Yamaha Aventage



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Λοιπόν εντόπισα το πρώτο φάουλ στον γιαμι μου.
Σε pure, δεν υπάρχει η δυνατότητα χρήσης sub.
Και δηλωμένα σαν small τα ηχεία, τα γυρίζει large και φυσικά δεν λειτουργεί το sub.
Σε παλαιότερα της μοντέλα, αυτό γινόταν. (Όπως και στον ανταγωνισμό).
 

Μηνύματα
535
Reaction score
435
Λοιπόν εντόπισα το πρώτο φάουλ στον γιαμι μου.
Σε pure, δεν υπάρχει η δυνατότητα χρήσης sub.
Και δηλωμένα σαν small τα ηχεία, τα γυρίζει large και φυσικά δεν λειτουργεί το sub.
Σε παλαιότερα της μοντέλα, αυτό γινόταν. (Όπως και στον ανταγωνισμό).
Ενδιαφερον αυτο.

Εχω την εντυπωση οτι στον δικο μου παιζει το sub αν παρει απο πολυκαναλη πηγη. Εκτος αν ειχα DSP processing στο ON.

Θα πειραματιστω μολις ξαναεχω χρονο με τον δικο μου και ποσταρω παλι.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Ενδιαφερον αυτο.

Εχω την εντυπωση οτι στον δικο μου παιζει το sub αν παρει απο πολυκαναλη πηγη. Εκτος αν ειχα DSP processing στο ON.

Θα πειραματιστω μολις ξαναεχω χρονο με τον δικο μου και ποσταρω παλι.
Πανο,
Μάλλον δεν λειτουργεί, διότι σε pure αποκόπτονται όλα, dsp δηλαδή κλπ.
Παλαιότερα υπήρχε κάποια εντολή (δεν την θυμάμαι) με την οποία το sub ήταν πάντα ενεργό.
Μικρό δε το λες το πρόβλημα, διότι μην κοιτάς που εμείς έχουμε ξεχωριστούς pro για ακρόαση μουσικής.
Ουσιαστικά αχρηστεύεται η επιλογή pure όταν έχομε μικρα- μεσαία ηχεία και θέλουμε βαθύ ή μάλλον σωστό χαμηλό.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Αν δε εννοείς ότι σε πολυκάναλη ακρόαση και όταν το σήμα είναι dts ή dolby κλπ τότε ναι, το sub είναι σε χρήση σε pure, όμως μόνο σαν +1 (σαν ξεχωριστό κανάλι και όπου απαιτείται από το σήμα που διαχειρίζεται) .... Δηλαδή δεν συμπληρώνει τα ηχεία (κύρια πχ) στο χαμηλό.
Αυτό θέλω να σου αναφέρω...

Η χρήση ενός sub είναι πολλές φορές δητή: Είτε σαν ξεχωριστό κανάλι σε πολυκάναλο σήμα, είτε στο να συμπληρώνει τα ηχεία αν αυτά δεν κατεβαίνουν αρκετά χαμηλά. Δεν πρέπει να συγχέονται αυτές οι έννοιες.
 
Last edited:

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Και γιατί να θέλεις να ακούσεις σε pure mode?

Υποτίθεται ότι με το dsp ρυθμίζεις το σύστημα να παίζει όσο πιο σωστά γίνεται στο χώρο.
Άρα ποια η χρησιμότητα του pure?

Κατά τη γνώμη μου δε θα έπρεπε να υπάρχει καν στα menus των av!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Σωστά,...... Από την άλλη όμως σου λένε ότι με αυτό υποτίθεται έχομε το καθαρότερο σήμα....
 

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Εγώ πάντως από τότε που μου ρύθμισε ο καλιμπρατορας το σύστημα δεν μπορώ να ακούσω σε pure😁
μου φαίνεται"τζούφιος" ο ηχος
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Στον μαραντζ που είχε την δυνατότητα αυτή, δεν μπορώ να πω ότι δεν μου άρεσε το ηχητικό αποτέλεσμα. Αρκετές φορές έπιασα τον εαυτό μου να επιλέγει αυτή την μορφή ακρόασης.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Ήταν ελλιπής ή λάθος η ρύθμιση του audyssey!

Το pure το ειχαμε στη χρυσή εποχή του πασοκ με τους λαμπατους που δεν είχαν ρυθμιστικά τονικότητας για να ακούμε αγνό αμόλυντο ήχο.
Περασμένα μεγαλεία!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.157
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top