To Home Cinema του KOSTAS999

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.689
Reaction score
28.028
Τρομερό μηχάνημα, ξεφτίλιζε τα τέρατα της εποχής, Mark Levinson , Classe, Meridian, Lexicon.
Όχι μόνο τα πολυκάναλα, αλλά και τα καθαρά δικάναλα.
 


kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
949
Reaction score
978
Γέρνει αριστερά η φωτογραφία, αριστερός είσαι; :p
Μόνο οι αριστεροί χώνουν τόσα σε Home Cinema! ;) Γιατί έχουμε την αίσθηση του απόλυτου και δε συμβιβαζόμαστε με ημίμετρα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.416
Reaction score
125.623
Αν θυμάμαι καλά το τελευταίο RT60 ήταν 0.25, τα έχει AACE, θα ρωτήσω.
Το 0,25" είναι πραγματικά άριστη μέτρηση.

Σε συνδυασμό με το ωραιότατο waveguide που έχουν τα ηχεία σου, θα ακούει εξαιρετικά ο χώρος σε όποια ισοστάθμιση χρειαστεί.

Άντε, ρώτα τους και πες τους να σου στείλουν μια μέτρηση RT 60 σε όλο το φάσμα, αυτό έχει ενδιαφέρον.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.924
Reaction score
12.588
Μόνο οι αριστεροί χώνουν τόσα σε Home Cinema! ;) Γιατί έχουμε την αίσθηση του απόλυτου και δε συμβιβαζόμαστε με ημίμετρα
Δηλαδή όλα αυτά ήταν του Κόμματος;
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.122
να μαθαίνουν οι νεώτεροι, ιδίως μερικοί που το παίζουν ..... γνώστες
Τι ακριβώς να μάθουν απο αυτην την φωτο?
Οτι ειναι συστημα αναφοράς......
130 ίντσες
Σε σύγκριση με το κεντρικό ( mirage om c2) που ειναι 62cm και με τους υπόλοιπους ενισχυυές με πλάτος 43 με 44cm η οθόνη δεν ειναι πάνω απο 90 ίντσες
Γιατί έχουμε την αίσθηση του απόλυτου και δε συμβιβαζόμαστε με ημίμετρα
Αυτο το HC το λες: αίσθηση του απόλυτου?
Με ενα άσπρο δωμάτιο και ανύπαρκτη φροντίδα χώρου( απορρόφηση διάχυση )
οκ....
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
949
Reaction score
978
Δεν το έχω ανάγκη, αλλά έτσι για πλάκα θα σου απαντήσω με το ίδιο ύφος που πάει και σε άλλα " ζηλιάρικα παιδάκια" που ψάχνουν ευκαιρία να σχολιάσουν αρνητικά και βάζουν φατσούλες ενώ παίζουν ταινίες σε Laptop ακόμη με ακουστικά. Γιατί δεν μπορούν ούτε ένα βασικό σύστημα να φτιάσουν. Για το οποίο σημειωτέον, θα έδειχνα μεγάλο respect γιατί όλοι έτσι αρχίσαμε. Και όπως βλέπεις τα χώνω μεν όταν ακούω ότι νάναι, αλλά ποτέ δεν έχω κρίνει οποιοδήποτε σύστημα αρνητικά! Και μπράβο σε όλα τα παιδιά που έχουν καταφέρει κάτι, σε αντίθεση προφανώς με σένα! Μάθε λοιπόν γιατί δεν το κατέχεις:

Μιλάμε για 2001 φίλε μου, το 99% όσων είστε εδώ μέσα ΔΕΝ ΞΕΡΑΤΕ τι σημαίνει Home Cinema τότε!!!
Ας βγεί ένας να με διαψεύσει! Για να καταλάβεις ούτε καν ο Σπίνουλας , συντάκτης του τότε νέου HiTech δεν είχε ακόμη τον 9ιντσό του προβολέα. Και το μάθατε 10 χρόνια αργότερα οι περισσότεροι.
Ακριβώς το ίδιο ισχύει για το πολυκάναλο, μπορούσα να παίξω το τότε άγνωστο DTS από Laser Disk, έχω κρατήσει ακόμη όλα τα υπερ-συλλεκτικά πλέον δισκάκια, μεταξύ αυτών το Jurassic Park , αυτό ήταν το πρώτο με DTS. Για τους περισσότερους που δεν το πρόλαβαν κάτι σαν τεράστιο CD. Και ακολούθησε το 1080 με D-Vhs, χρειάστηκαν πάααρα πολλά χρόνια μέχρι να το γνωρίσουν οι υπόλοιποι. Ούτε καν το ταπεινό DVD δεν είχε καθιερωθεί. Οι προβολείς είχαν κάτι Pixel όσο ένα δάκτυλο.

Δε μιλάμε λοιπόν για σύστημα αναφοράς, μιλάμε για την ίδια την ιστορία. Απλά το πρώτο στην Ελλάδα, από τα ελάχιστα στην Ευρώπη, γιαυτό έβαλα φωτό.
Το συστημα αυτό είχε στηθεί σε νοικιαζόμενο σπίτι οπότε δεν ήθελα να κάνω πολλά γιατί αμέσως μετά μετακόμισα κάπου καλύτερα. Αλλά ήθελε μεγάλη τρέλα και πολλές θυσίες εκείνη την εποχή για να πάρεις τέτοια μηχανήματα. Ήμουν πολύ νέος και δεν ήμουν από τα παιδάκια με τα λεφτα του μπαμπά που αγόραζε ότι ήθελε. Για να πάρω τον προβολέα έβαλα ένα τεράστιο δάνειο που έκανε 10 χρόνια να πληρωθεί. Αλλά έβλεπα 10 χρόνια γρηγορότερα από όλους 1080p με scaler, τα πάντα, μοναδική εμπειρία !
Η οθόνη αν προσέξεις έχει κινητό μάσκιν! Με χειροκίνητο (!) μηχανισμό, πατέντα γιαυτό και η κουρτίνα. ΔΕΝ υπήρχε ακόμη ηλεκτρική Stewart με μηχανισμό! 4:3 πουλούσαν ακόμη. Τραβούσες πλαίσια και άνοιγες CinemaScope.

Άντε γειά λοιπόν! :fuckyou:
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.950
Reaction score
41.220
Εχει δίκιο ο άνθρωπος, δεν είπε κάπου ότι πρόκειται για σύστημα αναφοράς. Είπε ότι κάνει μάθημα τεχνολογικής ιστορίας. Ευκαιρία για να μαθαίνουν οι νεότεροι τι σημαίνει να είσαι very early adopter market victim και να χρεώνεσαι ένα σκασμό λεφτά να αγοράσεις κάτι που είναι μαθηματικά βέβαιο ότι σε λίγα χρόνια θα είναι obsolete.
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
949
Reaction score
978
Εχει δίκιο ο άνθρωπος, δεν είπε κάπου ότι πρόκειται για σύστημα αναφοράς. Είπε ότι κάνει μάθημα τεχνολογικής ιστορίας. Ευκαιρία για να μαθαίνουν οι νεότεροι τι σημαίνει να είσαι very early adopter market victim και να χρεώνεσαι ένα σκασμό λεφτά να αγοράσεις κάτι που είναι μαθηματικά βέβαιο ότι σε λίγα χρόνια θα είναι obsolete.
Κάποιοι πρέπει να το κάνουν :)
Αλλά αν μπείς στη λογική του περιμένω να πέσει η τιμή, απλά θα χάσεις τα μισά σου χρόνια περιμένοντας! Εξάλου, τώρα πλέον η τεχνολογία δεν κάνει άλματα και τα παλαιότερα μοντέλα δε ρίχνουν τιμή. Άλλες εποχές. Δε θα έδινα ποτέ ένα σκασμό λεφτά να πάω σε 8Κ γιατί τα 4Κ με καλύπτουν πλήρως! Θα τα έδινα όμως για ολογραφική εικόνα!
Κάποια στιγμή θα περάσω και από AACE Κώστα, είναι πολύ μακριά από Κηφισιά και φαίνονραι τα στοιχεια μου στα γραφήματα, οπότε μόνο απο κοντα.
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.122
Δεν κρίνω κανενώς την προσπάθεια που κάνει κάποιος με κόπο για να στήσει ενα HC, αλλά την σέβομαι.
Αλλά δεν μπορώ της ανακρίβιες και τα ψέματα όπως κάνεις εσύ, που μιλάς με έπαρση κ ειρωνεία πρός άλλους.
Περιμένω να δώ και τους δικούς σας χώρους!!! Ιδίως του Daharis666
Η απάντηση σου στην ερώτηση του Γιάννη, ποιόν προτζέκτορα έχεις....
Ευρυγώνιος. Θα σας τα πούνε αυτοί που θα έρθουν σπίτι. Περιμένω δικά σας!!!!!!
Ξανά η απάντηση σου, εκτός θ΄θματος
Μια φωτογραφία αρκεί.
Η απάντση σου
Είναι εξελισόμενο project, επόμενο βήμα τα 2 XR13 sub και όταν μπορέσω να πάρω τα 2 Niagara της Audioquest θα φύγει μέσα και το Rack. Και καναπές πίσω δεύτερη σειρά. Τότε θα μπουν νέες φωτό
Πάλι εκτός θέματος, οτι νανε....
ιδίως μερικοί που το παίζουν ..... γνώστες
Έπαρση κ ειρωνεία. μήπως εσυ το παίζεις γνώστης......που δεν ήξερες γιατί το ARC σου κόβει τα surround στα 100, δεν βλέπεις το ενα απο τα δυο suround παίζει απο 100hz πάνω
Ότι κάνει τώρα η Anthem με κάτι Γάλλους :fuckyou::gamer:
Έπαρση, προφανώς εννοείς την trinnov
Μόνο οι αριστεροί χώνουν τόσα σε Home Cinema! ;) Γιατί έχουμε την αίσθηση του απόλυτου και δε συμβιβαζόμαστε με ημίμετρα
Πάλι η απάντηση σου στo χιουμουριστικό σχόλιο του abcd.
Δεν το έχω ανάγκη, αλλά έτσι για πλάκα θα σου απαντήσω με το ίδιο ύφος που πάει και σε άλλα " ζηλιάρικα παιδάκια" που ψάχνουν ευκαιρία να σχολιάσουν αρνητικά και βάζουν φατσούλες ενώ παίζουν ταινίες σε Laptop ακόμη με ακουστικά
κ συνεχίζεις
Γιατί δεν μπορούν ούτε ένα βασικό σύστημα να φτιάσουν.
Άντε γειά λοιπόν! :fuckyou:
Η οθόνη αν προσέξεις έχει κινητό μάσκιν! Με χειροκίνητο (!) μηχανισμό, πατέντα γιαυτό και η κουρτίνα.
Κ με το μασκιν δεν φτάνει της 130, όπως κ τωρινή οθόνη δεν ειναι 105,είναι πίσω η 75αρα tv κ η διαφορά πόλυ μικρή.
απόδειξέ οτι δεν έχεις τον jvc hd100
οτι έχεις τον anthem 90 ( αλλά οχι τον 70 )
δεν πιστεύω οτι είχες jbl m2 ούτε dedicate.
Βάλε φωτο κ βγάλε με ψέυτη
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.122
Και μπράβο σε όλα τα παιδιά που έχουν καταφέρει κάτι, σε αντίθεση προφανώς με σένα! Μάθε λοιπόν γιατί δεν το κατέχεις
Άντε γειά λοιπόν! :fuckyou:
20200215_203041.jpg

Το λαπτοπακι μου :fuckyou:
20200215_203041.jpg
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.526
Reaction score
5.713
Ξεκίνησε ο διαγωνισμός του ποιός την έχει μεγαλύτερη;
Μπορώ να συμμετέχω και με σύστημα πελάτη ή μόνο με το δικό μου;
Με έναν ταπεινό Vidikron Helios είμαι ο καημένος ακόμα.
Τι κερδίζει αυτός που... την έχει μεγαλύτερη;
 

Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.753
Α εγώ το πρώτο πολυκάναλο σύστημα ήταν ένα dolby prologic 2,ούτε θυμάμαι τι μάρκα ήταν,altzheimer, 5+1 γύρω στο 1999 με 2000.
Φυσικά ήταν δώρο από ένα περιοδικό που ήμουν συνδρομητής τότε.
Εγώ λοιπόν την έχω πολύ μικρή!!!!
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.122
Τι κερδίζει αυτός που... την έχει μεγαλύτερη;
Της εντυπώσει......:laugh:
Μπορώ να συμμετέχω και με σύστημα πελάτη ή μόνο με το δικό μου;
Με έναν ταπεινό Vidikron Helios είμαι ο καημένος ακόμα.
Ακόμα να βάλεις φωτο? Άνοιξε νήμα με οτι έχεις κ βάλε φωτο 😍 ( Δικά σου και πελατών )
 

Μηνύματα
7.225
Reaction score
1.211
Δεν το έχω ανάγκη, αλλά έτσι για πλάκα θα σου απαντήσω με το ίδιο ύφος που πάει και σε άλλα " ζηλιάρικα παιδάκια" που ψάχνουν ευκαιρία να σχολιάσουν αρνητικά και βάζουν φατσούλες ενώ παίζουν ταινίες σε Laptop ακόμη με ακουστικά. Γιατί δεν μπορούν ούτε ένα βασικό σύστημα να φτιάσουν. Για το οποίο σημειωτέον, θα έδειχνα μεγάλο respect γιατί όλοι έτσι αρχίσαμε. Και όπως βλέπεις τα χώνω μεν όταν ακούω ότι νάναι, αλλά ποτέ δεν έχω κρίνει οποιοδήποτε σύστημα αρνητικά! Και μπράβο σε όλα τα παιδιά που έχουν καταφέρει κάτι, σε αντίθεση προφανώς με σένα! Μάθε λοιπόν γιατί δεν το κατέχεις:

Μιλάμε για 2001 φίλε μου, το 99% όσων είστε εδώ μέσα ΔΕΝ ΞΕΡΑΤΕ τι σημαίνει Home Cinema τότε!!!
Ας βγεί ένας να με διαψεύσει! Για να καταλάβεις ούτε καν ο Σπίνουλας , συντάκτης του τότε νέου HiTech δεν είχε ακόμη τον 9ιντσό του προβολέα. Και το μάθατε 10 χρόνια αργότερα οι περισσότεροι.
Ακριβώς το ίδιο ισχύει για το πολυκάναλο, μπορούσα να παίξω το τότε άγνωστο DTS από Laser Disk, έχω κρατήσει ακόμη όλα τα υπερ-συλλεκτικά πλέον δισκάκια, μεταξύ αυτών το Jurassic Park , αυτό ήταν το πρώτο με DTS. Για τους περισσότερους που δεν το πρόλαβαν κάτι σαν τεράστιο CD. Και ακολούθησε το 1080 με D-Vhs, χρειάστηκαν πάααρα πολλά χρόνια μέχρι να το γνωρίσουν οι υπόλοιποι. Ούτε καν το ταπεινό DVD δεν είχε καθιερωθεί. Οι προβολείς είχαν κάτι Pixel όσο ένα δάκτυλο.

Δε μιλάμε λοιπόν για σύστημα αναφοράς, μιλάμε για την ίδια την ιστορία. Απλά το πρώτο στην Ελλάδα, από τα ελάχιστα στην Ευρώπη, γιαυτό έβαλα φωτό.
Το συστημα αυτό είχε στηθεί σε νοικιαζόμενο σπίτι οπότε δεν ήθελα να κάνω πολλά γιατί αμέσως μετά μετακόμισα κάπου καλύτερα. Αλλά ήθελε μεγάλη τρέλα και πολλές θυσίες εκείνη την εποχή για να πάρεις τέτοια μηχανήματα. Ήμουν πολύ νέος και δεν ήμουν από τα παιδάκια με τα λεφτα του μπαμπά που αγόραζε ότι ήθελε. Για να πάρω τον προβολέα έβαλα ένα τεράστιο δάνειο που έκανε 10 χρόνια να πληρωθεί. Αλλά έβλεπα 10 χρόνια γρηγορότερα από όλους 1080p με scaler, τα πάντα, μοναδική εμπειρία !
Η οθόνη αν προσέξεις έχει κινητό μάσκιν! Με χειροκίνητο (!) μηχανισμό, πατέντα γιαυτό και η κουρτίνα. ΔΕΝ υπήρχε ακόμη ηλεκτρική Stewart με μηχανισμό! 4:3 πουλούσαν ακόμη. Τραβούσες πλαίσια και άνοιγες CinemaScope.

Άντε γειά λοιπόν! :fuckyou:
Προσωπικά δεν έχω καμία διάθεση αντιπαράθεσης, δεν έχω κανένα άξιο λόγου σύστημα, κλπ, κλπ., ενώ δεν έχω και καμία αρνητική κριτική να κάνω στο παλιό σύστημα που έδειξες, το οποίο βρίσκω υπέροχο, όπως υπέροχο είναι και το καινούριο. Και να τα χαίρεσαι.

Αλλά για αυτά που γράφεις για το 2001, πέφτεις έξω τουλάχιστον μία πενταετία.

Το 2001 το Hitech δεν ήταν καινούριο, ήταν ήδη 5 ετών, πρώτο τεύχος 1996 (νομίζω μάλιστα Ιανουάριος;). Δεν μπορώ να ξέρω τι προβολέα είχε ο Σπίνουλας τότε, από το 1997 πάντως είχε δείξει το σύστημά του στο περιοδικό με Ampro 7 ή 8", Faroudja και διπλά Quad. Ενώ ήδη από τότε το περιοδικό προωθούσε τους DLP προβολείς ως ανώτερους, κυρίως λόγω περισσότερου φωτός (και μικρότερου κόστους).

To 2001 ούτε το DVD, ούτε το DTS ήταν άγνωστο, για την ακρίβεια υπήρχαν ήδη ΠΟΛΛΑ εκατομμύρια σε σπίτια. Μόνο τα PS2 που είχαν πουληθεί μέχρι το 2001 ήταν πάνω από 10 εκατομμύρια - χώρια τα DVD player που είχαν μπει σε ελληνικά σπίτια από το 1999 (στο πατρικό μου σίγουρα, που δεν είχαμε και κανένα ιδιαίτερο σύστημα, τηλεόραση, βίντεο, ενισχυτή και ηχεία είχαμε, αλλά DVD πήραμε ήδη από το 1999 - τότε πήραμε και ενισχυτή που έπαιζε και DTS, έναν εισαγωγικό Denon).

Ευρωπαϊκό D VHS με 1080 γραμμές δεν κυκλοφόρησε ποτέ, ταινίες δεν έπαιζαν τα D VHS, μόνο έγραφαν τηλεοπτικό σήμα, που υψηλής ευκρίνειας είχε μόνο η Ιαπωνία. Ταινίες υψηλής ευκρίνειας σε ψηφιακή ταινία VHS κυκλοφόρησαν μόνο σε D Theater, που είχε ψηφιακό σύστημα κατά της πειρατείας και ταινίες κυκλοφόρησαν μόλις το 2004, λίγο πριν κυκλοφορήσουν δηλαδή τα δισκάκια υψηλής ευκρίνειας Bluray και HD DVD. Τότε βέβαια υπήρχε ήδη το AVSite, ενώ τα DVD όχι απλά τα είχαν γνωρίσει οι υπόλοιποι, αλλά τα μοίραζαν οι εφημερίδες στα περίπτερα.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.573
Reaction score
37.898
δεν ειμαι σιγουρο τι διαπραγματευεται δω περα, ομως μπορω να σας αποκαλυψω οτι:
o αβουγουδου (@abcd) μου εχει διηγηθει καμποσες (προ)ιστοριες...καθοτι γνωριζοταν με τους Φλιντ Στοουνς
παλια:

πιο προσφατα:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.950
Reaction score
41.220


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.649
Μηνύματα
2.868.812
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top