Tube Buffer

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211


Αυτή είναι μια φωτογραφία της τελευταίας μου κατασκευής.
Πρόκειται για ένα λαμπάτο buffer ή απομονωτής αν θέλετε.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το buffer (στη γλώσσα μας απομονωτής), γενικότερα στα ηλεκτρονικά, είναι μια βαθμίδα που παρεμβάλλεται μεταξύ δύο άλλων βαθμίδων ώστε να προσαρμόσει τα χαρακτηριστικά εξόδου της μίας στα χαρακτηριστικά εισόδου της άλλης.

Στα συστήματα ήχου τώρα να δούμε τι κάνουν οι απομονωτές στη πράξη.

Έχοντας υψηλή αντίσταση εισόδου, κάνουν εύκολο το έργο του σταδίου εξόδου μιας (φτηνής επί το πλείστον) συσκευής μας, συνήθως πηγής, το οποίο λόγο κατασκευής δεν έχει την απαιτούμενη ενέργεια (ρεύμα) ώστε να οδηγήσει σωστά την επόμενη στην ακουστική αλυσίδα συσκευή, συνήθως προενισχυτής, καθώς και της καλωδιώσεις αλλά και τα βύσματα που μεσολαβούν.

Για να πάρουμε βέβαια το μέγιστο αποτέλεσμα από τη χρήση του buffer εξυπακούεται η χρήση κοντών καλωδίων διασύνδεσης (interconnect) μεταξύ αυτού και της προηγούμενης βαθμίδας.

Πολλοί βέβαια είναι αυτοί, και δεν θα διαφωνήσω μαζί τους, που έχουν την άποψη ότι την καλύτερη διαφάνεια-ποιότητα την πετυχαίνουμε συντομεύοντας όσον το δυνατών περισσότερο το δρόμο του ακουστικού μας σήματος.
Οπότε, λογικό συμπέρασμα, μια τέτοια βαθμίδα μόνο σαν περιττή μπορεί να χαρακτηριστεί.

Ναι μεν αλλά...
Η ποιότητα ήχου που τελικά θα μας δώσει μια προβληματική βαθμίδα εξόδου πηγής, ή και προενισχυτή ακόμα, είναι κατά πολύ χειρότερη από αυτή που θα έχουμε αν παρεμβάλλουμε στο δρόμο του σήματος ένα ακόμα στάδιο.

Νομίζω πως δεν χρειάζεται να αναφέρω πως μιλάω για ένα ποιοτικό και <<ψαγμένο>> στάδιο και όχι για ότι τύχει.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211


Λαμπάτο λοιπόν το στάδιο γιαυτό και αποφασίστηκε η ρετρό εμφάνιση του.
Μασίφ ξύλο καρυδιάς στη πρόσοψη, λουστραρισμένο ουδέτερα, και έχουμε ένα αποτέλεσμα όμορφο και ζεστό.

Η λαμαρίνα τρυπήθηκε ώστε οι δύο λυχνίες να προεξέχουν ελαφρώς δίνοντας έναν άλλο τόνο, ιδίως σε νυχτερινές ακροάσεις.
Βέβαια αυτό βοηθάει και στη ψύξη των λυχνιών.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.684
Reaction score
2.728
Απάντηση: Tube Buffer

μπραβο Πετρο, ωραιο θεμα, ακουμπαει ενα κεφαλαιο στο οποιο δεν εχω εμπειρια
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το αρχικό σχέδιο είναι αντιγραφή του γνωστού buffer της Musical Fidelity X-10D και αγοράστηκε συναρμολογημένο σε μορφή κιτ.
Η τιμή του δε ήταν πολύ δελεαστική, τόσο που ουσιαστικά κόστιζε πολύ φτηνότερα από τα επιμέρους υλικά που το αποτελούν.

Αφού μονταρίστηκε πρόχειρα, έγιναν ακροάσεις με την αρχική του μορφή χωρίς την παραμικρή παρέμβαση.

Το επόμενο βήμα ήταν να μελετηθεί το σχέδιο του κυκλώματος καθώς και η τροφοδοσία του για να διερευνηθούν τα, αρκετά σοβαρά, προβλήματα που παρατηρήθηκαν στον ήχο του αλλά και να εντοπιστούν οι αλλαγές που θα γίνονταν για τη βελτίωση του.

Από την αρχή σχεδόν εντοπίστηκε ένα σοβαρό πρόβλημα που υπήρχε στη λειτουργία του, και κατ' επέκταση στον ήχο του, εξ αιτίας της χρήσης κοινού μετασχηματιστή για τη τροφοδότηση νημάτων και υψηλής τάσης.
Παρακάτω θα αναφερθώ αναλυτικότερα στο τι ακριβώς συνέβαινε και γιατί.

Για την αντιμετώπιση του παραπάνω προβλήματος προστέθηκε ένα ξεχωριστό, σταθεροποιημένο, τροφοδοτικό για τα νήματα.

Επίσης μια σειρά αλλαγών έγιναν σε πολλά από τα αρχικά υλικά του κυκλώματος.
Οι αλλαγές γίνονταν πάντα μετά από προσεχτικές ακροάσεις, και κάνοντας μία αντικατάσταση τη φορά ώστε να γίνεται φανερή η επίδραση της στον ήχο.
 

Μηνύματα
625
Reaction score
1.966
Φίλε PeterMeni συνέχισε, το project με ενδιαφέρει. Όσο ποιο λεπτομερειακή η περιγραφή, τόσο το καλύτερό. Μήπως το κιτ είναι αυτό; :121:



 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Φίλε PeterMeni συνέχισε, το project με ενδιαφέρει. Όσο ποιο λεπτομερειακή η περιγραφή, τόσο το καλύτερό. Μήπως το κιτ είναι αυτό; :121:



Το σχέδιο και η πλακέτα είναι τα ίδια.
Απλά αυτό που πήρα είχε καλύτερα υλικά και καλύτερη πλακέτα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211


Το αρχικό κιτ είναι ακριβώς το παραπάνω.
Το μόνο που δεν φαίνεται είναι το φις του ρεύματος για σασί που υπήρχε και αυτό.
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Απάντηση: Tube Buffer

Μάλλον εννοείς το x10v3.

Το έχεις συγκρίνει ακουστικά με το πρωτότυπο?

Πόσο πήγε το κίτ,πόσο έχουν οι λάμπες μόνες τους και πόσες ώρες λειτουργίας έχουν οι λάμπες?
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Απάντηση: Tube Buffer

Το original το βρίσκεις μεταχεί στο 150άρι.

Μειονέκτημα οι λάμπες που είναι για 1000 ώρες μόνο.

Ο αντιπρό μου ζήτησε 90 έουρω το ζεύγος αλλά βρήκα στο ebay με 7€ τη μια.
 

Μηνύματα
625
Reaction score
1.966
Περιμένουμε περιγραφή των “modifications” με τα αντίστοιχα links έτσι ώστε να μπορεί κάποιος να τα επαναλάβει, χωρίς να σε «ενοχλήσει» με pm κλπ.

Πχ: «Για την αντιμετώπιση του παραπάνω προβλήματος προστέθηκε ένα ξεχωριστό, σταθεροποιημένο, τροφοδοτικό για τα νήματα.» link? :111:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Re: Απάντηση: Tube Buffer

Μάλλον εννοείς το x10v3.

Το έχεις συγκρίνει ακουστικά με το πρωτότυπο?

Πόσο πήγε το κίτ,πόσο έχουν οι λάμπες μόνες τους και πόσες ώρες λειτουργίας έχουν οι λάμπες?
Αυτή τη στιγμή έχω στη κατοχή μου ένα κιτ στο κουτί του οπότε η όποια σύγκριση είναι εύκολη.
Με το πρωτότυπο δεν έχω δυνατότητα αλλά σίγουρα το πρωτότυπο υπολείπεται πολύ πλέον.

Το κιτ κόστισε 61 ευρώ.

Οι λάμπες είναι οι 6Η23 και κοστίζουν από 22 έως 30 δολάρια η μία.
http://thetubestore.com/rus696h.html
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Περιμένουμε περιγραφή των “modifications” με τα αντίστοιχα links έτσι ώστε να μπορεί κάποιος να τα επαναλάβει, χωρίς να σε «ενοχλήσει» με pm κλπ.

Πχ: «Για την αντιμετώπιση του παραπάνω προβλήματος προστέθηκε ένα ξεχωριστό, σταθεροποιημένο, τροφοδοτικό για τα νήματα.» link? :111:
Φίλε μου δεν υπάρχει κάποιο link καθότι όλες οι αλλαγές έγιναν μετά από δική μου μελέτη του κυκλώματος και ακουστική εκτίμηση κάθε μίας εκ των αλλαγών ξεχωριστά.

Το τροφοδοτικό σχεδιάστηκε και κατασκευάστηκε από εμένα οπότε και δεν υπάρχει κάποιο link.
Είναι απλή κατασκευή και δεν έχω κανένα πρόβλημα να σου δώσω όσες οδηγίες θέλεις, αν σε ενδιαφέρει να το κατασκευάσεις.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Πριν προχωρήσω στις λεπτομέρειες της κατασκευής να δώσω και μερικές μετρήσεις.

Η απόκριση συχνότητας είναι ουσιαστικά επίπεδη σε όλο το ακουστικό φάσμα.
Μια απειροελάχιστη πτώση εμφανίζεται στις πολύ υψηλές συχνότητες και είναι της τάξης των 0,08 db στους 19,6 KHZ.

Η ολική αρμονική παραμόρφωση (THD) είναι 0,023%
ενώ η παραμόρφωση ενδοδιαμόρφωσης (IMD) είναι 0,035%.

Τιμές πολύ καλές για λαμπάτο μηχάνημα που όπως συνηθίζεται έχουν αυξημένες τις άρτιες αρμονικές.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211


Μια φωτογραφία του εσωτερικού της κατασκευής.

Στο αριστερό τμήμα βρίσκονται οι δύο μετασχηματιστές.
Ο <<μπλε>> παρέχει πλέον τάση μόνο για την τροφοδοσία του κυκλώματος.
Στο αρχικό κιτ τροφοδοτούσε και τα νήματα.
Ο διπλανός του έχει αναλάβει το τροφοδοτικό των νημάτων που είναι η πλακετίτσα με την ψήκτρα που βρίσκεται τοποθετημένη μπροστά από το κυρίως κύκλωμα.
 

Μηνύματα
928
Reaction score
4
Απάντηση: Tube Buffer

Πετρο πολλα ευχαριστω που ανοιξες αυτο το θεμα, για δυο λογους, πρωτον γιατι ειχα την απορια πως λειτουργει ενα buffer και ενω εβρισκα γενικες πληροφοριες δεν μπορουσα να καταλαβω με σαφηνεια, και δευτερον γιατι ειχα δει αυτο το κομματι στο ebay και μου ειχε δημιουργησει περιεργεια

για την ακριβεια σκεφτομουν να το επαιρνα σε συνδιασμο με αυτο:

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=320491440267&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

και να τα συνεδεα ωστε να λειτουργει ως ouput stage στο dac

βεβαια αυτα στη θεωρια γιατι, αν και τα λεφτα δεν ειναι πολλα, φοβαμαι οτι θα τα κανω μανταρα (μιας και τα ηλεκτρονικα/ηλεκτρολογικα δεν ειναι το φορτε μου...)

οπως στην αρχη σκεφτομουν το mikrolampizator για output stage αλλα δε βλεπω ουτε αυτο να μπορω να φτιαξω! :119:

παντως αν θες πες μου τη γνωμη σου για το "πακετακι" που ειχα υποψιν, λες να επαιζε καλα;
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Α βρε χρυσοχέρη!!!
Ωραία κατασκευή Πέτρο.Και από τροφοδοσία,όπως πάντα ''size matters''..
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Re: Απάντηση: Tube Buffer

Πετρο πολλα ευχαριστω που ανοιξες αυτο το θεμα, για δυο λογους, πρωτον γιατι ειχα την απορια πως λειτουργει ενα buffer και ενω εβρισκα γενικες πληροφοριες δεν μπορουσα να καταλαβω με σαφηνεια, και δευτερον γιατι ειχα δει αυτο το κομματι στο ebay και μου ειχε δημιουργησει περιεργεια

για την ακριβεια σκεφτομουν να το επαιρνα σε συνδιασμο με αυτο:

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=320491440267&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

και να τα συνεδεα ωστε να λειτουργει ως ouput stage στο dac

βεβαια αυτα στη θεωρια γιατι, αν και τα λεφτα δεν ειναι πολλα, φοβαμαι οτι θα τα κανω μανταρα (μιας και τα ηλεκτρονικα/ηλεκτρολογικα δεν ειναι το φορτε μου...)

οπως στην αρχη σκεφτομουν το mikrolampizator για output stage αλλα δε βλεπω ουτε αυτο να μπορω να φτιαξω! :119:

παντως αν θες πες μου τη γνωμη σου για το "πακετακι" που ειχα υποψιν, λες να επαιζε καλα;
Να πω γενικά πως βαθμίδες buffers έχουν, σχεδόν, όλες οι συσκευές audio. Αυτές βέβαια είναι ενσωματωμένες στο κύκλωμα και δεν παίρνουμε χαμπάρι την ύπαρξη τους.

Σίγουρα υπάρχουν buffers σε όλα τα CD player και DAC, στο αναλογικό τους στάδιο. Επίσης υπάρχουν σε πολλούς προενισχυτές αμέσως μετά την είσοδο, αλλά και στο στάδιο εισόδου πολλών τελικών ενισχυτών ώστε να μην επηρεάζονται από τη χρήση μεγάλου μήκους καλωδίων διασύνδεσης.

Στο θέμα μας τώρα...
Η γνώμη που αποκόμισα από το buffer, στην αρχική του μορφή, είναι πως όχι μόνο δεν προσφέρει ουσιαστική βελτίωση αλλά αντίθετα <<χαλάει>> τον ήχο.

Σχεδόν ανύπαρκτα άκρα, πλαδαρό χαμηλό και <<άνευρο>> σε όλο το φάσμα.

Ηχητικά, προσωπικά, θα προτιμούσα σκέτο το μετατροπέα που αναφέρεις.

Τώρα αν γίνουν οι τροποποιήσεις της εν λόγω κατασκευής το πράγμα αλλάζει.

Έχεις τη πλούσια, ζεστή, μεσαία περιοχή της λάμπας, χωρίς τα παραπάνω μείον, εκτός από μια ανεπαίσθητη μείωση της ατάκας στο χαμηλό.

Πλέον είναι θέμα ηχητικής προτίμησης αλλά και συνοδών μηχανημάτων για τον συνδυασμό που τελικά θα επιλέξεις.
 

Μηνύματα
928
Reaction score
4
Απάντηση: Tube Buffer

μαλιστα...

ευχαριστω για τις διευκρινισεις!

συμπεραινω παντως οτι αυτοι οι κινεζοι με τις πλακετες τους καταληγουν να κανουν κακο σε αυτους που θελουν να πειραματιστουν χωρις να γνωριζουν πολλα.... γιατι απο τα γραφομενα σου και αυτα του lampizator αλλα και σε αλλα φορα, ολα αυτα σε στοκ μορμη παιζουν απο μετρια εως χαλια... και μονο με επεμβασεις φτιαχνει το πραγμα...

παντως εχω περιεργεια να δω τις τροποποιησεις που σου εδωσαν το τελικα καλο αποτελεσμα (και οτι καταλάβω... :119:)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.360
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top