Trinnov Altitude

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.218
Reaction score
78.821
Σωστά.

Έχω το MacBook στο δίκτυο με Ethernet, το Roon βλεπει τον Trinnov, και παίζω τα πάντα μέσω Roon.
Δικάναλα-πολυκάναλα-Tidal.

Και χειρισμός απο το Ipad.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.218
Reaction score
78.821
Χωρίς αυτό, τι χρειάζεται?
Πρεπει να διαβάσει τα περί Roon.

Χρειάζεται ενα Roon core. Αυτό μπορει να ειναι ενας υπολογιστής, ή ενα συμβατό server ή ενα Roon Nucleus. Ενα απο αυτα θα ειναι ο “εγκέφαλος” και θα εχει συνδεδεμένο τον σκληρό δίσκο με τη μουσική.

Μετά, με οποιαδήποτε συσκευή, τηλέφωνο ή ταμπλέτα, μπορείς να κανεις χειρισμό.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.336
Reaction score
27.600
Και να διαβάσει οποιοδήποτε Roon Ready streamer για να το στείλει στα ηχεία, ή σε άλλο Roon Ready Bluetooth ηχείο.

Ένα Core είναι απαραίτητο. Ότι λέει ο Δημήτρης.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Ο τρινοβ είναι επισήμως roon ready, και βέβαια για πολυκαναλα αρχεία ήχου μέσω ρουν, όσα υποστηρίζει το ρουν (μέχρι 7.1).

Το ρουν για να δουλέψει, θέλει ένα roon core.

Με το κινητό σου μπορείς μέσω δικτύου (wi-fi) να μπαίνεις στο roon core και να επιλέγεις μουσικά αρχεία για αναπαραγωγή.


Μια ρύθμιση που κάνεις στο roon core μέσω του κινητού σου, είναι σε ποια συσκευή να στείλει (μέσω δικτύου) τα μουσικά αρχεία για αναπαραγωγή.

Αν είναι συμβατή (ρουν ρεντι) η Χ συσκευή, θα αναγνωρίζεται από το ρουν Κορ ως διαθέσιμη, και αν την επιλέξεις, θα ακούς από κει να παίζουν.

Μπες στο επίσημο σάιτ της ρουν, να δεις ποιες επιλογές υπάρχουν για να στήσεις roon core.
 
Last edited:



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
δικτύου γιατρέ. Μην μπερδευτεί και νομίζεις κανείς ότι μπορεί να το χειριστεί μέσω ίντερνετ.:)
Σωστά, τα διόρθωσα.
Βεβαίως τον δικό μου το σέρβερ, πάνω στον οποίο έχω στήσει ρουν κορ, (qnap nas server) τον χειρίζομαι και μέσω διαδικτύου, από οπουδήποτε στον πλανήτη, αρκεί να έχω πρόσβαση στο ίντερνετ.
Αλλά το ρουν τυπικά δουλεύει εντός οικιακού δικτύου, κι όχι μέσω διαδικτύου (ίντερνετ).
My mistake. ;)
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.840
Reaction score
12.390
Βεβαίως τον δικό μου το σέρβερ, πάνω στον οποίο έχω στήσει ρουν κορ, (qnap nas server) τον χειρίζομαι και μέσω διαδικτύου, από οπουδήποτε στον πλανήτη, αρκεί να έχω πρόσβαση στο ίντερνετ.
Ναι, αλλά αν πας επίσκεψη στο ΔΔΣ?

Μισές δουλειές...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Με το σταρλινκ πλέον όλα γίνονται, μάλλον και στη Σελήνη θα έχει πρόσβαση. :lol:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.336
Reaction score
27.600
Το βάζω και εδώ επειδή ρωτούσε ο φίλος.

Test drive ROON με $1 για 3 μήνες.
Η προσφορά έχει διάρκεια άλλες 4 μέρες.

 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.540
Reaction score
76.920
φαντάζομαι κυρίως για αλλαγή θερμοαγώγιμης...αλλά μετά τα ντοκουμέντα των ημερών ποντάρω σε
κάνα καλώδιο για να πέσει η θερμοκρασία :laugh:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.218
Reaction score
78.821
Πρώτα το διαβάσατε στο avsite.gr:

Και όμως πιο ενδιαφέρον νέο ειναι η επέκταση της εγγύησης για όσα Altitude32 έληξε η πενταετής.
(Τα 16αρια δεν εχουν περάσει την τριετία ακόμα)
Γίνεται έλεγχος απο την εταιρία, αλλάζοντας οσα εξαρτήματα χρειάζεται για να ειναι up-to-date (πχ HDMI boards), και ανανεώνεται η εγγύηση για ακόμα 5 χρόνια.
Το κόστος ακούγεται πως θα ειναι γύρω στα 2000, αναλόγως φυσικά τι θα πρέπει να αλλαχθεί, για ενα μηχάνημα που κοστίζει τα δεκαπλάσια.

Ουσιαστικά η Trinnov εγγυάται πως το μηχάνημα δεν θα ειναι ποτέ outdated, και ποτέ εκτός εγγύησης.
Δεν θα χρειάζεται να αγοράζουμε prepro καθε 4-5 χρόνια οταν θα αλλάζουν τα φορματς ήχου και εικόνας.
Παίρνεις Trinnov μια φορά και η εταιρία σε κρατάει εντός εγγύησης (και εκπληκτικού customer support) και εντός τεχνολογικής εξέλιξης.
 








Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.581
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top