Yamaha Aventage

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Ακριβώς έτσι φίλοι μου!
Μόλις τώρα μπήκα εδώ, έτσι απαντώ λίγο καθυστερημένα.

Πάντως έχω ξανά αναφέρει λύσεις που κάνουν τα πράγματα καλύτερα σχετικά με τους AV και την ποιότητα σε ακρόαση μουσικής. Συνδέοντας ένα καλό dac. (διαδρομή: pc σε dac μέσω usb και κατόπιν σύνσδεση στον av αναλόγικά)! Με αυτόν τον τρόπο, θα διαπιστώσετε δε, πόσο υποδεέστερη είναι η hdmi από την usb σύνδεση.
 

Μηνύματα
540
Reaction score
435
Ακριβώς έτσι φίλοι μου!
Μόλις τώρα μπήκα εδώ, έτσι απαντώ λίγο καθυστερημένα.

Πάντως έχω ξανά αναφέρει λύσεις που κάνουν τα πράγματα καλύτερα σχετικά με τους AV και την ποιότητα σε ακρόαση μουσικής. Συνδέοντας ένα καλό dac. (διαδρομή: pc σε dac μέσω usb και κατόπιν σύνσδεση στον av αναλόγικά)! Με αυτόν τον τρόπο, θα διαπιστώσετε δε, πόσο υποδεέστερη είναι η hdmi από την usb σύνδεση.
Με μια προσοχη εδω.
Αν ενας AV τα περναει ολα απο το DSP, τοτε τα conversions ειναι 2 (με υποδεεστερο παντα αυτο του AV). Αν ο AV εχει κυκλωμα για full DSP bypass, τοτε σαφως και μια καλη υλοποιηση εξωτερικου USB DAC υπερεχει μιας optical ή HDMI.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Πανό μου, σωστά αναφέρεις, όμως νομίζω ότι υπάρχει λύση:

Σε ακρόαση δικάναλου σήματος μουσικών αρχείων, υπάρχει η επιλογή pure direct όπου παρακαμτονται τα πάντα (αν πράγματι έτσι είναι, εφ όσον αυτό αναφέρεται στα χαρτιά). Με αυτόν τον τρόπο λοιπόν επεμβαίνει μόνο το dac μας και η πηγή, κατα κάποιο τρόπο δλδ σαν υπάρχει στο σύστημα ξεχωριστός προενισχυτής ! Αν υπάρχει και τελικός? Ακόμη καλύτερα, oύτε σε ισχύ υπάρχει συμμετοχή. Έτσι ο AV μας η έχει ως αποκλειστική απόστολή την επεξεργασία του σήματος μόνο στο κομμάτι home cinema. Αυτή κατ εμέ είναι και η αποστολή του!

Η καλύτερη λύση είναι δύο ξεχωριστά συστήματα, αλλά για τους πολλούς αυτό είναι απαγορευτικό...
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Συνδέοντας ένα καλό dac. (διαδρομή: pc σε dac μέσω usb και κατόπιν σύνσδεση στον av αναλόγικά)! Με αυτόν τον τρόπο, θα διαπιστώσετε δε, πόσο υποδεέστερη είναι η hdmi από την usb σύνδεση.
Αυτό είναι εντελώς λάθος .
Πόθεν προκύπττει ότι η usb είναι ανώτερη της HDMI ?
Ψηφιακό σήμα μεταφέρουν αμφότερες , σε μορφή πακέτων μάλιστα.
Το τι σας ακούγεται καλύτερα για τους Χ,Ψ λάθος λόγους είναι άλλο θέμα.
Αν ο AV κάνει επεξεργασίες από πίσω , που δεν πρέπει δεν το ξέρετε.
Το pure direct , που λες παρακάτω σε κάποιους AV είναι ρυθμιζόμενο ,στο τι διαδρομή και σήμα θα χρησιμοποιήσει .
Το εξωτερικό DAC δεν είναι σε καμία περίπτωση ανώτερο του DAC του AV.
Αν κάτι δεν πάει τόσο καλά αυτό μπορεί να είναι τα αναλογικά στάδια του AV που ακολουθούν το DAC.
Σε κάθε περίπτωση σύγκρισης , δύο συσκευών , dac-av , θα πρέπει να είναι ακριβώς ίδια και η στάθμη του αναπαραγόμενου σήματος. Αν δεν είναι ακριβώς ή ίδια με ακρίβεια 1/10 db , θα προκύπτουν διαφορές που λανθασμένα θα ερμηνεύονται ως χροιές και τα τοιάυτα .
Προσοχή λοιπόν .
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Το εξωτερικό DAC δεν είναι σε καμία περίπτωση ανώτερο του DAC του AV.
Μαζώξξξξ
Όχι και σε καμία... πόθεν προκύπτει αυτό;;
Επειδή εσύ δεν χρησιμοποιείς εξωτερικό dac (και καλά κάνεις για να μην έχεις πολλά τσιπράγκαλα) , το έκανες κανόνα/αξίωμα κι αυτό;; :roflmao:
Ούτε εγώ θα έβαζα για λόγους πρακτικότητας αλλά αυτό δεν κάνει το εσωτερικό dac καλύτερο από όλα τα dac που κυκλοφορούν.
Το αν αξίζει/ακούγεται η διαφορά ο καθένας το βαθμολογεί ανάλογα...
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Οκ μπορεί η γνώμη μου να μην είναι σωστή. Να μην πάρω και κανένα στον λαιμό μου. Αναφέρω απλώς τι βλέπω στο δικό μου σύστημα, χώρο.

Από την άλλη, πως ένα dac είναι ποιοτικό και δεν επιδέχεται σύγκρισης όταν συμπεριλαμβάνεται σε μια κατασκευή που κοστίζει 2,3 χιλιάρικα και συμπεριλαμβάνει τόσα και τόσα συστήματα....ενισχυτές, προ, στάμπες, dac, phono, κλπ κλπ... μου κάνει εντύπωση.
 




wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Ε τι να κάνουμε τώρα δλδ?
Να γίνω fanboy ? μπα δε νομίζω.
όχι να μη γίνεις φανμπού, αλλά αν θες να χρησιμοποιήσεις τα ονόματα αυτά ως απόδειξη για κάποια άποψη σου
να είσαι έτοιμος να ξαναπάρεις την ίδια απάντηση κάποια στιγμή χωρίς γκρίνια...

προφανώς και δεν είναι θεοί.. όχι όμως όποτε μας βολεύει!


============================================================
Επίσης έχω τονίσει πολλάκις τη διαφορά του "ειναι καλύτερο" και του "ακούγεται καλύτερο".

Τα μογκάμια που θες να πάρεις είναι καλύτερα.... άσχετα αν δεν θα ακουστούν!

Και ένα dac μπορεί να είναι καλύτερο από άλλο άσχετα αν θα ακουστεί....
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
προφανώς και δεν είναι θεοί.. όχι όμως όποτε μας βολεύει!
Που κολλάει τώρα αυτό ? τα θες και τα γράφεις αυτά ή σου ξεφεύγουν?
Τι θα πεί όποτε μας βολεύει , και γκρίνιες και τέτοια ?
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Που κολλάει τώρα αυτό ? τα θες και τα γράφεις αυτά ή σου ξεφεύγουν?
Τι θα πεί όποτε μας βολεύει , και γκρίνιες και τέτοια ?
τίποτα, συνέχισε κανονικά... απλά θυμήθηκα κάτι συζητήσεις με το @christos77 που ανέφερε και τον Σταμ. :p :p
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.890
Reaction score
41.121
ποιο είναι το τελευταίο μοντέλο pre-pro της yamaha και αν ξέρουμε πότε βγαίνει καινούργιο, για δώστε μια βοήθεια κύριοι!
 


Μηνύματα
540
Reaction score
435
CX-A5200 φοβαμαι ειναι κατηργημενο.

Στοκ πουθενα, καλυτερα παρε εναν A6A ή A8A και τον δουλευεις σαν Pre, εχουν κανει καλη δουλεια στη σειρα αυτη.
 


Μηνύματα
540
Reaction score
435
Το λες απο προσωπικη εμπειρια δοκιμαζοντας κι ακουγοντας και τα δυο, ή απλα βασιζομενος θεωρητικα στον διαχωρισμο των 2 κουτιων?

Αν ειχα επιλογη να αγορασω στους επομενους 3 μηνες θα επελεγα εναν Primare SP35.

Ο δρομος που επελεξα και χωρις να μπορω να βρω τον CX-A5200 ή τον SP35 αρχικα μεσα στο 2021 που ειχε ανακοινωθει, ηταν να παρω εναν Primare Pre 35 Prisma κι εναν Yamaha A8A και να εχω 2 αυτονομα setups, διασυνδεδεμενα μεταξυ τους με HT bypass.

Δεν εχω παραπονο ως ωρας σε γενικες γραμμες, αλλα δε μπορω επισης να πω οτι ειμαι και εξαιρετικα ενθουσιασμενος με τον Primare σε σημειο να πω οτι αξιζει τα οσα ζηταει ως βαλαντιο...
Απο την αλλη, ο Yamaha, για τα λεφτα που εκανε (και φτηνοτερος απο τον Primare), εκτιμω οτι ειναι μια εξαιρετικη λυση που στεκεται παραπανω απο τιμια διπλα στον Primare ως "βοηθητικος".
 


Μηνύματα
540
Reaction score
435
Δεν υφισταται αυτο, θεωρητικος ισχυρισμος, πλασματικη διαθεσιμοτητα.

Εχει διαγραφει απο το site του Νακα απο τα τελη του 2021...

Μπορει ο Κοσμας να εχει συνεργασια με το Νακα, αλλα εδω ουτε το 30 εργασιμες δεν ισχυει και οποιος παραγγείλει, θα το διαπιστωσει πολυ ευκολα...
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.552
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top