Tidal

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.685
Ξέχασα να αναφέρω και το εξής. Στην τιμή της HiFi συνδρομής του Tidal, αν το αγοράσεις μέσω Plex, παίρνεις δωρεάν και το Plex Pass, με ό,τι έχει να προσφέρει αυτό.

Το Plex λοιπόν μεταξύ άλλων έχει βγάλει έναν νέο player για μουσική, που είναι συμπαθητικός (Plexamp).
Επίσης, το Plex θεωρητικά προσφέρει τη δυνατότητα να ελέγχεις έναν player (π.χ. τον desktop) μέσα από έναν άλλον (π.χ. του κινητού). Άρα λύνει το πρόβλημα που συζητάμε.

Απλά λέω "θεωρητικά", γιατί το δοκίμασα και ενώ μου δουλεύει για local content, δεν μου δούλεψε για το Tidal. Βάζεις κάτι να παίξει, εμφανίζει έναν loader και κολλάει εκεί.

Θα κάνω κι άλλες δοκιμές, να κάνω update τον server στην τελευταία έκδοση και αν δεν δουλέψει αυτό, θα ανοίξω ένα ticket να δω τι θα μου πουν. Βασικά θέλω να καταλάβω αν δεν το έχουν υλοποιήσει για Tidal ή απλά εμένα δεν μου δουλεύει. Αν ισχύει το δεύτερο, ίσως κάπως το καταφέρω να το κάνω να δουλέψει.

Υ.Γ. Για λόγους πληρότητας, να αναφέρω και τον "αφανή ήρωα", το BubbleUPNP, που μπορεί να καλύψει την ανάγκη που συζητάμε, καθώς έχει integration με το Tidal και μπορεί να στείλει το output σε κάποιον DLNA client, που μπορεί εύκολα να στηθεί στο PC. Απλά το interface του BubbleUPNP είναι ελαφρώς τρισάθλιο, γι'αυτό ψάχνω άλλη λύση.
 




symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.685
Ρουν.
Ναι βρε στρατηγοί, κάτι έχουμε ακούσει για το roon.
Απλά αναζητάμε (εγώ τουλάχιστον) μια λύση που να κοστίζει κατιτίς λιγότερο από 600€.

Δεν φταίω εγώ, ο Κώστας φταίει, που λέει όσα λεφτά έχουμε να τα δίνουμε σε ηχεία και τώρα τα έδωσα και δεν έχω να πάρω ρουν :p

Πέρα από την πλάκα:
- Τοπική συλλογή (άξια λόγου) δεν έχω
- Multi-room δεν έχω/χρειάζομαι
- DSP δεν χρησιμοποιώ, πλην Dirac που ούτως ή άλλως το Roon δεν υποστηρίζει πλέον natively
- Το app/interface και τα features του Tidal συμπαθητικά μου φαίνονται και μέχρι στιγμής με έχουν βολέψει.

Ε, οπότε το να πληρώσω 600€ απλά για να έχω το "Connect", που μεταξύ μας θα έπρεπε να το δίνει ήδη το Tidal και μπορεί εδώ που τα λέμε και αύριο να το δώσει, δεν νομίζω ότι αξίζει.

Καλύτερα μια λύση όπως αυτές που ανέφερα ή το Audirvana που είπε ο dapost.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.410
Reaction score
27.695
Διαπίστωσα ότι στο Android TV Store υπάρχει το Tidal. Έχει δοκιμάσει κανείς αν έχουμε remote από mobile devices;

Εσείς με το Shield το έχετε δει;
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Νομίζω Audirvana είναι η φθνότερη ποιοτική λύση για tidal / qobuz streaming με remote και δυνατότητα dirac ως VST/AU plugin ή μέσω third party VST/AU host.

Πιο κάτω, δεν αξίζει, Πιο πάνω, roon.

Α, τελευταίως εκτιμώ τα πλείστα το upsampling του Audirvana. Ίσως βοηθά στο να δουλεύει καλύτερα το dirac σε ψηλή δειγματοληψεία; Δεν κατέχω.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.410
Reaction score
27.695
Οκ, αλλά όπως βλέπω θέλει ένα μηχάνημα ανοιχτό για να τρέχει το πρόγραμμα, και ένα iPad και το σχετικό app για το remote του Tidal.

Προσωπικά, δεν λέει. Ταλαιπωρία και τσάμπα ρεύμα. Από την άλλη αν ήθελα δικάναλο θα είχα ήδη πάρει το Bluesound. Δεν έχω library οπότε δεν με ενδιαφέρει και το Roon. 2000€ για το Nucleus και 600€ για την άδεια για να έχω απλά remote το Tidal τουλάχιστον γελοίο.

Σε κάθε περίπτωση σε ευχαριστώ. Δεν το ήξερα για το Audirvana.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.410
Reaction score
27.695
Πολυκάναλη μουσική με τι τύπου αρχεία επιθυμείς/σκοπεύεις να ακούσεις;
Σε ποια συσκευή;
Δεν έχω πολλά ούτε θυμάμαι τι αρχεία είναι. Αλλά θα αυξάνονται σιγά σιγά. Και streaming βέβαια.
Όσο είχα Tidal δεν είχε πολυκάναλα για να δω αν στέλνει το HTPC στον Anthem.
Θα με βόλευε να είχα πχ από το κινητό Android το remote στο Shield που να παίζει και τα αρχεία και να streamαρει και από Tidal.
Απλά πράγματα θέλω, γρήγορα και εύκολα. Ξέρω ότι αν είναι πολύπλοκο είναι θέμα χρόνου να τα βαρεθώ και να τα στείλω αδιάβαστα.

Μόλις έγραψα και στο Τidal να μου απαντήσουν πως γίνεται η σύνδεση Android phone > Android TV Box > AV System.
Αν δεν έχουν να φτιάξουν, έτσι απλά.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.931
Δεν υπάρχει ακόμα πολυκάναλο streaming, παρα μόνο στο qubouz, και σε μερικές συσκευές lossy atmos στο Tidal
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.110
Reaction score
124.680
Τοπική συλλογή (άξια λόγου) δεν έχω
Δεν έχω library
Έχετε φίλους όμως, κι ένας σκληρός 8-ης είναι πια αρκετά φτηνός. ;)

Και ένα πακέτο πολυκαναλα σε σκληρό, τόσα που να θες 3-5 χρόνια για να τα πάρεις από μια φορά, θα σε φέρει στο δια ταύτα της αναπαραγωγής, και τότε, η απομακρυσμένη (λόγω κόστους) λύση ρουν, θα είναι μοναδική, ευκαιρία, τζάμπα, ουαου και τέτοια.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.410
Reaction score
27.695
Έχετε φίλους όμως, κι ένας σκληρός 8-ης είναι πια αρκετά φτηνός. ;)

Και ένα πακέτο πολυκαναλα σε σκληρό, τόσα που να θες 3-5 χρόνια για να τα πάρεις από μια φορά, θα σε φέρει στο δια ταύτα της αναπαραγωγής, και τότε, η απομακρυσμένη (λόγω κόστους) λύση ρουν, θα είναι μοναδική, ευκαιρία, τζάμπα, ουαου και τέτοια.
Για πες εσύ που τα έχεις και τα τρία.
Από το Huawei έχεις remote το Τidal στο Shield;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.110
Reaction score
124.680
Δεν κατάλαβες.

Όταν λέω "μουσική ακούμε τώρα", ανοίγω ρουν στο κινητό. Τίποτε άλλο.
Από ρουν παίζω και σκληρό δίσκο και τινταλ.

Όταν λέω "ταινία θα δούμε τώρα", ανοίγω σιλντ.


Οφσάιντ παίζει σποτιφάι από κινητό για μουσική, και οππο για ταινίες ή κάνα SACD - BRD.

Τέλος..

Στο σιλντ άνοιξα μια φορά τινταλ για να δω ταινίες στο τινταλ, συναυλίες κλπ, δηλαδή εικόνα. Το σιλντ είναι εικόνα, και δυστυχώς πολυκάναλο τινταλ, άτμος που δεν υποστηρίζει το ρουν.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.410
Reaction score
27.695
Δεν κατάλαβες.

Όταν λέω "μουσική ακούμε τώρα", ανοίγω ρουν στο κινητό. Τίποτε άλλο.
Από ρουν παίζω και σκληρό δίσκο και τινταλ.

Όταν λέω "ταινία θα δούμε τώρα", ανοίγω σιλντ.


Οφσάιντ παίζει σποτιφάι από κινητό για μουσική, και οππο για ταινίες ή κάνα SACD - BRD.

Τέλος...
Ναι αυτό το έχω καταλάβει.
Παρ' όλα αυτά..
Αυτό που σου λέω γίνεται;
 



Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.141
Reaction score
26.704
2000€ για το Nucleus
Υπάρχει και φθηνότερο μοντέλο:

Εγώ θέλω άλλο να ρωτήσω.
Από πού αγοράζουμε nucleus στην Ελλάδα?
Κάτι ακόμα. Το έχεις ψάξει αν το Άνθεμ είναι Ρουν Ρέντυ?
Αν όχι, τι γίνεται?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.410
Reaction score
27.695
Υπάρχει και φθηνότερο μοντέλο:
Όχι. Το μικρό Nucleus έχει 2000€ και το Plus σχεδόν 3000€. Οι τιμές που βλέπεις είναι σε δολάρια. Καμία σχέση.


Από πού αγοράζουμε nucleus στην Ελλάδα
Έχει η Athens Pro Audio.
Έχει και ο Κεκεμένης ( Melody Club).


Το έχεις ψάξει αν το Άνθεμ είναι Ρουν Ρέντυ?
Δεν έχει.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.364
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top