Umik 1 Iakovos (vakis)

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.051
Reaction score
8.071
Ξεκινώ και εγώ τις μετρήσεις στο σύστημα, ελπίζοντας στην πολύτιμη Βοήθειά σας.

Εγκατέστησα λοιπόν το πρόγραμμα rew, στην τελευταία έκδοση, χωρίς καμία τροποποίηση - ρύθμιση,
απλώς έθεσα το νούμερο που μου ζήτησε το πρόγραμμα για το κωδικό που αναγράφεται επάνω στο μικρόφωνο.

Το σύστημα χονδρικά βρίσκεται σε έναν χώρο 3,30 χ 4,5 χ υψος 2,6 περίπου, γεμάτο συμπράγκαλα.

DSC_0189.JPG


Υπάρχουν όπως βλέπετε στην foto δύο ουσιαστικά ξεχωριστά συστήματα, ένα αποκλειστικά για ακρόαση μουσικής, και ένα για το home cinema.
Ο λόγος που υπάρχουν 2 έχει αναφερθεί σε άλλο θέμα και ε΄χει να κάνει δυστυχώς με τις ασυμβατότητες των τροφοδοτικών των πηγών εικόνας με τον τελικό. (Θόρυβοι στα ηχεία, ακουστοί ακόμη και από την θέση ακρόασης).

Η παρακάτω μέτρηση έγινε στο σύστημα home cinema:
Marantz sr 7009
Klipsch rp 150
sub yamaha yst 515
5,1 σύστημα.

Ρυθμίσεις marantz:
Ηχεία σαν large σε συνδυασμό με το sub
audissey off.

και ακολουθεί η πρώτη μέτρηση, χωρίς επαναλαμβάνω να πειράξω κάτι στο rew (αρχικές ρυθμίσεις)....
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.051
Reaction score
8.071
clariti
001clariti.jpg

gd
001gd.jpg


παρακαλώ ενημερώστε με για πια, από τα παραπάνω θέματα δεν χρειάζεται να ανεβάζω, διότι γεμίζω τον χώρο με διαγράμματα.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Με αυτά που έχω μάθει και εγώ από τους ειδικούς στο θέμα χρειάζεται spl ανα ηχείο με περιγραφή την ώρα που κάνεις save τι είναι. Smoothing 1/6 και αριστερά scale ανα 10.

Χρειάζεσαι rt60 και spectogram 0 - 200 hz
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.051
Reaction score
8.071
Μπορεί κάποιος να εξηγήσει τι δείχνουν τα διαγράμματα σχετικά με τον χώρο και το σύστημα?
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Παταγες οτι εβλεπες μπροστα σου;:D
Kατσε πρωτα και διαβασε τις οδηγιες help. Επισης απο εκει που κατεβασες το προγραμμα σου εχει τις βασικες ρυθμισεις.
Ετσι θα μαθεις να μετρας σωστα και να καταλαβαινεις οποιες παρατηρησεις σου γινουν,αλλιως δε γινεται δουλεια.
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Παταγες οτι εβλεπες μπροστα σου;:D
...
Όχι ρε, γιατί το λες αυτό; :D

...
Kατσε πρωτα και διαβασε τις οδηγιες help. Επισης απο εκει που κατεβασες το προγραμμα σου εχει τις βασικες ρυθμισεις.
Ετσι θα μαθεις να μετρας σωστα και να καταλαβαινεις οποιες παρατηρησεις σου γινουν,αλλιως δε γινεται δουλεια.
Νταξ...
Ούτως ή άλλως,

...
Και για ακόμα μια φορά...
Η μουσική δεν είναι ημίτονα.
:lolsign::lolsign::rofl:


@Vakis2000
Με δεδομένο ότι σε ένα άλλο Thread ψάχνεσαι για καινούργια ηχεία καθώς και ότι

...

Το σύστημα χονδρικά βρίσκεται σε έναν χώρο 3,30 χ 4,5 χ υψος 2,6 περίπου, γεμάτο συμπράγκαλα

...
και μουσικά όργανα (=αντηχεία), μήπως να ψαχτείς για καμιά ηχόμπαρα;
Εντελώς φιλικά τα παραπάνω.


ΥΓ.
Είναι προφανές ότι οποιοδήποτε συμπέρασμα στο οποίο έχεις καταλήξει μέσω ακροάσεων είναι εντελώς άκυρο.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.051
Reaction score
8.071
Όχι ρε, γιατί το λες αυτό; :D



Νταξ...
Ούτως ή άλλως,



:lolsign::lolsign::rofl:


@Vakis2000
Με δεδομένο ότι σε ένα άλλο Thread ψάχνεσαι για καινούργια ηχεία καθώς και ότι



και μουσικά όργανα (=αντηχεία), μήπως να ψαχτείς για καμιά ηχόμπαρα;
Εντελώς φιλικά τα παραπάνω.


ΥΓ.
Είναι προφανές ότι οποιοδήποτε συμπέρασμα στο οποίο έχεις καταλήξει μέσω ακροάσεων είναι εντελώς άκυρο.
Συγνώμη, καλοπροαίρετα αναφέρομαι, αλλά ηχεία αν θα άλλαζα δεν θα ήταν του home cinema μου που παίζει περίφημα. Εκτός αυτού ύστερα από σετ το οποίο κοστίζει κοντά 3 χιλιάρικα δεν γνωρίζω πως το βλέπετε για ηχομπάρα!!!! Ας ελπίζω ότι αστειευόσαστε.....

Όσο για το θέμα rew βρήκα σε άλλο φόρουμ, πάρα πολλά στοιχεία για "ανειδίκευτους" στο θέμα, σαν εμένα.
Θα ανεβάσω λοιπόν, όταν είμαι έτοιμος, για κάποια παιδιά εδώ - που δυσκολεύονται σαν εμένα, κατατοπιστικό οδηγό με οδηγίες, όσο πιο απλά και κατανοητά, γίνεται. (τουλάχιστον για τις βασικές κινήσεις).
 

Μηνύματα
1.090
Reaction score
840
Ιακωβε εγω καταλαβα απο το χιουμορ των φιλων μας οτι και με μικροφωνο ο ηχος δεν φτιαχνεται, λογω της διαρυθμισης του χωρου που εχει αναφερθει πολλακις! Εσυ βεβαια προσπαθεις,απλα για τους περισσότερους κουραζεσαι τζαμπα ! Βεβαια εσυ περνας ευχαριστα την ωρα σου και αυτοι προτεινοντας σου ηχομπαρα! Ειμαστε μια ωραια οικογένεια!! :dance2:
 

Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Όσο για το θέμα rew βρήκα σε άλλο φόρουμ, πάρα πολλά στοιχεία για "ανειδίκευτους" στο θέμα, σαν εμένα.
Στείλε μου σε παρακαλώ το link, γιατί σήμερα πήγα να το δουλέψω και τα έκανα χάλια. Δεν κατάφερα τίποτα.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.051
Reaction score
8.071
Φυσικά αγαπητοί φίλοι, ίσως για πρώτη μου φορά έγινα λίγο απότομος και ζητώ συγνώμη για αυτό! :drinks:
Με το σύστημα μου είμαι λίγο παράξενος, όντως.
Μάλλον είναι ανάλογα το πως θα ξυπνήσω :), άλλες φορές θεωρώ ότι είμαι σούπερ, άλλες το αντίθετο. Δεν μου φταίει κανείς φυσικά για αυτό.

Όσον αφορά το παρόν θέμα, δεν θέλω να αλλάξω τίποτα , εννοείται... . Θα ήταν άλλωστε παράλογο, προσπαθώ απλώς να έχω μία μέτρηση - έτσι όπως είναι αρχικά ρυθμισμένο το σύστημα, ο χώρος κλπ, και μετά φυσικά να προβώ, αν αυτό γίνεται, σε τροποποιήσεις - βελτιώσεις.

Καθένας με τα κουσούρια του λοιπόν, και ευχαριστώ, για την υπομονή σας.

Αυτήν την περίοδο, αν και αραχτός πια, έχω έκτακτο φόρτο εργασίας. Όσον αφορά δε το θέμα, θα ασχοληθώ ξανά από εβδομάδας υπολογίζω, οπότε τα ξανά λέμε τότε......
[DOUBLEPOST=1547532647][/DOUBLEPOST]
Στείλε μου σε παρακαλώ το link, γιατί σήμερα πήγα να το δουλέψω και τα έκανα χάλια. Δεν κατάφερα τίποτα.

https://www.thelab.gr/forums/topic/121169-οδηγός-διόρθωσης-eq-στο-htpc/

Είναι μία από τις θέσεις που βρήκα βοήθεια, έχω και άλλες, όμως...

Όπως ανέφερα, δεν έχω τώρα ελεύθερο χρόνο και σταμάτησα.... Προσπάθησα πάντως και προχώρησα, όπως αναφέρεται παραπάνω και όλα είναι ok, έχω φτιάξει και κείμενο με τις προσωπικές μου σημειώσεις - παρατηρήσεις, αλλά θέλει ακόμη δουλειά. Από εβδομάδας θα ξανά ασχοληθώ/
 
Last edited:


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.051
Reaction score
8.071
Έχω τύχει ακρόασης ενεργών, και για ένα home cinema είναι πράγματι απίθανα, σαν επιλογή. Για ακρόαση όμως καθαρά μουσικών αρχείων, εκεί έχω κα΄ποιους ενδοιασμούς.

Έχω αποφασίσει, επειδή έχω εντοπίσει το πρόβλημα, (στο δικάναλο), για ηχεία. Όμως είναι πολύ δύσκολη η αντικατάσταση, διότι πρέπει να φύγει ένα υπέροχο πραγματικά ηχείο, το rf 62ΙΙ - αναβαθμισμένο με hiteck υλικά, δηλαδή, και θέλει από ότι έχω ψάξει, μεγάλο κόστος για την κίνηση αυτή. Δηλαδή, έχω εντοπίσει, ύστερα από συνεχείς και επίμονες ακροάσεις, ότι, οτιδήποτε κάτω των 1800-2000 ευρώ, είναι υποδεέστερο για τα γούστα μου.

Εχω όμως υπομονή και μάλλον έχω πάρει την απόφαση, να κάνω την υπέρβαση. Όπως είπαμε όμως δεν βιάζομαι.

Πρέπει αν θα γίνει η αλλαγή, να είμαι απολύτως σίγουρος ότι θα μείνω ευχαριστημένος.
 

Μηνύματα
1.734
Reaction score
1.008
Έχω τύχει ακρόασης ενεργών, και για ένα home cinema είναι πράγματι απίθανα, σαν επιλογή. Για ακρόαση όμως καθαρά μουσικών αρχείων, εκεί έχω κα΄ποιους ενδοιασμούς.

Έχω αποφασίσει, επειδή έχω εντοπίσει το πρόβλημα, (στο δικάναλο), για ηχεία. Όμως είναι πολύ δύσκολη η αντικατάσταση, διότι πρέπει να φύγει ένα υπέροχο πραγματικά ηχείο, το rf 62ΙΙ - αναβαθμισμένο με hiteck υλικά, δηλαδή, και θέλει από ότι έχω ψάξει, μεγάλο κόστος για την κίνηση αυτή. Δηλαδή, έχω εντοπίσει, ύστερα από συνεχείς και επίμονες ακροάσεις, ότι, οτιδήποτε κάτω των 1800-2000 ευρώ, είναι υποδεέστερο για τα γούστα μου.

Εχω όμως υπομονή και μάλλον έχω πάρει την απόφαση, να κάνω την υπέρβαση. Όπως είπαμε όμως δεν βιάζομαι.

Πρέπει αν θα γίνει η αλλαγή, να είμαι απολύτως σίγουρος ότι θα μείνω ευχαριστημένος.
Καλημερα Vakis2000.
Εχω σκεφτει και εγω τη φαση σοβαρης αναβαθμισης αλλα θα σου πω και εγω αυτο που σου εχουν πει και οι υπολοιποι.
Καταλαβα οτι για να πιασουν τοπο τα χρηματα που θα διαθεσω για τα ενισχυτικα μου που δεν ειναι και λιγα για κανενα θα πρεπει να διορθωθει πρωτα ο χωρος.
Δηλαδη να διαθεσω ενα μερος των χρηματων μου εκει , να ειμαι σιγουρος πρωτα αν μπορω να ακουσω αυτο που εχουν τα ηχεια να σου δωσουν και μετα να κανω την αγορα.
Σκεφτηκα και εγω να προμηθευτω μικροφωνα για μετρησεις αλλα για τη διορθωση του χωρου χρειαζεται καποιος ειδικος
Δεν μπορει να σε βοηθησει απο εδω καποιος οσο και να θελει.
Θα κανω υπομονη 1-2 χρονια οσο παει ωστε να το διορθωσω αυτο .
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.051
Reaction score
8.071
Κάθε πρόταση - κρίση, αποδεκτή, Ευχαριστώ eteokritis.

Όντως έχεις δίκιο ως προς τον Ειδικό. Όμως για να γίνει αυτό, θέλω να έχω κάποια εμπειρία, βασική γνώση του θέματος, ώστε να μπορέσω να τον παρακολουθήσω και κατόπιν να μπορώ μόνος μου να χειρίζομαι το θέμα όπως πρέπει. θα γίνει και αυτό κάποια στιγμή. Τι να κάνουμε αυτό είναι το χόμπι μου (μας), και προσωπικά το μοναδικό πια!
[DOUBLEPOST=1547543112][/DOUBLEPOST]Πχ μου αρέσει σαν ήχος, η επιλογή KEF.
Συγκεκριμένα, είμαι κοντά σε αυτό: http://international.kef.com/r7 (r 7) , όμως αυτό το ...48Hz-28kHz (±3dB) με ενοχλεί λίγο, τα δικά μου έχουν : 35Hz-25kHz (±3dB).... Αρκετή νομίζω διαφορά ως προς το χαμηλό.
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
Καλημέρα Ιάκωβε

Δεν έχει νόημα να σχολιάσουμε το σύστημα σε ένα νήμα ισοστάθμισης χώρου.

Ε΄να βασικό πρόβλημα που έχεις είναι η αντήχηση,στο waterfall βλέπεις πως στα 40 80 και 120 hz ό,τι παίξει στιγμιαία μια φορά στα ηχεία μένει στον χώρο για πάνω από 1 δευτερόλεπτο,αυτό δεν είναι ακρόαση μουσικής ή θέαση ταινίας είναι ταλαιπωρία.Με όλα τα συστήματα.( ίσως γι'αυτό αλλάζεις γνώμες για το σύστημά σου,ανάλογα με το πόση υπομονή έχει ο εγκέφαλος εκείνη την ημέρα να ασχοληθεί με την βαβούρα,δεν ειρωνεύομαι είναι πραγματικό)

Ενα χαλί και μια μετακίνηση του sub θα βελτιώσουν την κατάσταση.
Τα υπόλοιπα διαγράμματα δεν λένε και πολλά αν δεν μας πείς τι μέτρησες,ποιό ηχείο που είναι το crossover αν ήταν ανοιχτό κλειστό το sub κτλ.
επίσης χρησιμοποιείς το 90deg αρχείο του umik και το μικρόφωνο κοιτάει ταβάνι?

μια αρχή που μπορείς να κάνεις για να πάρει μια ιδέα είναι να δείς στο YT το acoustics 101 k 102 από την εκπομπή home theater geeks που έχει καλεσμένο τον Joy Tribiani...Θύμιο Κατιανι?....μμμμ...Antony Grimani το βρήκα ( εξηγεί και αυτό που σου λέω πως ο εγκέφαλος παύει να επεξεργάζεται τον ήχο όταν έχει βαβούρα )

Πάρε μια ιδέα,μετά δες πως διαβάζουμε τα γράμματα SPL & Phase και waterfall και μετά ξανασυνδέεις μικρόφωνο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.414
Reaction score
125.603
Αρκετή νομίζω διαφορά ως προς το χαμηλό.
Μπα, ανάξια λόγου.

Έτσι κι αλλιώς το χαμηλό βγαίνει από τα σαμπ (κι όχι από τα ηχεία, είναι αδύνατο), κι έτσι κι αλλιώς στο χαμηλό δεν ακούς τα σαμπ καθόλου, αντιθέτως ακούς μόνο το πως παίζει ο χώρος. Δηλαδή, τα σαμπ γαργαλάνε τις πατούσες του χώρου, ο χώρος βάζει τα γέλια, κι εσύ ακούς τα γέλια του χώρου.

Έτσι δουλεύει το πράγμα.

Και πάμε στην τοποθέτηση. Για να γαργαλήσουν τις πατούσες του χώρου τα σαμπ, πρέπει να βάλεις το δαχτυλάκι του σαμπ στην πατούσα του χώρου. Αν το δαχτυλάκι είναι στον αγκώνα ή στο μάτι, δεν έχει γέλιο. Σωστή τοποθέτηση των σαμπ, για να παίξει μπάσο ο χώρος.

Σα τις χορδές της κιθάρας, πρέπει να είναι πάνω από την τρύπα οι χορδές για να δουλέψει το αντηχείο και να βγει πράμα. Αν πάρεις τις χορδές στο μπάνιο και αφήσεις το αντηχείο στο σαλόνι, όσο και να κουνάς τις χορδές, το αντηχείο δε συγκινείται, δε δουλεύει με μπλούτουθ σα το νέο πικάπ της Κέμπριτζ, το πσηφιακό ντε.

Όσο για την ηχόμπαρα, νταξ, ανθρώπινο, επαρεξηγήθηκες ή επαρεξηγηθικοθίχτηκες, μα πιθανώς να αναφωνήσεις εύρηκα σα τον λολό επιστήμονα, αν τυχόν μια ρημαδοηχόμπαρα παίξει μουσική μέσα στο χώρο σου πολύ καλύτερα σε όλες τις παραμέτρους από τον υπάρχοντα εξοπλισμό. Απομακρυσμένη πιθανότητα λες, οκ, κράτα το όμως σα πιθανότητα, διότι όλα είναι ...πιθανά. Μπορεί να το είπε για το καλό σου, γνωρίζοντας το αποτέλεσμα. Που ξερς... :)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.629
Μηνύματα
2.868.496
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top