Umik 1 Iakovos (vakis)


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.987
Reaction score
8.039
Στο δικάναλο δεν έχω sub. Τουλάχιστον με τα 2-3 sub που έχω εμπειρία στον χώρο μου... δεν. Υπάρχει χαμηλό δεν λέω, όμως δεν είναι αυτό που θα ήθελα, άλλοτε καλύπτει τα πάντα, άλλοτε φαίνεται ανεπαρκές. Με λίγα λόγια δεν μπορεί να ακολουθήσει τα ηχεία μου. Έτσι το τωρινό μου, yamaha yst 515 καλύπτει μόνο το σύστημα home cinama (με αρκετή επιτυχία, μόνο σε πολυκάναλη απόδοση), σε δικάναλο σήμα το σετ ηχεία (ηome cinema) , sub, υπολείπεται του αμιγώς δικάναλού μου συστήματος, (εννοείται ΚΑΙ στην απόδοση του χαμηλού).
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.527
Reaction score
37.716
anyway, κατευθειαν το rew μετα την εγκατασταση , τρεχει subwoofer test μεχρι τους 200 κυκλους ..
Διαβασμα θελει το manual, δεν ειναι μικρο .. ενας οδηγος προς ναυτιλομενους δεν θα ηταν κακη ιδεα.. :D
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.987
Reaction score
8.039
Αγαπητοί Φίλοι, τις ημέρες αυτές επί τέλους έκανα μέτρηση του χώρου. Ας είναι καλά φίλος που γνωρίζει το θέμα, έχει την υπομονή, και κυρίως την επιμονή προς το τέλειο.
Έτσι καταναλώσαμε αρκετές ώρες, με μετρήσεις. Δύο ημέρες μετρήσεις λοιπόν και παρακάτω έχομε τα αποτελέσματα.

Πρέπει να σημειωθεί, ότι από τον κύριο χώρο έφυγαν τα klipsch και την θέση τους έλαβαν τα πιο σωστά chario...

Οι μετρήσεις λοιπόν:

α. Μέτρηση των chario πριν από τι διορθώσεις, όπως τα έστισα εγώ και χωρίς κάποια παραμετροποίηση, επεξεργασία, όπως μπάσα πρίμα eq κλπ. Επίσης χωρίς την βοήθεια sub.

001 21112019.jpg

Post automatically merged:

Εδώ είναι: L-R με sub και audyssey και αφού έγιναν διάφορες μετρήσεις με μικρές αλλαγές θέσεων, κλίσης των ηχείων κλπ.
002 12112019.jpg

Post automatically merged:

Τέλος η μέτρηση του sub....
003 12112019.jpg

Post automatically merged:

Επίσης και το rt...

004 12112019.jpg
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.987
Reaction score
8.039
O 7009 δεν έχει και πολλές δυνατότητες παραμετροποίησης.
Όπως και να έχει, εγώ ανεβάζω λίγο τι χαμηλές, κόβω και λίγο από το άνω φάσμα, και το φτιάχνω.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
αυτη η καμπυλη που βλεπω πρεπει ναναι η flat.....εχει και την reference αν θες να βαλεις που κοβει λιγο τα ψηλα και δινει λιγο στα χαμηλα .... ;)
Post automatically merged:

και το RT60 απο τα L-R ειναι καλο....δειχνει ομοιογενεια..!!!!!
...και δεν ειναι κακο για χωρο νορμαλ.....ενα κατι θελει και εισαι οκ ....
Post automatically merged:

παιζζζζ ? :lolsign:
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.987
Reaction score
8.039
Όλα καλά λοιπόν. Ο συνδιασμός: Marantz - Τελικός Advance - svs - Chario είναι πολύ καλή περίπτωση για τον χώρο μου.

Και τώρα η συνέχεια.

Κακόμαθα στο... μπουμάρισμα με τα Klispch και από ότι φαίνεται μου λείπει λιγάκι.

Έτσι σκέπτομαι το δεύτερο svs να το χρησιμοποιήσω στον pro μου για τις κάτω από τις 60 - 80 συχνότητες. Δηλαδή να μην κόψω τίποτα από τα chario, αλλά να δουλεύει ταυτόχρονα με αυτά το sub, για τις παραπάνω συχνότητες.

Τι λέτε?
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.987
Reaction score
8.039
Αν θέλεις μπορείς να εξηγήσεις την γνώμη σου? .... Μαθένουμε!
Post automatically merged:

Εδώ είναι η σχετικές μετρήσεις με τα klispch rf 62II.
α πριν τις επεμβάσεις,
β μετά από διόρθωση τους στον χώρο και
γ το rt60

klips 001.jpg
klips 002.jpg
klips rt.jpg
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Αν ανεβασεις εντασεις δεν φοβασαι μην παρεις τους κώνους στο χερι; Γιατι να τα ζοριζεις στις χαμηλες αφου εχεις σαμπ;

Κι εγω είχα σκεφτεί να κανω το ίδιο, να αφησω δλδ full range τα rp 8000, alla τελικα με σωστοτερη ρυθμιση τω σαμπ πηρα το αποτελεσμα που προσδωκουσα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.328
Reaction score
79.254
Αν θέλεις μπορείς να εξηγήσεις την γνώμη σου?
Δεν ειναι εποικοδομητικό να γράφουμε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια. Εισαι παλιό μέλος, σίγουρα εχεις δει τις απαντήσεις.

Εν περιλήψει:
Δεν παίζουμε ποτέ τα ηχεία Large. Πάντα Small, με κρος στα 80Hz ως γενική ρύθμιση, περισσοτερο ή λιγοτερο ανάλογα με τα ηχεία και την συμπεριφορά του χώρου.
Δυο σαμπ ειναι απαραίτητα για εξομάλυνση του μπάσου στον χώρο (και όχι μονο για τις στάθμες).

Αυτα εχουν αναλυθεί δεκάδες φορές. Εχεις δυο επιλογές: ή να τα δεχτείς έτσι πως στα γράφω ή να ξαναδιαβάσεις ολα τα σχετικά θρεντς απο την αρχή.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Αν δεν παίζεις με dynamic eq on η λύση είναι αυτή.... Δλδ να παίζεις με on..... Αλλα πρέπει να το ρύθμισης!!!!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.987
Reaction score
8.039
Δεν ειναι εποικοδομητικό να γράφουμε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια. Εισαι παλιό μέλος, σίγουρα εχεις δει τις απαντήσεις.

Εν περιλήψει:
Δεν παίζουμε ποτέ τα ηχεία Large. Πάντα Small, με κρος στα 80Hz ως γενική ρύθμιση, περισσοτερο ή λιγοτερο ανάλογα με τα ηχεία και την συμπεριφορά του χώρου.
Δυο σαμπ ειναι απαραίτητα για εξομάλυνση του μπάσου στον χώρο (και όχι μονο για τις στάθμες).

Αυτα εχουν αναλυθεί δεκάδες φορές. Εχεις δυο επιλογές: ή να τα δεχτείς έτσι πως στα γράφω ή να ξαναδιαβάσεις ολα τα σχετικά θρεντς απο την αρχή.
Οκ μην θυμώνεις! :drinks: Μία διευκρίνηση (ακόμη) δεν κάνει κακό!! :) .

Τα chario κατά την γνώμη σας υπολείπονται σε χαμηλό?
Χρειάζεται δηλαδή sub? (Σε μουσικά αρχεία πάντα αναφέρομαι)...
Ξαναβάζω το διάγραμμα (χωρίς sub και χωρίς καμία επέμβαση στον ήχο...) (με τον marantz pure direct). Mε τον pro μου δεν έκανα μέτρηση, όμως (με το αυτί) δεν νομίζω να έχω κάποιες σοβαρές αποκλίσεις....
262184_2118d6feb8c3f740a9e1c9b9e5c04ed6.jpg

Post automatically merged:

Αν δεν παίζεις με dynamic eq on η λύση είναι αυτή.... Δλδ να παίζεις με on..... Αλλα πρέπει να το ρύθμισης!!!!
Ποια η γνώμη σου για dynamic eq? Αξίζει να ασχοληθώ ? Ψυχολογικά (θεωρώ) ότι οποιαδήποτε επέμβαση στο σήμα, δεν κάνει καλό. Έτσι ποτέ δεν έχω ασχοληθεί με αυτήν την παράμετρο!
 


P

PMC

Guest
Τα chario κατά την γνώμη σας υπολείπονται σε χαμηλό?
Καμία ηχειαρα στον πλανήτη δεν θα παίξει το βαθύ χαμηλό έτσι όπως πρέπει .
Το καλύτερο ηχείο να πάρεις ( γκράντε ουτοπία ) την πρώτη μιάμιση οκτάβα θα την παίξει χαμηλότερα των υπολοίπων του φάσματος και δεν θα την νιώθεις..... τα σαμπ κάνουν ( διορθωνουν αυτήν την έλλειψη ) αυτή την δουλειά ακριβως....;)
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.527
Reaction score
37.716
... και αυτο το πραμα που βλεπουμε ολοι στους μεχρι 60 κυκλους θα φτιαξει και συναμα με την φροντιδα του χωρου και προδερμ.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.164
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top