Xtz 12.17 edge vs svs pb2000 pro

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Τα arendal απο ότι βλέπω δεν κατεβαίνουν τόσο χαμηλά οπότε και δε τα υπολογίζω.σκοπός της αναβάθμισης είναι καλύτερο χαμηλό και ίσως και λίγο πιο δυνατό.sealed νομίζω δε μου κάνει όπως και το svs 1000 είναι μικρό για το χώρο μου.Τώρα όσον αφορά τα 2 είπαμε δύσκολο για τώρα άσε που δεν θα αξιοποιηθούν λόγο μωρού...Αργότερα σίγουρα
Οπότε θα ήθελα σύγκριση μεταξύ των 2 που έχω θέσει
Αν λέω κάτι λαθος είμαι όλος αυτιά
Πρένθεση sub έχω ένα klipsch 12''.Απλά ψάχνω κάτι δυνατότερο
Αν καταλήξω στο svs σίγουρα θα ρωτήσω για κάτι καλύτερο αν και δε νομίζω...
 
Last edited:

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Τα arendal απο ότι βλέπω δεν κατεβαίνουν τόσο χαμηλά οπότε και δε τα υπολογίζω.σκοπός της αναβάθμισης είναι καλύτερο χαμηλό και ίσως και λίγο πιο δυνατό.sealed νομίζω δε μου κάνει όπως και το svs 1000 είναι μικρό για το χώρο μου.Τώρα όσον αφορά τα 2 είπαμε δύσκολο για τώρα άσε που δεν θα αξιοποιηθούν λόγο μωρού...Αργότερα σίγουρα
Οπότε θα ήθελα σύγκριση μεταξύ των 2 που έχω θέσει
Αν καταλήξω στο svs σίγουρα θα ρωτήσω για κάτι καλύτερο αν και δε νομίζω...
το έχεις πάρει λάθος. Υπάρχει η θα υπάρξει κάποιο room treatment? αν όχι το sealed είναι πιο safe επιλογή.

πίστεψε με κατεβαίνουν όσο και τα άλλα και με πολύ καλή συμπεριφορά -ταχύτητα.

έχω αλλάξει 5 sub μέχρι να καταλήξω σε αυτά. Το μεγαλύτερο svs pb13 ultra.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
το έχεις πάρει λάθος. Υπάρχει η θα υπάρξει κάποιο room treatment? αν όχι το sealed είναι πιο safe επιλογή.

πίστεψε με κατεβαίνουν όσο και τα άλλα και με πολύ καλή συμπεριφορά -ταχύτητα.

έχω αλλάξει 5 sub μέχρι να καταλήξω σε αυτά. Το μεγαλύτερο svs pb13 ultra.
Όχι και συσκολο να υπάρξει μιας και είναι σαλόνι.
Μιλας για ένα τεμάχιο η για δύο;
Στα χαρακτηριστικά του βλέπω δε καταλαβαίνει όσο τα άλλα 2 που έχω προτείνει
Τι σκέφτομαι λάθος;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.401
Reaction score
79.603
Τώρα όσον αφορά τα 2 είπαμε δύσκολο για τώρα άσε που δεν θα αξιοποιηθούν λόγο μωρού
Το μωρό πως επηρεάζει τον αριθμό των σαμπ;
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Το μωρό πως επηρεάζει τον αριθμό των σαμπ;
Για 2 λόγους. Πρώτον λόγο μωρού δεν έχω τόσο χρόνο να ασχοληθω και όταν ασχοληθώ οι εντάσεις θα είναι πολύ χαμηλές και δεύτερον έχουμε γεμίσει παιχνίδια, παρκοκρεβατα, το πάτωμα είναι γεμάτο αφρολέξ παζλ για να κάθεται και να παιζει, τραμπολινο,ριλαξ κτλ... Οπότε και ένα επιπλέον σαμπ κάνει τη διαφορά αν και έχει μέρος να μπει αλλά θα γίνει πανικός που είδη γίνεται δηλ
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Όχι και συσκολο να υπάρξει μιας και είναι σαλόνι.
Μιλας για ένα τεμάχιο η για δύο;
Στα χαρακτηριστικά του βλέπω δε καταλαβαίνει όσο τα άλλα 2 που έχω προτείνει
Τι σκέφτομαι λάθος;
υπάρχει ο παράγοντας room gain στον οποίο τα sealed εκμεταλλεύονται το δωμάτιο ενώ το ported είναι αυτό που λέει.

Από τη στιγμή που δεν θα μπορέσεις να κάνεις κάτι με το δωμάτιο σε βελτίωση, οι πολύ χαμηλές συχνότητες μόνο πρόβλημα θα σου δημιουργούν. Ιδικά με ένα sub.

Η καλύτερη επιλογή για να μη ξεφύγεις θα ήταν 2 sb1000

διαφορετικά θα σου έλεγα 2 από αυτά, αλλά πας στα 1600 τελική στο χώρο σου.


κατεβαίνουν 19hz τι άλλο θέλεις?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.401
Reaction score
79.603
Για 2 λόγους. Πρώτον λόγο μωρού δεν έχω τόσο χρόνο να ασχοληθω και όταν ασχοληθώ οι εντάσεις θα είναι πολύ χαμηλές και δεύτερον έχουμε γεμίσει παιχνίδια, παρκοκρεβατα, το πάτωμα είναι γεμάτο αφρολέξ παζλ για να κάθεται και να παιζει, τραμπολινο,ριλαξ κτλ... Οπότε και ένα επιπλέον σαμπ κάνει τη διαφορά αν και έχει μέρος να μπει αλλά θα γίνει πανικός που είδη γίνεται δηλ
Για χιλιοστή φορά: τα δυο σαμπ δεν σχετίζονται με τις εντάσεις αλλα με την ποιότητα και την κατανομή του μπάσου στον χώρο.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Για χιλιοστή φορά: τα δυο σαμπ δεν σχετίζονται με τις εντάσεις αλλα με την ποιότητα και την κατανομή του μπάσου στον χώρο.
Συμφωνω 100% με αυτό που λες και το έχω διαπιστώσει και στο χώρο μου και σε φίλου με ένα δύο και τρία σαμπ και βλέπαμε διαφορές... Στο τέλος θα με κάνετε να πάρω 4(Όχι πως δε θελω)
Να πάω σε sealed; με ported δεν είχα θέμα ούτε με το klipsch ούτε με pb1000 που είχα δοκιμάσει βέβαια ήταν μικρό...
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.868
Reaction score
4.643
Ναι να πας σε sealed , μικτότερο αποτύπωμα, αρκετά καλύτερα απο τα ported για μουσική, μια χαρά για home cinema (μη σου πω καλύτερα για την κατηγορία τιμής που συζητάμε) , φτηνότερα.

Βασικά ακου τι σου προτείνει ο ankokdog με τα arendal.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Ωραια.εγω είμαι 70% ταινία και 30 % μουσική. Τι διαφορά έχουν βρε παιδιά μεταξύ τους το arendal το xtz και το svs που συζητάμε; Γιατί δεν είναι όλα παρόμοια Αφού είναι πάνω κάτω στα ίδια χρήματα.τι κάνει κάποιο ποιο ξεχωριστο;
 


Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Ωραία και το svs και το arendal έχουν 5 χρονάκια εγγύηση. Κατα τα αλλα εξναι ιδια;Σας κούρασα ε;
Arendal 1723 η το μικρότερο που προτείνατε 1961;
Τι είναι το eq1 και τι το eq2 ;
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.868
Reaction score
4.643
jack δεν ειναι τα ίδια και στο λένε ανθρωποι που είχαν και τα 2! Αν όμως εχεις αποφασίσει να πας svs πηγαινε , δεν ειναι κακο subwoofer το 2000, έχεις και τον ελληνα αντιπρόσωπο που ειναι καλό παιδί . Καλές ακροάσεις :)
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Ωραία και το svs και το arendal έχουν 5 χρονάκια εγγύηση. Κατα τα αλλα εξναι ιδια;Σας κούρασα ε;
Arendal 1723 η το μικρότερο που προτείνατε 1961;
Τι είναι το eq1 και τι το eq2 ;
Το πόσο χαμηλά hz θα παίξει. Αν μπορείς πήγαινε σε 1723 sub1.

Πρόσφατα έφερε 2 μέλος και έμεινε πολύ ευχαριστημένος.

Άλλο μέλος όπως και εγώ έχουμε 2 1723 sub2
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Δε φέρνω αντίρρηση στα όσα μου λέτε.Αλλιως δε σας έγραφα για να μάθω τη γνώμη σας. Απλά θέλω να ξέρω το λόγο που με πάτε εδώ.
Ναι το καταλαβαίνω πως είναι πόσο χαμηλά θα παίξει αλλά από τι αλλάζει και έχουμε δύο κλίμακες eq1 και eq2
Το σύστημα που έχω τώρα είναι 3,1 αποτελούμενο από L R chario syntar 520 και ένα κεντρικό chario piccolo. Θα ταιριάξει το όλο σύστημα με 2 1723;
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να νιώθω τη δόνηση από το χαμηλό. Το καταφερνω με αυτα τα 2;Γι αυτό θέλω την αναβάθμιση
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Και κάτι ακόμα.εχουμε περιορισμό το που θα κοιτάζει το woofer; η δε μας νοιάζει. Θέλω να πω αυτό που θα είναι πίσω από το καναπέ θα κοιτάει πίσω το woofer και όχι στον καναπέ.πισω είναι τραπεζαρία.ειναι ενιαίος χώρος σαλόνι τραπεζαρία κουζίνα με σαλόνι τραπεζαρία στην ευθεία και η κουζίνα κάνει Γ
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.401
Reaction score
79.603
Και κάτι ακόμα.εχουμε περιορισμό το που θα κοιτάζει το woofer; η δε μας νοιάζει. Θέλω να πω αυτό που θα είναι πίσω από το καναπέ θα κοιτάει πίσω το woofer και όχι στον καναπέ.πισο είναι τραπεζαρία.ειναι ενιαίος χώρος σαλόνι τραπεζαρία κουζίνα με σαλόνι τραπεζαρία στην ευθεία και η κουζίνα κάνει Γ
Δεν μας πολυνοιάζει
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Το γυαλιστερό δε μ'αρέσει.θα πάω στο σατινε.το έχει κάνεις;ξέρουμε αν είναι ευαίσθητη η επιφάνεια του σε γρατζουνιές;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.401
Reaction score
79.603
Το γυαλιστερό δε μ'αρέσει.θα πάω στο σατινε.το έχει κάνεις;ξέρουμε αν είναι ευαίσθητη η επιφάνεια του σε γρατζουνιές;
Ποιο τελικά;
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Δεν μας πολυνοιάζει
Αυτό σημαίνει πως υπάρχει και το ενδεχόμενο να έχω θέμα από ανακλάσεις του ήχου και θα πρέπει να βρω άλλη θέση που δεν παίζει λόγο παντοφλας; Δε θέλω να πάω για μαλλί και να βγω κουρεμένος
Θα πάω λογικά στο 1723 sub1. Με καταφέρατε...Ελπίζω να αξίζει το κόπο σε σχέση με το klipsch. Δε μου είπατε.θα ματσαριστουν σωστά με τα ηχεία που εχω;και πως αλλάζει το eq1, eq2 ;
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.671
Μηνύματα
2.869.687
Members
37.943
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top