XOno, ένας προενισχυτής Phono υψηλών απαιτήσεων


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Το DACT το πἠρα απὀ τον Χἀιτα (Nexus) ὀταν πρωτοβγἠκε.
Aντικατἐστησε το Klyne 7P και το ἰδιο αντικαταστἀθηκε απὀ το Goldmund PH2.
(γιἀ να μη χαλἀσει η πατροπαρἀδοτη μαγειρἰτσα) ...
ακολοὐθησαν καμιἀ δεκαριἀ αντικαταστἀσεις των αντικαταστἀσεων
(μἐχρι να ζαλιστὠ απὀ τους ἰδιους κὐκλους που ἐγιναν δεκἀδες φορἐς και να θἐσω κἀτω απὀ τον παραδοσιακὀ γεροπλἀτανο) ...
προκειμἐνου να καταλἀβω τἰ μαλακἰα ἐκανα!
Την ἰδια περἰοδο εγκεφαλικοὐ μαλφἀνξιον, αντικατἐστησα το Denon DP-80/SME IV με το Symphonic Line RG6.
Το βραβεἰο μοιρἀζεται ισὀποσα, καθὀτι ἰδιας βαρὐτητας οι δὐο εγκεφαλικἐς κλανιἐς χαϊεντἰλας.
Το high-end φταιει μονον λογω των επιλογων μας.Διοτι δεν ειναι ολα και παντοτε θεμα κοστους.Καποιες φορες ομως ειναι,διοτι απλα δεν μπορεις να τα εχεις φθηνοτερα.Αντε τωρα βρες ενα DP80 η ενα yamaha gt2000,kenwood kd990...................!!!!!
Και σαν απαντηση και στον φιλο kostas πιο πανω,ενα απο τα phono που χρησιμοποιω εχει κοστος 170 ευρω (συν 20-30 ευρω μικροβελτιωσεις που εκανα).Για τα υπολοιπα 1-2 phono που χρησιμοποιω προτιμω να μην τα αναφερω προς αποφυγην οποιας δηποτε πιθανης παρεξηγησης.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.369
Reaction score
125.405
τα υπολοιπα 1-2 phono που χρησιμοποιω προτιμω να μην τα αναφερω προς αποφυγην οποιας δηποτε πιθανης παρεξηγησης
Εγώ δε παρεξηγώ. Λέγε. Μιλαααααα

Και το φτηνό πες ποιο είναι.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
...αντικατἐστησα το Denon DP-80/SME IV με το Symphonic Line RG6.
Το βραβεἰο μοιρἀζεται ισὀποσα, καθὀτι ἰδιας βαρὐτητας οι δὐο εγκεφαλικἐς κλανιἐς χαϊεντἰλας.
Ξαναγόρασέ το, πουλιέται ακόμα, τουλάχιστο το μοτέρ, για τον βραχίονα ...
Γιάννης
[DOUBLEPOST=1552411615][/DOUBLEPOST]
Το high-end φταιει μονον λογω των επιλογων μας.Διοτι δεν ειναι ολα και παντοτε θεμα κοστους.Καποιες φορες ομως ειναι,διοτι απλα δεν μπορεις να τα εχεις φθηνοτερα.Αντε τωρα βρες ενα DP80 η ενα yamaha gt2000,kenwood kd990...................!!!!!
Και σαν απαντηση και στον φιλο kostas πιο πανω,ενα απο τα phono που χρησιμοποιω εχει κοστος 170 ευρω (συν 20-30 ευρω μικροβελτιωσεις που εκανα).Για τα υπολοιπα 1-2 phono που χρησιμοποιω προτιμω να μην τα αναφερω προς αποφυγην οποιας δηποτε πιθανης παρεξηγησης.
Για πες μας...Και μην φοβάσαι, ότι πεις δεν θα χρησιμοποιηθεί εναντίον σου...
Γιάννης
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Θεωρώ πλεονέκτημα τα smd στο dact, και οι χαμηλές τιμές θορύβου και παραμόρφωσης δείχνουν την αξία αυτών των υλικών.

Μετά το dact δε βλέπω λόγο ενασχόλησης, εκτός (επαναλαμβάνομαι) αν μιλάμε για ψηφιακή Ρία, που έχει εγγενή αδιαμφισβήτητα πλεονεκτήματα, και μπορεί να συνδυαστεί με DSP ισοσταθμισης.
Καρντάση έχεις δει σκέτο κύκλωμα να παίζει μόνο του;
Τι νόημα έχει η ανακοίνωση χαρακτηριστικών, χωρίς η υλοποίηση να είναι ολοκληρωμένη;
Από την στιγμή που δημοσιεύεις εργαστηριακές μετρήσεις σε ειδικό περιβάλλων, με εργαστηριακά τροφοδοτικά και δεν ξέρω τι άλλο, είναι μεγάλη η απόσταση από τη στιγμή που η ίδια πλακέτα μπει σε μεταλλικό σασί, συνδεθεί με τον όποιο τρόπο και τροφοδοτηθεί από ένα (τι ποιότητας) τροφοδοτικό.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.369
Reaction score
125.405
Σωστά.
Το τροφοδοτικό είναι crucial σε τέτοια υλοποίηση.

Νομίζω πάντως πως οι υπερβολές του χάιτα (αν δε κάνω λάθος 1 κιλοβάτ μετασχηματιστές...) δεν έχουν νόημα.

Μόνο σκαλούμπακας πάνω στο ντακτ νομίζω είχε κάνει τις υπερβολές του.

Τες πα..
 
Last edited:


Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
Χωρις να εχω προθεση να την υποτιμησω , imo η dact δειχνει οχι τοσο την "παλαιοτητα" της συγκριτικα με πιο νεες η αν προτιματε καλυτερες σχεδιασεις,αλλα τα ορια της.
Συμφωνώ , δεν εννόησα ότι η dact είναι το τέλος του αναλογικού δρόμου ,όσον αφορά τους phono pro.H αξία της απλά επιβεβαιώνεται στα αυτιά μου κάθε μέρα με το να μην ψάχνω κάτι καλύτερο.
Όσον αφορά την τροφοδοσία της επέλεξα μ/τη 200watt -γέφυρα - 2 elna audio 4700μf και τέλος.
Σταθεροποίηση έχει άριστη η ίδια η πλακέτα.
Πιστεύω όμως ότι είναι ακριβή σήμερα.
 

Μηνύματα
1.399
Reaction score
1.094
...Το τροφοδοτικό είναι crucial σε τέτοια υλοποίηση.

Νομίζω πάντως πως οι υπερβολές του χάιτα (αν δε κάνω λάθος 1 κιλοβάτ μετασχηματιστές...) δεν έχουν νόημα...
Το ίδιο πίστευε και ο Λαζάρου, όποιος θυμάται το τροφοδοτικό της κατασκευής του ήταν πολύ μεγαλύτερου μεγέθους του phono stage. Μπορεί και δεκαπλάσιο μέγεθος!

...Πιστεύω όμως ότι είναι ακριβή σήμερα.
Πόσο κοστίζει σήμερα, δε μπορώ να το βρω στο site τους.
 

Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
Κι εγώ δε μπαίνω σε συγκρίσεις, δεν έχω ακούσει το phono του Pass. Έχω όμως εμπειρία από το Dact και αν μπορούσα να αντέξω οικονομικά τη κατασκευή του από κάποιον με τεχνικές γνώσεις θα ήταν το τελευταίο phono stage της ζωής μου. Άλλωστε το τωρινό μου το έχω 15 χρόνια, όταν κάτι δουλεύει δεν το αλλάζω αλλά σε Α-Β τεστ το Dact μου άρεσε πιο πολύ.
Πολύ φιλολογία περί το τροφοδοτικό της, θεώρησε το μέρος της διαδικασίας "μυθοποίηση" για να ...Ακόμα θυμάμαι ένα "γκουρού"με floating (sic)τροφοδοσία , με πρόλαβες ,άστον αυτόν.
[DOUBLEPOST=1552415203][/DOUBLEPOST]
Πόσο κοστίζει σήμερα, δε μπορώ να το βρω στο site τους.
Δεν δημοσιεύουν τιμή ,νομίζω γύρω στο χιλιάρικο.Βάλε και 100 για τροφοδοσία και καθάρισες.
Ξεχάσαμε τον xono ,sorry jpaudio.
 
Last edited:


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
...Πόσο κοστίζει σήμερα, δε μπορώ να το βρω στο site τους.
Στον μπέυ πωλείται 830 Ευρώ + 13 Ευρώ έξοδα αποστολής από Λιθουανία μεριά. Στο site τους δεν έχει τιμές, μόνο αντιπρόσωπους στην Ευρώπη που και αυτοί δεν έχουν τιμές...Για αυτό είπα στην αρχή ότι "φλερτάρουν" κοστολογικά με έτοιμες συσκευές...
Γιάννης
 


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Αυτή η ερώτηση δεν απαντιέται εύκολα. Οι προδιαγραφές του είναι κορυφαίες και ίσως δικαιολογούν την πολύ υψηλή τιμή αλλά μιλάμε για μια πλακέτα γυμνή, χωρίς τροφοδοτικό, χωρίς κουτί, χωρίς βύσματα και τον κόπο της συναρμολόγησης και φυσικά το ψυχολογικό βραχνά ότι δεν είναι προϊόν παραγωγής με την φινέτσα που απαιτεί η τιμή του και η αντίστοιχη αγορά του χώρου. Ένας πρόχειρος υπολογισμός τελιωμένης συσκευής φτάνει στα 1500-1700 Ευρώ χωρίς τον υπολογισμό της προσωπικής εργασίας (κόπος, χρόνος). Μήπως υπάρχει -ουν συσκευές αντίστοιχου επιπέδου έτοιμες;
Γιάννης
 

Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
Αυτή η ερώτηση δεν απαντιέται εύκολα. Οι προδιαγραφές του είναι κορυφαίες και ίσως δικαιολογούν την πολύ υψηλή τιμή αλλά μιλάμε για μια πλακέτα γυμνή, χωρίς τροφοδοτικό, χωρίς κουτί, χωρίς βύσματα και τον κόπο της συναρμολόγησης και φυσικά το ψυχολογικό βραχνά ότι δεν είναι προϊόν παραγωγής με την φινέτσα που απαιτεί η τιμή του και η αντίστοιχη αγορά του χώρου. Ένας πρόχειρος υπολογισμός τελιωμένης συσκευής φτάνει στα 1500-1700 Ευρώ χωρίς τον υπολογισμό της προσωπικής εργασίας (κόπος, χρόνος). Μήπως υπάρχει -ουν συσκευές αντίστοιχου επιπέδου έτοιμες;
Γιάννης
Γιατί το κοστολογείς τόσο ακριβά ? Ειδικά αν πιάνουν τα χέρια σου ?
 

Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
φυσικά το ψυχολογικό βραχνά ότι δεν είναι προϊόν παραγωγής με την φινέτσα που απαιτεί η τιμή του και η αντίστοιχη αγορά του χώρου.
Εδώ έχεις δίκιο , το δικό μου π.χ. δεν ...πουλ μουρ . IMG_20190313_132302.jpg
 

Attachments


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Γιατί το κοστολογείς τόσο ακριβά ? Ειδικά αν πιάνουν τα χέρια σου ?
Να σου πω, γιατί θέλω να μοιάζει όσο γίνεται πιο κοντά σε επαγγελματική υλοποίηση. Αναλυτικότερα:
1. Ένα κουτί αλουμινίου της προκοπής σε Full διαστάσεις έχει 130-150 Ευρώ
2. Αν πάμε στο special τροφοδοτικό τους έχει 370 ευρώ + μετασχηματιστή 80 Ευρώ + 40 Ευρώ το πρώτο στάδιο της ανόρθωσης. Αν διαλέξουμε την λύση του ξεχωριστού κουτιού τότε μιλάμε για τουλάχιστο 70 Ευρώ επιπλέον.
3. Βύσματα, καλώδια, φίλτρα, γράψιμο φάτσας (το ψάχνω σε άλλο post) 80 Ευρώ (εμπειρικό estimation)
Σύνολο: 1620 Ευρώ. Θα μου πεις γιατί το δικό τους τροφοδοτικό και όχι μια πιο φτηνή λύση; Ένα πραγματικά καλό και ήσυχο τροφοδοτικό είναι δυσκολούτσικη υλοποίηση και απαιτεί καλά υλικά. Ειδάλλως πακάκι του τοίχου...
Γιάννης
 


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Μια άλλη ποιοτική υλοποίηση είναι αυτή του συμπατριώτη μας Σάλα, Salas Folded Simplistic RIAA (έχει αφιερωθεί μακρόσυρτο νήμα στo diyaudio) που υπόσχεται πολλά χωρίς δυσεύρετα υλικά, φανφαρονικές σχεδιάσεις και πολλά λόγια. Οι πλακέτες πωλούνται από κάποιους στο community του diyaudio καθώς και τα δύσκολα από θέμα ταιριάσματος υλικά. Βασικά αν κάποιος θέλει να το τερματίσει μπορεί να ανεβάσει το κόστος των υλικών μέχρι το θεό αλλά νομίζω από ένα επίπεδο και μετά δεν έχει νόημα.
Για την ιστορία, παράγγειλα τις πλακέτες του XOno από τον Γερμανό και είμαι στην αναζήτηση 2SK170GR αλλά γνήσια ή τουλάχιστο καλά. Στην Ελλάδα βρίσκω τα BL αλλά καλύτερα λόγω θορύβου είναι τα GR οπότε still wanted! Τα 2SK389 τα είχα (κ0λwφαρδία!!!) σε ένα συρτάρι δεν ξέρω πόσα χρόνια τώρα, οπότε το μισό εμπόδιο το πέρασα...
Φιλικά,
Γιάννης
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
τελικά το υλοποίησες; Με ενδιαφέρει γιατί είμαι κοντά σε αγορά δεύτερου βραχίονα και θέλω ένα δεύτερο phono.

Έχω και εγώ ματσαρισμένα τα 2SK369BL προμήθεια από παλιά κατασκευή και τα περισσότερα υλικά των board.
Μόνο τα pcb και λίγα υλικά λείπουν.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.638
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top