Waveguides – Στο εργαστηριο του Φρανκ


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Ζήτω το παντευθυντικο μονοκαναλο! Waveguides και αηδιες. :p

 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Δεν είναι ευφωνικοτητα, είναι προσπάθεια δημιουργίας περιέλιξης μέσω ισχυρών ανακλάσεων, τόσο από τους πλαϊνούς τοίχους, όσο, ακόμα σημαντικότερο, από τον οπίσθιο της θέσης ακρόασης τοίχο, ώστε τρόπον τινά να έχεις την αίσθηση ότι βρίσκεσαι μέσα στο μουσικό δρώμενο.

Και σε αυτήν την περίπτωση, η ομοιογένεια οφ αξις είναι εξόχως σημαντική (σοβαρό σπινοραμα) διότι σε αντίθετη περίπτωση θα έχουμε πολύ σοβαρές τονικές αλλοιωσεις που δεν ισοσταθμιζονται.

Και βεβαίως, οι πλαϊνές επιφάνειες των τοίχων, οσω και η επιφάνεια του τοίχου πίσω από τη θέση ακρόασης, θα πρέπει να έχουν διαχυτικες διατάξεις.

Φυσικά, όλα αυτά τα μασκαραλίκια στο πολυκαναλο είναι περιττά.

Σε κάθε περίπτωση, το ηχείο οφείλει να έχει σοβαρό σπινοραμα, ομοιογενή οφ αξις απόκριση, και κυματοδηγου τουλάχιστον στο τουιτερ. .

Χωρις τα ανωτέρω, οποιοδήποτε ηχείο, είναι γτπκ χρεπι, προσαναμμα για το τζάκι.
Γι αυτό επιμένει,δηλαδή να πάρουμε (τα κοπρόσκυλα) ηλεκτρικά αυτοκίνητα...

Για τους δε πτωχούς που δεν αλλάζουν ούτε αυτοκίνητο ούτε ηχεία ούτε έχουν χρήματα για καύσιμα από ορυκτές πηγές,υπάρχει και το crossfiring:
1645980544798.png


Να ξεφορτωθεί και ο dapost τα ATC όπως απαλλάχθηκε ο Ear από τα Magnepan,αφού δεν διαθέτουν...κυματοδηγούς. :roflmao:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.416
Γι αυτό επιμένει,δηλαδή να πάρουμε (τα κοπρόσκυλα) ηλεκτρικά αυτοκίνητα...

Για τους δε πτωχούς που δεν αλλάζουν ούτε αυτοκίνητο ούτε ηχεία ούτε έχουν χρήματα για καύσιμα από ορυκτές πηγές,υπάρχει και το crossfiring:
View attachment 242201

Να ξεφορτωθεί και ο dapost τα ATC όπως απαλλάχθηκε ο Ear από τα Magnepan,αφού δεν διαθέτουν...κυματοδηγούς. :roflmao:
να υπήρχε και αυτό το ηχείο(ccb-8) στας Ευρώπας.....τι καλά που θα ταν όλα :(
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
να υπήρχε και αυτό το ηχείο(ccb-8) στας Ευρώπας.....τι καλά που θα ταν όλα :(
Η Hsu βγάζει και value for money μοντέλα sub...
άσε με εμένα....τον Μπούτια να πιάνεις για αυτά :biggrin:
HSU daharis!
:roflmao:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.416
Η Hsu βγάζει και value for money μοντέλα sub...

HSU daharis!
πριν χρόνια που ενδιαφερόμουν (μου τα είχε σφυρίξει ο Κεφάλας να τα δω)...τους είχα στείλει μέιλ για να ρωτήσω πως γίνεται να έρθουν Ελλάδα

μου είπαν ότι δεν συμφέρει...να ψάξω να βρω άλλο ηχείο:roflmao:....θα βγει διπλάσια τιμή
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
πριν χρόνια που ενδιαφερόμουν (μου τα είχε σφυρίξει ο Κεφάλας να τα δω)...τους είχα στείλει μέιλ για να ρωτήσω πως γίνεται να έρθουν Ελλάδα

μου είπαν ότι δεν συμφέρει... :roflmao:....θα βγει διπλάσια τιμή
Φόνοπράϊς...Τιμές που σκοτώνουν.:roflmao:
 

Μηνύματα
12.383
Reaction score
14.584
Γι αυτό επιμένει,δηλαδή να πάρουμε (τα κοπρόσκυλα) ηλεκτρικά αυτοκίνητα...

Για τους δε πτωχούς που δεν αλλάζουν ούτε αυτοκίνητο ούτε ηχεία ούτε έχουν χρήματα για καύσιμα από ορυκτές πηγές,υπάρχει και το crossfiring:
View attachment 242201

Να ξεφορτωθεί και ο dapost τα ATC όπως απαλλάχθηκε ο Ear από τα Magnepan,αφού δεν διαθέτουν...κυματοδηγούς. :roflmao:
Ενα τέτοιο toe in εκτός απο τα γνωστά και πολυειπωμένα πλεονεκτήματά του .... τι υποκειμενικά μειονεκτήματα έχει ή έχεις παρατηρήσει ? π.χ. κάτι στους όγκους. Μη μου τα πείς μόνο με διαγράμματα ή εαν ναι .... συνοδευσέ τα και με λίγο υποκειμενική περιγραφή - αίσθηση που θα μας αφήσουν ηχητικά (όχι τίποτε άλλο για να καταλάβω χα χα).
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ενα τέτοιο toe in εκτός απο τα γνωστά και πολυειπωμένα πλεονεκτήματά του .... τι υποκειμενικά μειονεκτήματα έχει ή έχεις παρατηρήσει ? π.χ. κάτι στους όγκους. Μη μου τα πείς μόνο με διαγράμματα ή εαν ναι .... συνοδευσέ τα και με λίγο υποκειμενική περιγραφή - αίσθηση που θα μας αφήσουν ηχητικά (όχι τίποτε άλλο για να καταλάβω χα χα).
Πλάτος ηχητικής σκηνής οριοθετημένο μεταξύ αριστερού και δεξιού ηχείου - τουλάχιστον σε δικά μου setup.
 

Μηνύματα
12.383
Reaction score
14.584
Πλάτος ηχητικής σκηνής οριοθετημένο μεταξύ αριστερού και δεξιού ηχείου - τουλάχιστον σε δικά μου setup.
Και στα setup σου, όταν έχεις τεράστια απόσταση των ηχείων απο τα πλαινά τοιχώματα ?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Και στα setup σου, όταν έχεις τεράστια απόσταση των ηχείων απο τα πλαινά τοιχώματα ?
Τα μόνα ηχεία που έχω εγκατεστημένα χωρίς μεγάλες αποστάσεις από πλευρικά τοιχώματα είναι οι κόρνες,οι οποίες λογαριάζονται ως ειδική περίπτωση...Εκεί ούτως ή άλλως ισχύει μεγάλη διάσταση στο στερεοφωνικό τρίγωνο και το πλάτος ηχητικής σκηνής - εφόσον βέβαια θα έχει επιτευχθεί η βέλτιστη εγκατάσταση.
 

Μηνύματα
12.383
Reaction score
14.584
Τα μόνα ηχεία που έχω εγκατεστημένα χωρίς μεγάλες αποστάσεις από πλευρικά τοιχώματα είναι οι κόρνες,οι οποίες λογαριάζονται ως ειδική περίπτωση...Εκεί ούτως ή άλλως ισχύει μεγάλη διάσταση στο στερεοφωνικό τρίγωνο και το πλάτος ηχητικής σκηνής - εφόσον βέβαια θα έχει επιτευχθεί η βέλτιστη εγκατάσταση.
Ενα μικρό δωράκι σαν ευχαριστώ, που μου απαντάς σε διάφορα : (που θα το ξέρεις -αλλά η κίνηση μετράει - καθώς το έκανε ο Σέρλοκ, :) εγω βέβαια δεν ακολουθώ τέτοιες μεθόδους;)).

 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ενα μικρό δωράκι σαν ευχαριστώ, που μου απαντάς σε διάφορα : (που θα το ξέρεις -αλλά η κίνηση μετράει - καθώς το έκανε ο Σέρλοκ, :) εγω βέβαια δεν ακολουθώ τέτοιες μεθόδους;)).

Αυτό είναι πολύτιμο στοιχείο,αφού επιδεικνύει ότι οι αντιρρησίες - έστω και άθελά τους μερικές φορές - γίνονται εστία δημιουργικών προκλήσεων σ'ένα forum... :wink:
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Καταρχάς δεν υπάρχουν υλοποιήσεις τηρούσες εις το έπακρον τους όρους ΄΄Συνεχούς Κατευθυντικότητας΄΄ (ΣΚ εν συντομία)
Νομιζω οτι η ορθη μεταφραση του "constant" στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν ειναι "συνεχης" αλλα "σταθερη" καθ οτι με τον ορο constant directivity εννοειται η συγκεκριμενη και σταθερη κατευθυντικοτητα σε ολο το φασμα σε αντιθεση με την μεταβαλομενη κατευθυντικοτητα που υπαρχει λογω του beaming χωρις την χρηση κυματοδηγου. Π.χ. 90μοιρες σε ολο το φασμα απο 1.500-20.000Ηz αντι για 180μοιρες μεχρι τα 3.500Ηz, 90μοιρες στα 9.000Ηz και 45 μοιρες στα 20.000Ηz (τυχαια νουμερα).
Το πρωτο σκελος βεβαια πολυ σωστο. Κανενας κυματοδηγος δεν το καταφερνει στο επακρο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.411
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top