To Raptor or....

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.936
Reaction score
84.234
Ένας σύγχρονος ελεγκτής, της κλάσης του nForce4 ή 5xx ή του Intel ICH8 δεν καταλαβαίνει από μέγεθος cluster. Τα ισιώνει όλα, εκτός περιπτώσεων κατά τις οποίες ελέγχει πολλούς δίσκους συγχρόνως, ας πούμε πάνω από 6.
Πράγματι, όταν είχα όρεξη για πειράματα και μετρήσεις, δεν είδα πρακτικές διαφορές αλλάζοντας το cluster size.

Τώρα που κλείνω 2 μήνες χωρίς RAID-0, το μόνο πράγμα που "μου λείπει" είναι το λίγο πιο γρήγορο boot στα Windows. Μιλάω για ένα ποσοστό της τάξης του 20%, όχι τίποτα σπουδαίο, αλλά ικανό για να το καταλάβεις. Από την άλλη reboot κάνω μόνο όταν έχω κάποια εγκατάσταση που το χρειάζεται, μιας και το PC δεν κλείνει ποτέ. Στις εφαρμογές ήχου που χρησιμοποιώ, είχα μία διαφορά 10-15% περίπου, αλλά ο θόρυβος αντιστάθμιζε την ταχύτητα.

Ένα άλλο πλεονέκτημα του RAID-0 που δεν αναφέρεται συχνά, είναι η σχεδόν γραμμική απόδοση σε όλη τη χωρητικότητα του RAID array. Ο controller κάνει "έξυπνη" εγγραφή των δεδομένων στις επιφάνειες των 2 σκληρών για να αποφεύγεται η πτώση της απόδοσης όσο προχωρούμε από τα εξωτερικά τμήματα ενός σκληρού προς το κέντρο.
Για να το αντισταθμίσω αυτό, τώρα που δεν έχω RAID, έβαλα μεγάλης χωρητικότητας C:, τον Seagate Barracuda 7200.10 320GB. Έτσι θα έχω πάντα τα αρχεία του λειτουργικού και τα Program Files στις γρήγορες εξωτερικές περιοχές του σκληρού, θυσιάζοντας βέβαια τα 2/3 των GB, μιας και δε "γράφω" τίποτα άλλο στο C:. Με τις τρέχουσες τιμές των σκληρών η "θυσία αυτή είναι μηδαμινή.
Κι όπως προανέφερα το Paging File το έχω βάλει σε έναν Raptor για να δείχνει κι αυτός ότι υπάρχει...



Και ένα παλιό απαξιωτικό review για το RAID-0 από το AnandTech , αφιερωμένο στον Κώστα Κόγια!!! "happy_1" "happy_1" "happy_1"

http://www.anandtech.com/storage/showdoc.aspx?i=2101
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Εγω πάντως έβαλα τον WD Raptor SATA2 150Gb σε ενα Partition, C, Ούτε Raid Και άλλες παπ@ριές επικίνδυνες κατα την γνώμη μου. Ταχύτητα πολύ καλίτερη απο απλό SATA2 για system disk, και φυσικά με 9 δίσκους σύνολο ο εξτρα θόρυβος του ράπτορα αμελητέος.

Φυσικά ο δίσκος αυτός δεν χρησιμοποιείται για storage, Απλά μερικά rendering που κάνω "γράφουν" πρώτα στον Raptor και μετά αφού τελειώσουν πάνε στον δίσκο αποθήκευσης.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.148
Reaction score
20.729
Τί να σας πω ρε παιδιά, όπως νομίζετε... Λυπάμαι, αλλά δεν θέλω να επεκταθώ εδώ.
 


Μηνύματα
489
Reaction score
0
Πολύ ενδιαφέρουσα η κουβέντα.:bravo:

Σκέφτομαι και εγώ την αγορά ενός σκληρού ακόμη που θα περιέχει μόνο το λειτουργικό και προγράμματα και φυσικά κοιτάω προς Raptor μεριά.

Προς το παρόν,έχω έναν WD 250GB ο οποίος ακούγεται ελάχιστα μόνο κατά το boot.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.936
Reaction score
84.234
Τί να σας πω ρε παιδιά, όπως νομίζετε... Λυπάμαι, αλλά δεν θέλω να επεκταθώ εδώ.
Κώστα εγώ μαζί σου είμαι.
Δεν υποστηρίζω ότι το RAID-0 είναι σωστή λύση, είμαι όμως άκρως καταναλωτικός. Θέλω να τα δοκιμάζω (και να τα αγοράζω) όλα! Και να αποφασίζω μόνος μου, αν τελικά αξίζει κάτι ή όχι.
Τελικά είμαι δυστυχισμένος γιατί δε μου φτάνουν τα λεφτά μου για να αγοράζω ότι μου αρέσει... Γιατί δεν είναι μόνο τα PCs, είναι ότι γενικώς μπαίνει στην πρίζα και ότι τσουλάει... :smoking:
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Κι όπως προανέφερα το Paging File το έχω βάλει σε έναν Raptor για να δείχνει κι αυτός ότι υπάρχει...
Να κάνω μια πρόταση αν επιτρέπεται, το partition ή ο δίσκος που έχεις το swap file, να είναι 'σεταρισμένο' με custom size όσο περίπου δύο φορές η RAM του συστήματός σου. Με το 'system managed' μπορεί μερικές φορές να αυξομειώνεται το swap file, με αντίστοιχη έλλειψη απόκρισης. Έτσι κι αλλιώς το swap file δεν έχει πολύ νόημα πάνω από 2x size της RAM.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.936
Reaction score
84.234
Να κάνω μια πρόταση αν επιτρέπεται, το partition ή ο δίσκος που έχεις το swap file, να είναι 'σεταρισμένο' με custom size όσο περίπου δύο φορές η RAM του συστήματός σου. Με το 'system managed' μπορεί μερικές φορές να αυξομειώνεται το swap file, με αντίστοιχη έλλειψη απόκρισης. Έτσι κι αλλιώς το swap file δεν έχει πολύ νόημα πάνω από 2x size της RAM.
Όλες οι προτάσεις καλοδεχούμενες Άκη!

Στα XP είχα ακριβώς τις ρυθμίσεις που προτείνεις. Στα Vista έχω κάνει αρκετές εναλλαγές μεταξύ custom size και system managed και δεν έχω δει διαφορές. Μάλλον έχουν τελειοποιήσει το management του swap file.

Ένα άλλο ατού του custom size είναι η αποφυγή του fragmentation του σκληρού.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.148
Reaction score
20.729
Ένα άλλο ατού του custom size είναι η αποφυγή του fragmentation του σκληρού.
Όχι του δίσκου, του swap file μόνο, και αυτό μόνον υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις.
 

Μηνύματα
1.541
Reaction score
5
Με 2GB ram γιατι θελετε και page file???
για να καθυστερει το συστημα σας και να χρησιμοποιει μεχρι 768ΜΒ-1GB ram maximum και μετα τα υπολοιπα στο page μηπως και χρειαστει παραπανω φυσικη (που δε χρειαζεται ποτε)...?
Ειμαι εδω και 2 χρονια χωρις αυτο και ουδεποτε εχει βγει μηνυμα (το γνωστο μπαλονακι) να "μεγαλωσω" το page file...
Περαν συγκεκριμενων προγραμματων το page file ειναι αχρηστο με +2GB ram στο συστημα...
 

Μηνύματα
388
Reaction score
0
Απάντηση: Re: To Raptor or....

Με 2GB ram γιατι θελετε και page file???
για να καθυστερει το συστημα σας και να χρησιμοποιει μεχρι 768ΜΒ-1GB ram maximum και μετα τα υπολοιπα στο page μηπως και χρειαστει παραπανω φυσικη (που δε χρειαζεται ποτε)...?
Ειμαι εδω και 2 χρονια χωρις αυτο και ουδεποτε εχει βγει μηνυμα (το γνωστο μπαλονακι) να "μεγαλωσω" το page file...
Περαν συγκεκριμενων προγραμματων το page file ειναι αχρηστο με +2GB ram στο συστημα...
++++ συμφωνω απολυτα.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: To Raptor or....

Εξαρτάται τι χρήση κάνεις στο PC. Εμένα με 2giga μνήμη μου έχει βγάλει 2-3 φορές μήνυμα για χαμηλή μνήμη και αρκετές φορές δουλεύω στο όριο.
 

Μηνύματα
1.541
Reaction score
5
αυτο δεν ειναι κακο... μπαλονακι για χαμηλη μνημη μπορει να βγαλει, και μπορει επισης η RΑΜ να δουλευει στο οριο χωρις προβλημα... (οπως ειπα παραπανω υπαρχουν ορισμενες συνθηκες που χρειαζετε και ενα page file στα 2GB ram...)
Μαλιστα τα win προτεινουν οση RAM εχετε να δινετε *2 το pagefile... δηλαδη στα 2GB ram 4GB pagefile!!!! Ετσι ξερετε που θα καταληξετε...? να χρησιμοποιει το συστημα 250-350ΜΒ φυσικη ram και τα υπολοιπα να περιμενουν και να δουλευουν στο παναργο pagefile... ΠΡΟΣΟΧΗ!

Δουλεψτε το PC σας (αν εχετε 2GB ram) χωρις pagefile για 1 εβδομαδα με οτι κανετε συνηθως και αφηστε τα μπαλονακια και τα προειδοποιητικα μηνυματα. Αν καποιο προγραμμα δε κλεισει (crash) λογω ελλειψης pagefile τοτε δε το χρειαζεστε... (εμενα μονο ενα παιχνιδι crashαρε και με 256ΜΒ pagefile οσο το επαιζα ηταν μια χαρα μετα παλι, ΟΥΣΤ!!!)
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.936
Reaction score
84.234
Στα Vista με 2GB μνήμη, χωρίς page file , έχω συχνά μήνυμα "low memory".
Το αν το παραβλέψω και τελικά δεν έχω πρόβλημα δεν μου αρκεί, γιατί πολλές φορές το μήνυμα κολλάει την εφαρμογή. Πχ σε ένα παιχνίδι full screen, όταν βγει το μήνυμα, σε "πετάει" στο desktop και δεν είναι πάντα δυνατή η επιστροφή στο παιχνίδι.

 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Στα Vista με 2GB μνήμη, χωρίς page file , έχω συχνά μήνυμα "low memory".
Το αν το παραβλέψω και τελικά δεν έχω πρόβλημα δεν μου αρκεί, γιατί πολλές φορές το μήνυμα κολλάει την εφαρμογή. Πχ σε ένα παιχνίδι full screen, όταν βγει το μήνυμα, σε "πετάει" στο desktop και δεν είναι πάντα δυνατή η επιστροφή στο παιχνίδι.

http://imageshack.us

Για όνομα του Θεού.....τρώει 2 γίγα ...για παιχνίδι; :shock: :mad_2:

Δηλαδή στο Photoshop....τι γίνεται; :happy_6:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.148
Reaction score
20.729
Παιδιά, by design, πολλές εφαρμογές απαιτούν την παρουσία εικονικής μνήμης, έστω και μικρής, ανεξαρτήτως του μεγέθους της φυσικής τοιαύτης. Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να το λέω.
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Παιδιά, by design, πολλές εφαρμογές απαιτούν την παρουσία εικονικής μνήμης, έστω και μικρής, ανεξαρτήτως του μεγέθους της φυσικής τοιαύτης. Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να το λέω.

Σωστό.

(Σου πω. Χρειάζομαι κάτι σε φλοκάτη. Προσφέρεσαι; :happy_8: :happy_5: )
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.936
Reaction score
84.234
Παιδιά, by design, πολλές εφαρμογές απαιτούν την παρουσία εικονικής μνήμης, έστω και μικρής, ανεξαρτήτως του μεγέθους της φυσικής τοιαύτης. Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να το λέω.
Πέστα Χρυσόστομε! Προσπαθώ να το πω έμμεσα, αλλά ακούω φωνές. :happy_5:
 

Μηνύματα
1.541
Reaction score
5
μα ειπα κατι παραλογο...?

"Δουλεψτε το PC σας (αν εχετε 2GB ram) χωρις pagefile για 1 εβδομαδα με οτι κανετε συνηθως και αφηστε τα μπαλονακια και τα προειδοποιητικα μηνυματα. Αν καποιο προγραμμα δε κλεισει (crash) λογω ελλειψης pagefile τοτε δε το χρειαζεστε... (εμενα μονο ενα παιχνιδι crashαρε και με 256ΜΒ pagefile οσο το επαιζα ηταν μια χαρα μετα παλι, ΟΥΣΤ!!!)"

προφανως αφου σας κρασαρει καποιο προγραμμα, χρειαζεστε το page file... αλλα και παλι μη το βαλετε RAM*2...!!!!

Μαλιαζει η γλωσσα σας για κατι που δεν αφορα ολους... (πχ. ποιες ειναι αυτες οι "πολλες" εφαρμογες που θελουν υποχρεωτικα page file...?) οποτε σκεφτειτε πιο ανοικτα πριν δωσετε λυσεις προς ολους...
και εμενα μαλιαζει η γλωσσα μου να λεω οτι αυτο που κανει σε σενα δε κανει στον αλλο... αλλα δε τρελαινομαι κιολας!!! :)
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.148
Reaction score
20.729
Κοίταξε, με τους εν κυκλοφορία δίσκους, σ’ αυτές τις χωρητικότητες και σ’ αυτές τις τιμές, το page file πρέπει να είναι στο μέγιστο μέγεθος που μπορεί να αξιοποιήσει το σύστημα, δηλαδή τρεις φορές η φυσική μνήμη. Αν έχεις πρόβλημα χώρου, δεν χρειάζεσαι μικρότερο page file, αλλά μεγαλύτερο δίσκο. Αν έχεις πρόβλημα ταχύτητας, δεν χρειάζεσαι αποκλεισμό της χρήσης του page file, αλλά ταχύτερο δίσκο, ή, μάλλον, ταχύτερους δίσκους.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.795
Μηνύματα
2.876.238
Members
37.949
Νεότερο μέλος
tzino
Top