Xtz 12.17 edge

Μηνύματα
115
Reaction score
236
Ζορίστηκα λίγο αλλά κατάφερα και έκανα λίγη δουλίτσα χθες. Σήμερα το REW μουλάρωσε και δεν μπορούσα να στείλω πολυκάναλο σήμα στον Denon. Οπότε δεν μπορούσα να επιλέξω το sub only κανάλι για measurements.

Τεσπά, έχουμε και λέμε. Παρακάτω τα δύο sub ξεχωριστά. Το μπροστά είναι δεξιά του δεξιού ηχείου, και το "πίσω" είναι αριστερά δίπλα στον καναπέ ακρόασης. Δηλαδή διαγώνια αντικρυστά σε χώρο 3 x 4.6m = περίπου 14τ.μ. Δυστυχώς ο καναπές ακρόασης ακουμπάει τον πίσω τοίχο.

XTZ (front & back).jpg


Δεν έχω κανένα σπουδαίο σχόλιο να κάνω. Το μπροστά φαίνεται να είναι πιο γραμμικό αλλά το πίσω φαίνεται μπομπάτο στα 20hz :) και έχει πιο smooth τελείωμα ψηλά (αν μας νοιάζει καθόλου).

Ακολουθούν οι μετρήσεις με τα δύο sub μαζί. H μώβ γραμμή αντιστοιχεί σε μέτρηση με τα phase knobs πίσω και από τα δύο sub στο 0. Στην κίτρινη γραμμή άρχισα να παίζω με το phase του "πίσω" sub μέχρι να βρώ κάποιο βέλτιστο freq response.

Phase wars.jpg


Στόχος μου ήταν να μαζέψω λίγο το dip στα 45hz. Δεν ξέρω αν τα κανα καλύτερα ή χειρότερα αλλά λειτούργησα βάσει της αρχής ότι η ισοστάθμιση πιο εύκολα θα μαζέψει της κορυφές παρά θα γεμίσει τις χαράδρες. Οπότε και αυτό έστειλα στο audyssey εν τέλει...

Λέω να χαλαρώσω λίγο τώρα και να δώ πως μου ακούγονται όλα αυτά στην πράξη. Έπειτα θα ξαναπιάσω το REW να μετρήσω το audyssey output σε όλο το spectrum. Αν έχω αξιόλογο feedback είμαι ανοιχτός σε περαιτέρω δοκιμές!

Σαν επίλογο θα βάλω μια σύγκριση μεταξύ 1x BK 10'' sealed vs 2x ΧΤΖ 12.17 με κλειστά όλα τα bass reflex ;-)

ΒΚ vs 2x ΧΤΖ 12.17 EDGE.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
για πες...
δοκιμασες και ταπωμενα την δεξια και τα δυο ?
δοκιμασες μπροστα και τα δυο ? δεν ξερω αν μπορεις να το βαλεις.

αν και δεν εβαλες σωστες αποστασεις σιγουρα.....δεν πειραζει.
...ενοχλει το πισω....το ειδες.

εχεις τελικο αποτελεσμα απο rew η app ?
 


Μηνύματα
115
Reaction score
236
ΤΙ ΓΑΓΓΡΑΙΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ MULTISUB!! Αν πάω σε δικό μου σπίτι θα πάρω εγκαταστάτη να ησυχάσω.. :D

για πες...
δοκιμασες και ταπωμενα την δεξια και τα δυο ?
δοκιμασες μπροστα και τα δυο ? δεν ξερω αν μπορεις να το βαλεις.

αν και δεν εβαλες σωστες αποστασεις σιγουρα.....δεν πειραζει.
...ενοχλει το πισω....το ειδες.

εχεις τελικο αποτελεσμα απο rew η app ?
Δεν ξετάπωσα τίποτα... Δεν είδες χρόνους αντήχησης? Του κουτρούλη ο γάμος γίνεται ήδη...

Έχω από audyssey τελική αλλά η πράσινη καμπύλη μου φαίνεται πολύ κουκουρούκου σε σχέση με του REW. Η κόκκινη είναι η προβλεπόμενη για multisub, όχι ότι σημαίνει κάτι αυτό στην ουσία, μόνο με rew θα καταλάβω. Πολύ μπάσο πάντως, παλέυω να το μαζέψω. Παίζω με DEQ on, Offset -15.

IMG-0010.PNG


Λύσε μου μια απορία αν μπορείς. Ρύθμιση απόστασης στα sub πως κάνεις για να πάρεις μέτρηση REW της προκοπής??? Εγώ πρώτα έτρεξα audyssey app, μου έβγαλε τα distances (το πίσω ότι ναι έδειξε), δεν τα πείραξα όμως, έκλεισα το audyssey (νομίζω κράτησε μόνο τις αποστάσεις, και τα volume gain) και πήρα μέτρηση με το REW.

Μήπως να δοκίμαζες και άλλες θέσεις για το πίσω;
Παίζει αν δεν βγάλω άκρη να δοκιμάσω και τα δύο sub εμπρός ή αντικρυστά (και όχι διαγώνια όπως τώρα). Το πίσω νομίζω ζορίζεται εκει που είναι.
 

Μηνύματα
115
Reaction score
236
Στις σημερινές δοκιμές έκανα την εξής δραστηριότητα. Διόρθωνα την target curve στο audyssey app και έπαιρνα μέτρηση στα καπάκια στο REW. Κατέληξα στο εξής αποτέλεσμα, που ίσως είναι ένα καλό baseline για απόδοση χαμηλού. Βρώμισα λίγο και το νήμα οπότε λέω να το κόψω εδώ. :hi:

EQing - XTZ x2.jpg
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
μπορεις να γραφεις στο θεμα app η αλλο αν θες, νεο θεμα...

μια χαρα στο εβγαλε το audyssey......μην σε μπερδευει με το rew που εκανες 1 μετρηση απο μια θεση...
......πρεπει να μετρησεις στις ιδιες θεσεις που εκανες και την ισοσταθμιση....

τις αποστασεις καλα τις εβαλες οπως το εκανες...

για να μην ταλαπωρησε αδικα πρεπει να κανεις τα πραγματα σωστα ....
......δες που παιζουν πιο γραμμικα τα sub μονα τους και μαζι.....φαση 0
ταπωμενα στην μια μερια(δεξια αν θυμαμαι καλα)
.....δεν θα εχεις προβλημα......

και αφου βρεις αυτο κανε ισοσταθμιση .....
......αφου εχεις τοιχο πισω κανε τις 5 στον καναπε(40-50cm απο τον τοιχο) και τις 3 μπροστα απο αυτον.

τα γραφηματα ανα 10db και 1/6

ποια ηχεια εχεις ?


Μπορεις να κατεβασεις και αυτο και να δεις και τις 8 μετρησεις που εκανες ξεχωριστα για ολα τα ηχεια σου .....
.......απλα για να δεις, δεν θα κανεις κατι αλλο, ακομα ειναι σε εξελιξη......


ετσι θα δεις και τι βλεπει το audyssey......και την συμπεριφορα των sub στις θεσεις που εβαλες ....
......1/24 snooth η no smooth
 
Last edited:

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
ξεχασα να σου πω.....
.....μιας και κανεις μετρησεις με rew.....

Φερε και τα αλλα ηχεια σωστα....δλδ βαλτα large και μετρησετα στην θεση ακροασης να παιζουν σωστοτερα ....
....με μια κλιση δεξια -αριστερα κλπ το καθε ηχειο θα δεις την διαφορα και ποια πρεπει να ειναι η θεση του.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Στις σημερινές δοκιμές έκανα την εξής δραστηριότητα. Διόρθωνα την target curve στο audyssey app και έπαιρνα μέτρηση στα καπάκια στο REW. Κατέληξα στο εξής αποτέλεσμα, που ίσως είναι ένα καλό baseline για απόδοση χαμηλού. Βρώμισα λίγο και το νήμα οπότε λέω να το κόψω εδώ. :hi:

View attachment 161339
Μία θέση προφανώς.
Ένα ηχείο+Sub? ή L+R+sub? Μάλλον το δεύτερο.

Πολύ ωραία μεχρι τους 80Hz, αν είχαμε average μετρηση και απο άλλες θέσεις θα έβγαιναν συμπεράσματα για το τι συμβαίνει εκεί αλλά και στους 120Hz.
 



Μηνύματα
366
Reaction score
1.416
Επανέρχομαι για το group buy για xtz sub,
Όσοι ενδιαφέρονται ας γράψουν μοντέλο και περιοχή ώστε να στείλω ένα mail τις επόμενες 1/2 μέρες για τυχόν ακόμη καλύτερη τιμή.

Δυστυχώς από όσο κοίταξα τα μεταφορικά τα βάζει ανά τμχ. Δηλαδή αν κάποιος θέλει δύο πρέπει να τα πληρώσει εις διπλούν >:(

1. Giorgos_T --> 1 x Xtz 12.17 edge , Αθηνα
 

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Έφτασε σήμερα και το δικό μου σε χρόνο ρεκόρ. 9 Απριλίου έφυγε από Σουηδία, 16 ήταν Μυτιλήνη. Το πρώτο μου κανονικό subwoofer. Είμαι εντυπωσιασμένος!
 

Attachments

Last edited:



Μηνύματα
115
Reaction score
236
Κάνω ένα διάλειμμα προς το παρόν. Είμαι στη διαδικασία να φτιάξω flat response 15-80hz για τις τρεις θέσεις του καναπέ με rew κ audyssey curve editor app. Αλλά λέω να το εγκαταλείψω και να ασχοληθώ πρώτα με φασικη ευθυγράμμιση των δυο σαμπ και των ηχείων γύρω από το crossover των 80hz. Πιστεύω μόνο έτσι θα αποκτήσω αυτό που πραγματικά είχα στο μυαλό μου.

Σε δουλειά να βρισκόμαστε δηλαδή. Εδώ Αγγλία μας βλέπω να μένουμε μέσα μέχρι Ιούνη...
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
φλατ σε τρεις θεσεις !!!!

κοιτα να μην εχεις θεμα εκει στα 70-90 ....τα αλλα θαρθουν μονα τους..;)
......πρασινο γραφημα.....
οι θεσεις που βαζεις το mic ειναι σημαντικες.....δες με το ratbuddyssey που στο χαλαει ;)

 


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Tις κατηφορες κανεις δεν τις μισησε ,τα φλατ και τις ανηφορες πολλοι! :lolsign:
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
φλατ σε τρεις θεσεις !!!!

κοιτα να μην εχεις θεμα εκει στα 70-90 ....τα αλλα θαρθουν μονα τους..;)
......πρασινο γραφημα.....
οι θεσεις που βαζεις το mic ειναι σημαντικες.....δες με το ratbuddyssey που στο χαλαει ;)

Έχω μια αμφιβολία για τα γραφήματα του audyssey... Μοιάζουν πολύ μεταξύ τους.
Και το δικό σχεδόν το ίδιο είναι με αυτό. Ακόμα και η κοιλάδα στο 90hz, στο μετά.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
στο πρασινο γραφημα μην εχεις αμφιβολια....ισως καποια db διαφορα με το rew...
......π.χ. οπως δειχνω εχει 18 db διαφορα....το rew μπορει να λεει 15 db......αλλα δεν ξερουμε και το ακριβες snoothing του γραφηματος. που εχει το app....οποτε!!!!!

σε 3-4 που εχω δει ειναι οκ οτι λεει...

χ.jpg



......το κοκκινο ειναι μια προβλεψη οπως κανουν ολα τα αυτοματα eq
η προβλεψη ειναι για +/- 3db και στις περιπτωσεις που εχω δει ειναι μεσα...... και με λιγοτερη διαφορα...

βεβαια δεν σημαινει κατι....ειναι προβλεψη.;)

αν μας βαλει απο rew τελικο αποτελεσμα sub(κοκκινο) και ο simplektis θα δεις οτι θαναι ετσι
πιο πανω εχει βαλει ενα γραφημα απο rew....
.....μεχρι εκει που εχει κρος δειχνει οτι η προβλεψη ειναι σωστη ;)
και με +/- 1 db !!!

χχ.jpg
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.753
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top