"Vintage Decks & Amplifiers Club"

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Re: NAKAMICHI ZX-7

Να τα φτιάξεις είπαμε, όχι να τα δουλεύεις!!! :143::143:
Δημητρό θα τα βάλω στο "παιχνίδι" τα μηχανάκια!!!
Αφού τελικά, αξίζει να δώσω αξία σε μηχανήματα εταιριών που μας έμαθαν να αγαπάμε το Hi-Fi!!:404:
Ειδικά εσύ, που έχεις μεγάλη αγάπη για τα vintage, ξέρεις την αξία που έχει να δουλεύει ένα τέτοιο μηχάνημα!
Επίτιμο σε κάνανε εδώ μέσα το ξεχνάς?:137:
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Απάντηση: NAKAMICHI ZX-7

Φιλε πραγματικα μπραβο για το κουκλι ρακ που φτιαξες!! αν και στο Nacamichi με προλαβες ακριβωωωως στην στροφη και το πηρες, χαλαλι σου γιατι εσυ θα το εκτημησεις περισσοτερο! εγω το θελα για μουσιακους μοναχα λογους!..μπραβο και παλι μπραβο!
Μια ερρωτηση μοναχα..ο ενυσχητης σου ποιο μοντελο ειναι?
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Re: NAKAMICHI ZX-7

Είναι ο Onkyo.
Προενισχυτής P-304 και τελικός Μ-504...
Ήμουν 7 χρόνια στην εταιρία και δούλευα ως υπεύθυνος πωλήσεων από το 1992..
Εκείνη την εποχή, λόγω ηλικίας, δεν είχα τη δυνατότητα να αγοράσω αυτό το σετ, που μου άρεσε πολύ! (όπως και το Nak!)
Το 2004, δώδεκα χρόνια μετά και δουλεύοντας σε άλλη μεγάλη εταιρία του χώρου, βρέθηκα στη Θεσσαλονίκη, σε ένα κατάστημα, που τον είχε στο ράφι, ανέγγιχτο!!!
Εεεε όπως καταλαβαίνεις ήταν μεγάλη μου χαρά, όταν του πρότινα να τον αγοράσω και δέχτηκε! Εγώ τότε νόμιζα οτι δε θα έδινε το μηχάνημα, για λόγους βιτρίνας επειδή όπως μου ανέφερε το μαγαζί στην αρχή, το είχε για να το "χαζεύουν" οι πελάτες!
Και να σκεφτείς οτι το είχα ξεσφραγίσει και ξανασυσκευάσει άπειρες φορές στις εκθέσεις!
Πέρναγε από τα χέρια μου, έφευγε, αλλά πάντα είχα την επιθυμία να το αποκτήσω, όπως και το Nak
και έλεγα από μέσα μου: "Κάποια μέρα θα γίνεις δικό μου"!
Τελικά, ένα ξέρω να λέω! Όταν αγαπάμε πολύ κάτι, μια μέρα θα έρθει σε εμας!:126:
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: NAKAMICHI ZX-7

Καλοριζικο Σταματη,δυνατο εργαλειο.Για εμας τους ρομαντικους ειναι σημαντικα τετοια μηχανηματα,οχι μονο να τα ακους αλλα και να τα βλεπεις!
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: NAKAMICHI ZX-7

Σίγουρα έτσι είναι, αλλά και κάθε κασσέτα έχει τις χαρακτηριστικές της "αδυναμίες".
Θα κάνω ένα τεστάκι εγγραφής με πλήρεις ρυθμίσεις βέβαια και θα σου πω...:126:
Αυτή είναι η δουλειά του Nakamichi να ξεπερνάει τις "αδυναμίες" των διαφόρων κασετών. Και την κάνει πολύ καλά την δουλειά του!


Γιατί να μην κάνω απομαγνητισμό στο Nak?? Η εταιρία στο owners manual γράφει χαρακτηριστικά,
οτι μετά από κάποιες ώρες ανάγνωσης και εγγραφής, χρειάζεται απομαγνητισμός κεφαλών.
Δεν την έχω ανοίξει ακόμα, αλλά με τρώει το χέρι μου...:137:
Πολλές από αυτές τις κασέτες απομαγνητισμού έκαναν ζημιά τελικά στις κεφαλές. Δεν λεώ ότι η δικιά σου είναι οπωσδήποτε μούφα, αλλά καλύτερα φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά...

Οι σοβαροί απομαγνητιστές του χεριού (που χρησίμευαν και για τα μαγνητόφωνα ανοικτής ταινίας open reel tape decks κοινώς μπομπινόφωνα) έκαναν καλή δουλειά άλλα ήθελαν πολλή προσοχή στον χειρισμό:
Ενεργοποιείς και απενεργοποιείς το μηχάνημα ΜΑΚΡΙΑ από την κεφαλή, το πλησιάζεις όχι όμως πολύ κοντά και ΔΕΝ αγγίζεις την κεφαλή. Κάνεις τις κυκλικές κινήσεις που πρέπει και το απομακρύνεις χωρίς να το καρατήσεις περισσότερη ώρα πάνω από την κεφαλή. Το απενεργοποιείς μακριά της....

Γι αυτό σού λέω άστο να πάει στον διάολο... Προκειμένου να κάνεις καμμία ζημιά η οποία δεν αποκαθίσταται πλέον σήμερα (γιατί δεν υπάρχουν κεφαλές για αντικατάσταση) ας παίζει με λίγο μόνιμο μαγνητισμό. Ούτως ή άλλως δεν είναι ακουστή καμμία τρομερή διαφορά.
Πιο σημαντικό είναι να είναι καθαρές οι κεφαλές από οξείδια του σιδήρου (απομεινάρια από την τριβή με τις ταινίες, μπατονέτα, μπαμπακάκι, οινόπνευμα) παρά να είναι "καθαρές" από μαγνητισμό.
 

Μηνύματα
279
Reaction score
0
Απάντηση: NAKAMICHI ZX-7

Από εμπειρία λέω πως ο συχνός απομαγνητισμός δεν εμφανίζει τρομερές αλλαγές στον ήχο,αλλά όχι και να το γενικεύουμε το θέμα!! Ο απομαγνητισμός σε ένα κασσετόφωνο είναι απαραίτητος ανά κάποια διαστήματα ειδικά αν αυτό παίζει πολύ και ειδικά ότι νάναι κασσέτες!!
Ξεθολώνει τον ήχο,τον φέρνει μπροστά,και βοηθάει πολύ και στην εγγραφή!!
Έχω χαλάσει πολλά κασσετόφωνα στο γράψε παίξε(και παράλληλα τους άλλαζα και κεφαλές γιατί από το παίξιμο έλιωναν)!!
Τώρα τα κρατάω χωρίς ιμάντες στην άκρη για να μου θυμίζουν τα νιάτα μου!!

ΥΓ. Σταμάτη εγώ ονειρευόμουν ένα NAK - Dragon!! Λές κάποια στιγμή να μου έρθει?? Μακάρι!!
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Απάντηση: NAKAMICHI ZX-7

Καλορίζικο Σταμάτη, αλλά πως να το κάνουμε, Δράκος δεν είναι...(έχω στο πάγκο έναν αυτό τον καιρό και φοβάμαι μην με δαγκώσει!)Πάντως είναι γενικά παραδεκτό πως αυτά τα παριμοιώδη κομμάτια βαράνε στα αυτιά μερικά από τα σημερινά "hi end" μηχανήματα...Δες και Pioneer CT-F1250, CT-F1000
Καλοάκουστο.
Φιλικά,
Γιάννης
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Re: Απάντηση: NAKAMICHI ZX-7

Από εμπειρία λέω πως ο συχνός απομαγνητισμός δεν εμφανίζει τρομερές αλλαγές στον ήχο,αλλά όχι και να το γενικεύουμε το θέμα!! Ο απομαγνητισμός σε ένα κασσετόφωνο είναι απαραίτητος ανά κάποια διαστήματα ειδικά αν αυτό παίζει πολύ και ειδικά ότι νάναι κασσέτες!!
Ξεθολώνει τον ήχο,τον φέρνει μπροστά,και βοηθάει πολύ και στην εγγραφή!!
Έχω χαλάσει πολλά κασσετόφωνα στο γράψε παίξε(και παράλληλα τους άλλαζα και κεφαλές γιατί από το παίξιμο έλιωναν)!!
Τώρα τα κρατάω χωρίς ιμάντες στην άκρη για να μου θυμίζουν τα νιάτα μου!!

ΥΓ. Σταμάτη εγώ ονειρευόμουν ένα NAK - Dragon!! Λές κάποια στιγμή να μου έρθει?? Μακάρι!!

Kατ' αρχήν φίλε, γιατί τα έχεις παροπλισμένα και αχρησιμοποίητα?
Κρίμα είναι γιατί κάποτε, ήταν στις δόξες τους και σου έδιναν χαρά..
Εγώ για να καταλάβεις, έχω τα παιχνίδια που έπαιζα μικρός και τα οποία πλέον δίνουν χαρά στα παιδιά μου!:126:
Για να είναι λοιπόν ενεργά και να σου θυμίζουν τις καλές αυτές εποχές, δυο links για να τα επαναφέρεις!:137:

Belt Kits Made in Japan - Original: http://stores.ebay.com/Marrs-Communications/_i.html?_fsub=1888569018
Belt kits Made in USA (may be in China): http://www.vintage-electronics.cc/

Τώρα όσον αφορά το Dragon που ονειρεύεσαι.. κι εγώ αυτό ονειρευόμουν!!!
Μπορεί να καταλήξεις με κανένα RX-505!!! Δε νομίζω να σου πέσει λίγο εε?:137::144:
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Re: Απάντηση: NAKAMICHI ZX-7

Καλορίζικο Σταμάτη, αλλά πως να το κάνουμε, Δράκος δεν είναι...(έχω στο πάγκο έναν αυτό τον καιρό και φοβάμαι μην με δαγκώσει!)Πάντως είναι γενικά παραδεκτό πως αυτά τα παριμοιώδη κομμάτια βαράνε στα αυτιά μερικά από τα σημερινά "hi end" μηχανήματα...Δες και Pioneer CT-F1250, CT-F1000
Καλοάκουστο.
Φιλικά,
Γιάννης
Σ' ευχαριστώ πολύ Γιάννη!
Ο Δράκος πάντα έδειχνε τα δόντια του! Τίποτε δεν είναι σαν αυτόν!
Κορυφαίο μηχάνημα!:126:
 

Μηνύματα
279
Reaction score
0
Απάντηση: NAKAMICHI ZX-7

Τώρα όσον αφορά το Dragon που ονειρεύεσαι.. κι εγώ αυτό ονειρευόμουν!!!
Μπορεί να καταλήξεις με κανένα RX-505!!! Δε νομίζω να σου πέσει λίγο εε?
Λίγο όχι βέβαια αλλά το όνειρο αυτό το θέλω ατόφιο ειδάλως ας μην γίνει ποτέ πραγματικότητα!
Ευχαριστώ για τα link,τώρα βέβαια άμα μου βρείς και κανένα ορεξάτο και λογικό μάστορα κοντά τι να πω ....
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Re: Απάντηση: NAKAMICHI ZX-7

Λίγο όχι βέβαια αλλά το όνειρο αυτό το θέλω ατόφιο ειδάλως ας μην γίνει ποτέ πραγματικότητα!
Ευχαριστώ για τα link,τώρα βέβαια άμα μου βρείς και κανένα ορεξάτο και λογικό μάστορα κοντά τι να πω ....
To να αντικαταστήσεις τους ιμάντες είναι πάρα πολύ εύκολο!
Αν τα ανοίξεις, θα σου δείξουν μόνα τους το δρόμο για το άλλαγμα.
Αν δεν πειράξεις κάτι άλλο από ρυθμίσεις, τα μηχανήματα θα γίνουν σαν καινούρια!
Τόλμησέ το μην το φοβασαι! Το πολύ πολύ να τα χαλάσεις!!:137:
Αντε και με νεους ιμάντες, ανέβασε μετά και φωτογραφίες να τα θαυμάσουμε!:126:

Όσο για το "όνειρο" χμμμ... μ' αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι!!:444:
Γι αυτό και... σε βλέπω να το κάνεις πραγματικότητα!
Έχε τα μάτια σου ανοιχτά, ποτέ δεν ξέρεις τι σου επιφυλάσει η τύχη!:144:
Ακόμα κι εδώ, κάπου κυκλοφορεί ο Δράκος...:616:
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: NAKAMICHI ZX-7

Από εμπειρία λέω πως ο συχνός απομαγνητισμός δεν εμφανίζει τρομερές αλλαγές στον ήχο,αλλά όχι και να το γενικεύουμε το θέμα!! Ο απομαγνητισμός σε ένα κασσετόφωνο είναι απαραίτητος ανά κάποια διαστήματα ειδικά αν αυτό παίζει πολύ και ειδικά ότι νάναι κασσέτες!!
O μόνιμος μαγνητισμός συσσωρεύεται στις κεφαλές ανάλογα με τις ώρες παιξίματος, δεν έχει να κάνει με την ποιότητα των κασετών που παίζει, μόνο με τις ώρες.

Όταν παίζει κασέτες ότι νά 'ναι βρομίζουν οι κεφαλές από τα οξείδια του σιδήρου που αποκολλώνται λόγω τριβής από την ταινία και προσκολλώνται πάνω στην κεφαλή.
Αντίθετα όταν παίζει καλής ποιότητος κασέτες (π.χ. TDK) οι κεφαλές παραμένουν καθαρές από οξείδια για πολύ μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

Ξεθολώνει τον ήχο,τον φέρνει μπροστά,και βοηθάει πολύ και στην εγγραφή!!
Έχω χαλάσει πολλά κασσετόφωνα στο γράψε παίξε(και παράλληλα τους άλλαζα και κεφαλές γιατί από το παίξιμο έλιωναν)!!
Τώρα τα κρατάω χωρίς ιμάντες στην άκρη για να μου θυμίζουν τα νιάτα μου!!
Εδώ υπερίσχυαν τα ΑΚΑΙ τα οποία με τις κρυσταλλικές κεφαλές Glass & X'tal Ferrite Heads που διέθεταν τα καλά μοντέλα GX, δεν είχαν καμμία απολύτως φθορά μετά από ατέλειωτα χιλιόμετρα ταινίας διότι οι κεφαλές ήταν καλυμμένες με ένα κρύσταλλο που δεν τις άφηνε να έρθουν σε άμεση επαφή με την ταινία και να φθαρούν. Αυτό ήταν πατέντα της ΑΚΑΙ και δεν μπορούσε να το χρησιμοποιήσει κανείς άλλος.

ΥΓ. Σταμάτη εγώ ονειρευόμουν ένα NAK - Dragon!! Λές κάποια στιγμή να μου έρθει?? Μακάρι!!
Μακάρι να σού έρθει!

Πάντως μπορείς να εύχεσαι επίσης να σού έρθει και το απόλυτο μηχάνημα όλων των εποχών Nakamichi ZXL 1000 (καλύτερο από τον δράκο)





 


Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Re: NAKAMICHI ZX-7

Μανούλια είναι τα άτιμα!!!!
Οι απόλυτες μηχανές εγγραφής σε κασσέτα (Το VHS δεν πιάνεται βέβαια...)
Πάντως σήμερα άνοιξα μια σφραγισμένη TDK SA-60 και το έβαλα να γράψει.
Αφού ρυθμίστηκε το μηχάνημα, bias, azimuth adjustment κλπ, έκανα σύγκριση με το πρωτότυπο. Ως δίσκος χρησιμοποιήθηκε το SACD των Dire Strates "Brothers in arms".
Η δυναμική περιοχή ήταν απερίγραπτη! Εκείνο που έκανε να υπολοίπεται του πρωτότυπου ήταν οι υψηλές συχνότητες. Υπήρχε διαφορά εμφανέστατη. Με κασσέτα μετάλου δεν έχω ακόμα ελέγξει πως είναι τα πράγματα, αλλά πιστεύω οτι θα ισσοροπήσει.
Υπήρχε λίγο hiss noise με Dolby B, ενώ με C ο θόρυβος εξαφανίστηκε παντελώς.
 

Μηνύματα
279
Reaction score
0
Απάντηση: NAKAMICHI ZX-7

O μόνιμος μαγνητισμός συσσωρεύεται στις κεφαλές ανάλογα με τις ώρες παιξίματος, δεν έχει να κάνει με την ποιότητα των κασετών που παίζει, μόνο με τις ώρες.

Όταν παίζει κασέτες ότι νά 'ναι βρομίζουν οι κεφαλές από τα οξείδια του σιδήρου που αποκολλώνται λόγω τριβής από την ταινία και προσκολλώνται πάνω στην κεφαλή.
Αντίθετα όταν παίζει καλής ποιότητος κασέτες (π.χ. TDK) οι κεφαλές παραμένουν καθαρές από οξείδια για πολύ μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.
Σε βλέπω διαβασμένο και θέλω να σου πω πως σχεδόν συμφωνούμε εκτώς από το σημείο που εγώ λέω πως οι ότι ναναι κασσέτες που όπως λες αφήνουν πάνω στην κεφαλή <<οξείδια του σιδήρου>> δημιουργούν ένα μόνιμο μαγνητικό πεδίο που ακόμα και αν τα αποβάλεις απο την κεφαλή σύντομα με μια μπατονέτα και καθαρό οινόπνευμα ο μαγνητισμός τους μένει.Όσο λιγότερη <<Βρωμιά>> τόσο μακρύτερο χρονικό διάστημα απομαγνητισμού!

ΥΓ. Το Κουκλί που πρόβαλες είναι Θεός όντως!!Συγχώρεσε για την ασέβεια μου στα Θεία αλλά εγώ στο Dragon Έχω κολλήσει!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απάντηση: NAKAMICHI ZX-7

Καλές ακροάσεις delamostre!!!

Oσο για μένα , στερνή μου γνώση κλπ.

Τα έβλεπα καθημερινά , στον πάγκο του service της Lyric και δεν το εκτιμούσα.
 

Μηνύματα
1.941
Reaction score
373
Απάντηση: NAKAMICHI ZX-7

Εδώ υπερίσχυαν τα ΑΚΑΙ τα οποία με τις κρυσταλλικές κεφαλές Glass & X'tal Ferrite Heads που διέθεταν τα καλά μοντέλα GX, δεν είχαν καμμία απολύτως φθορά μετά από ατέλειωτα χιλιόμετρα ταινίας διότι οι κεφαλές ήταν καλυμμένες με ένα κρύσταλλο που δεν τις άφηνε να έρθουν σε άμεση επαφή με την ταινία και να φθαρούν. Αυτό ήταν πατέντα της ΑΚΑΙ και δεν μπορούσε να το χρησιμοποιήσει κανείς άλλος.
Eχω το GX-F35.
Πολυ καλο μηχανημα.
Η αγαπη του ηταν οι Sa-xs της TDK.
Δεν ξερω πως, αλλα μου φαινοταν πολλες φορες οτι επαιζε καλυτερα απο την πηγη... (οκ, μαλλον ιδεα μου).
 

Μηνύματα
7.223
Reaction score
1.210
Re: NAKAMICHI ZX-7

Δεν είσαι πάντως ο μόνος που το λέει. Εγώ μεγάλωσα με ΑΚΑΙ, αυτό
http://www.vintagecassette.com/Akai/GX-M10
και ποτέ δεν ένιωσα κάτι τέτοιο. Βέβαια λογικά παίζει ρόλο και η ποιότητα του κασσετοφώνου καθαυτού. Αλλά με αυτό τουλάχιστον ποτέ δεν άκουσα στην κασσέτα κάτι που να με κάνει να νιώσω ότι έχω να κάνω με ήχο ποιότητας. Το mp3 χαλαρά καλύτερο. Πάντως μεγάλη ζήλια για το Nakamichi. Με τόσα χρήματα, αν το είχα πάρει πρέφα εγκαίρως θα το είχα πάρει εγώ, και θα το έκανα δώρο στον πατέρα μου να κατουρηθεί από τη χαρά του...
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Re: Απάντηση: NAKAMICHI ZX-7

Καλές ακροάσεις delamostre!!!

Oσο για μένα , στερνή μου γνώση κλπ.

Τα έβλεπα καθημερινά , στον πάγκο του service της Lyric και δεν το εκτιμούσα.

Νικόλα ήσουν στη Lyric και δεν έκανες την υπέρβαση σαν εμένα με την Οnkyo.. Όταν είσαι σε μια εταιρία μέσα, γίνεσαι σαν τον "παπουτσή που δεν έχει παπούτση να βάλει"...
Ποτέ δεν είναι αργά φίλε.. κι ας έγινε μουσειακή η ιστορία τους:126:
Η αίγλη τους, μένει πάντα η ίδια: Ιστορική και ανεκτίμητη!:444:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.270
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top