Thorens TD160 S MKV πρόβλημα στο μοτέρ ?

Μηνύματα
103
Reaction score
57
σκορτσάρει από την αδράνεια του πλατώ μέχρι να πάρει στροφές.. δεν χρειάζεται πούδρα και τέτοια.. πρέπει να του δίνεις με το χέρι να παίρνει δυο στροφές πριν πατήσεις το 'on'.. σε ΟΛΑ τα πικάπ με βαρύ πλατώ είναι καλό να γίνεται αυτό..
Έστρωσε κιόλας . Εννοείς να του δίνω δυο στροφές πάντα ή μέχρι να στρώσει ο ιμάντας?
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Έστρωσε κιόλας . Εννοείς να του δίνω δυο στροφές πάντα ή μέχρι να στρώσει ο ιμάντας?
κάθε φορά να το ξεκινάς με το χέρι και μετά να πατάς το on.. δεν στρεσάρεται το μοτέρ έτσι..
 

ika

News
Μηνύματα
13.980
Reaction score
12.966
Ενώ τα DD δεν θέλουνε υποβοήθηση, έχουν αστρεσάριστο μοτέρ.
:drinks:
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Καλημέρα παιδιά , μετά από αρκετές ακροάσεις δίσκων και αρκετούς πειραματισμούς έχω τα ακόλουθα . Σε τρεις δίσκους (Peter Hammill - And C lose As This , Χατζιδάκις - 15 Εσπερινοί , Μικρούτσικος Γαλάνη - Για Πιάνο και Φωνή ) είχα τονική αστάθεια , στιγμιαία (όχι μακρόσυρτα) τρεμουλιάσματα . Παρατηρώντας την συμπεριφορά της βελόνας είδα ότι στα σημεία που ήταν ποιο έντονο το πρόβλημα ( κυρίως σε ψηλές νότες πιάνου ή κιθάρας ) η κεφαλή τρεμούλιαζε δεξιά αριστερά . Θεώρησα ότι έχω flutter ή λόγω του μοτέρ ή λόγω του άξονα . Αλλάζοντας θέση στο vta του βραχίονα βρήκα ένα σημείο που το φαινόμενο ήταν μικρότερο αλλά και πάλι ακουστό . Να σημειώσω ότι ο βραχίονας έχει ενεργό μάζα 17gr και η κεφαλή είναι η AT VM95E https://eu.audio-technica.com/AT-VM95E καινούργια . Σκέφτηκα επίσης ότι μπορεί να μην ταιριάζει η ενδοτικότητα της κεφαλής με το βραχίονα ή να έχω κάνει ζημιά εγώ στο cantilever από τους πολλούς πειραματισμούς ( η αλήθεια είναι ότι έφαγε λίγο ξύλο από άτσαλους χειρισμούς ) και να έχει μαλακώσει η ανάρτηση ( πχ από άγνοια μου καθάρισα μια φορά με υγρό καθαρισμού για βελόνες όλο το cantilever μέχρι το λαστιχάκι που έχει στο πάνω μέρος ) . Χθες το βράδυ έκανα το εξής πείραμα , έβγαλα την κεφαλή από το project primary ( ortofon om10 - Compliance, dynamic, lateral: 25 µm/mN - Cartridge weight 5 gr ) και την έβαλα στο thorens . ΤΟ πρόβλημα εξαφανίστηκε , εντελώς διαφορετική συμπεριφορά . Ο ήχος σταθερός σε όλους τους δίσκους . Σήμερα έβαλα την AT VM95E στο project (χωρίς να το συνδέσω , μόνο να δω πως γυρνάει ) , κανένα πρόβλημα με την κεφαλή . Ποιο είναι ρε παιδιά το συμπέρασμα ? Λάθος ματσάρισμα κεφαλής βραχίονα ? Flutter ? Ή και τα δυο? Τωρα που το θυμήθηκα και στον πρώτο δίσκο των The Smiths οι κιθάρες ακουγότανε σαν ξεκούρδιστες χωρίς η κεφαλή να δείχνει ότι τρεμοπαίζει , τώρα με την ortofon ακούγεται μια χαρά .
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Θεωρητικά η ενδοτικότητα της AT VM95E στους 10Hz είναι περίπου 12 x 10 – 6 cm / dyne επομένως σύμφωνα με https://www.vinylengine.com/cartridge_resonance_evaluator.php?eff_mass=17&submit=Submit ταιριάζει μια χαρά με τον TP 90 αν αυτόν έχει το Thorens όπως μπόρεσα να διακρίνω σε μια από τις φωτογραφίες που ανέβασες, σε αντίθεση με την ortofon om10 η οποία με ενδοτικότητα 25 x 10-6cm/Dyne στους 10Hz ταιριάζει πολύ καλά με βραχίονες χαμηλής μάζας. Πιστεύω κάπου στο σετάρισμα της AT VM95E είναι το πρόβλημα κι όχι στην κεφαλή αφού όπως λες είναι καινούργια.
Επί τη ευκαιρία να πω ότι μπορώ να σου δανείσω υποπλατώ thorens που μου περισσεύει αλλά είναι το πλαστικό με άξονα 10mm για να μπορέσεις να τσεκάρεις αν το πρόβλημα που έχεις οφείλεται στον άξονα του δικού σου, αρκεί βέβαια να καλύψεις τα ταχυδρομικά για Σάμο.
 
Last edited:

Μηνύματα
27.204
Reaction score
25.175
Μια χαρά είναι το πικαπάκι. Φυσιολογικό και ελάχιστο το σκαμπανέβασμα, σύνηθες φαινόμενο της εποχής, κι ακόμη πιο μετά. Όταν έχεις να τορνάρεις 500 κομμάτια τη μέρα, δεν κοιτάς λεπτομέρειες. Το έβλεπα σε πολλά πικάπ και πραγματικά με ενοχλούσε ως φαινόμενο. Αλλά δεν είναι όλα SL1200MKx, τί να κάνουμε...

Εσύ είσαι παλιοχαρακτήρας. :fuckyou:

Μην πληγώνεις τα άλλα παιζάκια με το mkii . Den έχουν όλοι τέτοιο.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Θεωρητικά η ενδοτικότητα της AT VM95E στους 10Hz είναι περίπου 12 x 10 – 6 cm / dyne επομένως σύμφωνα με https://www.vinylengine.com/cartridge_resonance_evaluator.php?eff_mass=17&submit=Submit ταιριάζει μια χαρά με τον TP 90 αν αυτόν έχει το Thorens όπως μπόρεσα να διακρίνω σε μια από τις φωτογραφίες που ανέβασες, σε αντίθεση με την ortofon om10 η οποία με ενδοτικότητα 25 x 10-6cm/Dyne στους 10Hz ταιριάζει καλά με βραχίονες ελαφριάς μάζας. Πιστεύω κάπου στο σετάρισμα της AT VM95E είναι το πρόβλημα κι όχι στην κεφαλή αφού όπως λες είναι καινούργια.
Και εγώ κάπως έτσι την υπολόγισα την ενδοτικότητα της AT VM95E αφού ήταν στα specs 7 στα 100Hz πολλαπλασίασα με 1,5 και με 2 και πήρα το μέσο όρο και χρησιμοποίησα τον ίδιο πίνακα που πόσταρες . Παρατηρώ και μια ελαστικότητα στο cantilever της AT που δεν την έχει η ortofon . Δηλαδή όταν πέφτει η κεφαλή στο φαρδύ αυλάκι πριν το πρώτο κομμάτι τραβάει πολύ προς το κέντρο και κάνει ένα τσακ δυνατούτσικο πριν μπει στο κομμάτι και μπαίνει λίγο παλλόμενη . Τώρα για τις ρυθμίσεις τι να πω , δοκίμασα όλα τα πιθανά vta αλλάζοντας κάθε φορά το βάρος της κεφαλής σε 1,8 - 2 - 2,2 . Μήπως επειδή έπαιζε 5 μέρες με λάθος ρύθμιση βραχίωνα ( χαμηλό vta με ανάποδη κλίση βραχίονα ) μαλάκωσε η ανάρτηση ?
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Δηλαδή όταν πέφτει η κεφαλή στο φαρδύ αυλάκι πριν το πρώτο κομμάτι τραβάει πολύ προς το κέντρο και κάνει ένα τσακ δυνατούτσικο πριν μπει στο κομμάτι και μπαίνει λίγο παλλόμενη .
Υποθέτω ότι δοκίμασες και διαφορετικές τιμές του anti skate.
Όσο για το λάθος VTA για κάμποσο καιρό δε νομίζω ότι είναι ικανό να προκαλέσει βλάβη στην ανάρτηση.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Υποθέτω ότι δοκίμασες και διαφορετικές τιμές του anti skate.
Όσο για το λάθος VTA για κάμποσο καιρό δε νομίζω ότι είναι ικανό να προκαλέσει βλάβη στην ανάρτηση.
Το antiskate το είχα στα ίδια γραμμάρια με την κεφαλή όπως λέει το μάνιουλ στα Thorens που φοράνε τον TP90 και κάποιες φορές δοκίμαζα και με λίγο παραπάνω , 2,3 - 2,5
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Το antiskate το είχα στα ίδια γραμμάρια με την κεφαλή όπως λέει το μάνιουλ στα Thorens που φοράνε τον TP90 και κάποιες φορές δοκίμαζα και με λίγο παραπάνω , 2,3 - 2,5
Από τη στιγμή που δεν έχεις test record το καλύτερο είναι να το ρυθμίσεις με το αφτί, ποιον προτράκτορα χρησιμοποιείς για το σετάρισμα της κεφαλής;
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Από τη στιγμή που δεν έχεις test record το καλύτερο είναι να το ρυθμίσεις με το αφτί, ποιον προτράκτορα χρησιμοποιείς για το σετάρισμα της κεφαλής;
με το αυτί ήταν εντάξει στα τελευταία tracks των δίσκων . με την ortofon που την έχω στο 1,50 gr το antiskate δουλεύει καλά στο 2 και κάτι . προτάκτορα έναν φτηνό δυο σημείων της ortofon https://www.ortofon.com/protractor-p-452 και έναν εκτυπωμένο από το vinylengine για τον TP90 . mistracking είχα λίγο στην μέση του δίσκου , στην αρχή και στο τέλος ήταν πολύ καθαρός ο ήχος
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Είσαι σίγουρος ότι ο εκτυπωμένος του TP 90 έχει βγει σωστός στις διαστάσεις ή είναι ότι να 'ναι;
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Είσαι σίγουρος ότι ο εκτυπωμένος του TP 90 έχει βγει σωστός στις διαστάσεις ή είναι ότι να 'ναι;
190x270 πρέπει να είναι και ζήτημα να χάνω ένα δέκατο του χιλιοστού στο 270 , το 190 είναι ακριβώς
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Παιδεύεσαι άδικα. Κεφαλή ενδοτικότητας 25 cu με βραχίονα 17 γραμμαρίων = no go. Δεν είναι φλάτερ το τρεμούλιασμα. Συντονισμός της κεφαλής είναι. Δε ταιριάζουν όλα με όλα στα πικάπ.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Παιδεύεσαι άδικα. Κεφαλή ενδοτικότητας 25 cu με βραχίονα 17 γραμμαρίων = no go. Δεν είναι φλάτερ το τρεμούλιασμα. Συντονισμός της κεφαλής είναι. Δε ταιριάζουν όλα με όλα στα πικάπ.
Κώστα τον συντονισμό δεν μου τον κάνει με την ortofon που είναι ενδοτικότητας 25 cu , μου τον κάνει με την audio tecnica που έχει
Dynamic Compliance 7 x 10 – 6 cm / dyne (100 Hz) και
Cartridge Weight 6.1g
 




PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
μου τον κάνει με την audio tecnica που έχει
Dynamic Compliance 7 x 10 – 6 cm / dyne (100 Hz) και
Cartridge Weight 6.1g
Επειδη αντιλαμβανομαι οτι το vta δεν ειναι σωστο, και αν η βαση του βραχιονα ειναι πιο ψηλα απο οσο θα ηταν ιδανικο, υπαρχει η πιθανοτητα η πλατφορμα ανυψωσης του βραχιονα (armlift) να ακουμπα στην κατω πλευρα του σωληνα του βραχιονα και να προκαλει αυτη την ασταθεια αλλα επισης επηρεαζει και το βαρος αναγνωσης.Για αυτες τις περιπτωσεις υπαρχει ρυθμιση του υψους της πλατφορμας που αν η υποψια μου ειναι σωστη,τοτε πρεπει να κατεβει λιγο κατω η πλατφορμα.Αυτο γινεται πολυ απλα με μια μικρη βιδα στο πλάι του armlift .Ο συνδιασμος του βραχιονα σου με την VM95 ειναι αψογος οσον αφορα βαρη/ενδοτικοτητα.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Επειδη αντιλαμβανομαι οτι το vta δεν ειναι σωστο, και αν η βαση του βραχιονα ειναι πιο ψηλα απο οσο θα ηταν ιδανικο, υπαρχει η πιθανοτητα η πλατφορμα ανυψωσης του βραχιονα (armlift) να ακουμπα στην κατω πλευρα του σωληνα του βραχιονα και να προκαλει αυτη την ασταθεια αλλα επισης επηρεαζει και το βαρος αναγνωσης.Για αυτες τις περιπτωσεις υπαρχει ρυθμιση του υψους της πλατφορμας που αν η υποψια μου ειναι σωστη,τοτε πρεπει να κατεβει λιγο κατω η πλατφορμα.Αυτο γινεται πολυ απλα με μια μικρη βιδα στο πλάι του armlift .Ο συνδιασμος του βραχιονα σου με την VM95 ειναι αψογος οσον αφορα βαρη/ενδοτικοτητα.
κατάλαβα τι λες , και όντως μου είχε συμβεί όταν εφερα το vta τέρμα επάνω , αλλά την βρήκα την βίδα και την χαμήλωσα την πλατφόρμα ανύψωσης του βραχίονα . την έκανα να έχει 1 με 1,5 χιλιοστό απόσταση από τον βραχίονα κατεβασμένο . καναδυό φορές στην προσπάθεια να σετάρω με τον προτακτορα είχα ξεχάσει ότι έχω το armlift κατεβασμένο και άφησα την κεφαλή να πέσει πάνω στον προτακτορα (νομίζοντας ότι το armlift είναι σηκωμένο) και αναπήδησε έντονα . μπορεί αυτό να προκάλεσε ρήξη στην ανάρτηση της κεφαλής?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.597
Μηνύματα
2.865.386
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top