Xtz 12.17 edge

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Πολύ ωραία τα λες ΑΛΛΑ

Ρε συ φίλε καμιά παράγραφο?

Τον αδιάβαστο έχει αν το έστειλες έτσι, δεν θα εκπλαγώ αν δεν το διαβάσει όπως πρέπει.

Σε ρωτάει πράγματα που του έχεις πει από το πρώτο Mail!, μάλλον ούτε εκείνο διάβασε όπως πρέπει.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Πολύ ωραία τα λες ΑΛΛΑ

Ρε συ φίλε καμιά παράγραφο?

Τον αδιάβαστο έχει αν το έστειλες έτσι, δεν θα εκπλαγώ αν δεν το διαβάσει όπως πρέπει.
😂😂
Eίχα νεύρα πολλά , έτσι όπως το είδες το έστειλα . Να δούμε τι θα πει .. Τη γενική ιδέα πιστεύω θα τη καταλάβει και αν μου πει ασυναρτησίες θα το ξαναστείλω μέχρι να απαντήσει στα ερωτήματά μου .
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.540
Αν δεν αλλάξουν στάση ως το τέλος, υποθέτω θα σους ενημερώσεις πως το θέμα έχει γνωστοποιηθεί στο μεγαλύτερο ελληνικό φόρουμ για HiFi... Και έχει προβληθεί ως τώρα 37.000 φορές.... Έτσι για να δαγκωθούν λιγάκι...
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Το θέμα τις προενισχυσης είναι πολύ σημαντικό. Καλά σου γράφουν εκεί. Μπορεί να είναι χαμηλά όπως λες, αλλά αν το σήμα από τον ενισχυτή είναι σχετικά ψηλά, ειδικά σε καμια ταινία truehd και πάνω.... καηκαμε.

Βέβαια.... υπάρχει και κάτι άλλο. Είναι ported, ok. Ποσό χαμηλά είναι συντονισμένος ο σωλήνας συντονισμού του και ποσό χαμηλά κατεβαίνει το σήμα, αν δεν υπάρχει κάποιο subsonic φίλτρο. Και αυτό στρεσάρει τη μονάδα (πολύ) αν δεν έχει γίνει ιδανικη ρύθμιση.

Και μην ξεχνάτε παιδιά, πως όλοι για να βγάλουμε γκάζια, βάλαμε πολλαπλά subs, όχι μόνο για θέμα απόκρισης αλλά και θέμα να μην ζορίζονται γιατί έτσι και παίζουν καλύτερα αλλά και θα αντέξουν περισσότερο χρόνο.

Η πρώτη απάντηση π.χ. ήταν άψογη για εμένα. Μια χαρά τα είπαν, δεν βρήκα κάτι περίεργο εκεί. Εκπλήσσομαι που κάποια μέλη τους ενόχλησε. Την αλήθεια είπαν, όλα έχουν τα όρια τους. Δες και τις άλλες παραμέτρους που σου ειπα, να έχουμε μια ποιο πραγματική εικόνα, όχι μόνο level, γιατί η προενισχυση είναι ιδιαίτερη.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Καλησπέρα , σήμερα το πρωί έλαβα την παρακάτω απάντηση.

"Hello,
I'm wondering if there might be something wrong with the woofer driver. Even a tiny misalignment of the magnet can cause it to heat up more quickly. Maybe something that happened in transit. What is the serial number of your subwoofer? And if we would send out a new woofer driver, do you think you could swap it out yourself? The screws for the woofer is accessible under the rubber ring"

Τίμιοι αλλά για να είμαι ειλικρινής δε θα το διακινδύνευα να αλλάξω μόνος μου τον driver .
Ακόμα και αν το κάνω 100% επιτυχημένα , επειδή με ξέρω , μετά θα ακούω πράγματα και θα νομίζω ότι το χάλασα χειρότερα.
Λέτε να τους πω να το στείλουν να υπάρχει και όταν τελειώσει το lockdown να το πάω σε κάποιον ειδικό ; Αξίζει o κόπος της μεταφοράς τα έξοδα εργασίας κτλ ή μετά θα έχω μια απ΄τα ίδια ; Η αίσθηση μου πάντως είναι ότι το πρόβλημα προέρχεται από περιορισμούς τις γενικότερης κατασκευής του sub και ότι ο driver είναι οκ. Φαντάζομαι θα θέλουν η αλλαγή να γίνει σχετικά σύντομα για να τους στείλω πίσω το παλιό και όχι να κρατήσω και τα δύο μέχρι να αποφασίσω να ξεκινήσω τις διαδικασίες αλλαγής . Για πείτε γνώμες .
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα,
Αν ισχύει η εγγύηση καλό θα είναι να τηρήσεις της νόμιμες διαδικασίες, αν συνεργάζονται με κάποια τεχνική υπηρεσία εδώ ώστε να γλιτώσεις τα έξοδα, η επιστροφής του σαμπ και αντικατάστασή του.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Πες τους ναι , να σου στείλουν νέο μεγάφωνο και άλλαξέ το. Δεν είναι καμία επιστήμη να αλλάξεις ένα γούφερ.
8 βίδες και αν είναι. Αλλαξέ το και δες τι κάνει. Αν στρώσει έχει καλώς. Αν όχι , τους ενημερώνεις και άσε τους μετα να τρέχουν. Δεν είναι πάντως κακή αντιμετώπιση . Δείχνει καλή πρόθεση.
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.540
Τίμιοι αλλά για να είμαι ειλικρινής δε θα το διακινδύνευα να αλλάξω μόνος μου τον driver .
Άνοιξέ το προσεκτικά και ρίξε μια ματιά. Δες τι πρέπει να κάνεις για να αλλάξεις το μεγάφωνο. Αν σου φανεί δύσκολο/ρισκάρικο, απάντησε αντίστοιχα. Μην σπεύσεις να αρνηθείς να το κάνεις πριν καν δεις τι είδους δουλειά είναι.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Πάντως αν είναι να σου στείλουν το γούφερ και δυσκολεύεσαι τη τοποθέτησή του όλο και κάποιος από το site θα θέλει να σε βοηθήσει, πρώτος - πρώτος εγώ αν είσαι Αθήνα.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Πάντως αν είναι να σου στείλουν το γούφερ και δυσκολεύεσαι τη τοποθέτησή του όλο και κάποιος από το site θα θέλει να σε βοηθήσει, πρώτος - πρώτος εγώ αν είσαι Αθήνα.
Eυχαριστώ πολύ , δυστυχώς δεν μένω Αθήνα, αυτή τη περίοδο βρίσκομαι Μυτιλήνη οπότε λέω να περιμένω μέχρι να βρω κάποιον που το έχει ξανακάνει. Προς το παρόν θα πειραματιστώ με τη θέση του sub μήπως χαμηλώσω λίγο το gain και βλέπουμε πως θα πάει.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Επίσης να προσθέσω ότι τους ζήτησα να αντιγράψουν τις ρυθμίσεις μου και να τεστάρουν ένα δικό τους 12.17 edge προσπαθώντας να αναδημιουργήσουν το πρόβλημα. Αν δε μυρίσει ζήτησα άμεση αντικατάσταση , αν μυρίσει στην ουσία παραδέχονται ότι το sub τους έχει κατασκευαστικό περιορισμό όπως το παραδέχτηκαν στο παρελθόν με το θόρυβο που ακούγεται καμιά φορά από το port . Δίκοπο μαχαίρι για αυτούς , για να δούμε τι θα πούνε... Επίσης φυσικά και ανέφερα ότι το θέμα μου έχει δημοσιευθεί εδώ .
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.540
Τι ευαισθησία έχει το σαμπ και τι ύψους έξοδο δίνει ο ενισχυτής σου προς το σαμπ;
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Πάρε το woofer και άλλαξε το.
Από τη πλευρά τους σου πρότειναν λύση, την πιο εύκολη και ανέξοδη για σένα..

Ζητά οδηγίες πως να το κάνεις μόνος σου.

Σου ζήτησαν να στείλεις το "χαλασμένο" πίσω?
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Τι ευαισθησία έχει το σαμπ και τι ύψους έξοδο δίνει ο ενισχυτής σου προς το σαμπ;
Δεν έχω ιδέα , πως τα βλέπω αυτά; Eνισχυτή έχω τον yamaha rxv-581.
Πάρε το woofer και άλλαξε το.
Από τη πλευρά τους σου πρότειναν λύση, την πιο εύκολη και ανέξοδη για σένα..

Ζητά οδηγίες πως να το κάνεις μόνος σου.

Σου ζήτησαν να στείλεις το "χαλασμένο" πίσω?
Δε το διευκρίνισαν .
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Τι ευαισθησία έχει το σαμπ και τι ύψους έξοδο δίνει ο ενισχυτής σου προς το σαμπ;
Συγνώμη για τα απανωτά post , επανέρχομαι καθώς έψαξα στα manual και βρήκα ότι ό ενισχυτής δίνει output level/output impedance 1V/1.2kΩ.
Το sub λέει ότι έχει 6 mV trigger level , ελπίζω να είναι αυτό που ρώτησες .

Στο παρελθόν είχα διαβάσει ότι κάποιοι yamaha έχουν χαμηλού ύψους έξοδο για τα sub , για να είμαι ειλικρινής δε ξέρω αν το 1V θεωρείται πολύ ή λίγο . Είχα διαβάσει παράπονα από διάφορους χρήστες yamaha ενισχυτών ότι πρέπει να ανεβάσουν πολύ ψηλά το gain των σαμπ για να έχουν ικανοποιητικά αποτελέσματα ενώ τα πράγματα βελτιώνονταν όταν χρησιμοποιούσαν y καλώδιο . Σκέφτομαι λοιπόν ότι η έξοδος του ενισχυτή ίσως στέλνει "χαμηλό σήμα" στο sub για αυτό να πρέπει να το έχω στο 12:00 έτσι ώστε ο ενισχυτής να μην δίνει +2 , + 3 db μετά το calibration.

Επίσης ο 581 έχει 2 εξόδους για sub αλλά όταν τρέχει το ypao τα αναγνωρίζει σαν 1 , υποπτεύομαι ότι ο ενισχυτής έχει στην ουσία μια έξοδο με ενσωματωμένο splitter . Aυτό ελπίζω να μη σημαίνει ότι 1V/2 = 0.5V σε κάθε έξοδο ... Λέτε να δοκιμάσω καλώδιο Y στις L και R εισόδους του σαμπ να δω μήπως έχω καλύτερα αποτελέσματα ? Επειδή δεν έχω αυτή τη στιγμή , θα μπορούσα άραγε να συνδέσω ένα δεύτερο κλασικό καλώδιο στο sub out του ενισχυτή στο R input του sub ;;; Στην ουσία οι δύο έξοδοι του ενισχυτή να συνδέονται με 2 ξεχωριστά καλώδια ταυτόχρονα , το sub out 1 του avr στο L και το sub out 2 στο R input του ίδιου sub .
Όλα αυτά τα λέω με το σκεπτικό να ενισχύσω το σήμα που παίρνει to sub απ τον ενισχυτή με σκοπό να ρίξω το gain χαμηλότερα από 12:00 η ώρα έτσι ώστε να μη ζορίζεται και να μη μυρίζει. Μπορεί να λέω και βλακείες , εσείς θα μου πείτε .
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Αυτό θα ισχύει μόνο στην περίπτωση που το σαμπ σου είναι διπλοπηνικό. Εχει δλδ δύο πηνία.
Δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις αυτό που λες. Βάλε άλλο ένα καλώδιο στην άλλη έξοδο του yamaha και στην άλλη είσοδο του σαμπ και δες αν παίζει πιο δυνατά.
Υπ όψην ακόμα και αν ισχύει αυτό δεν θα πάρεις πάνω από 3db , αλλά καλά είναι .
Ο τρόπος για να δείς , αν όντως υπάρχουν δύο πηνία είναι όταν παίζει το σαμπ , σε χαμηλή ένταση βγάλε το ένα από τα δύο rca από πίσω. Αν συνεχίσει να παίζει αλλά πιο χαμηλά , έχει δύο πηνία . Αν συνεχίσει να παίζει το ίδιο είναι ένα πηνίο.
 

Μηνύματα
90
Reaction score
39
Αυτό θα ισχύει μόνο στην περίπτωση που το σαμπ σου είναι διπλοπηνικό. Εχει δλδ δύο πηνία.
Δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις αυτό που λες. Βάλε άλλο ένα καλώδιο στην άλλη έξοδο του yamaha και στην άλλη είσοδο του σαμπ και δες αν παίζει πιο δυνατά.
Υπ όψην ακόμα και αν ισχύει αυτό δεν θα πάρεις πάνω από 3db , αλλά καλά είναι .
Ο τρόπος για να δείς , αν όντως υπάρχουν δύο πηνία είναι όταν παίζει το σαμπ , σε χαμηλή ένταση βγάλε το ένα από τα δύο rca από πίσω. Αν συνεχίσει να παίζει αλλά πιο χαμηλά , έχει δύο πηνία . Αν συνεχίσει να παίζει το ίδιο είναι ένα πηνίο.
Μήπως γνωρίζετε , που βρίσκετε η καλύτερη ρύθμιση στη φάση σε XTZ ....... με το αυτί, στο κέντρο , χάνω την παρουσία του sub , δεξιά αισθητή η παρουσία του και μάλλον δεν χρόνιζετέ με τα main Και αριστερά λίγο καλύτερα αλλά πάλι δεν με ... εντυπωσιάζει .. το gain σε λιγότερο από μισο
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Μήπως γνωρίζετε , που βρίσκετε η καλύτερη ρύθμιση στη φάση σε XTZ ....... με το αυτί, στο κέντρο , χάνω την παρουσία του sub , δεξιά αισθητή η παρουσία του και μάλλον δεν χρόνιζετέ με τα main Και αριστερά λίγο καλύτερα αλλά πάλι δεν με ... εντυπωσιάζει .. το gain σε λιγότερο από μισο
Εχει να κανει με την σχετική θέση των ηχείων, του σαμπ και του χώρου.

Ενας πολυ απλοϊκός τρόπος ρύθμισης είναι με τόνο στην συχνότητα του cross. Όπου ακούγεται πιο δυνατά στη θέση ακροασης.

Σου εξασφαλίζει πως θα ηχεία-σαμπ θα είναι συμφασικά, όχι όμως και απολύτως χρονισμένα.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.181
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top