Thorens TD160 S MKV πρόβλημα στο μοτέρ ?


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Εκτός από ψυχολογικούς λόγους δεν νομίζω ότι αυτό είναι πρόβλημα ή τουλάχιστο τέτοιο που να είναι ακουστό. Πιο πολύ με ανησυχεί η ανομοιομορφία του idler που καταλήγει σε wow & flutter. Εκεί θα προσπαθούσα να βελτιώσω κάτι. Και ο ιμάντας, δεν παίζει ρόλο αν είναι γνήσιος ή μη. Αν το μέγεθός του είναι ίδιο δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Γιάννης
 


Μηνύματα
103
Reaction score
57
Παιδιά ευχαριστώ πολύ . Αρχικά να πω ότι στο σημείο που είναι τοποθετημένο το πικάπ δεν είναι αλφαδιασμένο το πάτωμα . Με τις πατέντες με τα χαρτονάκια το αλφάδιασα προς το παρόν το πλατό με το λαστιχένιο ματ επάνω . Διαβάζοντας το μάνιουαλ του mk ii super (για το δικό μου δεν βρήκα μάνιουαλ) βλέπω ότι η απόσταση από το κάτω σημείο του πλατό μέχρι το subchassis cover πρέπει να είναι 7-9 mm και σε εμένα είναι 6mm στο μπροστά μέρος , 5mm στο πλάι και 4,5mm στο πίσω . Αν αλφαδιάσω με ρύθμισή των ελατηρίων αυτό θα διορθωθεί?
[DOUBLEPOST=1561635496][/DOUBLEPOST]
Το μέγιστο μέρος του το απορροφά ο ιμάντας.
Κώστα αν υπάρχει πρόβλημα με το wow & flutter που δεν είναι τόσο ευδιάκριτο με το αυτί με ένα στροβοσκοπικό δίσκο θα φανεί ?
[DOUBLEPOST=1561635823][/DOUBLEPOST]
Οδοστρωτήρας...

Ευτυχώς που δεν είπες και "βάλε σποτιφαι".
Αχαχαχαχα , όχι σποτιφάι δεν βάζω , έχω dacάκι και ακούω Flac από το laptop , αλλά στο αναλογικό μου αρέσει και το ψάξιμο του βινυλίου
[DOUBLEPOST=1561635972][/DOUBLEPOST]
Εκτός από ψυχολογικούς λόγους δεν νομίζω ότι αυτό είναι πρόβλημα ή τουλάχιστο τέτοιο που να είναι ακουστό. Πιο πολύ με ανησυχεί η ανομοιομορφία του idler που καταλήγει σε wow & flutter. Εκεί θα προσπαθούσα να βελτιώσω κάτι. Και ο ιμάντας, δεν παίζει ρόλο αν είναι γνήσιος ή μη. Αν το μέγεθός του είναι ίδιο δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Γιάννης
Γιάννη αν υπάρχει πρόβλημα στο wow & flutter , με ποιο τρόπο θα μπορούσε να βελτιωθεί το idler ?
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Μια χαρά είναι το πικαπάκι. Φυσιολογικό και ελάχιστο το σκαμπανέβασμα, σύνηθες φαινόμενο της εποχής, κι ακόμη πιο μετά. Όταν έχεις να τορνάρεις 500 κομμάτια τη μέρα, δεν κοιτάς λεπτομέρειες. Το έβλεπα σε πολλά πικάπ και πραγματικά με ενοχλούσε ως φαινόμενο. Αλλά δεν είναι όλα SL1200MKx, τί να κάνουμε...
Κώστα το σκεφτόμουνα και το sl1200mkii άλλα δεν μου άρεσε στο μάτι , γιαυτό κατέληξα στο Thorens
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605
Κώστα αν υπάρχει πρόβλημα με το wow & flutter που δεν είναι τόσο ευδιάκριτο με το αυτί με ένα στροβοσκοπικό δίσκο θα φανεί ?
Όχι. Αν είναι ακουστό, θα ακούγεται σε μακρόσυρτες νότες πιάνου, αν σου έρχεται κάποιος δίσκος στο μου. Γενικά, σε νότες με σταθερό κράτημα, χωρίς βιμπράτο (και χωρίς τρέμολο).
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605
Κώστα το σκεφτόμουνα και το sl1200mkii άλλα δεν μου άρεσε στο μάτι , γιαυτό κατέληξα στο Thorens
Ύπουλη παγίδα το στροβοσκόπιο. Το βλέπεις να "παίζει" και δεν ακούς τίποτε. Μετά αφήνεις τη μάγισσα να φύγει, και κρατάς την αφήγηση του κομματιού. Καλού - κακού, πετάς και μιαν ευχή, "δε γ.μιέσαι κωλομηχάνημα". Έτσι για το καλό...
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Και ο ιμάντας, δεν παίζει ρόλο αν είναι γνήσιος ή μη. Αν το μέγεθός του είναι ίδιο δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Γιάννης
Θα σοκαριστεις (οχι να εκπλαγεις) ....... απο start-up time, torque , slowing under load, τριβες στον αξονα/πηγαδι,σταθεροτητα στροφων ,αλλαγη στροφων στα μοντελα με μοχλο και τελικα ηχο................... αν οχι τον ιμαντα της thorens, τοτε μονο τον thakker ως δευτερη (και τελευταια) επιλογη.Εχω thorens για 35+ χρονια και ξερω τι σου λεω.Ολοι οι αλλοι ειναι για να γυρνα το πλατω και να το βλεπεις ..........
Ειναι κυριως θεμα ελαστικοτητας και οχι μεγεθους και κατ'επεκταση αντιστασης μεταξυ sub-platter/pulley.
 
Last edited:


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
χαχαχαχα , να ή θα ?
ΜΗΝ :p
[DOUBLEPOST=1561638926][/DOUBLEPOST]
Στο τελευταίο βίντεο γίνεται αντιληπτή η κίνηση πάνω κάτω του εσωτερικού πλατώ, ρε μήπως είναι ελάχιστα στραβός ο άξονας του;; .
Μαλλον αυτο θα ειναι.Οχι τοσο ο αξονας,αλλα το υποπλατω σε σχεση με τον αξονα.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Όχι. Αν είναι ακουστό, θα ακούγεται σε μακρόσυρτες νότες πιάνου, αν σου έρχεται κάποιος δίσκος στο μου. Γενικά, σε νότες με σταθερό κράτημα, χωρίς βιμπράτο (και χωρίς τρέμολο).
το μόνο που μου έρχεται από αυτά που έχω είναι το live του Μικρούτσικου με τη Γαλάνη που είναι μόνο φωνή και πιάνο , θα το ακούσω όλο με ακουστικά να δω αν εντοπίζω κάτι
 

Μηνύματα
85
Reaction score
120
Μήπως, λέω, μήπως σου αρέσει να βασανίζεσαι πολύ (όπως έγώ, δεκαετίες "ψυχασθένειας") :) με τέτοια θέματα, δεν εστιάζεις στην ουσία (απόλαυση) αλλά στις λεπτομέρειες (ψιλοθεματάκια) και τελικά χάνεις τη χαρά? Έχω βρει θεραπεία. Ο χρόνος από μια ηλικία (....) και μετά έχει μεγαλύτερη αξία..!
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Το pulley είναι οκ. O άξονας όμως σίγουρα έχει πάρει λίγο. Παλιότερα μιλώντας με τον γερμανό επιστήμονα του είδους Jaap Pees για τον ίδιο λόγο, μου είχε πει πως μέχρι κάποιο σημείο είναι αποδεκτό το ανεβοκατεβασμα του πλατό (στη περίπτωση που έχει πάρει ο αξονας). Νομίζω μισό χιλιοστό. Μετά υπάρχει θέμα στο ουου φούτερ. Μην σκας ... πολύ μικρό το κακό. Δοκίμασε κάτι, βάλε λίγο ακόμα λάδι στο πηγάδι.
 

Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
το μόνο που μου έρχεται από αυτά που έχω είναι το live του Μικρούτσικου με τη Γαλάνη που είναι μόνο φωνή και πιάνο , θα το ακούσω όλο με ακουστικά να δω αν εντοπίζω κάτι
Αν αυτός παίξει σωστά ... τέλος , όλοι θα είναι σωστοί. Δίσκος αναφοράς για τέτοια τέστ . Welcome.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Μήπως, λέω, μήπως σου αρέσει να βασανίζεσαι πολύ (όπως έγώ, δεκαετίες "ψυχασθένειας") :) με τέτοια θέματα, δεν εστιάζεις στην ουσία (απόλαυση) αλλά στις λεπτομέρειες (ψιλοθεματάκια) και τελικά χάνεις τη χαρά? Έχω βρει θεραπεία. Ο χρόνος από μια ηλικία (....) και μετά έχει μεγαλύτερη αξία..!
Καταλαβαίνω τι λες και έχεις απόλυτο δίκιο . Είναι η άγνοια στα τεχνικά θέματα που με κάνει και αγχώνομαι .
[DOUBLEPOST=1561733812][/DOUBLEPOST]
Το pulley είναι οκ. O άξονας όμως σίγουρα έχει πάρει λίγο. Παλιότερα μιλώντας με τον γερμανό επιστήμονα του είδους Jaap Pees για τον ίδιο λόγο, μου είχε πει πως μέχρι κάποιο σημείο είναι αποδεκτό το ανεβοκατεβασμα του πλατό (στη περίπτωση που έχει πάρει ο αξονας). Νομίζω μισό χιλιοστό. Μετά υπάρχει θέμα στο ουου φούτερ. Μην σκας ... πολύ μικρό το κακό. Δοκίμασε κάτι, βάλε λίγο ακόμα λάδι στο πηγάδι.
Σήμερα έβαλα και τον καινούργιο ιμάντα thakker και δείχνει να μειώθηκε η απόκλιση , τη μέτρησα βάζοντας ένα χαρακάκι και κοιτώντας με μαγενθυτικό φακό , δεν είναι πάνω από μισό χιλιοστό . Αύριο περιμένω στο σπίτι φίλο φίλου με γνώσεις να με βοηθήσει στη ρύθμιση των ελατηρίων και να τσεκάρει και τις υπόλοιπες μετρήσεις . Το παράξενο με τον καινούργιο ιμάντα είναι ότι στο ξεκίνημα τραντάζεται το πλατό για 2-3 δευτερόλεπτα
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Αν αυτός παίξει σωστά ... τέλος , όλοι θα είναι σωστοί. Δίσκος αναφοράς για τέτοια τέστ . Welcome.
Νομίζω θα κάνω καιρό να τον ξανακούσω , τον άκουσα τρεις φορές από χθες :) . Εγώ δεν εντόπισα κάτι αλλά αύριο που θα έρθει και ο άνθρωπος που ξέρει θα μου πει και αυτός
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Το παράξενο με τον καινούργιο ιμάντα είναι ότι στο ξεκίνημα τραντάζεται το πλατό για 2-3 δευτερόλεπτα
Θα στρωσει μετα απο λιγο χρονο χρησης που θα ξεχειλωσει λιγο.
Μεχρι τοτε βαλε του λιγη πουδρα και θα ειναι ενταξει.Μην το τεντωνεις για να χαλαρωσει οπως λενε μερικοι μπορει και να κανεις ζημια.Κανε υπομονη.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Θα στρωσει μετα απο λιγο χρονο χρησης που θα ξεχειλωσει λιγο.
Μεχρι τοτε βαλε του λιγη πουδρα και θα ειναι ενταξει.Μην το τεντωνεις για να χαλαρωσει οπως λενε μερικοι μπορει και να κανεις ζημια.Κανε υπομονη.
Όχι δεν το τέντωσα , κάπου το είχα διαβάσει . Κάπου το είχα διαβάσει , μάλλον στο vinylengine . Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Καταλαβαίνω τι λες και έχεις απόλυτο δίκιο . Είναι η άγνοια στα τεχνικά θέματα που με κάνει και αγχώνομαι .
[DOUBLEPOST=1561733812][/DOUBLEPOST]
Σήμερα έβαλα και τον καινούργιο ιμάντα thakker και δείχνει να μειώθηκε η απόκλιση , τη μέτρησα βάζοντας ένα χαρακάκι και κοιτώντας με μαγενθυτικό φακό , δεν είναι πάνω από μισό χιλιοστό . Αύριο περιμένω στο σπίτι φίλο φίλου με γνώσεις να με βοηθήσει στη ρύθμιση των ελατηρίων και να τσεκάρει και τις υπόλοιπες μετρήσεις . Το παράξενο με τον καινούργιο ιμάντα είναι ότι στο ξεκίνημα τραντάζεται το πλατό για 2-3 δευτερόλεπτα
σκορτσάρει από την αδράνεια του πλατώ μέχρι να πάρει στροφές.. δεν χρειάζεται πούδρα και τέτοια.. πρέπει να του δίνεις με το χέρι να παίρνει δυο στροφές πριν πατήσεις το 'on'.. σε ΟΛΑ τα πικάπ με βαρύ πλατώ είναι καλό να γίνεται αυτό..
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.723
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top