Xtz 12.17 edge

Μηνύματα
646
Reaction score
1.184
Πείτε 1-2 tips οι έμπειροι κάτοχοι του sub.
Ακολουθούν φώτο με το χώρο και τις ρυθμίσεις.
Το sub είναι "καλιμπραρισμένο" με το ypao του rxv 581, όπου μου το κόβει μόλις 3 db με το gain ελαφρώς τσιμπημένο, προφανώς και δεν είναι η καλύτερη θέση στο χώρο. Παρολαυτά είμαι κάτι παραπάνω από ευχαριστημένος απ αυτό που νιώθω και ακούω.
Απόσταση ηχείων και θέσης ακρόασης είναι κάτι λιγότερο από 3 μέτρα, πιο μπροστά δε πάει ο καναπές καθώς η οθόνη είναι 110". 33 τετραγωνικά ο συνολικός χώρος.
Βλέπω ταινίες περίπου σε ένταση μέχρι - 20db, το sub χαλάει το κόσμο κυριολεκτικά νιώθω το δωμάτιο να αναπνέει, ούτε port noise ακούω ούτε κάποια άλλη παραμόρφωση πέρα απ τη πόρτα που τη χτυπάει βάρβαρα, εκεί νομίζω έχει λίγο παραπάνω output.
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
646
Reaction score
1.184
Καλημέρα παιδιά , κάτοχος του 12.17 edge από τον Απρίλιο . Τελευταία όταν βλέπω ταινίες με πολλά χαμηλά στη σειρά το sub μυρίζει κάπως περίεργα . Θα την περιέγραφα σαν ηλεκτρική - μηχανική μυρωδιά που έρχεται 100% από μπροστά . Βασικά το έκανε απ την αρχή απλά δεν είχα δώσει σημασία γιατί νόμιζα ότι ήταν φυσιολογική μυρωδιά του καινούργιου . Συνήθως συμβαίνει στις ταινίες με πολλά χαμηλά στη σειρά όπως είπα αλλά όχι απ την αρχή , τις περισσότερες φορές το μυρίζω προς το τέλος αφού το sub έχει ήδη δουλέψει αρκετά . Αφορμή της ανησυχίας μου είναι η προβολή του Tenet . Το τελευταίο μισάωρο μύριζε αρκετά. Το knob είναι ρυθμισμένο στο 11 και κάτι. Ο avr το κόβει -3db. Το tenet το έβλεπα σχετικά "χαλαρά" στο -17 . Σε άλλες ταινίες πχ mission impossible fallout συνήθως το κάνει σε εντάσεις -15, πιο δυνατά σπάνια παρακολουθώ . Συνολικά νομίζω έχει μυρίσει 5-6 φορές . Είναι φυσιολογικό ; Το έχω πιο δυνατά απ όσο αντέχει ; Εσείς που έχετε το sub σε τι εντάσεις βλέπετε και σε τι ρύθμιση έχετε το knob ? Σας έχει ποτέ μυρίσει έτσι;
 


Μηνύματα
2.401
Reaction score
3.611
@Venom7

Δεν μου έχουν "μυρίσει" ποτέ..
Ωρα 9 δείχνουν τα gain τους, volume avr από -20 έως -10 το πολύ..

Βεβαια τα έχω από το καλοκαίρι του 2019 περίπου, το λέω μην τυχόν έχουν αλλάξει κάτι στην κατασκευή από τότε..
Βαλε το χέρι σου στην περιοχή του plate κάτω από τα ρυθμιστικά του gain..
Είναι ζεστό η καίει?
 
Last edited:

Μηνύματα
646
Reaction score
1.184
@Venom7

Εχω 2 και δεν μου έχουν "μυρίσει" ποτέ..
Ωρα 9 δείχνουν τα gain τους, volume avr από -20 έως -10 το πολύ..

Βεβαια τα έχω από το καλοκαίρι του 2019 περίπου, το λέω μην τυχόν έχουν αλλάξει κάτι στην κατασκευή από τότε..
Βαλε το χέρι σου στην περιοχή του plate κάτω από τα ρυθμιστικά του gain..
Είναι ζεστό η καίει?
Δεν είναι το plate σίγουρα , δεν μου έχει δείξει ποτε σημάδι υπερθέρμανσης, να κλείσει για προστασία η κάτι τέτοιο . Νομίζω πως ο κώνος μυρίζει, ο αέρας που βγάζει από μπροστά για αυτό το λόγο τους πρώτους μήνες δεν ασχολήθηκα καθώς νόμιζα ότι μύριζε ”καινούριο ” Το gain του για να το ρίξω στο 10 σε 30 τετραγωνικά δωμάτιο πρέπει να το κολλήσω στη γωνία κερδίζοντας ένταση και βαβούρα χάνοντας όμως πολύ σε λεπτομέρεια. Εκεί που μου αρέσει δυστυχώς δεν κατεβαίνει κάτω από 11:30-12 ώρα . Ακόμα και εκεί ο avr το κόβει μόλις 2-4 db . Είναι μεν ζεστό το plate δε θα έλεγα ότι καίει όμως . Θεωρείται πολύ δυνατά το 12 η ώρα με κόψιμο μόλις 2db και παρακολούθηση με ένταση -15 ; Αυτό που θέλω να πω είναι μήπως το στρεσάρω αρκετά ;
 
Last edited:

Μηνύματα
2.401
Reaction score
3.611
Η "ηλεκτρική μυρωδιά" προϋποθέτει θέρμανση γι αυτό το λέω..
Τα bass reflex όχι δεν τα έχω μυρίσει.. :p

Οχι δεν είναι υπερβολικό εφόσον ο avr το κόβει νορμάλ..
 

Μηνύματα
646
Reaction score
1.184
Η "ηλεκτρική μυρωδιά" προϋποθέτει θέρμανση γι αυτό το λέω..
Τα bass reflex όχι δεν τα έχω μυρίσει.. :p
Καλά τα λες , σίγουρα υπάρχει θέρμανση μιας και το κάνει τα τελευταία μισάωρα μεγάλων “bass heavy” ταινιών αλλά σίγουρα όχι υπερθέρμανση . Όσο δυνατά και αν παίζει τη πρώτη ώρα ας πούμε δε μυρίζει τίποτα , π.χ interstellar μου μύρισε μετά από 2 ώρες + . Το φέρνω στα όρια του λέτε ; Σαν μηχανική μυρωδιά τριβής μυρίζει , όχι άσχημα όπως καμένο η κάτι τέτοιο .
 

Μηνύματα
2.401
Reaction score
3.611
Όπως τα περιγράφεις μου κάνει για υπερθέρμανση.
Ας περιμένουμε να το δούνε και άλλοι κάτοχοι.

Αυτό φυσικά δεν σε εμποδίζει να μιλήσεις με το support της Xtz, καλού, κακού.
 

Μηνύματα
27.223
Reaction score
25.199
Eάν δεν ακούς κάποιο θόρυβο κατά την λειτουργία του , τότε μάλλον δεν βρίσκει κάποιο εξάρτημα.
Θα μπορούσε όμως να θερμαίνεται το πηνίο φωνής του μεγαφώνου και να μυρίζει. Αν σου μυρίζει από το ρεφλέξ είναι πολύ πιθανό . Μήπως η μυρωδιά θυμίζει βακελίτη? Αν έχεις υπόψην σου την μυρωδιά του.
 

Μηνύματα
646
Reaction score
1.184
Eάν δεν ακούς κάποιο θόρυβο κατά την λειτουργία του , τότε μάλλον δεν βρίσκει κάποιο εξάρτημα.
Θα μπορούσε όμως να θερμαίνεται το πηνίο φωνής του μεγαφώνου και να μυρίζει. Αν σου μυρίζει από το ρεφλέξ είναι πολύ πιθανό . Μήπως η μυρωδιά θυμίζει βακελίτη? Αν έχεις υπόψην σου την μυρωδιά του.
Δε ξέρω πως μυρίζει ο βακελίτης αλλά θα μπορούσε , η μυρωδιά είναι σαν μεταλλική μηχανική , σίγουρα όχι άσχημη τύπου καμμένο.
 

Μηνύματα
3.089
Reaction score
8.864
Καλημέρα @Venom7
Αυτό που σου είπε ο Μάρκου ίσως να είναι το πρόβλημα το πηνίο φωνής προκαλεί τριβή δε θέλω να πιστεύω ότι είναι από τον ενισχυτή.
Αν πιάνουν τα χέρια σου και τρώγεσαι άνοιξε το sub και δοκίμασέ αν ισχύει αυτό 100%
αλλιώς μιλάς με το service νομίζω στην Ελλάδα τα φέρνει Athens Pro Audio.
 

Μηνύματα
646
Reaction score
1.184
Καλημέρα @Venom7
Αυτό που σου είπε ο Μάρκου ίσως να είναι το πρόβλημα το πηνίο φωνής προκαλεί τριβή δε θέλω να πιστεύω ότι είναι από τον ενισχυτή.
Αν πιάνουν τα χέρια σου και τρώγεσαι άνοιξε το sub και δοκίμασέ αν ισχύει αυτό 100%
αλλιώς μιλάς με το service νομίζω στην Ελλάδα τα φέρνει Athens Pro Audio.
Δε το πειράζω , έστειλα στο support να δω τι θα μου πουν . Αν τελικά το πρόβλημα είναι όπως είπες στο πηνίο φωνής είναι σοβαρό ; Υπάρχει περίπτωση αν συνεχίσω να βλέπω σε αυτές τις ρυθμίσεις και σε αυτές τις εντάσεις να δημιουργήσω σοβαρότερο πρόβλημα ;
 

Μηνύματα
646
Reaction score
1.184
Τελικά μου απάντησαν από το support της xtz τα παρακάτω.
Mario Frennelid,
"The quick answer is that if you play it so hard it starts to smell it is time to reduce the volume level. The deepest bass requires alot of power, and the subwoofer is very powerful so manage to play the deepest bass, but it is of course also possible to play too loud and if you do it for extensive periods of time to built up heat has less time to dissipate.

If you want much more bass we recommend that you use at least two subwoofers. That way you can more easily reach the sound pressure level you want, and each subwoofer will not be pushed as hard has they help each other."
 
  • Wow
Reactions: PMC

Μηνύματα
3.089
Reaction score
8.864
Τελικά μου απάντησαν από το support της xtz τα παρακάτω.
Mario Frennelid,
"The quick answer is that if you play it so hard it starts to smell it is time to reduce the volume level. The deepest bass requires alot of power, and the subwoofer is very powerful so manage to play the deepest bass, but it is of course also possible to play too loud and if you do it for extensive periods of time to built up heat has less time to dissipate.

If you want much more bass we recommend that you use at least two subwoofers. That way you can more easily reach the sound pressure level you want, and each subwoofer will not be pushed as hard has they help each other."
Καλημέρα σου,
Φοβερή απάντηση μπράβο τους, δεν το είχαμε σκεφτεί, ρε αν το' χεις το θέμα του προβλήματος....
Άρα δε θα το παίζεις δυνατά για να μη μυρίζει και αν δε το ακούς δε το χρειάζεσαι πούλα το εκτός αν πάρεις και δεύτερο να το βάλεις στην ίδια ένταση για να μη μυρίζει και αυτό, και αν θέλεις παίρνεις και άλλα 2 να τα κάνεις 4 για να πάνε ζευγάρι.
Δεν έχω τι άλλο να πω ....... τελικά τι το θες το μπάσο, γλιτώνεις και από τους γείτονες.
 

gid

Μηνύματα
7.402
Reaction score
8.637
Τελικά μου απάντησαν από το support της xtz τα παρακάτω.
Mario Frennelid,
"The quick answer is that if you play it so hard it starts to smell it is time to reduce the volume level. The deepest bass requires alot of power, and the subwoofer is very powerful so manage to play the deepest bass, but it is of course also possible to play too loud and if you do it for extensive periods of time to built up heat has less time to dissipate.

If you want much more bass we recommend that you use at least two subwoofers. That way you can more easily reach the sound pressure level you want, and each subwoofer will not be pushed as hard has they help each other."
Θα πρέπει όμως να σου εξηγήσουν πώς μπορεί να θεωρείται "too loud" το να έχεις το gain 12 o'clock, να κόβει ο ενισχυτής 2dB και να παίζεις στο -15.
 

Μηνύματα
646
Reaction score
1.184
Παιδιά καλημέρα σε όλους,
παραθέτω το original mail μου στα αγγλικά για να καταλάβετε ακριβώς τι τους είπα και τι κατάλαβαν . Εννοείται θα απαντήσω πίσω για το "too loud" που είπε ο φίλος πιο πάνω. Διαβάζοντας την βιαστική και κακογραμμένη απάντηση τους εσείς σαν πιο έμπειροι τι θα μου προτείνατε να κάνω, να γράψω πίσω;

Good morning sir/madam , i'm a happy owner of a 12.17 edge. Recently I realised that my sub smells weirdly mainly during the final acts of bass heavy movies. I would describe it as electrical- mechanical-metallic , definitely not burnt smell coming 100% from the front of the sub . It happens when there are a lot of bass heavy scenes in a row. For example it started to smell after a lot of hard working during the final act of tenet .Reference eq ,knob gain at 11:30-12 o clock , avr trims the sub 2-3db . I watched tenet at "normal " volume (-17db) . I bought it in April , since then I could smell it totally 5-6 times as I said during the final thirty minutes of bass heavy movies like Interstellar, Tenet and MI fallout. I do not think it’s an amp overheating issue, sure it’s hot but not overly hot. Heat protection is never activated . It seems that the smell is coming from the cone and the bass reflex area . I rarely watch louder than -15db . Is it normal ? During the first months I thought that the air coming from the bass reflex port just smells like “new ” but now it’s different and I am worried.

Βάζω εδώ άλλη μια φορά τη κακογραμμένη απάντηση για να είναι μαζεμένα. Την διάβασα 2-3 φορές για να βγάλω νόημα.
"The quick answer is that if you play it so hard it starts to smell it is time to reduce the volume level. The deepest bass requires alot of power, and the subwoofer is very powerful so manage to play the deepest bass, but it is of course also possible to play too loud and if you do it for extensive periods of time to built up heat has less time to dissipate.

If you want much more bass we recommend that you use at least two subwoofers. That way you can more easily reach the sound pressure level you want, and each subwoofer will not be pushed as hard has they help each other."
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
In order for me to avoid any possible damage to sub, Can you please define what is "too loud" and what you consider to be "extensive periods of time" for the above mentioned Sub?
Στείλε αυτό να δούμε τι πουν...
 



Μηνύματα
646
Reaction score
1.184
Kαλησπέρα σε όλους ,
update για την επικοινωνία μου με το support της xtz . Αρχικά τους απάντησα αυτό
"Thank you for the reply ,
In order for me to avoid any possible damage to sub, can you please define what is "too loud" and what you consider to be "extensive periods of time" for the above mentioned Sub?"

πήρα την παρακάτω απάντηση

"Hello,
There is no defined level or time since the output level depends on the incoming signals and they can vary alot depending on how you set things up and what material you play. Any settings that might be okay with music and movies might be too much if you suddenly play a big action movie with alot of very deep bass, or a Dolby Atmos trailer clip.

What settings do you have on the subwoofer (and ports) and in you receiver?"

Με τσάντισε λίγο η απάντηση και μόλις τους έστειλα το παρακάτω περιμένοντας να δω τι θα πουν .

Subwoofer settings : ref eq, low pass off , peq off , phase 0 , gain 11:30. Right port close, Left port open .
Avr Settings : All speakers set to small , crossover seting 80hz . All extra bass staff turned off . YPAO calibration set the sub (-2) - (-3) db, i manually set it to -4db.
I want to be honest , i do not think that with the above settings and the objectively normal volume (-17db) i stress the subwoofer too much . I use it within the written spesificatitions and there is more than enough headroom before it reaches it's written limit. Unfortunatelly for me as i understand it's limit is really low considering that with the above normal settings it smells after the first hour of blockbuster movies with heavy bass . After all that's why i bought it , to watch movies at normal volume with acceptable bass reproduction from my sub , NOT reference volume , just (-20) - (-15) db . Your responce to my first mail was "if it starts to smell then turn it down . . ." I think that it's unacceptable for a 700 euros subwoofer with it's advertised specs to smell like burning electronics at absolutely objectively normal-low listening volume after the first hour of blockbuster movies . If i turn the volume down as you said then i can not listen to it and if i can not listen to it there was no reason to buy it in the first place. Better for me and my neighbours too. Sorry if i am too aggresive but i am disappointed.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.668
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top