - The Dark Knight (2008)

Πω πω, την έφαγες την κοπέλα.... :140:
Τη να φάω? Αχώνευτη θα πήγαινε.
Θα έπρεπε να κατεβάσω μια δεξαμενή σόδα μετά αν την έτρωγα :138:




Θα σου πω ποιος φταίει στην πραγματικότητα όμως: ο Τομ Κρουζ που αφού παντρεύτηκε την Κέιτι Χολμς που είχε το ρόλο στο Begins την έχει δεμένη στο υπόγειο με ankle bracelet και της κάνει πειράματα :143:

χαχαχαχα.........:142:
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.688
Μηνύματα
2.869.971
Members
37.945
Νεότερο μέλος
belg1960
Top