"Vintage Decks & Amplifiers Club"

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Re: Απάντηση: NAKAMICHI ZX-7

....ΥΓ. Το Κουκλί που πρόβαλες είναι Θεός όντως!!Συγχώρεσε για την ασέβεια μου στα Θεία αλλά εγώ στο Dragon Έχω κολλήσει!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Δε μας είπες ποιόν Δράκο θες..

Αυτόν??




ή ΑΥΤΟΝ???



Πάντως και τα δύο έχουν ρύθμιση "κεντραρίσματος"!!!! Το μεν πρώτο για τη γωνία αζιμουθίου, ενώ το δεύτερο για το ...απόλυτο κεντράρισμα του δίσκου με δεύτερο βραχίονα, που καθορίζει το απόλυτο κέντρο του άξονα οδήγησης!!!!!:404:

http://www.youtube.com/watch?v=rUgOUftRSjk&feature=related
 



Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.961
Reaction score
23.740
Απάντηση: Re: Απάντηση: NAKAMICHI ZX-7

κι ας έγινε μουσειακή η ιστορία τους:126:

Mουσειακή?
Εχω τόννους κασσέτες που εχω ν ακούσω απο τοτε (2002) που παρέδωσε πνεύμα, λόγω αχρησίας, το κασσετοφωνάκι μου.
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Re: NAKAMICHI ZX-7

Σήμερα πραγματοποιήθηκε τεστ εγγραφής στο Nakamichi ZX-7 με μέσο εγγραφής την ΜΑΧELL Metal Vertex.
Η κασσέτα είναι μοναδική στο είδος της! Ισσοροπημένη με απίστευτα δυναμικά, και μεταλλικό σασσί. Από το βάρος της καταλαβαίνει κάποιος τι θα επακολουθήσει....

Η κασσέτα είχε γραφτεί με το προηγούμενο κασσετόφωνο που εχω στην κατοχή μου το DENON DRM-500. To συγκεκριμένο μηχάνημα, αν και ανήκε στη φθηνή σειρά των Deck της Denon, εν τούτοις είναι ένα τίμιο πολύ καλό κασσετόφωνο, χωρίς τρελλή εμφάνιση, αλλά με πάρα πολύ καλή ποιότητα εγγραφής ιδίως στις κασσέτες μετάλλου που ήταν και οι αδυναμίες του.

Η κασσέτα είχε ηχογραφηθεί το 1991, με πηγή το Denon DCD-810, που ήταν και το βασικό CD του αρχικού μου setup. H επιλογή των κομματιών είχε γίνει πολύ σχολαστικά, από διαφορους δίσκους με jazz μουσική από την Α πλευρά, ενώ στη Β πλευρά είχαν περαστεί μουσικά κομμάτια από κινηματογραφικούς συνθέτες (Nino Rota κλπ)

Για να μη χαθεί το "μάζεμα" των κομματιών, τα οποία υπάρχουν βέβαια σε cd, αλλά όπως και να το κάνουμε το κόλλημα υπάρχει (!), ψηφιοποιήθηκε όλη στο CD recorder της Marantz DR-700. Χρησιμοποιήθηκε ως player το Denon το οποίο είχε κάνει και την εγγραφή, για να μην υπάρξει διαφορά στην ανάγνωση της κασσέτας, από τη διαφορετική ρύθμιση της γωνίας αζιμουθίου της κεφαλής του Nak.

Ακολούθησε προσεκτική επιλογή σε διάφορα ήδη μουσικής. Για πηγή, χρησιμοποιήθηκε το DV-600 της Pioneer, το οποίο είναι μεν ένα DVD, αλλά είναι universal. Χρησιμοποίησα μόνο SACD & DVD-Audio δισκάκια, για να έχω άριστο αποτέλεσμα στο υλικό.
Τα δισκάκια που μπήκαν προς εγγραφή στο tray ήταν πέντε SACD και τέσσερα DVD-Audio:

1.Johan Sebastian Bach (The royal philharmonic orchestra) SACD
2.Steely Dan (Gaucho) SACD
3.Pink Floyd (The dark side of the Moon) SACD
3.Diana Krall (The girl in the other room) SACD
5.The Police (Every breath you take) SACD
6.Dorian Michael (Acoustic Blues) DVD-Audio
7.Billy Joel (Piano Man - The very Best) DVD-Audio
8.Modern Talking (The final Album) DVD-Audio
9.Gary Moore (Back to the Blues) DVD-Audio

Αρχικά επαιξε η MAXELL με την εγγραφή που είχε γίνει στο DENON, για να υπάρχουν συγκριτικά. Ο ήχος ήταν πάρα πολύ καλός με πολύ καλά δυναμικά και καλή στερεοφωνία. Μελανό σημείο ήταν η διαφορετική ρύθμιση αζιμουθίου του Denon με αυτή του Nak με αποτέλεσμα να υπάρχει μια σχετική "θολούρα" στο άνω φάσμα συχνοτήτων, όχι όμως σε σημείο που ενοχλούσε. Πιστεύω οτι κατά ένα πολύ μεγάλο μέρος, βοήθησε το Nak, δίνοντας στην ηχητική ταυτότητα της εγγραφής του Denon αυτό που έπρεπε να αποδώσει.

Στη συνέχεια, αφού ρυθμίστηκε το ZX-7 για εγγραφή με τη MAXELL, επιλέχθηκε ως σύστημα αποθορυβοποίησης το Dolby C και κατόπιν πέρασαν όλες οι επιλογές των κομματιών, από τους δίσκους στο Nak...

Αποτέλεσμα??

Απόλυτη εγγραφή!!!
Δεν υπήρξε σχεδόν καμία διαφορά με το προτώτυπο!!!
Σε όλα τα είδη της μουσικής το Nak έκανε την υπέρβαση!
Hiss noise, ανύπαρκτο!!! Άπιαστο όνειρο για το ταπεινό Denon!
Δυναμικά? Στερεοφωνία? Απόκριση? Έλεγχος χαμηλών? Το μόνο που μπορώ να πω είναι οτι έκατσα ξανά και άκουσα όλη την κασσέτα! Απίστευτη ομοιότητα με το πρωτότυπο!

Τελικά τίποτε δεν είναι τυχαίο σ' αυτήν τη ζωή! Οι άνθρωποι κάνουν θαύματα! Και οι εταιρίες μαζί μ' αυτούς! Εύγε σε μια εταιρία θρύλο και στους ανθρώπους που δούλεψαν γι αυτή, που με τα προιόντα της έμεινε για πάντα στο πάνθεον της ιστορίας του Hi-End, αλλά και στα ράφια των τυχερών ιδιοκτητών των μηχανημάτων της!!
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: NAKAMICHI ZX-7

Mουσειακή?
Εχω τόννους κασσέτες που εχω ν ακούσω απο τοτε (2002) που παρέδωσε πνεύμα, λόγω αχρησίας, το κασσετοφωνάκι μου.
Νικόλααααα αυτό είναι μηχανηματάρα!!! Κρίμα είναι να το έχεις παροπλισμένο σε μια γωνιά...
Δεν βγαίνουν πλέον τέτοια μηχανάκια.... Φτιάχτο δεν το λυπάσαι??
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.961
Reaction score
23.740
Απάντηση: Re: NAKAMICHI ZX-7

Απόλυτη εγγραφή!!!
Δεν υπήρξε σχεδόν καμία διαφορά με το προτώτυπο!!!
Σε όλα τα είδη της μουσικής το Nak έκανε την υπέρβαση!
Hiss noise, ανύπαρκτο!!! Άπιαστο όνειρο για το ταπεινό Denon!
Δυναμικά? Στερεοφωνία? Απόκριση? Έλεγχος χαμηλών? Το μόνο που μπορώ να πω είναι οτι έκατσα ξανά και άκουσα όλη την κασσέτα! Απίστευτη ομοιότητα με το πρωτότυπο!
Απ οτι μάθαινα τα παλιά χρόνια, αυτή η κασσέτα θα παίξει πολύ χειρότερα σε άλλο deck κι ας είναι κορυφαίο.

Τελικά τίποτε δεν είναι τυχαίο σ' αυτήν τη ζωή! Οι άνθρωποι κάνουν θαύματα! Και οι εταιρίες μαζί μ' αυτούς! Εύγε σε μια εταιρία θρύλο και στους ανθρώπους που δούλεψαν γι αυτή, που με τα προιόντα της έμεινε για πάντα στο πάνθεον της ιστορίας του Hi-End, αλλά και στα ράφια των τυχερών ιδιοκτητών των μηχανημάτων της!!
Ενας θρύλος με άδοξο τέλος.

Σ αυτό το σημείο θα ήθελα να σας αναφέρω μια ιστορία που γνωρίζω εκ των έσω για το τέλος της Nakamichi που ξέραμε.
Mπορώ?
 


Μηνύματα
142
Reaction score
0
Απάντηση: NAKAMICHI ZX-7

Πολύ ωραίο κασετόφωνο. Προσωπικά έχω το nakamichi CR-2E και δεν το πιάνει κανένα στην ποιότητα εγγραφής σε σύγκριση που έκανα με φίλο σε στερεοφωνικό αξίας 500ε και πάνω!
 


Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Re: Απάντηση: NAKAMICHI ZX-7

Πολύ ωραίο κασετόφωνο. Προσωπικά έχω το nakamichi CR-2E και δεν το πιάνει κανένα στην ποιότητα εγγραφής σε σύγκριση που έκανα με φίλο σε στερεοφωνικό αξίας 500ε και πάνω!
Πάντα η Nak ήταν πολύ μπροστά από τις άλλες εταιρίες στα κασσετόφωνά της, ακόμα και το BX-100 που έχω, κάνει καλύτερη εγγραφή από πολλά τρικέφαλα, ακόμη και μεταγενέστερα από αυτό!
Να το προσέχεις φίλε μου το Nak σου και να το χαίρεσαι!!:126:
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.961
Reaction score
23.740
Απάντηση: NAKAMICHI ZX-7

H Lyric ήταν ο μακροβιότερος αντιπρόσωπος της Nakamichi στην Ευρώπη.Απ το 1974 εως το 1995.
Λογω και του θείου Mike Kay , απ την Lyric USA, η σχέση ηταν άριστη.

Το 1993-94 άρχισαν τα προβλήματα διαθεσιμότητας.
Το 1995 στην ΑES συναντήθηκαν ο Νίκος Κακαδέλης(R.I.P.) πρόεδρος της ελληνικής Lyric , με τον Ted Nakamichi, αδερφό του Niro.

Στην ερώτηση ,''τι συμβαίνει , η απάντηση ήταν καταλυτική.
Ο Νiro Nakamichi, βασικός σχεδιαστής και ιθύνων νούς της εταιρίας , χρειάστηκε ψυχιατρική βοήθεια .
Για 2 χρόνια η Nakamichi προσπαθούσε να σταθεί στα πόδια της ,πουλώντας μηχανισμούς cd-rom σε κομπιουτεράδες.
Φυσικά δεν άντεξαν και εξαγοράστηκαν απο μια εταιρία στην Σιγκαπούρη.
Ο Ted, είπε ακόμη πώς τίποτα πιά δεν θα είναι οπως παλιά και είχε απόλυτο δίκαιο.
Η πρώτη απόπειρα των νέων ιδιοκτητών ηταν με ραδιοκασσετόφωνα αυτοκινήτου , που κατασκεύαζαν στο εργοστάσιο της AUDIOVOX στην Μαλαισία.Αργότερα έβγαλαν και κάποιους A/V ενισχυτές που είχαν πολλά προβλήματα και δεν μπόρεσαν να σταθούν στην αγορά.
 

Μηνύματα
142
Reaction score
0
Απάντηση: NAKAMICHI ZX-7

H Lyric ήταν ο μακροβιότερος αντιπρόσωπος της Nakamichi στην Ευρώπη.Απ το 1974 εως το 1995.
Λογω και του θείου Mike Kay , απ την Lyric USA, η σχέση ηταν άριστη.

Το 1993-94 άρχισαν τα προβλήματα διαθεσιμότητας.
Το 1995 στην ΑES συναντήθηκαν ο Νίκος Κακαδέλης(R.I.P.) πρόεδρος της ελληνικής Lyric , με τον Ted Nakamichi, αδερφό του Niro.

Στην ερώτηση ,''τι συμβαίνει , η απάντηση ήταν καταλυτική.
Ο Νiro Nakamichi, βασικός σχεδιαστής και ιθύνων νούς της εταιρίας , χρειάστηκε ψυχιατρική βοήθεια .
Για 2 χρόνια η Nakamichi προσπαθούσε να σταθεί στα πόδια της ,πουλώντας μηχανισμούς cd-rom σε κομπιουτεράδες.
Φυσικά δεν άντεξαν και εξαγοράστηκαν απο μια εταιρία στην Σιγκαπούρη.
Ο Ted, είπε ακόμη πώς τίποτα πιά δεν θα είναι οπως παλιά και είχε απόλυτο δίκαιο.
Η πρώτη απόπειρα των νέων ιδιοκτητών ηταν με ραδιοκασσετόφωνα αυτοκινήτου , που κατασκεύαζαν στο εργοστάσιο της AUDIOVOX στην Μαλαισία.Αργότερα έβγαλαν και κάποιους A/V ενισχυτές που είχαν πολλά προβλήματα και δεν μπόρεσαν να σταθούν στην αγορά.
Ωραία πληροφορία...μαθαίνουμε
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Re: Απάντηση: Re: NAKAMICHI ZX-7

....Ενας θρύλος με άδοξο τέλος.

Σ αυτό το σημείο θα ήθελα να σας αναφέρω μια ιστορία που γνωρίζω εκ των έσω για το τέλος της Nakamichi που ξέραμε.
Mπορώ?
Νικόλα να προτίνω το thread να μετονομαστεί σε "Vintage Decks & Amplifiers Club", έτσι ώστε όλοι μας, να μπορούμε να θαυμάσουμε τα υπέροχα μηχανήματα που έχουμε στην κατοχή μας με φωτογραφίες και στιγμές που έχουμε ζήσει μαζί τους, καθώς και να παροτρίνουμε όλους που τα έχουν ξεχασμένα σε κάποια αποθήκη, να τα ξεθάψουν απ' το σκοτάδι :126:...

Όπως βλέπεις, όλοι μας ψάχνουμε μια παλιά μας στιγμή, να μας αναβιώσει τα υπέροχα συναισθήματα που ζήσαμε με τα μηχανήματά μας..
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.961
Reaction score
23.740
Απάντηση: NAKAMICHI ZX-7

Ας κάνουμε ένα καινούργιο, κρίμα είναι να χαλάσουμε ενα θέμα σαν κι αυτό.
Αν επιμένεις αλλάζω τον τίτλο ΤΩΡΑ!:107:
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Re: NAKAMICHI ZX-7

Άλλαξε το Νικόλα! Είναι κρίμα να μη συμπεριληφθούν όλα τα τέρατα του παρελθόντος σε ένα thread..:126:
 


Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Re: Απάντηση: NAKAMICHI ZX-7

Ας κάνουμε ένα καινούργιο, κρίμα είναι να χαλάσουμε ενα θέμα σαν κι αυτό.
Αν επιμένεις αλλάζω τον τίτλο ΤΩΡΑ!:107:
Νικόλα σ΄ευχαριστώ πολύ!!!!:126:

Ηθελα να μου διευκρινίσεις κάτι σχετικά με τη Nakamichi, όταν άρχισαν τα προβλήματά της.
Η σειρά που έβγαλε μεταγενέστερα, που δεν ήταν κατασκευαστικά στα επίπεδα της παλιάς Nak, δεν κατασκευαζόταν στο παλιό εργοστάσιό της?
Έπαψαν να είναι δηλαδή με το γνωστό ποιοτικό ελεγχο της Νak και made in Japan?
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.961
Reaction score
23.740
Απάντηση: Re: Απάντηση: NAKAMICHI ZX-7

Ηθελα να μου διευκρινίσεις κάτι σχετικά με τη Nakamichi, όταν άρχισαν τα προβλήματά της.
Η σειρά που έβγαλε μεταγενέστερα...

Δώσε κάποιο μοντέλο και αν γνωρίζω κάτι , θα στα μαρτυρήσω όλα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.649
Μηνύματα
2.870.713
Members
37.928
Νεότερο μέλος
Spirand
Top