Why does new vinyl sound digital?

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.205
Reaction score
26.943
... 8-) στη προηγουμενη σελιδα ανεφερα τον Δρ Δρακατορ...αλλα τη μπαντα.. !!
Κατάλαβα. Στο ψάξιμο το κατάλαβα :roflmao:
............................................................................................
Μα νομίζω αυτονών είναι η εκτέλεση, φαντάζομαι από το πρωτότυπο θα διάλεξαν το όνομά τους
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.308
Reaction score
125.136

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Αφήστε την Ομόνοια. Είναι full digital. :biggrin:

Υπάρχουν αισθητήρες αέρα που θα καθορίζουν το ύψος του πίδακα στο συντριβάνι για να μη τα κάνει όλα τανα όταν fishάει :rofl:.

Θα έχει αισθητήρες ώστε αν υπάρχει πολύ κόσμος έξω από το συντριβάνι, πανηγυρισμοί κλπ, θα ανεβαίνει ο πάτος του (σεμνάαααα), και θα αδειάζει στο κενό περιμετρικά για ασφάλεια.

Ειναι digital λέμε.

Τα παραπάνω δεν είναι αστεία.
Όντως έτσι θα είναι.
Επιτέλους!!...
Να και σε κάτι που τα ψηφιακά μπορεί να είναι.. χρήσιμα!!
...στα.. συντριβάνια!!:tongue::tongue::tongue:
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.575
Reaction score
27.908
Όχι, θα σου πω την άλλη διάσημη χαϊεντιά.

"ότι και να κάνετε, όσα ψηφιακά και να βάλετε, στο τέλος το σήμα αναλογικό γίνεται πριν βγει από τα ηχεία. Δίνεται ένα σκασμό χρήματα στα ψηφιακά για να ακούσετε καλύτερα, αναλογικά."

Άντε λοιπόν, ρίξε τη βελόνα στο αυλάκι και τραγούδα "ένα μηδέν μηδέν ένα".

:lolsign:
 

Μηνύματα
307
Reaction score
67
Φυσικά και στα περισσότερα master
Reel-to-reel έχουν κρατήσει 1:1 αντίγραφα . Θεωρητικά η ποιότητα δεν άλλαξε . Πιστεύω τα αρχικά original master φυλάσσονται σα τους σπάνιους σπόρους φυτών . Φανταστείτε οι παραγωγές των Beatles και των Stones να ήταν πασπαρτού απο studio σε studio . Δε το πιστεύω ότι δεν υπάρχει back up × 10 στις περισσότερες παραγωγές !!!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.575
Reaction score
27.908
Φυσικά και στα περισσότερα master
Reel-to-reel έχουν κρατήσει 1:1 αντίγραφα . Θεωρητικά η ποιότητα δεν άλλαξε . Πιστεύω τα αρχικά original master φυλάσσονται σα τους σπάνιους σπόρους φυτών . Φανταστείτε οι παραγωγές των Beatles και των Stones να ήταν πασπαρτού απο studio σε studio . Δε το πιστεύω ότι δεν υπάρχει back up × 10 στις περισσότερες παραγωγές !!!
Σιγά μην τα τα βάλουμε και σε special music vault κάτω από τους πάγους.

Γιατί να υπάρχει;
Επίσης γιατί και x10 κιόλας;
 


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.146
alexis εδω ο ντραμερ εχει βαλει τα ακουστικα και χτυπα της μεμβρανες και τα πιατινια πως ακουγεται;
αν ηταν ολοι οι μουσικοι στο στουντιο πως θα ακουγοτανε;
αν η εγγραφη ηταν αναλογικη πως θα ακουγοτανε η μπαντα;
 

Μηνύματα
307
Reaction score
67
Καλησπέρα σε όλους

Ενδιαφέρον όλες οι απόψεις και σεβαστές. Οι δίσκοι που έχω στο μεγαλύτερο μέρος τους είναι παλιοί ξένοι κυρίως απο Αμερική και ένα μικρό μέρος τους Ελληνικοί απο τα μακριά 50s (ναι έχω 78αρηδες και γραμμοφωνο) μέχρι και τα 90s το πολύ. Αυτούς όλους δεν τους έχω αγοράσει ποτέ σε μορφή ψηφιακή καθαρά και υποκειμένικα γιατί μου αρέσει ο ήχος τους σε προσωπικό επίπεδο ως βυνίλια.. Το αν είναι καλός, μέτριος, χάλια ή τέλειος είναι καθαρά υποκειμενικό. Δεν πιστεύω ότι το ακουσμα της μουσικής και της ποιότητας του είναι αντικειμενικό. Δυστυχώς με την ερχομό της μαζικότητας (mp3, flac, alac κτλ) χάσαμε το νοήμα της μουσικής ψάχνοντας ένα υπέρτατο ακουσμα είτε μέσα απο τα μηχανήματα που αλλάζουμε/αναβαθμίζουμε είτε μέσα απο το ίδιο το μέσο. Για να μην παρεξηγούμαι είμαι και εγώ σε αυτή την κατηγορία ψάχνοντας το υπέρτατο (πάντα στα δικά μου οικονομικά μέτρα και σταθμά). Απλά τελευταία έχω σταματήσει το ψάξιμο και απλά ακούω. Προτείνω να το κάνετε και εσείς.

Φιλικά Κωνσταντίνος
Τεκμηρίωση σε αυτό που γράφω είναι σαν αυτό που λέει το ρητό βούτα τη γλώσσα στο μυαλό πριν μιλήσεις ;)
Πραγματικά όπως ανέφερε και ο φίλος Κώστας έχω νιώσει και εγώ πολλές φορές να χάνω το νόημα των τραγουδιών όταν ψάχνω για την ποιότητα πίσω απο τα μηχανήματα στα αστραφτερά καλώδια και στο πλήθος των input και output .Η θέση μου είναι στον καναπέ να απολαύσω τη μουσική που αγαπώ . Αμέτρητοι δίσκοι από τα 70's που μεγαλώσαμε με τα ακούσματα αυτών δε νομίζω ότι μπορούσαν να προσφέρουν την υπέρτατη ποιότητα οπως το βρίσκουμε σε σύγχρονες hi fidelity παραγωγές . πχ υπάρχει περίπτωση να ακούσει ποτέ κανείς ποιοτικά το In Rock των Deep Purple ; Το έχω σε όλες τις μορφές του και 5 εκδόσεις LP . Σε SACD δε κυκλοφόρησε ποτέ σα τίτλος ( όχι ότι έχει και πολύ νόημα ) αλλά πραγματικά όταν ακούς αυτό το μουντό πέπλο στο πρωτόγονο Hard Rock δε νομίζω ότι σε νοιάζει τόσο πολύ η ηχητική ποιότητα . Οπότε πολύ υποκειμενικό για τον καθένα απο εμάς !!!
 

Μηνύματα
7.252
Reaction score
11.794
Τεκμηρίωση σε αυτό που γράφω είναι σαν αυτό που λέει το ρητό βούτα τη γλώσσα στο μυαλό πριν μιλήσεις ;)
Πραγματικά όπως ανέφερε και ο φίλος Κώστας έχω νιώσει και εγώ πολλές φορές να χάνω το νόημα των τραγουδιών όταν ψάχνω για την ποιότητα πίσω απο τα μηχανήματα στα αστραφτερά καλώδια και στο πλήθος των input και output .Η θέση μου είναι στον καναπέ να απολαύσω τη μουσική που αγαπώ . Αμέτρητοι δίσκοι από τα 70's που μεγαλώσαμε με τα ακούσματα αυτών δε νομίζω ότι μπορούσαν να προσφέρουν την υπέρτατη ποιότητα οπως το βρίσκουμε σε σύγχρονες hi fidelity παραγωγές . πχ υπάρχει περίπτωση να ακούσει ποτέ κανείς ποιοτικά το In Rock των Deep Purple ; Το έχω σε όλες τις μορφές του και 5 εκδόσεις LP . Σε SACD δε κυκλοφόρησε ποτέ σα τίτλος ( όχι ότι έχει και πολύ νόημα ) αλλά πραγματικά όταν ακούς αυτό το μουντό πέπλο στο πρωτόγονο Hard Rock δε νομίζω ότι σε νοιάζει τόσο πολύ η ηχητική ποιότητα . Οπότε πολύ υποκειμενικό για τον καθένα απο εμάς !!!
Είναι το πέπλο ή η εποχή και οι καλλιτέχνες; Δηλαδή, αν είχαμε τους Deep Purple, τον Hendrix, τη Joplin και πολλούς άλλους και γινόταν ηχογράφηση με τις νέες μεθόδους, τί θα χανόταν ακριβώς;
Πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχουν πια τέτοιοι καλλιτέχνες, όπως δεν υπάρχει και το κλίμα εκείνο απο το οποίο πήγαζαν απίστευτα τραγούδια και ερμηνείες.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.555
Μηνύματα
2.864.252
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top