Toποθετηση 2 sub στο χώρο

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Καλησπέρα παιδιά με αγοράζοντας 2 Σάμπ Μονολίθ 15 έκανα κάποιες μετρήσεις η μία με το Σάμπ το ένα αριστερα μπροστά σε απόσταση 80 εκατοστά Άπτον τοιχο και το πίσω δεξια να κοιτάει το αριστερό ντουβαρι η άλλη μέτρηση και τα 2 γουφερ πίσω να κοιτάνε αντικριστά το ένα το άλλο στις γωνιες θέλω να σας δείξω κάποιες μετρήσεις που έκανα να μου πείτε ποια είναι καλύτερη αλλά κυρίως τι πρέπει να κάνω για να πάρω μέγιστα αποτελέσματα να φανταστώ χρειάζεται rew κάτι που δεν ξέρω να χρησιμοποιώ τα μέτρα του δωματίου είναι 5 επί 3.30 και έχω φέρει την θέση ακρόασης 1 μέτρο μπροστά Άπτον πίσω τοίχο αφού λύσουμε το θέμα με τα γουφερ θα ήθελα να συζητήσουμε και λίγο το θέμα με την καμπύλη του harman μιας και το deq κάνει τον ήχο πολύ πριμαρισμενο αλλά έχει καλύτερα μπάσα απτό χαρμάν θα ήθελα την άποψη σας ευχαριστώ
 

Attachments


Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Γιατι 80 εκατοστα απο τον τοιχο?
Αν δεν ξερεις να χρησημοποιεις το REW αλλα εχεις μετρητικο μικροφωνο τοτε ζητα βοηθεια να μαθεις να το δουλευεις.
Αν δεν εχεις ουτε μικροφωνο ουτε ξερεις να παιρνεις μετρησεις καλυτερα φωναξε εναν επαγγελματια που εχει και εχει και την εμπειρια να στα ρυθμισει γιατι εξ αποστασεως και χωρις σωστες και ευδιακριτες μετρησεις ειναι σχεδον αδυνατον να γινει δουλεια.
Τωρα ειδα οτι εισαι Εδεσσα οποτε λιγακι δυσκολο να φερεις επαγγελματια.
Τραβηξε φωτογραφιες τον χωρο γυρω γυρω, κατοψη με διαστασεις και μαθε το REW
 
Last edited:

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Γιατι 80 εκατοστα απο τον τοιχο?
Αν δεν ξερεις να χρησημοποιεις το REW αλλα εχεις μετρητικο μικροφωνο τοτε ζητα βοηθεια να μαθεις να το δουλευεις.
Αν δεν εχεις ουτε μικροφωνο ουτε ξερεις να παιρνεις μετρησεις καλυτερα φωναξε εναν επαγγελματια που εχει και εχει και την εμπειρια να στα ρυθμισει γιατι εξ αποστασεως και χωρις σωστες και ευδιακριτες μετρησεις ειναι σχεδον αδυνατον να γινει δουλεια.
Τωρα ειδα οτι εισαι Εδεσσα οποτε λιγακι δυσκολο να φερεις επαγγελματια.
Τραβηξε φωτογραφιες τον χωρο γυρω γυρω, κατοψη με διαστασεις και μαθε το REW
Έλα παλικάρι μου δεν έχω καν καλό υπολογιστή φαντάζομαι θα θέλει και ραμ καλή για να τρέξεις το μικρόφωνο επίσης ο υπολογιστής μου δεν βγάζει hdmi να περνάει και ο ήχος μαζί δεν ξέρω αν χρειάζεται σε αυτό αλλά βγάζει οπτική ίνα αν βοήθαει σκεφτόμουν να πάρω μικρόφωνο έχω δει κάποια βίντεο Γιουτιουμπ άλλα με το να σεταρεις μόνο το μικρόφωνο είναι μανίκι κατέβασε drivers αρχεία ήχου και τα σχετικά έχω πεθάνει να κάνω μετρήσεις με το οντισι και επίσης το dynamic eq πολύ μάπα πριμαρισμενος ο ήχος πολύ έβαλα το curve του χαρμάν και λίγο έστρωσε καλύτερα αλλά τα μπάσα μάπα δηλαδή ειναι ποιο σφιχτά με το dynamic eq χωρίς κανενα curve μπορεί κάποιος από δω να με βοηθήσει με το rew έχεις κάποιο γνωστό και αν λάχει και είναι τόσο γνωστής η και καλιμπρατορας θα τον πληρώσω αναγκαστικά αλλά να το πάμε βήμα βήμα θα βγάλω και φωτό ενόειτε λες είναι καλή ιδέα αυτή??
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Παιδιά στέλνω αυτές τις φωτό έχω κάνει 2 απόπειρες η μία ήταν με τα 2 μπάσα όπως βλέπετε πίσω μαζί και η άλλη το ένα σάμπ πίσω όπως το βλέπετε το δεξί και το αριστερό Σάμπ μπροστά η αλήθεια είναι ότι με το Σάμπ μπροστά είναι λίγο καλύτερα αλλά έχετε να μου προτείνετε το οτιδήποτε για καλύτερο ήχο ακόμα και τοποθέτηση κτλπ να πω επίσης ότι με τα μπάσα πίσω δημιουργείτε ένα στάσιμο εκεί στα 50 Χέρτζ και αυτό που ακούω είναι ένα μπούκωμα που δεν σκάει σχεδόν ποτέ σαν να μην μπορούμε να ανασασουν τα σαμπ τι μπορούμε να κάνουμε σαυτη την περίπτωση ελπίζω να υπάρχει κάποιος να βοηθήσει σας ευχαριστώ!!!!
Ν
Παιδιά στέλνω αυτές τις φωτό έχω κάνει 2 απόπειρες η μία ήταν με τα 2 μπάσα όπως βλέπετε πίσω μαζί και η άλλη το ένα σάμπ πίσω όπως το βλέπετε το δεξί και το αριστερό Σάμπ μπροστά η αλήθεια είναι ότι με το Σάμπ μπροστά είναι λίγο καλύτερα αλλά έχετε να μου προτείνετε το οτιδήποτε για καλύτερο ήχο ακόμα και τοποθέτηση κτλπ να πω επίσης ότι με τα μπάσα πίσω δημιουργείτε ένα στάσιμο εκεί στα 50 Χέρτζ και αυτό που ακούω είναι ένα μπούκωμα που δεν σκάει σχεδόν ποτέ σαν να μην μπορούμε να ανασασουν τα σαμπ τι μπορούμε να κάνουμε σαυτη την περίπτωση ελπίζω να υπάρχει κάποιος να βοηθήσει σας ευχαριστώ!!!!
Να πω πάλι ότι οι διαστάσεις είναι 5 επί 3.30 επί 2.90 ύφος... Ευχαριστώ και πάλι
 

Attachments


Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Παιδιά στέλνω αυτές τις φωτό έχω κάνει 2 απόπειρες η μία ήταν με τα 2 μπάσα όπως βλέπετε πίσω μαζί και η άλλη το ένα σάμπ πίσω όπως το βλέπετε το δεξί και το αριστερό Σάμπ μπροστά η αλήθεια είναι ότι με το Σάμπ μπροστά είναι λίγο καλύτερα αλλά έχετε να μου προτείνετε το οτιδήποτε για καλύτερο ήχο ακόμα και τοποθέτηση κτλπ να πω επίσης ότι με τα μπάσα πίσω δημιουργείτε ένα στάσιμο εκεί στα 50 Χέρτζ και αυτό που ακούω είναι ένα μπούκωμα που δεν σκάει σχεδόν ποτέ σαν να μην μπορούμε να ανασασουν τα σαμπ τι μπορούμε να κάνουμε σαυτη την περίπτωση ελπίζω να υπάρχει κάποιος να βοηθήσει σας ευχαριστώ!!!!
Ν

Να πω πάλι ότι οι διαστάσεις είναι 5 επί 3.30 επί 2.90 ύφος... Ευχαριστώ και πάλι
Ας τα παρουμε ενα ενα.
Κατ αρχην κατα τη γνωμη μου τα 15" sub δεν ηταν πολυ σοφη επιλογη μια που ουτε ο χωρος σου ειναι τοσο μεγαλος που να θελει 4 15" ουτε ειναι ενας ευκολος χωρος που θα μπορεις να αποφυγεις τα 4 sub.
4 Χ 10" η το πολυ 4 μικρα 12" θα ηταν η δικη μου επιλογη ωστε να μπορω να τα τοποθετησω οπου πρεπει και οχι οπου χωρανε.
Το room simulation στο REW μου δειχνει ενα εντονο στασιμο στα 59Hz (+ τις αρμονικες στα 118, και 236Ηz) το οποιο αντιστοιχει στο υψος του δωματιου.
Αυτο θα φυγει μονο με eq και room treatment η με σηκωμα των sub σε υψος. Το κενο που δημιουργειται αναμεσα στο συνθετο και τους πλαινους τοιχους θα μπορουσε να αναλαβει καποιος επαγγελματιας να σου φτιαξει δυο custom Helmholtz μπασοπαγιδες συντονισμενες στα 59Hz και επιπλεον να τοποθετηθουν ηχοαποροφητικα πανελ μεγαλου παχους στην οροφη.
Στο room simulation δειχνει οτι με τοποθετηση των sub στο μεσον του υψους του τοιχου (δλδ στο 1.45μ) εξαφανιζεται το peak στα 59Hz. Βεβαια αυτη δεν ειναι μια τοποθετηση που θα μπορουσε να γινει σε εναν οικιακο χωρο απλα το αναφερω εγκυκλοπαιδικα.
Επισης να προσθεσω οτι το peak αυτο ειναι στα 59Hz στην θεωρια αλλα στην πραξη μπορει να βρισκεται αρκετα Hz πιο πανω η πιο κατω αναλογα με τα υλικα κατασκευης του σπιτιου και την πιθανη επιδραση απο ανοιγματα του χωρου η ακομα και απο τα επιπλα του χωρου.
Αν προχωρησεις σε κατασκευη helmholtz resonator θα πρεπει να γινει πρωτα μετρηση με μικροφωνο ωστε να επιβεβαιωθει η θεωρια.

Μετα εχουμε την διαρυθμιση του χωρου που πιστευω μπορει να βελτιωθει αρκετα χωρις να αλλαξει τελειως.
Σου παραθετω ενα σχεδιο πως θα μπορουσε να ειναι.
Screenshot_65.png
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Και εδω μαζι με τα ηχεια (σε 7.2 διαταξη), δυο helmholtz resonators δεξια και αριστερα του συνθετου και 4 πανελ στους πλαινους και πισω τοιχους (που στο σχεδιο φαινονται σαν να ειναι μεσα στον τοιχο. Τα εβαλα εκει για να ξεχωριζουν)
Screenshot_67.png
 

Attachments



Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Το σαμπ είναι καλύτερα εκεί δίπλα στον καναπέ και όχι πίσω αριστερά στο πίσω κανάλι?
Bασικα το simulation στο REW εδινε την καλυτερη αποκριση και με τα δυο sub εμπρος αλλα αυτο το ειδα μετα που ανεβασα την φωτογραφια η οποια ετσι κι αλλιως οσον αφορα τα sub ηταν ενδεικτικη. Ομως ουτε το simulation του REW μπορουμε να παρουμε τοις μετρητοις χωρις δοκιμη.

Περα απο αυτο μονη τοποθετηση που εδεινε ακομα πιο ομαλη αποκριση ηταν με τα sub σηκωμενα στο 1.45μ οπου εξαφανιζοταν το peak στα 59Hz

Ακυρο. Τελευταια φορα ειχα κανει προσομοιωση με αρκετη αποσβεση σε ολο το δωματιο και ειχε κρατησει αυτη την ρυθμιση. Χωρις αποσβεση (με πανελ) εμφανιζονται και αλλα peaks και dips και η αποκριση μεταβαλεται αρκετα και η καλυτερη αποκριση ειναι μαλλον με το δευτερο sub στην πισω γωνια.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Παντως με 4 sub, και ρυθμιση των delays βελτιωνεται πολυ η αποκριση. το θεμα ειναι που θα μπουν 4 απο αυτα τα θηρια σε αυτο το δωματιο?
Ενω 4 JL Audio E110 (η D110 η E112 αναλογα το μπατζετ) η 4 SVS SB3000 (η παλι εναλλακτικα 4 SB2000 Pro) θα χωραγαν ανετα χωρις να πνιγουν το χωρο.

Ενταξει καλα τα Monolith αλλα στο σωστο χωρο, οχι σε δωματιο 15τμ που δεν ειναι καν dedicated.
 
Last edited:

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Παντως με 4 sub, και ρυθμιση των delays βελτιωνεται πολυ η αποκριση. το θεμα ειναι που θα μπουν 4 απο αυτα τα θηρια σε αυτο το δωματιο?
Ενω 4 JL Audio E110 (η D110 η E112 αναλογα το μπατζετ) η 4 SVS SB3000 (η παλι εναλλακτικα 4 SB2000 Pro) θα χωραγαν ανετα χωρις να πνιγουν το χωρο.

Ενταξει καλα τα Monolith αλλα στο σωστο χωρο, οχι σε δωματιο 15τμ που δεν ειναι καν dedicated.
Αδερφούλη ειλικρινά μένω έκπληκτος και χαρούμενος μόνο και μόνο για την βοήθεια και την γνώση που έχεις έχω πάθει μεγάλη πλάκα κοίτα το στάσιμο εκεί στα 50 Χέρτζ είναι με τα μπάσα και τα 2 πίσω ενώ με το ένα πίσω γωνία και το άλλο μπροστά έχω αυτό το αποτέλεσμα
Αδερφούλη ειλικρινά μένω έκπληκτος και χαρούμενος μόνο και μόνο για την βοήθεια και την γνώση που έχεις έχω πάθει μεγάλη πλάκα κοίτα το στάσιμο εκεί στα 50 Χέρτζ είναι με τα μπάσα και τα 2 πίσω ενώ με το ένα πίσω γωνία και το άλλο μπροστά έχω αυτό το αποτέλεσμα
Έχω μια αποθήκη τέλος πάντων κάτω στο υπόγειο που θέλει πολύ δουλειά αλλά έχει ύψος το ταβάνι 2.09 μέτρα με ίδια μέτρα δωματίου 5 επί 3.30 περίμενα να μαζέψω τα ηχεία και μετά να δω τι θα κάνω λες αξίζει να επενδύσω εκεί κάτω με τόσο χαμηλό ταβάνι η τα στάσιμα θα πάνε σύννεφο?.? Επίσης μιας και το ξεκινήσαμε πόσο κοστίζει ένα hone THEATRE ας πούμε καλό με απορρόφηση κτλπ μόνο για τον χώρο δηλαδή και καλιμπρεισον? Ας πούμε ότι τα ηχεία τα έχω...
Αδερφούλη ειλικρινά μένω έκπληκτος και χαρούμενος μόνο και μόνο για την βοήθεια και την γνώση που έχεις έχω πάθει μεγάλη πλάκα κοίτα το στάσιμο εκεί στα 50 Χέρτζ είναι με τα μπάσα και τα 2 πίσω ενώ με το ένα πίσω γωνία και το άλλο μπροστά έχω αυτό το αποτέλεσμα

Έχω μια αποθήκη τέλος πάντων κάτω στο υπόγειο που θέλει πολύ δουλειά αλλά έχει ύψος το ταβάνι 2.09 μέτρα με ίδια μέτρα δωματίου 5 επί 3.30 περίμενα να μαζέψω τα ηχεία και μετά να δω τι θα κάνω λες αξίζει να επενδύσω εκεί κάτω με τόσο χαμηλό ταβάνι η τα στάσιμα θα πάνε σύννεφο?.? Επίσης μιας και το ξεκινήσαμε πόσο κοστίζει ένα hone THEATRE ας πούμε καλό με απορρόφηση κτλπ μόνο για τον χώρο δηλαδή και καλιμπρεισον? Ας πούμε ότι τα ηχεία τα έχω...
Και να σου πω την αλήθεια και γω το μετάνιωσα λίγο που πήρα 15ιντσα ίσως να ήταν καλά όπως είπες 4 10ιντσα βέβαια καθόλου απίθανο στο μέλλον να πάρω αλλά 2 15 ιντσα και στον χώρο να βλέπαμε πως θα τα βάζαμε η αν πήγαινα ακόμα και κάτω αλλά στην παρούσα φάση πως μου προτείνεις να τα τοποθετήσω??? Ένα μπροστά ένα πίσω και πως ακριβώς
 

Attachments


Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Αδερφούλη ειλικρινά μένω έκπληκτος και χαρούμενος μόνο και μόνο για την βοήθεια και την γνώση που έχεις έχω πάθει μεγάλη πλάκα κοίτα το στάσιμο εκεί στα 50 Χέρτζ είναι με τα μπάσα και τα 2 πίσω ενώ με το ένα πίσω γωνία και το άλλο μπροστά έχω αυτό το αποτέλεσμα
Φιλε μου δυστυχως αυτη η μετρηση δεν ξερω ουτε με τι ειναι ουτε ειναι ευδιακριτο τι δειχνει και δεν μπορω να την λαβω υποψην.
Και μην νομιζεις οτι ειμαι κανενας εξπερ. Το ιδανικο θα ηταν να μπορεσεις να φερεις εναν επαγγελματια να μετρησει και να σου πει τι πρεπει να κανεις.
Διαφορετικα, θα πρεπει να ριξεις πολυ διαβασμα, να παρεις ενα UMIK-1, να κατεβασεις το REW και κατοπιν σιγα σιγα με καθοδηγηση να βρεις ακρη.
Για την ωρα, δοκιμασε και με τα δυο sub εμπρος, διπλα στα ηχεια. Η προσομοιωση δειχνει καλυτερη συμπεριφορα και με τα δυο εμπρος η ενα εμπρος και ενα πισω διαγωνια.
Αλλα για σιγουρια θα πρεπει να κανεις δοκιμη, οι προσομοιωσεις ειναι απλα ενας μπουσουλας.
 
Last edited:

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Αδερφούλη ειλικρινά μένω έκπληκτος και χαρούμενος μόνο και μόνο για την βοήθεια και την γνώση που έχεις έχω πάθει μεγάλη πλάκα κοίτα το στάσιμο εκεί στα 50 Χέρτζ είναι με τα μπάσα και τα 2 πίσω ενώ με το ένα πίσω γωνία και το άλλο μπροστά έχω αυτό το αποτέλεσμα

Έχω μια αποθήκη τέλος πάντων κάτω στο υπόγειο που θέλει πολύ δουλειά αλλά έχει ύψος το ταβάνι 2.09 μέτρα με ίδια μέτρα δωματίου 5 επί 3.30 περίμενα να μαζέψω τα ηχεία και μετά να δω τι θα κάνω λες αξίζει να επενδύσω εκεί κάτω με τόσο χαμηλό ταβάνι η τα στάσιμα θα πάνε σύννεφο?.? Επίσης μιας και το ξεκινήσαμε πόσο κοστίζει ένα hone THEATRE ας πούμε καλό με απορρόφηση κτλπ μόνο για τον χώρο δηλαδή και καλιμπρεισον? Ας πούμε ότι τα ηχεία τα έχω...

Και να σου πω την αλήθεια και γω το μετάνιωσα λίγο που πήρα 15ιντσα ίσως να ήταν καλά όπως είπες 4 10ιντσα βέβαια καθόλου απίθανο στο μέλλον να πάρω αλλά 2 15 ιντσα και στον χώρο να βλέπαμε πως θα τα βάζαμε η αν πήγαινα ακόμα και κάτω αλλά στην παρούσα φάση πως μου προτείνεις να τα τοποθετήσω??? Ένα μπροστά ένα πίσω και πως ακριβώς
Τι άποψη έχεις επίσης για κάποιο house curve στα μπάσα η και στα ηχεία?? Γιατί το dynamic eq είναι τελείως μάπα πολύ πριμαρισμενος ο ήχος κυριολεκτικά
Φιλε μου δυστυχως αυτη η μετρηση δεν ξερω ουτε με τι ειναι ουτε ειναι ευδιακριτο τι δειχνει και δεν μπορω να την λαβω υποψην.
Και μην νομιζεις οτι ειμαι κανενας εξπερ. Το ιδανικο θα ηταν να μπορεσεις να φερεις εναν επαγγελματια να μετρησει και να σου πει τι πρεπει να κανεις.
Διαφορετικα, θα πρεπει να ριξεις πολυ διαβασμα, να παρεις ενα UMIK-1, να κατεβασεις το REW και κατοπιν σιγα σιγα με καθοδηγηση να βρεις ακρη.
Με το όντισι είναι αγόρινα αλλά όπως λες θέλει rew Θεσσαλονίκη δεν ξέρω αν έχει κανένα καλιμπρατορα γιατί όλοι πχιααα Αθήνα είναι τι θα γίνει δηλαδή Θεσσαλονίκη κάνεις??
Φιλε μου δυστυχως αυτη η μετρηση δεν ξερω ουτε με τι ειναι ουτε ειναι ευδιακριτο τι δειχνει και δεν μπορω να την λαβω υποψην.
Και μην νομιζεις οτι ειμαι κανενας εξπερ. Το ιδανικο θα ηταν να μπορεσεις να φερεις εναν επαγγελματια να μετρησει και να σου πει τι πρεπει να κανεις.
Διαφορετικα, θα πρεπει να ριξεις πολυ διαβασμα, να παρεις ενα UMIK-1, να κατεβασεις το REW και κατοπιν σιγα σιγα με καθοδηγηση να βρεις ακρη.
Για την ωρα, δοκιμασε και με τα δυο sub εμπρος, διπλα στα ηχεια. Η προσομοιωση δειχνει καλυτερη συμπεριφορα και με τα δυο εμπρος η ενα εμπρος και ενα πισω διαγωνια.
Δοκίμασα και τα 2 μπροστά μάπα έπαιζαν αλλά δεν ξέρω μήπως το ένα ήθελε ανάποδη φάση πάντως με το 1 μπροστά και το άλλο πίσω όντως έπαιζαν καλύτερα
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Έχω μια αποθήκη τέλος πάντων κάτω στο υπόγειο που θέλει πολύ δουλειά αλλά έχει ύψος το ταβάνι 2.09 μέτρα με ίδια μέτρα δωματίου 5 επί 3.30 περίμενα να μαζέψω τα ηχεία και μετά να δω τι θα κάνω λες αξίζει να επενδύσω εκεί κάτω με τόσο χαμηλό ταβάνι η τα στάσιμα θα πάνε σύννεφο?.? Επίσης μιας και το ξεκινήσαμε πόσο κοστίζει ένα hone THEATRE ας πούμε καλό με απορρόφηση κτλπ μόνο για τον χώρο δηλαδή και καλιμπρεισον? Ας πούμε ότι τα ηχεία τα έχω...
Mε υψος 2.09 ξεχασε το. Μεινε εκει που εισαι και επενδυσε σε room treatment. Η διαφορα θα ειναι πολυ μεγαλη.
Δες το νημα "Το Πειραμα". Ειναι ακριβως αυτο που πρεπει να κανεις.
Τι άποψη έχεις επίσης για κάποιο house curve στα μπάσα η και στα ηχεία?? Γιατί το dynamic eq είναι τελείως μάπα πολύ πριμαρισμενος ο ήχος κυριολεκτικά
Αν εξαιρεσεις το Dirac κανενα συστημα καλιμπραρισματος δεν δινει καλα αποτελεσματα χωρις να το πειραξεις.
Δοκίμασα και τα 2 μπροστά μάπα έπαιζαν αλλά δεν ξέρω μήπως το ένα ήθελε ανάποδη φάση πάντως με το 1 μπροστά και το άλλο πίσω όντως έπαιζαν καλύτερα
Σπανια βγαινει συμπερασμα με μια απλη αλλαγη τοποθετησης. Συνηθως χρειαζεται και λιγο παιξιμο σε καθε αλλαγη τοσο σε φαση, οσο και σε delay και gain. Απλα χωρις μετρησεις και χωρις εμπειρια ειναι πολυ χαοτικη κατασταση.
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Mε υψος 2.09 ξεχασε το. Μεινε εκει που εισαι και επενδυσε σε room treatment. Η διαφορα θα ειναι πολυ μεγαλη.
Δες το νημα "Το Πειραμα". Ειναι ακριβως αυτο που πρεπει να κανεις.

Αν εξαιρεσεις το Dirac κανενα συστημα καλιμπραρισματος δεν δινει καλα αποτελεσματα χωρις να το πειραξεις.

Σπανια βγαινει συμπερασμα με μια απλη αλλαγη τοποθετησης. Συνηθως χρειαζεται και λιγο παιξιμο σε καθε αλλαγη τοσο σε φαση, οσο και σε delay και gain. Απλα χωρις μετρησεις και χωρις εμπειρια ειναι πολυ χαοτικη κατασταση.
Θα το διαβάσω αγόρινα ειλικρινά και μόνο που τα λες μου δίνεις δύναμη να πάω παρακάτω
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Για εμενα η επιτυχία είναι να γίνει χωρίς να αλλάξει πολύ η διαρρύθμιση του χώρου , διότι είναι παν απ όλα σπίτι . Παρ όλα αυτά το σύνθετο δυστηχως κάνει λίγο ζημιά στην τοποθέτηση του συστήματος τουλάχιστον για μπροστά . Τα sub είναι όντως τεράστια .
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Για εμενα η επιτυχία είναι να γίνει χωρίς να αλλάξει πολύ η διαρρύθμιση του χώρου , διότι είναι παν απ όλα σπίτι . Παρ όλα αυτά το σύνθετο δυστηχως κάνει λίγο ζημιά στην τοποθέτηση του συστήματος τουλάχιστον για μπροστά . Τα sub είναι όντως τεράστια .
Σήμερα θα βάλω το ένα σάμπ μπροστά και θα στείλω φωτό να δεις το διάγραμμα και πως έβαλα τα Σάμπ επίσης σκέφτομαι να βάλω και ανάποδη φάση στο πίσω σαμπ και να τρέξω πάλι όντισι...οντως το σύνθετο κάνει ζημιά ισχύει αλλά θα δούμε τι θα κάνουμε στο μέλλον
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Για εμενα η επιτυχία είναι να γίνει χωρίς να αλλάξει πολύ η διαρρύθμιση του χώρου , διότι είναι παν απ όλα σπίτι . Παρ όλα αυτά το σύνθετο δυστηχως κάνει λίγο ζημιά στην τοποθέτηση του συστήματος τουλάχιστον για μπροστά . Τα sub είναι όντως τεράστια .
Με την θέση ακρόασης τόσο πίσω, σε τέτοια απόσταση από τα ηχεία και τόσο κοντά στον πίσω τοίχο δεν θα υπάρξει ποτέ επιτυχία.
Αν αλλάξει λίγο η διαρρύθμιση κάτι μπορεί να γίνει. Για το σύνθετο δεν είπα τίποτα ακόμα αλλά για να γίνει δουλειά, ειδικά με αυτά τα θηριώδη sub, η καλύτερη θέση για αυτό είναι στο υπόγειο.
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Σήμερα θα βάλω το ένα σάμπ μπροστά και θα στείλω φωτό να δεις το διάγραμμα και πως έβαλα τα Σάμπ επίσης σκέφτομαι να βάλω και ανάποδη φάση στο πίσω σαμπ και να τρέξω πάλι όντισι...οντως το σύνθετο κάνει ζημιά ισχύει αλλά θα δούμε τι θα κάνουμε στο μέλλον
Σε κάθε μετακίνηση του sub είναι απαραίτητο να γίνει δοκιμή με την φάση και στις δύο θέσεις. Αν η διαφορά δεν είναι μεγάλη αυτό σημαίνει ότι η διαφορά φάσης δεν είναι ακριβώς 180 μοίρες αλλά κάτι ενδιάμεσο. Σε αυτήν την περίπτωση, καλύτερα να μετακινηθεί το sub λίγο ακόμα αν δεν υπάρχει επιλογή συνεχούς ρύθμισης μέχρι η φάση να έρθει ακριβώς στις 0 η στις 180 μοίρες.
Για το σύνθετο έγραψα ήδη τη γνώμη μου πιο πάνω.
Δεν θα έλεγα τίποτα αν δεν υπήρχαν ήδη δύο τεράστια sub σε ένα τόσο μικρό χώρο πράγμα που μαρτυρά πως υπάρχει ανοχή όσον αφορά τις επεμβάσεις στο χώρο για χάρη του home Cinema.
Αν κάποιος ανέχεται την ύπαρξη αυτού του ογκόλιθου στην μέση του δωματιου το πιθανότερο είναι ότι θα δεχθεί και την απομάκρυνση καποιων επίπλων.
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Με την θέση ακρόασης τόσο πίσω, σε τέτοια απόσταση από τα ηχεία και τόσο κοντά στον πίσω τοίχο δεν θα υπάρξει ποτέ επιτυχία.
Αν αλλάξει λίγο η διαρρύθμιση κάτι μπορεί να γίνει. Για το σύνθετο δεν είπα τίποτα ακόμα αλλά για να γίνει δουλειά, ειδικά με αυτά τα θηριώδη sub, η καλύτερη θέση για αυτό είναι στο υπόγειο.
Την θέση την φέρνω μπροστά αγόρινα όταν βλέπω ταινία η κάνω καλιμπρεισον ένα μέτρο απτό πίσω τοίχο και ενοοειτε παίζω λίγο ποιο μπροστά λίγο ποιο πίσω κτλπ αλλά ποιο πριν μου είπες το υπόγειο δεν κάνει για αυτή την δουλειά λόγω του ύψους τώρα τελικά θα κάνει δουλειά?? Και βασικά να σε ρωτήσω κάτι για τα σαμπ πέρα απτό μεγάλο ισχύει ότι τελικά παίρνω η δεν παίρνω ποιότητα γιατί στα πολύ χαμηλά τρέμει το δάπεδο αυτό μπορείς να το πετύχεις με ένα 12 ιντσο η 10ιντσο ? Τέτοια ταρακούνηματα πχ σε ταινία όπως στο ακουαμαν στο ενυδρείο... Η τελικά δεν παίζει ρόλο η μεμβράνη αλλά το μέγεθος της μεμβράνης με τον χώρο????🤔🙄
Σε κάθε μετακίνηση του sub είναι απαραίτητο να γίνει δοκιμή με την φάση και στις δύο θέσεις. Αν η διαφορά δεν είναι μεγάλη αυτό σημαίνει ότι η διαφορά φάσης δεν είναι ακριβώς 180 μοίρες αλλά κάτι ενδιάμεσο. Σε αυτήν την περίπτωση, καλύτερα να μετακινηθεί το sub λίγο ακόμα αν δεν υπάρχει επιλογή συνεχούς ρύθμισης μέχρι η φάση να έρθει ακριβώς στις 0 η στις 180 μοίρες.
Για το σύνθετο έγραψα ήδη τη γνώμη μου πιο πάνω.
Δεν θα έλεγα τίποτα αν δεν υπήρχαν ήδη δύο τεράστια sub σε ένα τόσο μικρό χώρο πράγμα που μαρτυρά πως υπάρχει ανοχή όσον αφορά τις επεμβάσεις στο χώρο για χάρη του home Cinema.
Αν κάποιος ανέχεται την ύπαρξη αυτού του ογκόλιθου στην μέση του δωματιου το πιθανότερο είναι ότι θα δεχθεί και την απομάκρυνση καποιων επίπλων.
Όταν λες η φάση να έρθει στο 0 πως θα το καταλάβω αυτό δηλαδή τι πρέπει να δω στο διάγραμμα???🤔
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αυτά στο συγκεκριμένο χώρο δεν θα καλιμπράρονται με μικρόφωνο αλλά με...σεισμογράφο. :roflmao:

Χρειάζονται οπωσδήποτε REW - UMIK και κανονικές απεικονίσεις.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.254
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top