Tidal

Μηνύματα
343
Reaction score
872
Πλέον υπάρχει app για το tidal και για τις τηλεοράσεις της lg. Το δοκίμασα και παίζει κανονικά.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Ξέρει κάποιος να μου πεί πως γίνεται , τηλεχειρισμός στο τινταλ , δλδ ενω παίζει πχ στο pc να κάνω τηλεχειρισμό από το Iphone.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Ξέρει κάποιος να μου πεί πως γίνεται , τηλεχειρισμός στο τινταλ , δλδ ενω παίζει πχ στο pc να κάνω τηλεχειρισμό από το Iphone.
Δεν γίνεται. Και αυτό είναι το βασικότερο πρόβλημα τους.
Για αυτό λένε συνέχεια για ROON. Γίνεται και με BluOS αλλά θέλει streamer που να υποστηρίζει BluOS. Ένα Bluesound Node 2i πχ ή ενισχυτή NAD που το έχουν προεγκατεστημένο.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Ξέρει κάποιος να μου πεί πως γίνεται , τηλεχειρισμός στο τινταλ , δλδ ενω παίζει πχ στο pc να κάνω τηλεχειρισμό από το Iphone.
εγώ παίζω με volumio σε ένα αρχαίο netbook
και τηλεχειριστήριο του volumio στο κινητό
(ή άνοιγμα της ip του volumio σε οποιοδήποτε browser)

η υποστήριξη tidal στο volumio θέλει πακέτο με 29 ευρώ το χρόνο

τώρα στο pc ίσως μπορούσες να το κάνεις με κάποιο πρόγραμμα σαν remote desktop
ή
με κάποια εφαρμογή που υποστηρίζει tidal και τηλεχειρισμό
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Ξέρει κάποιος να μου πεί πως γίνεται , τηλεχειρισμός στο τινταλ , δλδ ενω παίζει πχ στο pc να κάνω τηλεχειρισμό από το Iphone.
Δεν γινεται,μονο με τις παρακατω συσκευες γινεται


δοκιμασε με μια application οπως η bubble upnp,απο εκει ισως γινεται.
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Το έχω σε τάμπλετ και πισι , το τάμπλετ είναι το lenovo cm 10 κάτι τέτοιο , αλλά αναγκαστικά πρέπει να συνδέεται με usb και μετά με usb to coaxial adaptor , που έχω , με ενα καλώδιο 6μετρο coaxial αλλά δεν είναι και ότι πιο εύχρηστο.
Άμα λέω εγώ να βάλετε daphile... Δεν με ακούτε. :p
Ναι και συ όλα τα πανεύκολα μας λες.
 

Μηνύματα
343
Reaction score
872
Το έχω σε τάμπλετ και πισι , το τάμπλετ είναι το lenovo cm 10 κάτι τέτοιο , αλλά αναγκαστικά πρέπει να συνδέεται με usb και μετά με usb to coaxial adaptor , που έχω , με ενα καλώδιο 6μετρο coaxial αλλά δεν είναι και ότι πιο εύχρηστο.

Ναι και συ όλα τα πανεύκολα μας λες.
Με ένα τέτοιο https://ihodomi.com/gr/categories/ifi-zen-blue.html
θα υπάρχει μεγάλη διαφορά;
Λέει για ασύρματη μετάδοση σε ποιότητα cd.
 




Μηνύματα
301
Reaction score
117
Τον barcou ρωτάω στο ερώτημα του.

Αν υπάρχει dac με το καλώδιο usb και ένα Otg σαν το επισυναπτόμενο μπορείς να κατεβάσεις το tidal στο κινητό σου, και να συνδέσεις το καλώδιο usb με το Otg και να παίξεις tidal...
Βέβαια δεν είναι και η ιδανική λύση, αλλά για να ακούσεις και για να πάρεις μια πρώτη γεύση πως παίζει το tidal είναι μια πρόταση.
Το κινητό γίνεται οθόνη με volume το οποίο έχεις στο foul.
Από το ενισχυτή σου ρυθμίζεις το volume.
Αν έχει απαντηθεί το ερώτημα με κάτι παρόμοιο - σχετικό sorry...
 

Attachments


Μηνύματα
301
Reaction score
117
Συνέχεια...
Η λειτουργία είναι ως εξής :
Το Otg είναι αντάπτορας mini usb και κουμπώνει εκεί που φορτίζουμε το κινητό και από την άλλη του πλευρά usb εκεί που θα κουμπώσει η usb που πάει στο dac.
Το smartphone μας γίνεται υπολογιστής...
Καθόμαστε στην θέση ακρόασης... (πιθανόν να χρειαστεί και μια προέκταση usb) και απολαμβάνουμε Tidal...Οικονομικά...
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Aυτό που προτείνει ο mmosch είναι μια λύση, αρκεί να έχει κάποιος κινητό ή (καλύτερα, αλλά και πιο σπάνιο) ταμπλέτα με δυνατότητα otg και dac με ξεχωριστη τροφοδοσία και όχι από την usb (γιατί τότε η μπαταρία του κινητού θα αδειάζει γρήγορα). Σε περίπτωση που υπάρχει μόνο κινητό, έχουμε το μειονέκτημα ότι δεσμεύουμε το κινητό μας, ενώ ταμπλέτα με otg, μόνο με πάνω από 200-250 ευρώ. Και πάλι όμως, δεν λύθηκε το βασικό πρόβλημα, ο χειρισμός του tidal από απόσταση (γιατί προφανώς δεν συζητάμε για μεγάλα μήκη καλωδίων usb, coaxial κλπ). Άρα καταλήγουμε ότι η αγορά μιας dedicated συσκευής ,είναι καλύτερη επιλογή. Αν τώρα έχουμε ένα πολύ κάλο dac, χρησιμοποιούμε την συσκευή σαν digital transport, αν όχι, παίρνουμε σήμα από τις αναλογικές εξόδους.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Πραγματικά απορώ γιατί ασχολείται ο κόσμος με όλες αυτές τις λύσεις via Lamia. Προσωπικά και σε 650 μέρες καραντίνα να ήμουν ούτε καν θα το είχα σαν επιλογή. Αν ήθελα 2ch 1000 φορές να δώσω ένα 500αρικο να πάρω ένα Node 2i να τελειώνω. Άσε το πόσες άλλες επιλογές θα είχα με το Node.

Περί ορέξεως όμως....
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Ξέρει κάποιος να μου πεί πως γίνεται , τηλεχειρισμός στο τινταλ , δλδ ενω παίζει πχ στο pc να κάνω τηλεχειρισμό από το Iphone.
Δεν έχω μεγάλη εμπειρία με αυτά τα iPhone πώς τα λέτε, αλλά μια λύση με AirPlay δεν θα μπορούσε να δουλέψει;

Δες το ποστ μου στην προηγούμενη σελίδα και ειδικά την τρίτη λύση. Το software που αναφέρω (AirServer) είναι πολύ φθηνό και έχει και trial για να το δοκιμάσεις. Νομίζω θα ήταν καλή λύση.
 



Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.109
Reaction score
30.056
Εγώ εξακολουθώ να έχω το τιμημένο Squeezebox touch, μια χαρά υποστήριξη Tidal, και χειρισμός από το κινητό με το app που έχω για έλεγχο του Squeezebox. Απλά πράγματα, απλούστερα δεν γίνονται.
Ψέματα. Θα γίνονταν απλούστερα, εάν μπορούσα από το ίδιο app να φτιάξω playlists. Αυτό το κάνω χωριστά, από το ίδιο το app του Tidal, από οπουδήποτε (pc ή κινητό).

Βασικά για να ακούσω μουσική, σηκώνω μόνο έναν διακόπτη: τον διακόπτη του σταθεροποιημένου τροφοδοτικού που έχω για το Squeezebox. Αυτό ανοίγει σε μερικά δεύτερα, επιλέγω τραγούδι από το τάμπλετ ή το κινητό μου, και το σήμα στην είσοδο ενεργοποιεί τους Fusion οπότε έχω ήχο. Το μόνο που πρέπει να ξαναρυθμίσω είναι η default ένταση που ξεκινάνε, που παραείναι χαμηλή, για να μην απλώνω το χέρι στο τηλεκοντρόλ των ενισχυτών.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Με την ίδια λογική και εγώ ενα διακόπτη σηκώνω , αυτόν του voltage regulator, και ανάβουν όλα , αλλά μετά θα πρέπει να μπώ στο tidal από το τάμπλετ και να επιλέξω τι θέλω να ακούσω.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.162
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top