Thorens TD160 S MKV πρόβλημα στο μοτέρ ?

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
κατάλαβα τι λες , και όντως μου είχε συμβεί όταν εφερα το vta τέρμα επάνω , αλλά την βρήκα την βίδα και την χαμήλωσα την πλατφόρμα ανύψωσης του βραχίονα . την έκανα να έχει 1 με 1,5 χιλιοστό απόσταση από τον βραχίονα κατεβασμένο . καναδυό φορές στην προσπάθεια να σετάρω με τον προτακτορα είχα ξεχάσει ότι έχω το armlift κατεβασμένο και άφησα την κεφαλή να πέσει πάνω στον προτακτορα (νομίζοντας ότι το armlift είναι σηκωμένο) και αναπήδησε έντονα . μπορεί αυτό να προκάλεσε ρήξη στην ανάρτηση της κεφαλής?
Ειναι πιθανον, αλλα οπως ειπες σε αλλο βραχιονα ειναι ενταξει.Το βαρος αναγνωσης ειναι σιγουρα ενταξει?
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Επειδη αντιλαμβανομαι οτι το vta δεν ειναι σωστο
το vta είναι 2 χιλιοστά κάτω από το ανώτατο όριο ανύψωσης του βραχίονα . όταν το ρύθμιζα με τρόπο που ο βραχίονας να είναι παράλληλος με την επιφάνεια του δίσκου ( όταν η βελόνα ήταν στο αυλάκι ) ή με ελαφριά κλίση προς τα κάτω , η ακίδα είχε αρνητική κλίση , έγερνε προς τα πίσω . έπρεπε να σηκώσω πολύ το vta για να πάρει σωστή θέση η ακίδα και να φτιάξει ο ήχος , όπως το αντιλαμβάνομαι δηλαδή εγώ να μην έχει φουσκωμένα μπάσα με ουρές και θολούρα αλλά ποιο σφιχτά και ποιο στακάτα μπάσα με διαύγεια στις ψηλές
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.322
Το δεξιά αριστερά του βραχίονα τσεκαρε.
Ίσως να θέλει λίγο λάδι; Ξερωγω τι έχει για να γυρνάει, ρουλεμάν;
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Ειναι πιθανον, αλλα οπως ειπες σε αλλο βραχιονα ειναι ενταξει.Το βαρος αναγνωσης ειναι σιγουρα ενταξει?
μόλις έβγαλα φώτο και στο άλλον βραχίονα και ζούμαρα . η κλίση του βραχίονα είναι προς τα κάτω (προς το άκρο της κεφαλής ) και το βάρος ανάγνωσης στα 2 gr . η ακίδα στο σημείο επαφής με την επιφάνεια του δίσκου πάλι δεν είναι σωστή (με αρνητική κλίση ) , αλλά όταν βάζω να γυρνάει ο συγκεκριμένος δίσκος που έχει το ποιο έντονο πρόβλημα (χωρίς ήχο) δεν τραντάζεται η κεφαλή πέρα δώθε ( το πικάπ είναι project primary και έχει ελαφρύ βραχίονα )
[DOUBLEPOST=1562327310][/DOUBLEPOST]
Το δεξιά αριστερά του βραχίονα τσεκαρε.
Ίσως να θέλει λίγο λάδι; Ξερωγω τι έχει για να γυρνάει, ρουλεμάν;
εννοείς αν κινείται δεξιά αριστερά με άνεση όταν τον πιάνω και τον κάνω πέρα δώθε με το χέρι ? δεν ξέρω αν είναι με ρουλεμάν
[DOUBLEPOST=1562327359][/DOUBLEPOST]
Ειναι πιθανον, αλλα οπως ειπες σε αλλο βραχιονα ειναι ενταξει.Το βαρος αναγνωσης ειναι σιγουρα ενταξει?
ναι με ηλεκτρονική ζυγαριά
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.322
εννοείς αν κινείται δεξιά αριστερά με άνεση όταν τον πιάνω και τον κάνω πέρα δώθε με το χέρι
Ακριβώς. Να μη μαγκωνει πουθενά και το αντισκειτινγκ δες. Πρέπει να είναι εντελώς αλοιφή αυτή η κίνηση.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
μόλις έβγαλα φώτο και στο άλλον βραχίονα και ζούμαρα . η κλίση του βραχίονα είναι προς τα κάτω (προς το άκρο της κεφαλής ) και το βάρος ανάγνωσης στα 2 gr . η ακίδα στο σημείο επαφής με την επιφάνεια του δίσκου πάλι δεν είναι σωστή (με αρνητική κλίση ) , αλλά όταν βάζω να γυρνάει ο συγκεκριμένος δίσκος που έχει το ποιο έντονο πρόβλημα (χωρίς ήχο) δεν τραντάζεται η κεφαλή πέρα δώθε ( το πικάπ είναι project primary και έχει ελαφρύ βραχίονα )
Kοιταξε τα ρουλεμαν που λεει ο Κωστας μηπως ειναι σφικτα.Μηδενησε το βαρος της κεφαλης και το anti-skating και σπρωξε πολυ ελαφρα τον βραχιονα προς το κεντρο του δισκου και δες αν κινειται ελευθερα και διανυει αρκετη αποσταση μεχρι να σταματησει.Ιδανικα ο βραχιονας πρεπει να παει μεχρι το τερμα του οριου κινησης του.Δοκιμασε και την κινηση των καθετων ρουλεμαν με μηδεν βαρος αναγνωσης.Και αυτα πρεπει να κινουνται ελευθερα.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Ακριβώς. Να μη μαγκωνει πουθενά και το αντισκειτινγκ δες. Πρέπει να είναι εντελώς αλοιφή αυτή η κίνηση.
άνετος είναι στην κίνηση και δεξιά αριστερά και πάνω κάτω . βαρύς βεβαία σε σχέση με του project που είναι low mass και κάνει την ίδια κίνηση ποιο ανάλαφρα , άλλα δεν κολλάει πουθενά
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Τι σημαίνει βαρύς..?
Σταθεροποίησε το σε οριζόντια θέση με το βαρίδι πίσω και με ελαφρά σπρώξιματακια ρίξε μια από την αρχή του δίσκου προς τα μέσα και μετά άλλο ένα από πάνω προς τα κάτω έτσι όπως αιωρείται...
[DOUBLEPOST=1562328418][/DOUBLEPOST]Αν έχεις την κεφαλή επάνω μη ξεχάσεις να της φορέσεις το προστατευτικό...η να αφαιρεθεί η βελόνα..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.322
Δεν πρέπει να είναι "βαρύς".
Πούπουλο πρέπει να είναι.
Σα να μην υπάρχει καμία απολύτως αντίσταση σε καμία κίνηση.
Σα το μκ2.
Σα το άλλο που έχεις τελοσπαντων.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Kοιταξε τα ρουλεμαν που λεει ο Κωστας μηπως ειναι σφικτα.Μηδενησε το βαρος της κεφαλης και το anti-skating και σπρωξε πολυ ελαφρα τον βραχιονα προς το κεντρο του δισκου και δες αν κινειται ελευθερα και διανυει αρκετη αποσταση μεχρι να σταματησει.Ιδανικα ο βραχιονας πρεπει να παει μεχρι το τερμα του οριου κινησης του.Δοκιμασε και την κινηση των καθετων ρουλεμαν με μηδεν βαρος αναγνωσης.Και αυτα πρεπει να κινουνται ελευθερα.
μηδένισα βάρος και αντισκειτ και έκανα όλες τις κινήσεις . όλα καλά , φτάνει μέχρι το κέντρο και γυρνάει χωρίς να κομπάζει πουθενά . με την ortofon επάνω έτσι? δεν νομίζω ότι έχει νόημα να αλλάξω την κεφαλή και να βάλω αυτήν που έχει πρόβλημα για να τσεκάρω αυτές τις κινήσεις?
[DOUBLEPOST=1562328965][/DOUBLEPOST]
Δεν πρέπει να είναι "βαρύς".
Πούπουλο πρέπει να είναι.
Σα να μην υπάρχει καμία απολύτως αντίσταση σε καμία κίνηση.
Σα το μκ2.
Σα το άλλο που έχεις τελοσπαντων.
με μηδενικό βάρος είναι πούπουπουλο σαν το μκ2 που δεν έχω:)
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
δεν νομίζω ότι έχει νόημα να αλλάξω την κεφαλή και να βάλω αυτήν που έχει πρόβλημα για να τσεκάρω αυτές τις κινήσεις?
Oχι.
[DOUBLEPOST=1562329523][/DOUBLEPOST]
μηδένισα βάρος και αντισκειτ και έκανα όλες τις κινήσεις . όλα καλά , φτάνει μέχρι το κέντρο και γυρνάει χωρίς να κομπάζει πουθενά . με την ortofon επάνω έτσι? δεν νομίζω ότι έχει νόημα να αλλάξω την κεφαλή και να βάλω αυτήν που έχει πρόβλημα για να τσεκάρω αυτές τις κινήσεις?
[DOUBLEPOST=1562328965][/DOUBLEPOST]
με μηδενικό βάρος είναι πούπουπουλο σαν το μκ2 που δεν έχω:)
Ετσι,με τρια...........που :laugh:
[DOUBLEPOST=1562329780][/DOUBLEPOST]
η ακίδα στο σημείο επαφής με την επιφάνεια του δίσκου πάλι δεν είναι σωστή (με αρνητική κλίση )
Αυτο δεν μπορεις να το κρινεις οπτικα χωρις καλη μεγενθυνση διοτι το ελλειπτικο σχημα που δινεται στην ακιδα δεν σημαινει οτι ολοκληρη η ακιδα πρεπει να ειναι συμμετρικα καθετη στην επιφανεια του δισκου.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Oχι.
[DOUBLEPOST=1562329523][/DOUBLEPOST]
Ετσι,με τρια...........που :laugh:
[DOUBLEPOST=1562329780][/DOUBLEPOST]
Αυτο δεν μπορεις να το κρινεις οπτικα χωρις καλη μεγενθυνση διοτι το ελλειπτικο σχημα που δινεται στην ακιδα δεν σημαινει οτι ολοκληρη η ακιδα πρεπει να ειναι συμμετρικα καθετη στην επιφανεια του δισκου.
στην πρώτη φώτο είναι στο project με κλίση του βραχίονα προς τα εμπρός . στην δεύτερη φωτο είναι στο thorens με τον βραχίονα με ελαφριά κλίση προς τα εμπρός . δεν ξέρω αν μπορούν να φανούν με ζουμ και αν βγαίνει κάποιο συπέρασμα
DSC_0238.JPG

DSC_0234.JPG

[DOUBLEPOST=1562331071][/DOUBLEPOST]
στην πρώτη φώτο είναι στο project με κλίση του βραχίονα προς τα εμπρός . στην δεύτερη φωτο είναι στο thorens με τον βραχίονα με ελαφριά κλίση προς τα εμπρός . δεν ξέρω αν μπορούν να φανούν με ζουμ και αν βγαίνει κάποιο συπέρασμα
DSC_0238.JPG

DSC_0234.JPG
οκ μονο στην δευτερη φενεται κατι , αλλα και στη πρωτη το ιδιο ειναι η κλιση που βλεπω εγω ζουμαροντας στη φωτο στο λαπτοπ
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ο μονος τροπος να ξερεις οτι η κεφαλη ειναι παραλληλη με τον δισκο ειναι οταν η κατω πλευρα του κελυφους ειναι παραλληλη με τον δισκο.Μην κρινεις απο το πρασινο πλαστικο αυτης της βελονας η απο τα πλαστικα οποιας βελονας,δεν ειναι τα σημεια που πρεπει να ειναι παραλληλα.Μονο η κατω πλευρα του κελυφους ειναι σιγουρα παραλληλη με τον δισκο.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Ο μονος τροπος να ξερεις οτι η κεφαλη ειναι παραλληλη με τον δισκο ειναι οταν η κατω πλευρα του κελυφους ειναι παραλληλη με τον δισκο.Μην κρινεις απο το πρασινο πλαστικο αυτης της βελονας η απο τα πλαστικα οποιας βελονας,δεν ειναι τα σημεια που πρεπει να ειναι παραλληλα.Μονο η κατω πλευρα του κελυφους ειναι σιγουρα παραλληλη με τον δισκο.
ναι , το καταλαβα αυτο στις προσπαθειες που εκανα , αλλα με τον μεγενθυτικο φακο που εχω δεν φενεται και πολυ καλα γιαυτο στο τελος κατεληξα στις δοκιμες του vta και το πως ακουγεται σε καθε θεση . καμια προταση για το τι να κανω , βαση του οτι μενω Σαμο? να παρω ενα τηλ στον Πετροπουλο που πηρα την audio tecnica να ρωτησω αν μπορω να τους την στειλω να την ελεγξουν ή δεν παιζει? να παρω και μια λουπα για κοσμηματα ? θα βλεπω καλυτερα?
[DOUBLEPOST=1562332583][/DOUBLEPOST]
Ετσι,με τρια...........που :laugh:
:laugh::laugh::laugh: χαχαχαχα τώρα το είδα
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Παιδιά θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για τις συμβουλές και για την βοήθεια σας . Το πρόβλημα λύθηκε . Αφού ξανάκανα όλες τις ρυθμίσεις από την αρχή και βρήκα ότι σε κάποια θέση ο συγχρονισμός ήταν μικρότερος , δοκίμασα να παίξω και με το βάρος της κεφαλής και παρατήρησα ότι ανεβάζοντας το βάρος στο 2.35 (2.20 max.) δεν είχα συγχρονισμό . Παρήγγειλα λοιπόν μια καινούργια βελόνα και το πρόβλημα του συγχρονισμού εξαφανίστηκε . Προφανώς είχα κακομεταχειριστεί πολύ το cantilever της βελόνας . Χάρη στη δική σας παρότρυνση άνοιξα και το πικάπ από κάτω και αλφάδιασα τα ελατήρια . Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας και ελπίζω μελλοντικά να με ανεχτείτε σε οποιαδήποτε άλλη απορία μου .
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Προς ενημέρωση όποιου αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα με το σκαμπανέβασμα του πλατώ να πω ότι μετά από σχεδόν ένα χρόνο βρήκα στο ebay ένα υποπλατώ thorens σε πολύ καλή κατάσταση και αντικατέστησα το δικό μου . Το πρόβλημα λύθηκε , άρα σωστά αναφέρθηκε ότι ήταν πρόβλημα του άξονα .
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.488
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top